Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το Samsung Galaxy S IV


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το S 4 έχει gorilla glass 3. Κουμάντο στα κινητά σας. Γουστάρουμε μεγάλες οθόνες και από την στιγμή που το S4 έχει μικρότερες διαστάσεις από το S 3 μαγκιά της.

+1 αυτο!Προφανως καποιοι εδω μεσα γραφουν σ'αυτο το thread απλα για να τρολλαρουν!Συγχαρητηρια στη Samsung που καταφερε να φτιαξει το καλυτερο πακετο που εχει υπαρξει σε smartphone EVER!Για ακομη μια φορα,θα αφησει τον ανταγωνισμο πισω...Δεν λεω οτι ειναι καλο αυτο το μονοπωλιο,αλλα δυστυχως οι υπολοιπες εταιριες τεχνολογικα ακομα δεν μπορουν να την φτασουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 490
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

720p

και και και..

αν θες ρε παιδακι μου την πιο γαματη αναλυση παρε Sony Bravia με HD και Dolby Digital και συνδεσε τη με το πισι σου.

Οπως και να το κανουμε Smartphone θα ειναι, ποτε δεν εχουν καποια καλυτερη οθονη απο ντεσκτοπ-ταμπλετ, ποτε δεν θα δουμε τιβι απο εκει, εκτος απο κανα Youtube video των 10 λεπτων.

Αυτο που θελω να πω, ειναι πως ολα αυτα ειναι "αχρηστα" γτ ειναι απλα σμαρτφοουνς.

No offence.

One love to Thresh!

αν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα και με τα ίδια λεφτά παίρνω μεγαλύτερη ανάλυση/οθόνη, θα είναι βλακεία μου να πάρω μικρότερη οθόνη/ανάλυση από την στιγμή που θα κάνει το browsing πολύ πιο άνετο και δεν μιλάω συγκεκριμένα για το GS4...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πάντως ότι με τις 5 ίντζες πιάσαμε ταβάνι, ποιο πάνω μιλάμε για tabletphones. Εσείς τι λέτε;

 

Λέμε οτι το  S4 είναι μικρότερο από το S 3 και το πρώτο έχει 4.99 ίντσες οθόνη ενώ το S3 4.8.

 

H μεγάλη οθόνη έχει πολλά πλεονεκτήματα. Πλέον δεν βάζω παιχνίδια στο κινητό μου (Xperia Sole) αλλά μόνο στο 7άρι tablet (ainol Novo Fire) μου γιατί τα απολαμβάνω καλύτερα... + το σεφάρισμα που γίνεται πολύ άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Δεν κατάλαβα κάτι με τους apple fans. Υποννοούν πως ως προς τα χαρακτηριστικά το iphone 5 είναι καλύτερο ή έστω μπορεί να πλησιάσει το S4? Μιας και αυτό είναι κάτι το αντικειμενικό  και φαίνεται από μια απλή σύγκριση των χαρακτηριστικών δεν καταλαβαίνω το σνομπάρισμα. Να εδώ ένα προς ένα να τα δεις δεν τιθεται καν θέμα σύγκρισης. Αν υποθέσουμε λοιπόν πως θα έχουν ίδια τιμή γύρω στα 700 γιατί κάποιος να τα δώσει στην apple? Δύο μόνο λόγους μπορώ να σκεφτώ, ή να του φαίνεται άβολη η τόσο μεγάλη οθόνη ή να είναι apple fan και να πράττει άβουλα με βάση αυτό. Τον πρώτο λόγο τον καταλαβαίνω, τον 2ο όχι. Αν υπάρχει και κάποιος άλλος λόγος θα χαιρόμουν να τον ακούσω.

 

Ας δούμε ένα προς ένα τα σήμεία:

 

Galaxy S4 VS iphone 5

 

CPU: 1-0

Ανάλυση και ποιότητα οθόνης: 2-0

Μπαταρία: άγνωστη απόδοση προς το παρόν για το S4 αλλά υποθέτωντας παρόμοιες επιδόσεις

δίνω +1 στο S4 επειδή είναι αποσπόμενη. 3-0

RAM: 4-0

Υποστήριξη SD: 5-0 (αν και εδώ θα έπρεπε να βάλω 15-0)

Καμερες: 6-0

otg: 7-0

Αισθητήρες (θερμοκρασία+υγρασία): 8-0

HDMI: 9-0

NFC: 10-0

Infrared: 11-0

SAR: 12-0 (αν και εδώ θα έπρεπε να βάλω 112-0)

Βάρος: 12-1 ατςςς

 

Δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι, αλλά ο στόχος δεν ήταν να κάνω μια ακριβή σύγκριση αλλά να δείξω το χάος της διαφοράς.

 

Άρα τι μας μένει? Οι διαστάσεις που είναι αποτέλεσμα της οθόνης και μόνο. Αν είναι αυτό ΟΚ είναι κατανοητό. Αν δεν είναι αυτό που μπορεί να οφείλεται το κόλλημα?

 

Α και για να προλάβω καμιά βλακεία, αν το μεγάλο πλεονέκτημα είναι το ios που μπορεί να σε κάνει να παραβλέψεις όλα αυτά ε τι να πω, να το χαίρεστε. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με ios για να συγκρίνω τα δύο λειτουργικά αλλά δεν νομίζω να είναι πια τόσο εξωγήινο και τόσο ανώτερο που να σε κάνει να προσπερνάς όλες τις άλλες τεράστιες διαφορές. (για να μην αναφέρω π.χ. το θέμα με τους χάρτες που αυτομάτως δίνει στην πιθανότητα -1 στο ios και φυσικά την μη παραμετροποιησιμότητά του).

 

Θα ήθελα λοιπόν καλοπροαίρετα πάντα να μου απαντήσει κάποιος από αυτούς που θεωρούν το iphone 5 καλύτερη επιλογή από το S4 αν διατίθεσαι να σκάσεις τα 700 γιατί το επιλέξεις?

Διαστάσεις? Λειτουργικό? Εμφάνιση? Κάτι άλλο?

Όλα αυτά πάντως μπορούν να θεωρηθούν υποκειμενικά. Στα αντικειμενικά χαρακτηριστικά δεν διαβλέπω κάποια ελπίδα υπεροχής του iphone 5. Περιμένω όμως να ακούσω.

 

2) Γιατί τέτοιο κόλημα με το πλαστικό? Τι έχει δηλαδή? Και ελαφρύτερο είναι, και ανθεκτικότερο είναι και φθηνότερο είναι.

Επίσης ως προς την εμφάνιση δεν μου φαίνεται πως είναι άσχημο λόγω πλαστικού.

 

3)Θεωρώ πολύ μεγάλη την οθόνη και γενικότερα τις διαστάσεις και πως θα πρέπει να υπάρξει μια εναλλακτική mini επιλογή γι αυτούς που δεν θέλουν να κουβαλάνε μαζί τους ένα βατραχοπέδιλο.

Επεξ/σία από funbreaker
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wow τέρας επεξεργαστικής ισχύς για να τρέχεις τα τελευταια προγραμματάκια android που κρατανε backup τις επαφες σου (να περιμενεις μονο 7'' και όχι 8'') και τα νεα mobile παιχνιδακια first person για να τα απολαμβανεις με την οθονη αφης.

εξαιρετικοτατα χρησιμο και ουσιαστικοτατα.. ουσιώδες! άντε και με 16 πυρήνες γιατί αργει πολυ το blu ray authoring στο κινητό αν και δεν εχουν βαλει ακομα blu ray recorder για να το γραφεις απευθειας σε δισκάκι το project.

 

νομιζω οτι οι εταιρειες που φτιαχνουν κινητά το έχουν κάψει εντελώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ανάλυση και ποιότητα οθόνης: 2-0

όταν λες ποιότητα οθόνης εννοείς σωστή χρωματική απόδοση? κράτα μικρό καλάθι για το GS4 τότε, η ιστορία έχει δείξει άλλα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που οι Samsung Fan boys Κατηγορουνε τους Apple fan boys οτι ειναι λεφτάδες και παιρνουν το iphone μονο για μόστρα ενώ και τα δυο κινητά κοστίζουν κοντά το ιδιο ειναι τραγικό...Ναι εσυ που παιρνεις το S4 εισαι φτωχούλης και σε έπιασε η κρίση...

 

Άσε που με την 5ιnch παντόφλα που βγάζει μάτι απο χιλιομετρο δεν εισαι ποζεράς mr Samsung Fan boy Ε ?

 

για να λέμε και τα πράγματα με το ονομα τους!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λες ποιότητα οθόνης εννοείς σωστή χρωματική απόδοση? κράτα μικρό καλάθι για το GS4 τότε, η ιστορία έχει δείξει άλλα...

 

να κρατήσω μικρό καλάθι αλλά το 2-0 παραμένει λόγω ανάλυσης αλλά αμα θές αναιρώ και το 2-0 και το αφήνω 1-0 αλλά και πάλι θα καταλήξουμε σε τραγική διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

να κρατήσω μικρό καλάθι αλλά το 2-0 παραμένει λόγω ανάλυσης αλλά αμα θές αναιρώ και το 2-0 και το αφήνω 1-0 αλλά και πάλι θα καταλήξουμε σε τραγική διαφορά.

καλά ναι η ανάλυση όλα τα λεφτά, αλλά δυστυχώς στις amoled έχουμε φάει τρελό oversaturation...

 

επειδή δεν το πήρε το μάτι μου (όχι ότι έψαξα), η οθόνη δεν είναι pentile έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά ναι η ανάλυση όλα τα λεφτά, αλλά δυστυχώς στις amoled έχουμε φάει τρελό oversaturation...

 

επειδή δεν το πήρε το μάτι μου (όχι ότι έψαξα), η οθόνη δεν είναι pentile έτσι?

Pentile ειναι φυσικα..

 

Αλλα σε τοσο υψηλη αναλυση δεν μπορεις να το καταλαβεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που οι Samsung Fan boys Κατηγορουνε τους Apple fan boys οτι ειναι λεφτάδες και παιρνουν το iphone μονο για μόστρα ενώ και τα δυο κινητά κοστίζουν κοντά το ιδιο ειναι τραγικό...Ναι εσυ που παιρνεις το S4 εισαι φτωχούλης και σε έπιασε η κρίση...

 

Άσε που με την 5ιnch παντόφλα που βγάζει μάτι απο χιλιομετρο δεν εισαι ποζεράς mr Samsung Fan boy Ε ?

 

για να λέμε και τα πράγματα με το ονομα τους!

 

Όντως τα ίδια λεφτά έχουν Galaxy SIII  από 410 Iphone 4s από 510 Iphone 5 από 610 η Aple κοστολογεί ακριβότερα το προηγούμενο μοντέλο της από το τελευταίο μοντέλο που έχει η sami στην αγορά. Άρα το ότι τα ίδια κινητά κοστίζουν το ίδιο δεν είναι ακριβές. Ότι παίρνουν το iphone για μόστρα επίσης είναι ακριβές, όπως κάποτε αγόραζαν τις ναυαρχίδες της Νόκια και της Ερικσόν πριν χρόνια. Όχι ότι όσοι αγοράζουν τα galaxy δεν το κάνουν για μόστρα αλλά οκ ότι και να λέμε πιο glamurus είναι τα Iphone.

Για τις 5" θα σου απαντήσω πως αν ήμουν ποζεράς θα αγόραζα το Galaxy Tab 7 που κάνει μπούγιο και κλείσεις για να σε βλέπει όλος ο κόσμος (με την λογική σου) και κοστίζει και φτηνότερα από όλα τα άλλα που έχουμε αναφέρει. Επίσης έχω να πω ότι καταλαβαίνω το δράμα που περνάνε οι Iphonades, γιατί χτες μιλώντας με φίλο που τον έχω ψήσει να πάρει το Galaxy μου λέει. Δεν μπορώ ρε συ γιατί έχω και τον mac στο σπίτι και ότι έχω στο κινητό το έχω και στο Pc, αν πάρω άλλο θα πρέπει να κάτσω να τα περάσω όλα από την αρχή ενώ εδώ θα συνδεθώ στον λογαριασμό μου και θα είναι όλα κομπλέ.

Σ αυτό βγάζω το καπέλο στην apple όσους πήρε και δεν θέλουν σκοτούρες στο κεφάλι τους τους έδεσε για τα καλά, μπράβο της.

 

Μια διευκρίνηση, δεν λέω ότι τα iphone είναι άσχημα κινητά, ούτε ότι το ios είναι κακό λειτουργικό. Μια χαρά είναι όλα, απλά δεν δέχομαι να πληρώσω παραπάνω χρήματα για να πάρω τα ίδια πράγματα που μπορώ με λιγότερα. Επίσης δεν δέχομαι να μην έχω την δυνατότητα επιλογών σε κάποια πράγματα, όπως το μέγεθος της οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με ios για να συγκρίνω τα δύο λειτουργικά αλλά δεν νομίζω να είναι πια τόσο εξωγήινο και τόσο ανώτερο που να σε κάνει να προσπερνάς όλες τις άλλες τεράστιες διαφορές. (για να μην αναφέρω π.χ. το θέμα με τους χάρτες που αυτομάτως δίνει ένα -1 στο ios και φυσικά την μη παραμετροποιησιμότητά του).

Το ποιό;;;;  :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...