Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το Samsung Galaxy S IV


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

perque?

 

Δεν παίζει να υπάρχει πιο δυνατό καταναλωτικά κοινό, αν αναλογιστείς το μέγεθος της χώρας (αναλογικά δηλαδή) και την οικονομική της κατάσταση.

 

Μοσχοπουλάνε τα κινητά, ξέχασέ το το ότι δεν αγοράζει ο κόσμος.

 

Θα πήξουμε στο μακαρόνι, αλλά smartphone δε γίνεται να μην έχουμε.

 

Οι πωλήσεις του ψωμιού έχουν πέσει, αμφιβάλλω αν ισχύει το ίδιο για τα κινητά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 490
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βλέπω συνέχεια σχόλια για τη μπαταρία του τύπου "2600? έπρεπε να είναι τουλάχιστον 3100,3500,4000, 5 εκατομμύρια..." κτλ.

Να σας ρωτήσω λοιπόν με τι επιχειρήματα τα λέτε αυτά?

Έχει μετρήσει κανείς από σας την κατανάλωση της συσκευής(που μάλιστα δεν έχει κυκλοφορίσει) και ξέρετε τι μπαταρία θα έπρεπε να έχει?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα και κατι ακομα!

 

Σε 3 μηνακια απο τωρα θα πουλιεται το S4 στα ιντερνετομαγαζα με 420 ευρω, οπως γινεται και τωρα με το S3 :)

 

Οποτε καθε συγκριση με το iphone ειναι ατοπη αφου ανηκουν σε διαφορετικες κατηγοριες τιμων.

 

Για να μπορεσει να συγκριθει η ναυαρχιδα της samsung με το iphone, θα πρεπει καποτε να πουλιεται 730 και να μην ριχνει τις τιμες για να ξεστοκαρει

 

Μεχρι τοτε..

Η τιμή δεν πέφτει για να ξεστοκάρει, αλλά γιατί βγαίνουν κάποια κόστη από τον υπολογισμό κοστολόγησης (R&D διαφήμιση κτλ) ίδια πολιτική ακολουθούσε και η ericsson και η Sony και όλες οι μεγάλες εταιρίες εκτός από την NOKIA (γι αυτό είναι εκεί που είναι) και την Apple (προφητείες δεν μου αρέσει να κάνω αλλά μακάρι να αλλάξει). Δεν πρέπει να κράζεις την Samusung γιατί ρίχνει τις τιμές αλλά την Apple γιατί πουλάει ακριβά.

 

 

Ενταξει πορτες εχει και το Fiat , πορτες εχει και το ferrari.

Εκανα την συγκριση και μου φαινονται ιδια αφου εχουν... δυο πορτες

 

Τελωσπαντων καταλαβες τι θελω να πω :)

 

Ας το συγκρινουμε ρε παιδι μου με αλλο κινητο, τι πατε και το συγκρινετε με το iphone που κανει σχεδον τα διπλα απο το samsung και πουλαει και περισσοτερα κομματια.

 

Δηλαδη ειναι εντελως ακυρη η συγκριση που κανουν μερικοι, αυτο θελω να πω

 Θα ήθελα πάρα πολύ να μου πεις ποια είναι αυτά τα διπλά που κάνει το iphone (εκτός αν αναφέρεσαι στην τιμή όποτε πάω πάσο) σε σχέση με το S3;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει να υπάρχει πιο δυνατό καταναλωτικά κοινό, αν αναλογιστείς το μέγεθος της χώρας (αναλογικά δηλαδή) και την οικονομική της κατάσταση.

 

Μοσχοπουλάνε τα κινητά, ξέχασέ το το ότι δεν αγοράζει ο κόσμος.

 

οι περισσότερες πωλήσεις γίνονται περίοδο γιορτών όπου ο κόσμος έχει στην τσέπη του το δώρο. τώρα που το 1/2 των εργαζομένων δεν το έχουν κι επίσης υπάρχει μεγάλη μείωση μισθών από 1/1/2013 , τι θα πάρουν?

 

ήδη βλέπεις τριγύρω σου πως γενικά έχουν πέσει οι πωλήσεις φέτος , όχι μονο για τα κινητά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ότι και να λέμε ότι και να κάνουμε πάλι στα ίδια καταλήγουμε. Μην γινόμαστε πρόβατα και πέρνουμε ότι μας πασάρουν, άποψη και γνώμη εχει ο κάθε ενας... iphone 4s έχω, φανατικός της Nokia, αλλα απο ότι βλεπω η αγορά έχει γεμίσει απο κινήτα με πολλές δυνατότητες. Δεν μπορώ να πω ότι ειμαι ευχαριστημένος απο άποψη δύναμης και παροχή λειτουργειών απ'ο το 4s αλλα η samsung ξεκάθαρα είναι χρόνια μπροστά σε σχέση με την apple τουλάχιστων σε αυτά που δίνει... Το θέμα ειναι ποσο σηκώνει η τσέπη μας και τί χρήστης ειναι ο κάθε ένας... Δεν μου λεει κατι το έχω Apple ή Samsung, διότι κακά τα ψέμματα οι πιο πολλοι εχουν iPHONE και δεν ξερουν να βγαλουν τα μάτια τους, απλά για την μούρη.. Όσο για την τιμη πολλα πληρώνεις λίγα παιρνεις... Κάτι τελευταίο σχετικα με την τιμή του Samsung που αναφέρθηκε ενα παιδί εδώ μέσα, ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ MARKETING....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να τη μετρήσεις,η 3100maH θα είναι ανώτερη από την 2600 σε κάθε περίπτωση.Το μέγεθος του s4 θα έπετρεπε 3100 με κόστος λίγο από το πάχος ενδεχομένως.Γνώμη μου είναι πως δεν ήθελαν να εκτοξεύσουν την τεχνολογία για να μη περιμένουμε 5000maH στο note III...

 

Βλέπω συνέχεια σχόλια για τη μπαταρία του τύπου "2600? έπρεπε να είναι τουλάχιστον 3100,3500,4000, 5 εκατομμύρια..." κτλ.

Να σας ρωτήσω λοιπόν με τι επιχειρήματα τα λέτε αυτά?

Έχει μετρήσει κανείς από σας την κατανάλωση της συσκευής(που μάλιστα δεν έχει κυκλοφορίσει) και ξέρετε τι μπαταρία θα έπρεπε να έχει?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω συνέχεια σχόλια για τη μπαταρία του τύπου "2600? έπρεπε να είναι τουλάχιστον 3100,3500,4000, 5 εκατομμύρια..." κτλ.

Να σας ρωτήσω λοιπόν με τι επιχειρήματα τα λέτε αυτά?

Έχει μετρήσει κανείς από σας την κατανάλωση της συσκευής(που μάλιστα δεν έχει κυκλοφορίσει) και ξέρετε τι μπαταρία θα έπρεπε να έχει?!

 

Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι θα διαφοροποιείται σε σχέση με τον ανταγωνισμό στο θέμα της αυτονομίας;

 

οι περισσότερες πωλήσεις γίνονται περίοδο γιορτών όπου ο κόσμος έχει στην τσέπη του το δώρο. τώρα που το 1/2 των εργαζομένων δεν το έχουν κι επίσης υπάρχει μεγάλη μείωση μισθών από 1/1/2013 , τι θα πάρουν?

 

ήδη βλέπεις τριγύρω σου πως γενικά έχουν πέσει οι πωλήσεις φέτος , όχι μονο για τα κινητά.

 

Όπως έχω ξαναγράψει σε άλλο νήμα, την προηγούμενη βδομάδα ήμουν στο Public στο Metro Mall και άκουσα την πωλήτρια να λέει σε μια οικογένεια ότι αν ήταν από μια μεριά η Μέρκελ, θα έλεγε βαράτε κι άλλο.

Είπε ότι δίνει τουλάχιστον 15 iPhone τη μέρα (το 5άρι εννοείται).

 

Άσ' το μην το ψάχνεις, ξαναλέω ο Έλληνας δε θα αγοράσει ψωμί, αλλά το S4 θα το πάρει.

 

Έχεις πάει σε τέτοια καταστήματα να δεις τι γίνεται; Ο χαμός γίνεται, γιορτές-ξεγιορτές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μόνος σου το είπες.

 

Απ' τη μία η Apple δεν αυξάνει ιδιαίτερα το μέγεθος και πουλάει, απ' την άλλη όλες οι υπόλοιπες έχουν ξεφύγει και του χρόνου θα μιλάμε για 6-7 ίντσες και θα τις θεωρούμε φυσιολογικές να τις βάζουμε στο αυτί μας για να μιλάμε.

 

Φυσικά και οι δύο πλευρές πουλάνε. Ο κόσμος όμως μη νομίζεις ότι είναι διχασμένος στο θέμα του μεγέθους. Ό,τι και να του δώσουν θα το πάρει. Επειδή θα του το πασάρουν με τρόπο.

 

Δικαίωμά σου φυσικά να πιστεύεις ότι η πλειοψηφία έχει καταναλωτική συνείδηση και δεν επηρεάζεται από marketing και διαφήμιση.

 

Ο καθένας πιστεύει ό,τι θέλει, η αλήθεια όμως είναι μία.

 

Μιλησα πριν για market segmentation.Η Apple πουλαει γιατι ειναι η Apple οχι γιατι εχει λιγες ιντσες. Ας εβγαινε το 5 με 5 ιντσες και θα βλεπαμε αν θα το περναν ή οχι. Εχει το δικο της ιδιορρυθμο target group (στην πλειοψηφια του) που απευθυνεται, και ειναι ενα μαρκετινγκ φαινομενο που αποτελει την εξαιρεση και οχι τον κανονα, καθοτι εχει καταρριψει καθε ειδους θεωρια τοσο σε μαρκετινγκ νουμερα οσο και σε πωλησεις, μεσα σε λιγα χρονια.Και επισης μην ορκιζεσαι οτι δεν θα αυξησει το μεγεθος αλλο η Apple. Μιση ιντσα αυξηση σε ενα μοντελο μου λεει οτι κοιταει κλεφτα προς τον ανταγωνισμο και αφηνει ανοιχτη πορτα

O κοσμος φυσικα και δεν ειναι διχασμενος σε θεμα μεγεθους. Τα πραγματα ειναι απλα. Αυτος που εχει λεφτα θα παρει τα ακριβα smarthphone. Αυτος που ειναι γκατζετακιας εχει δεν εχει θα παρει παλι smartphone. Δεδομενης λοιπον αυτης της επιλογης θα επιλεξει οτι θελει και οτι εχει αναγκη. Αν ο Βαγγελης θεωρει αστειο το μεγεθος ενος τηλεφωνου σαν το Galaxy προφανως θα παει σε αλλες λυσεις με μικροτερες ιντσες. Σαφως και υπαρχει επιρροη απο το μαρκετινγκ αλλα ειναι far stretched να λεμε οτι ο κοσμος δεν εχει καταναλωτικη συνειδηση. Ισως να μην εχει ο τεχνοβοφικος Ελλην, αλλα δεν ισχυει αυτο στο εξωτερικο και ποσο μαλλον οταν αναλαμβανει τα ηνια η νεα γενια. Το οτι ομως καποιος δεν γνωριζει την αγορα της τεχνολογιας δεν τον κανει και καταναλωτικα ασυνειδητο δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι θελω να πω. Και δεν μπορουμε εκ των πραγματων με τετοιους ρυθμους ζωης να ειμαστε πληρως ενημερωμενοι για τα παντα. Να εχουμε παντως στο πισω μερος του μυαλου μας οτι η αγορα παντα αποδιδει αργα ή γρηγορα τα του Καισαρος τω Καισαρι, και ισορροπει οπως αυτη κρινει σωστο.

Η Samsung δεν ειναι χθεσινη.. Ειναι τετοιο μαρκετινγκ diversification και εχει πιασει τοσο την αγορα απο τα @@ που χτυπαει παντου και δεν εχει αναγκη. ;)

 

 

τα σκέφτεσαι αυτά επειδή έχεις αναπτύξη μία Χ κριτική ικανότητα (καλή κακή τουλάχιστον την έχεις και με βασικό στοιχείο "όχι παροπίδες"), κι εγώ κι άλλοι εδώ μέσα λειτουργούμε έτσι ναι. αλλά μην ξεχνάς ότι υπάρχεις πόσος κόσμος που , δεν θα σου πω για root, αλλά δεν ξέρει να ανοιγοκλείσει τα data , δεν ξέρει τι να κάνει με τις λειτουργίες του κινητού καλά-καλά. αυτό πιστευώ εννούσε ο φίλος με το "ότι του σερβίρουν"

 

μην ξεχνάμε και την διαδικασία "αλυσίδα" δηλαδή : αγοράζω ένα κινητό εγώ. δεν ξέρω πολλά. πιάνω τον φίλο μου που δεν ξέρει κι αυτός πολλά και του λεω "πω δικέ μου τα σπάει το κινητό κοίτα εδώ αυτό-αυτό -μπλά μπλά μπλά-, και τελικά ψήνεται, κι ούτω κάθε εξής

 

κοινώς το μάρκετινγκ μεταδίδεται σαν ιός σε χρήστες που δεν ασχολούνται , είναι άσχετοι κ.λπ.

 

και να πω κι εδώ κάτι? ποιός άνθρωπος που βγάζει 500 ευρώ τον μήνα (για παράδειγμα) θα πάει να σκάσει 700 ευρώ (ΑΠΟ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ) για μία ριμαδοσυσκευή για να κάνει 5 πράγματα? αυτός που του έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου!

 

ακόμα και για επαγγελματικούς σκοπούς υπάρχουν και οι ανάλογες λύσεις. είναι δηλαδή πράγματα που βγαίνεις από τα ρούχα σου, και τα βλέπεις μόνο όταν δεν υποστηρίζεις καμιά εταιρεία.

 

Δες λιγο τι εγραψα απο επανω. Η κριτικη ικανοτητα βοηθαει παντα αλλα θελει και γνωση της αγορας. Το κακο ειναι οτι εσυ κρινεις με βαση την τεχνοφοβικη ελληνικη αγορα και οχι με βαση τον παγκοσμιο χαρτη. Αυτο συμβαινει κατα βαση στην Ελλαδιτσα που εχει παρει η Μαρια iphone επειδη πηρε η Νιτσα και ας μην ξερει ουτε μυνημα να στελνει.

Το φαινομενο του υπερκαταναλωτισμου αν καταλαβα καλα οπως το περιγραφεις δεν ειναι (ή μαλλον δεν ηταν γιατι και να θελει τωρα δεν μπορει πλεον) κατι το καινουργιο. Το πλαστικο χρημα εκανε πολυ κακο σε ολους μας και ανοιξε την κανουλα στις αναγκες που μας δημιουργησε το μαρκετινγκ.Σημερα ειναι λιγο πιο δυσκολα τα πραγματα αλλα θα την βρει την ισορροπια της η αγορα αργα ή γρηγορα.

Και μην κανεις το λαθος και περνεις παραδειγματα απο την Ελληνικη αγορα και την κριση της. Η Samsung σαφως και δεν ενδιαφερεται ιδιαιτερα τι θα κανει ο Ελληνας..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάνη, θα δούμε φέτος τι θα παιχτεί με τις πωλήσεις. ειδικά φέτος που ο κόσμος όντως δεν θα έχει το χρήμα που είχε, στις γιορτές.

 

Βέγο η αλήθεια θα είναι κάπου στην μέση. απλά αφετηρία έχουμε εμάς τις εμπειρίες μας και την χώρα μας, έξω ναι είναι διαφορετικά τα πράγματα, αλλά πιστευώ πως τόσα λεφτά για marketing αποσκοπούν εκεί που όλοι γνωρίζουμε (βλέπεις τι γίνεται με το μήλο..)

 

Μακάκα σε τρώει ακόμα βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάνη, θα δούμε φέτος τι θα παιχτεί με τις πωλήσεις. ειδικά φέτος που ο κόσμος όντως δεν θα έχει το χρήμα που είχε, στις γιορτές.

 

Βέγο η αλήθεια θα είναι κάπου στην μέση. απλά αφετηρία έχουμε εμάς τις εμπειρίες μας και την χώρα μας, έξω ναι είναι διαφορετικά τα πράγματα, αλλά πιστευώ πως τόσα λεφτά για marketing αποσκοπούν εκεί που όλοι γνωρίζουμε (βλέπεις τι γίνεται με το μήλο..)

 

Μαcάκια σε τρώει ακόμα βλέπω

στο διόρθωσα λίγο γιατί είναι παρεξηγήσιμο έτσι όπως το έγραψες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσων αφορά το iphone θεωρώ οτι είναι μια πολύ δυνατή συσκευη

αλλά για την ελλαδα θεωρώ οτι υπάρχει η ξενομανία

το έχουν οι αμερικανοι θα το πάρω και εγώ. αν αυτό σε αναπαύει δεν έχω πρόβλημα, αλλά να μην λες γενικά και αόριστα οτι είναι καλύτερο από το X κινητό (αναφέρομαι σε όσους ανήκουν στην κατηγορία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"H μόνη αισθητή αλλαγή βρίσκεται στην οθόνη η οποία αποκτά ανάλυση Full HD και μεγαλώνει στις 5' ίντσες κάτι που σημαίνει ότι μεγαλώνουν και οι διαστάσεις του κινητού αν και είναι λεπτότερο από την προηγούμενη γενιά."

 

Να διορθωθεί το αρχικό άρθρο παρακαλώ, οι διαστάσεις του κινητού δεν μεγαλωσαν, αλλά μικρηναν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει θα κρατησω το s3 μου. Αλλά αν επερνα φέτος άλλο μοντέλο αυτό θα ήταν το xperia z.

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

 

 

Πάντως και το λευκό s3 που έχω πάρει πριν τέσσερις μήνες περίπου έχει ξεβαψει το πλήκτρο power και σε μια κάτω γωνία. Και να σκεφτείς ότι τα προσέχω πάντα σαν τα μάτια μου...

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

 

 

Και εγώ το λευκώ έχω και δεν μου έχει ξεβάψει πουθενά . με θήκες γνήσιες της σαμμυ είμαι . εμένα το κινητό δεν μου άρεσε εμφανισιακά νομίζω οτι κ το σ3 υπερκαλύπτει της ανάγκες μας ίσως η μόνη αναβάθμιση για φέτος να είναι το λτε και αυτό ίσως .... μόνο για τα 2 gb ram  τίποτα άλλο . έχω και το note2  οπότε δεν είναι θέμα οτι δεν θέλω την εταιρία αυτή αντίθετα το z  μου αρέσει γιατί είναι αδιάβροχο χαρακτηριστικό σημαντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα και κατι ακομα!

 

Σε 3 μηνακια απο τωρα θα πουλιεται το S4 στα ιντερνετομαγαζα με 420 ευρω, οπως γινεται και τωρα με το S3 :)

 

Οποτε καθε συγκριση με το iphone ειναι ατοπη αφου ανηκουν σε διαφορετικες κατηγοριες τιμων.

 

Για να μπορεσει να συγκριθει η ναυαρχιδα της samsung με το iphone, θα πρεπει καποτε να πουλιεται 730 και να μην ριχνει τις τιμες για να ξεστοκαρει

 

Μεχρι τοτε..

 

Ειχα την εντυπωση οτι το Note II που ειναι LTE ηταν εξισου ακριβο με το iPhone 5. Δεν ηξερα οτι ειναι κακο να σου δινει την επιλογη να επιλεξεις ενα non 4G model πιο φθηνο. Και το γεγονος οτι συνδυαζεις το πιο ακριβο παντα με το πιο καλο, και θεωρεις κακο καποιος να εχει καλυτερη αποδοση/τιμη μαλλον μιλαει για τις δικες σου επιλογες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...