Προς το περιεχόμενο

Χάλια εκτύπωση από Samsung CLP-365W


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά το θάνατο του αγαπημένου μου HP CP1515n, ήρθε ο τρισκατάρατος Samsung CLP-365W. Κι ενώ έλεγα ότι δεν δίνω λεφτά στη Samsung για κανένα μαδαφάκιν λόγο, τελικά με πρόδωσα. Καλά να πάθω. :)

 

Το μηχάνημα στην αρχή εκτύπωνε "οκ". Καμία επαφή με τον HP CP1515n που είχα, αλλά οκ... μετά από λίγο καιρό άρχισε να εκτυπώνει το μαύρο του το χάλι! Οι σούπερ τεχνολογίες για vivid colors στα τόνερ τον μάραναν τον Samsung, εδώ δεν εκτυπώνει απλά σωστά. Η υποβάθμιση της ποιότητας συνέπεσε χρονικά με την σύνδεσή του στο WiFi του σπιτιού μου, ενώ τότε άρχισα να τον χρησιμοποιώ κι απ' τον iMac. Μέχρι πριν τον δούλευα μόνο στο Windows 7/8 laptop μου. Κοιτάχτε χάλια: πηγή (PDF) | εκτύπωση (ο θεός να την κάνει).

 

Έλεγα ότι φταίει ο driver για το OS X, αλλά τελικά δεν... κι από Windows 8 τα ίδια σ**τά είναι.

 

Τώρα σκέφτομαι μη τρώει ζόρια λόγω του WiFi, όσο κι αν αυτό δε στέκει λογικά... οπότε θα τον συνδέσω μία σε Ethernet να δω...

 

Επόμενο βήμα, μπλε και στη θάλασσα. Εκτός κι αν υπάρχουν κι άλλες ιδέες. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ με qconnect το χρησιμοποιώ και είναι μια χαρά. Τον καθαρίζεις καθόλου πριν αλλάξεις τόνερ; Από την άλλη μήπως έχει κάποια βλάβη; Δοκίμασε να το καθαρίσεις και να κάνεις wipe τα driver από το mac. Επίσης, δεν παίζει να φταίει το wifi αφού έχει cache ο εκτυπωτής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Bump. Η λύση βρέθηκε! Yay, έχω και πάλι laser εκτυπωτή! :D

 

Όσο περίεργο κι αν φαίνεται, έφταιγε... η υγρασία του χώρου. Παίζοντας σήμερα με τις ρυθμίσεις του παρατήρησα μια επιλογή όπου ορίζεις την υγρασία του περιβάλλοντος. Οι επιλογές ήταν «κανονικό», «υγρό 1», «υγρό 2», «υγρό 3». Γνωρίζοντας ότι η ατμόσφαιρα είναι πολύ υγρή, λέω βρε μπας και... και το βάζω στην τελευταία επιλογή. Κάνω μια δοκιμαστική εκτύπωση και το αποτέλεσμα είναι τέλειο! Το χαρτί που βγήκε μετά ζεμάταγε... εν αντιθέσει με τις προηγούμενες φορές που ήταν απλά ζεστό... προφανώς, το θερμαίνει για να καταπολεμήσει την υγρασία, τι να πω... και μάλλον ο προηγούμενος εκτυπωτής μου το έκανε αυτόματα, διότι πάντα το χαρτί έκαιγε όταν έβγαινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο το μοντέλο CLP-365 και άλλο το CLP-365W ?

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.406714

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.406717

 

1) Χαρτιά Photo Glossy από Inject, παίρνει ?

 

2) Πόσες εκτυπώσεις έγχρωμες Α4 μπορούμε να κάνουμε μέχρι να τελειώσει το μελάνι ?

    Όχι μια κι' έξω, αλλά με 3-4 εκτυπώσεις την εβδομάδα.

 

 

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από sakis.kom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...