Προς το περιεχόμενο

Μελάνια από τρίτους (3rd party) / επαναγεμισμένα σε BROTHER πολυμηχάνημα


mesas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα πολυμηχάνημα brother Link.png Site: https://www.google.gr/search?q=mfc-6490cw&aq=f&oq=mfc-6490cw&aqs=chrome.0.57j59j0l2.491&sourceid=chrome&ie=UTF-8">mfc-6490cw .

Έχω δύο προβλήματα. 

(1) το μηχάνημα καταπίνει το μελάνι. Μερικά μελάνια τελειώνουν σχεδόν χώρις να τα έχω ακουμπήσει. (μπορεί δηλασή να τυπώνω ασπρόμαυρα αλλά σε κάποια φάση να τελεωσει το κίτρινο) Γεινκώς καταναλώνει μεγάλη ποσότητα για λίγες εκτυπώσεις. Υπάρχει πιθανότητα να είναι ελαττωματικό; Πού πάει τόσο μελάνι;

(2) Τα μελάνια του όπως και σε όλους τους εκτυπωτές είναι ακριβά. 18Ε το μαύρο και 10 το κάθε ενα πο τα τρία έγχρωμα που έχει.  Δηλαδή θέλω σχεδόν πενηντάρικο για να το γεμίσω. Ακόμα χειρότερο είναι οτι οταν τελείωσει ένα μελάνι δεν μπορω να εκτυπώσω καθόλου έστω και αν τα υπόλοιπα είναι γεμάτα.

 

Οι γνώμες που πήρα ρωτώντας εάν πρέπει να χρησιμοποιήσω επαναγεμισμένα μελάνια ήταν οι περισσότερες αρνητικές. Ακόμα και κάποιος που πουλούσε μελάνια μου είπε πως τα brother είναι πολύ ιδιότροπα με τις επαναγεμίσεις και μελανια άλλων ή ανώνυμων εταιριών. Η αλήθεια είναι οτι και η δική μου εμπειρία με τέτοια μελάνια δεν είναι καλη. Ένας Epson που είχα πέθανε μετά από μια επαναγέμιση.

 

Επειδή το μηχάνημα είναι του πατέρα μου και είναι κάπως ακριβο δεν θέλω να κάνω κάτι στα τυφλά αλλά ούτε και με πέρνει να δώσω τόσα λεφτά στα μελάνια ώστε να το ξαναγοράσω 5 φορές. Ποιά είναι η γνώμη σας; Έχει κάποιος πείρα με μηχανήματα Brother; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το mfc-240c εδώ και μερικά χρόνια. Έχω παρατηρήσει ότι κάνει αυτόματα καθαρισμό κεφαλής και έτσι καταναλώνει μελάνι ακόμα και όταν δεν τον χρησιμοποιώ. Το οποίο είναι καλό αλλιώς θα βούλωναν οι κεφαλές. Όσο για τα μελάνια από τρίτους δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αγόραζα από ebay.de 1 ευρώ το κομμάτι. Τα δικά σου έχουν 20 ευρώ με μεταφορικά τα 30 κομμάτια.

Υπάρχει ένα κόλπο για να φαίνεται ότι είναι γεμάτο το μελάνι και να τυπώνεις με τα υπόλοιπα. Στον δικό μου τουλάχιστον όπως είναι το μελανοδοχείο , από την μπροστά πλευρά που μπαίνει στον εκτυπωτή, έχεια μια διαφανή περιοχή όπου ο εκτυπωτής βλέπει το επίπεδο του μελανιού.. Κάλυψε την με μονωτική ταινία και θα νομίζει ότι είναι γεμάτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε aposporis με εφτιαξες. Όντως θα καταναλώνεται πολύ μελάνι στο καθαρισμό γιατί τον κάνει κάθε 3 και λίγο.

Θα σου ήμουν ευγνώμων εάν έδινες ενα link για τα μελάνια που πέρνεις. Τεράστια διαφορά στη τιμή!

Στην εκτύπωση πώς είναι τα μελάνια αυτά; τί απόδωση έχουν.

Επισης θα δοκιμάσω το κόλπο με τη ταινια και θα ποστάρω τα αποτελέσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ

 

Δεν έχω να σου προτείνω κάποιο πωλητή γιατί πάει καιρός από την τελευταία φορά που αγόρασα.

Πάντως δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μέχρι και φωτογραφίες τύπωνα.

 

Το αστείο με το καθαρισμό είναι όταν γίνεται βράδυ, που ξαφνικά μέσα στην ησυχία αρχίζει σαν δαιμονισμένο !!

Καλό είναι πάντως γιατί έχω πετάξει 2-3 epson με βουλωμένες κεφαλές μετά από μήνες ακινησίας. Όταν σου αδειάσει ένα μελάνι να το αντικαθιστάς για να κανει το καθαρισμό και να μην βουλώσει. Εδικά με αυτές τις τιμές δε θα σε νοιάζει αν το τρώει στους καθαρισμούς!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχει ένα κόλπο για να φαίνεται ότι είναι γεμάτο το μελάνι και να τυπώνεις με τα υπόλοιπα. Στον δικό μου τουλάχιστον όπως είναι το μελανοδοχείο , από την μπροστά πλευρά που μπαίνει στον εκτυπωτή, έχεια μια διαφανή περιοχή όπου ο εκτυπωτής βλέπει το επίπεδο του μελανιού.. Κάλυψε την με μονωτική ταινία και θα νομίζει ότι είναι γεμάτο

 

Το κόλπο με τη ταινία δούλεψε μια χαρά!!! Είσαι θεός. Για όσους ενδιαφέρονται να συνεχίζουν να εκτυπώνουν σε brother εκτυπωτές έστω και αν έχει τελειώσει κάποιο μελάνι κάντε το εξής: 

 

1.Αφαιρείτε το μελάνδοχείο απο τον εκτυπωτή

2.Εντοπίζετε τον δείκτη ποσότητας τραβόντας πίσω το εμπρόσθιο τμήμα του μελανοδοχείου. Συνήθως είναι ένα διαφανές κουτάκι με απόχρωση του μελανιού.

3.Κόβετε μονοτική ταινία όσο το πλάτος περιπου ενος δάκτυλου. (Χρησιμοποίησα λευκή πλαστική ταινια. ''ηλεκτρολογική'')

4.Την εφαρμόζετε πρόχειρα πάνω στον δείκτη απλά να περάσει μέσα από το δακτυλίδι που προστατεύει τον δείκτη και να καθίσει έκκεντρα επάνω του

5. Τραβάτε πίσω το εμπροθιο τμήμα του μελανοδοχείου και εφαρμόζετε καλά την ταινία γύρω από τον δείκτη. Kόβετε περιττό κομάτι ταινίας αν υπάρξει.

6.Τέλος! Επανατοποθετήστε το μελάνοδοχείο στον εκτυπωτή

 

Προσοχή! Στη προσπάθεια αυτή χρησιμοποιήθηκαν μελάνια μοντέλου LC-61 και εκτυπωτής MFC-6490CW. Δεν είναι γνώστο εάν ισχύει για άλλου τύπου μελάνια ή εκτυπωτές και δεν φέρω ευθύνη για οποιεσδήποτε επιπτώσεις

 

ΕΔΩ θα βρείτε εικονοποιημένες τις οδηγίες.

 

ΟΛΑ τα ευχαριστώ πάνε στον χρήστη aposporis για την αρχική οδηγία και ιδέα που παρείχε

 

 

Δες εδώ

 

Δεν έχω να σου προτείνω κάποιο πωλητή γιατί πάει καιρός από την τελευταία φορά που αγόρασα.

Πάντως δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μέχρι και φωτογραφίες τύπωνα.

 

Το αστείο με το καθαρισμό είναι όταν γίνεται βράδυ, που ξαφνικά μέσα στην ησυχία αρχίζει σαν δαιμονισμένο !!

Καλό είναι πάντως γιατί έχω πετάξει 2-3 epson με βουλωμένες κεφαλές μετά από μήνες ακινησίας. Όταν σου αδειάσει ένα μελάνι να το αντικαθιστάς για να κανει το καθαρισμό και να μην βουλώσει. Εδικά με αυτές τις τιμές δε θα σε νοιάζει αν το τρώει στους καθαρισμούς!!

 

Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες. Ψαχούλεψα για καμιά ρυθμιση που ελέγχει τη συχνότητα καθαρισμού αλλά δεν βρήκα κάτι. Το προφανές που μάλλον το ξέρεις είναι οτι εάν είναι εκτός παροχής ρευματος ο εκτυπωτής δεν θα σε ξυπναει το βράδυ. Δεν είμαι σίγουρος εάν ισχυεί το ίδιο άμα κάνεις τερματισμό του εκτυπωτή από το κουμπί Power Save (εάν υπάρχει κάτι τετοιο στο δικό σου εκτυπωτή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο οδηγός σου.

Η πρίζα είναι μονόδρομος μιας και ο μόνος διακόπτης που έχει πάνω του είναι για "stand-by".

Ρύθμιση για τη συχνότητα δε πρέπει να υπάρχει εκτός και αν κάποιος που ξέρει "πειράξει" το firmware.

Κάποτε είχα βρει και οδηγίες για deep clean αλλά δε θυμάμαι πώς πού πότε... ανοίγεις τον εκτυπωτή με πατημένα τα κουμπιά, μυστικό μενού κτλ κτλ και καθαρισμός για αρκετή ώρα. Αλλά δε θυμάμαι, γεράματα. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα αυτά εδώ. 30 μελάνια στη τιμή των 20 Ευρώ με τα μεταφορικά όσο δηλαδή ΕΝΑ αυθεντικο μαυρο μελάνι. Θα ποστάρω μόλις τα παραλάβω και μετά από καποιες μέρες για να αναφέρω τυχόν προβλήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πλέον με τους καινούργιους εκτυπωτές δεν χρειάζεται να καταφεύγεις σε επαναγεμισμένα. lexmark pro 209 το γνήσιο μαύρο κοστίζει 4 ευρώ για 510 σελίδες.

https://www.skroutz.gr/s/297756/Lexmark-105XL-Black-High-Yield-14N0822E.html?keyphrase=lexmark+105

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα

 

Μόλις έφτασαν τα μελάνια και όπως είχα πεί θα ανεβάσω φωτογραφίες και εντυπώσεις. 

 

WamJecY9ZdYW0bvgfF7t9fHKsRn7u4L55sFiUSlN

 

Τα μελάνια απο κοντά

 

-------------------------------

 

 

ap6s6bYHOy1NElUFISUG2FxKBm7uX5900_yJVg4v

Το πακέτο όπως έφτασε.

 

------------------------------------------

 

 

KEgZLZDUmBOyVgrQ6BnaNtHSTF9OFWqauDaHBcIp

 

Δοκιμαστική εκτύπωση. (η φωτογραφία τραβήχτηκε με κινητό)

 

-----------------------------------

 

 

Η εκτύπωση φαίνεται ικανοποιητική μιας και είναι σε απλό χαρτι. Τα μελάνια τα πήρα από ebay.de και είναι 'μαρκας' Gorilla Ink και όπως ξαναείπα ήταν 30 κομάτια στη τιμή των 20 Ευρώ με τα μεταφορικά. Η Gorilla Ink φάνηκε να ενδιαφέρεται για τη πελατεία της μιας και έστειλε διάφορα μαιλ πληροφορόντας με για τη κατάσταση της αγοράς μου σε γερμανικά και αγγλικα με στοιχεία επικοινωνίας κτλ. Η ταχυδρόμηση έγινε άμεσα με DHL όμως το πακέτο είχε 'κολλήσει' 3 μέρες στη Γερμανία χωρίς εμφανή λόγο.  Τα μελάνια φαίνεται να είναι συμβατά με τον εκτυπωτή (Brother Mfc-6490CW) και να μην δημιουργουν κάποιο πρόβλημα. Ωστόσο είμαι πολύ επιφυλακτικός μιας και το πραγματικό τους πρόσωπο θα φανεί τουλάχιστον αφου τελειώσει το πρώτο σετ. Θα ξαναποστάρω και τότε παρατηρήσεις και συμπεράσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλησπέρα

 

Μόλις έφτασαν τα μελάνια και όπως είχα πεί θα ανεβάσω φωτογραφίες και εντυπώσει

[.......]

 

[.......] Τα μελάνια τα πήρα από ebay.de και είναι 'μαρκας' Gorilla Ink και όπως ξαναείπα ήταν 30 κομάτια στη τιμή των 20 Ευρώ με τα μεταφορικά. Η Gorilla Ink [......] με τον εκτυπωτή (Brother Mfc-6490CW)[ .......] Θα ξαναποστάρω και τότε παρατηρήσεις και συμπεράσματα

 

Ειμαστε 10 μηνες μετα τη πρωτη χρηση και ολα καλως.

 

Θετικα:

Ο εκτυπωτης ειναι σε αψογη κατασταση χωρις να εχει κανενα προβλημα. 

Εχω κανει απειρες εκτυπωσεις και τα μελανια ειναι πολυ οικονομικα στη καταναλωση

 

Αρνητικα

Στον δευτερο μηνα χρειαστηκε να εκτυπωσω καποιες εικονες σε πληρη σελιδα Α3 και σε καλη ποιοτητα εκτυπωσης, για portfolio. Εκει φανηκε η ποιοτητα των μελανιων. Παρατηρησα το φαινομενο bleed out. Το μαυρο μελανι αφηνε λεκεδες στο κεντρο τις σελιδας οι οποιοι απλωνοντουσαν απο τους κυλινδρους του εκτυπωτη σε ολη τη σελιδα. 

Επισης αραια και που οταν εκτυπωνω σε fast mode το κειμενο και εικονες ηταν ξεθωριασμενα σε μοτιβο αραιων οριζοντιων ραβδων.

(απολογουμε αλλα εχασα τις φωτογραφιες που το δειχνουν).

 

Συνηθως ομως το κειμενο εκτυπωνεται αψογα. Μολις εκτυπωσα 150 σελιδες κειμενο απροβληματιστα σε καλη ποιοτητα και η ποσοτητα μελανιου που χρησιμοποιησα δεν εναι καν μετρησιμη.

 

 

Το πορισμα εχει ως εξης:

 

Τα Gorilla Ink ειναι μια οικονομικοτατη και ικανοποιητικη λυση για εκτυπωση κειμενου. Προσωπικα θα το συνιστουσα σαν λυση γραφειου με μεγαλο ογκο επιστολων και κειμενων (συμβολαιογραφοι, δικηγοροι κτλ)

Δεν θα το συνιστουσα σαν λυση για εκτυπωση σχεδιων, εικονων ή φωτογραφιων (εκτος και αν το μονο σας κριτηριο ειναι η οικονομια)

 

$_7.JPG

Link.png Site: GORILLA INK EBAY

 

 

Τελος στη τυρρανια του αυθεντικου μελανιου!

Το κόλπο με τη ταινία δούλεψε μια χαρά!!! [......]

 

[......]Προσοχή! Στη προσπάθεια αυτή χρησιμοποιήθηκαν μελάνια μοντέλου LC-61 και εκτυπωτής MFC-6490CW. Δεν είναι γνώστο εάν ισχύει για άλλου τύπου μελάνια ή εκτυπωτές και δεν φέρω ευθύνη για οποιεσδήποτε επιπτώσεις

 

ΕΔΩ θα βρείτε εικονοποιημένες τις οδηγίες.

 

ΟΛΑ τα ευχαριστώ πάνε στον χρήστη aposporis για την αρχική οδηγία και ιδέα που παρείχε

[.....]

Οι οδηγιες εχουν ανεβει στο φορουμ πλεον

 

gallery_233256_892_30483.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...