Προς το περιεχόμενο

ποιον Laser printer έγχρωμο για το σπίτι?


sattack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φτανει πια με τους inkjet και τα μελανια που βουλωνουνε.

 

Θα παρω εναν laser, να τον αφηνω αδουλευτο για 5 μηνες και οταν μου τη βαρεσει να τυπωσω, να τυπωνει σαν καινουργιος.

 

Ομως θελω να εχει και φτηνα αναλωσιμα μελανια.

Οποιος ξερει ας προτεινει.

 

 

Τελος, η αγορα θα γινει απο καταστημα του εξωτερικου, οχι απο ελληνικο καταστημα.
Το βαρος ειναι προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 'μικροί' laser εκτυπωτές έχουν κόστος ανά σελίδα μεγαλύτερο απ' των inkjet! Δε θα βρεις δηλαδή κάτι τέτοιο...

 

Πέραν αυτού, κάτι κάνεις λάθος με τον εκτυπωτή σου. Στη χρήση, στη συντήρηση, δε ξέρω... πάντως ο Canon PiXMA iP5000 που έχω τυπώνει ακόμα σαν καινούριος. Και αγοράστηκε λίγες μέρες μετά απ' όταν κυκλοφόρησε στη χώρα μας... ψάξε στο Google να βρεις πότε βγήκε, για να πάθεις σοκ!

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει εκτυπωτής που να δουλεύει όταν θες εσύ. κάποια στιγμή θα χαλάσει το τύμπανο από τις συνθήκες,

τα τονερ θα κοκκαλώσουν, το developer θα χαλάσει (αν έχει), ο φούρνος θα λαλήσει (thermistor) ή απλά θα σου βγάζει σημάδια...

απλά και λαικα μην αγοράσεις κάτι που δεν θα χρησιμοποιήσεις. οι τιμές της αγοράς τυπογραφείων - φωτοαντιγραφικών κλπ (αν ψάξεις) έχουν φτάσει σε γελοία επίπεδα.

 

δεύτερον, φτηνά αναλώσιμα.... εξαρτάται όπως λέει και ο haldol από το κόστος ανα σελίδα που δέχεσαι να πληρώσεις.

αν τα πχ 0,10€ / σελίδα σου φαίνονται πολλά ψάξε κάτι σε πιο μεγάλο μηχάνημα.αν πάλι σου φαίνονται λίγα ψάξε πιο μικρό.

 

τρίτον, το βάρος πάντα είναι ένα πρόβλημα. άλλο τα ελτα που έχουν στο ίδιο φορτηγό 300.000 φακέλους, άλλο το delivery με παπάκι που θα αναλάβει (και θα πληρώσεις) να στο φέρει σπίτι και άλλο ο laser - κούτα που θα μπαίνει μόνο σε αμάξι και θα δώσεις ένα σκασμό λεφτά σε μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, να το θεσω λιγο αλλιως.

 

1ον, την εχω κοπανησει και μενω Ευρωπη τωρα.

Αρα δεν παιζει να παω με το αμαξι πλαισιο, απο καποιο διαδυκτιακο ευρωπαικο καταστημα θα αγορασω, το amazon.fr ή .de ή .uk , ή οποιο αλλο με συμβουλεψετε.

 

2ον, διαφωνειτε με τη λογικη να παρω ενα laser ο οποιος να δεχεται και μη γνησια μελανια/toner πως τα λενε?

απορω με αυτο που διαβασα, διοτι ολοι οι χρηστες inkjet για αυτο το πραγμα παραπονιουνται, οτι βουλωνουν τα μελανια, οι κεφαλες, κλπ κλπ

 

Κι εγω μετα απο τοσα χρονια με inkjet μπουχτησα,

βλεπω σε φιλους και σε γραφεια τους laser να φτυνουν τη σελιδα ετοιμη και αψεγαδιαστη και ζηλευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να πάρεις brother inkjet. Έχω έναν από το 2006 και τώρα άρχισε να μου κάνει νερά.

Το θετικό και αρνητικό του είναι ότι αυτόματα κάθε τόσο κάνει καθαρισμό των κεφαλών οπότε δε βουλώνουν ποτέ. Αλλά έτσι σου τρώει μελάνι.

Βέβαια από ebay.de τα αγοράζω 1 (ένα) ευρώ το κομμάτι !!!! Οπότε δε με νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειπαμε, inkjet τελος, δεν ξανασχολουμε με μελανια, κεφαλες και βουλωματα.

 

πραγγειλα εναν laser που διαβασα οτι παιρνει και toner μη αυθεντικα.

Οταν ερθει και τον δοκιμασω θα σας πω.

Επεξ/σία από sattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου πρότεινα συγκεκριμένα Brother λόγω του αυτόματου καθαρισμού.

6 χρόνια με μηδενική χρήση δε μου βούλωσε ή ξεράθηκε η κεφαλή ποτέ.

Άσε που τα μελάνια κάνουν ~1 ευρώ το ένα !!!

 

Πες μας εντυπώσεις όταν τον παραλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

brother ? ενδιαφερον ποιος τους φερνει στην Ελλαδα? εχεις να προτεινεις καποιο μοντελο Α4 'η Α3 η πολυμηχανημα ? ειμαι και γω στο τσακ να αποφασισω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ προτίμησα το μοντέλο inject για τα έγχρωμα μία φορά στο τόσο και laser για την "καθημερινή" χρήση που μπορεί να κάνει κάποιος ιδιώτης (βιβλία σημειώσεις). Καλοί οι ColorLaser αλλά μόλις θα σου έρθει να αλλάξεις τα μελάνια έστω και συμβατικά θα σου έρθει νταμπλάς! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην το θέτεις και τόσο μαύρο το σκηνικό.

σε μηχάνημα που ξεπετάει 75 α/μ το λεπτό το "toner" (γιατί έτσι βασικά λέγεται) κάνει κοντά 90€

αλλά είναι σαν 3 μπουκάλια του 1,5 λίτρου σε μέγεθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην το θέτεις και τόσο μαύρο το σκηνικό.

σε μηχάνημα που ξεπετάει 75 α/μ το λεπτό το "toner" (γιατί έτσι βασικά λέγεται) κάνει κοντά 90€

αλλά είναι σαν 3 μπουκάλια του 1,5 λίτρου σε μέγεθος.

 

Ναι Ok, σύμφωνοι μέχρι εκεί καλά. Αλλά άμα θες να αλλάξεις (μία φορά στα 2 χρόνια σου λέω εγώ) 2 από αυτά ,τα τόνερ, τότε αυτό σημαίνει 180ε και σε συμβατά να πας θα πέσεις στο 100άρικο. Με τόσα θα παίρνεις καινούργιο μηχάνημα με μισό γεμάτα μελάνια. Δεν νομίζω ότι ο Τοπικ σταρτερ τυπώνει πάνω από 400-500 σελίδες τον μήνα. Εσύ μιλάς για μηχανήματα ελαφρώς επαγγελματικά, με τόνερ, τύμπανο κτλπ κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...