Προς το περιεχόμενο

Canon κεφαλες εκτυπωσης 'η κατι αλλο?


stelrp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και αρκετα χρονια γεμιζω τους εκτυπωτες μου με χυμα μελανι Χωρις κανενα προβλημα εκτος απο τη στιγμη που η κεφαλη σταδιακα πεθαινει. Χρησιμοποιω αποκλειστικα Canon γιατι εχουν Διαφανη μελανοδοχεια και τα χρωματα τους δεν διαφερουν χρωματικα απο μοντελο σε μοντελο. Εχουν περασει απο τα χερια μου τα κατωθι μοντελα:

Canon i560 (μακραν ο καλυτερος) 1η αγορα 2004 3 τεμ χωρις chip,

mp700 πολυμηχανημα χωρις chip mp780 πολυμηχανημα (2005)

pixma ip4500 2τεμ με chip (2008)

i9950 A3 (2006) , ix4000 A3 2 τεμ. (2009)

Δεν κανω διαφημιση στην Canon γιατι οι παλαιοτεροι εκ των ανωτερω εκτυπωτων σημερα ειναι μερικως χαλασμενοι, και μονο οι καινουριοι λειτουργουν καπως καλα εχοντας βγαλει τα λεφτα τους με την χρηση χυμα μελανιου, μεχρι να καει η κεφαλη τους! Λεω μεχρι να καει γιατι μεχρι να φτασει στο σημειο καποιο απο τα ακροφυσια να αποτυχει οριστικα ειχε επανειλημμενως Καθαριστει με τα ειδικα καθαριστικα που κυκλοφορουν στο νετ (ebay, amazon).

Σε μερικα μοντελα ειχα αντικαταστησει ορισμενες φορες την κεφαλη, ειδικα στα παλαιοτερα οταν η canon πολυδιαφημιζε την δυνατοτητα των εκτυπωτων της να αλλαζουν κεφαλη. Καποτε επαιρνες στο πλαισιο για τον i560 σετ μελανιων και κεφαλης σε συμφερουσα τιμη.

Μετα η Canon καθιερωθηκε και αρχισε τα κολπα των αλλων: τα cartridges απεκτησαν chip (σειρα 8), ακριβηναν, μικρυναν (σειρα 521...) και οι κεφαλες ακολουθησαν την ιδια πορεια σε σημειο να ειναι ασυμφορη η αντικατασταση τους εναντι της αγορας νεου εκτυπωτη. Το θεμα ειναι αξιζει στα νεα μοντελα η αναγομωση? πετυχαινει? η εμπειρια μου σταματαει στη σειρα CMYK CLI8.

Υπαρχει πουθενα φθηνος προμηθευτης κεφαλων Canon? πλεον στο νετ γενικα κοστολογουνται 70-90euro αυτες που ψαχνω: Q6-0064-000 , Q6-0075-000. Περιπου τα ιδια τις βρισκω και στην intersys(αντιπροσωπεια). Παλια ομως ειχα αγορασει απο ebay στα 30-40$ και του πρωτου i560 απο πλαισιο με το σετ 4μελανια- κεφαλη σου ερχοταν η κεφαλη μολις 20€.

Υπαρχει αντιστοιχη εμπειρια απο Hp η epson που μπορει να μας πεισει να αλλαξουμε πλατφορμα?

'Η να παρω εναν απο την καινουρια σειρα και να συνεχισω τα ιδια ? γεμιζουν τα καινουρια canon? 'Η να ψαχνω παλι για κεφαλες?

Ψαχνω ακομα και μεταχειρισμενες... Συγνωμη αν κουρασα. Εφτιαξα αυτο το θεμα για να ξεκινησω μια κουβεντα στην αναζητηση καταλληλης πλατφορμας αναγομωσης....

 

Αποστολή από το GT-S5570 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ νομιζω αξιζει να τους γεμιζεις   πχ εγω εχω ενα πολυμηχανημα canon mg2150 παρα πολυ καλο  γεμιζω και τα μελανια του  ασε που κρατανε και για πολλες φωτογραφιες,  το εχω περιπου 2 χρονια

 

τωρα για κεφαλες δεν ξερω γιατι δεν μου εχει χαλασει ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξα το μοντελο που αναφερεις και δεν εχει ανεξαρτητα μελανια. το μελανι της τριχρωμης κεφαλης τελειωνει γρηγορα η οχι?

Εχει κανεις εμπειρια με τη νεα σειρα της canon?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε εγω με τον mg2150  το τριχρωμο μελανι που  λες  εβγαλα  25 φωτογραφιες  τις μικτρες  10χ15   και απο μεγαλες 13χ25  εβγαλα περιπου  αλλες 10   συνολο 35   εμενα πρωσοπικα  μου φενεται πολυ καλα  και μετα φυσικα αδειασε τοσο το μαυρο οσο και το εγχρωμο++αλλες τοσες φωτοτυπιες Α4 που εκανα 

 

το μοντελο το δικο μου δεν εχει ανεξαρτητα πιστευω ειναι καλυτερα  τωρα αν θες  να τα εχει ξεχωριστα απο canon δεν ξερω ειχε παντος παλιοτερες σειρες αλλα βλεπω καταργηθηκαν αυτα τα μοντελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη αν σε κουραζω, ποσο κοστιζουν τα μελανια σου ? γνησια βαζεις 'η αντιγραφα ? ολοκληρο το μηχανημα ποσο το αγορασες αν επιτρεπετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50E φιλε και ειναι πολυμηχανημα  δυστηχως δεν ξερω αν θα βρεις εχει νωμιζω το eshop την επομενη σειρα  παλι απο mg

 

επισης τα μελανια λογω οτι ειναι καινουριο μοντελο να φανταστεις στην αρχη δεν τα ειχε καν  http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.407404  αυτο ειναι το πολυμηχανημα 

 

 

και τα μελανια του εχουνε γυρω στα 30Ε (ασπρομαυρο εγχρομο)  αν τα αγορασεις,  ενω αν τα γεμισεις εχουνε  12Ε και τα 2

 

η μελανη ειναι η ειδια ακριβως ητε τα γεμισεις ή αν τα αγορασεις, απλα αν τα αγορασεις σου δειχνει την σταθμη, αν τα γεμισεις και δεν τα αναγνωριζει ο εκτυπωτης εχει ενα κολπο που μηδενιζει τα μελανια, δεν θα συναντησεις κανενα προβλημμα, ειναι το καλυτερο πολυμηχανημα που πηρα, και δεν εχει να ζηλεψει τιποτα παραπανω απο τα αλλα που εχουνε 70 και 80Ε  απλα εκεινα μπωρει να ειναι ασυρματα, αυτος ειναι με καλωδιο usb 2 συνδεδεμενος

 

παρε και ενα λινκ για το μελανι http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.CAN00180

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να εισαι σιγουρος φιλε οτι ποτε δεν θα μετανιωσεις για τα λεφτα που θα δωσεις, και οταν πας να γεμισεις μελανια αυτος που θα στα γεμισει να ειναι εμπιστος γιατι εγω τα πηγα απο αυτον που αγορασα το πολυμηχανημα και το χρωματιστο το μελανι εβγαζε γραμμες στην εκτυπωση, και οταν το ξαναπηγα καηκε η το chip απο το μελανακι, και ετσι πληρωσα 15Ε  αντι για 23 που ειχε και πηρα το αυθεντικο απο λαθος δικο του

 

γι αυτο προσεχε πιος θα γεμιζει τα μελανια, δεν ειναι ολοι ειδικη  σε αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...