Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το view το αλλάζεις πηγαίνονται το ποντίκι δεξιά όπου εμφανίζεται η σχετική μπάρα-μενού. Τώρα υποτίθεται ότι όταν βάλεις πχ list view μετά θα το εμφανίζει πάντα έτσι αλλά τουλάχιστον σε εμένα δεν συμβαίνει. Μία μου ανοίγουν σε list view, μία σε thumbnail view κλπ. Τα αλλάζω αλλά πάλι ξαναλλάζουν μόνα τους. Το genesis είχε να κάνεις save view και τώρα το έχει και το spwcto που είναι ο ίδιος κώδικας. Σε άλλα addons που κοίταξα πάντως δεν βρήκα να έχουν κάτι τέτοιο.

 

Το quasar δουλεύει με torrents. Ψάχνει στα γνωστά τορρεντάδικα και στρημάρει κατεβάζοντας παράλληλα. Μπορείς να του φορτώσεις να παίξει και εξωτερικό αρχείο torrent. Το μεγάλο συν είναι ότι όταν ψάχνεις μια ταινία τα λινκς που σου εμφανίζει είναι οι πλήρεις ονομασίες των αρχείων και έτσι ξέρεις ακριβώς ποιο release είναι αυτό που επιλέγεις πχ Titlos.Tainias.BRRip.720p. AC3.MKV-YIFI (αυτό βοηθάει να βρεις εύκολα και τους σωστούς υπότιτλους).

 

Το specto είναι σχεδόν ίδιο με το exodus που είναι διάδοχος του genesis, στου οποίου τoν κώδικα βασίζεται το specto (είναι fork).

 

To salts πολύ καλό αλλά θέλει πολύ σετάρισμα και το βαριέμαι. Το automatic configuration που έχει δεν αρκεί.

 

Τι έγινε σήμερα, που εξαφανίστηκαν όλοι? Για πάρτη μας το thread χαχα.

Τα default views εξαρτώνται από το κάθε θέμα και τις λειτουργίες/δυνατότητες που διαθέτει. Το κακό είναι ότι δεν είναι εύκολο να βρεις πως θα το αλλάξεις από τα xml του θέματος και οι δημιουργοί συνήθως απλά δε λένε(τουλάχιστον σε 2-3 διαφορετικά θέματα που ρώτησα) ή σε αγνοούν. Γι' αυτό λοιπόν έγω έχω καταλήξει στο Nebula skin, το οποίο είναι αρκετά παραμετροποιήσιμο, έχει αρκετά μεγάλες γραμματοσειρές ώστε να είναι ευανάγνωστες από απόσταση(που τα περισσότερα θέματα δεν έχουν) και έχει ως default την λίστα που είναι πιο βολική από τις άλλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Επίσης εκτός από το Zem υπάρχει κάνα άλλο καλό add-on που να δουλεύει σχετικά συνέχεια και να έχει κάνα Animal planet, History, Discovery channel κλπ?

 

Υπάρχει το ccloud addon αλλά τώρα που πήγα να το ανοίξω είναι άδειες όλες οι κατηγορίες. Δεν ξέρω τι έγινε. Λογικά θα επανέλθει το περιεχόμενο ή αν έχει αλλάξει repo κλπ θα το  μάθουμε γιατί είναι πολύ δυνατό addon. Εδ'ώ οδηγίοες εγκατάστσης με ημερομηνία 22/11/2016 (προχθές!):

http://tunnel2tech.com/kodi-iptv-xbmc-live-tv.html

Με αυτόν τον τρόπο το έχω βάλει κι εγώ. Ό,τι έγινε έγινε από προχθές μέχρι σήμερα. Έχε το στα υπόψη πάντως, τα είχε όλα αυτά τα κανάλια που λες στην κατηγορία "english".

 

Επίσης αν δεν σε πειράζει να βλέπεις κανάλια εκτός Κόντι, μπες στο παρακάτω σάιτ και κατέβασε την εφαρμογή που έχει στο "download":

 

http://uktvnow.net/

 

Έχει δεκάδες απο αθλητικά κανάλια και όλα τα γνωστά από ντοκιμαντέρ και πολλές άλλες κατηγορίες. Και σε σούπερ ποιότητα εικόνας. Είναι όλο το περιεχόμενο του πρώην UKTV Again addon του Kodi που συντηρούσε ο metalkettle.

 

@dancer_69:

Θα το δοκιμάσω αν και γενικά εδώ και καιρό παράτησα τις όποιες απόπειρες αλλαγής σκιν γιατί όλο και κάποια ασυμβατότητα παρουσίαζαν κάποια στιγμή και στο τέλος πάντα γυρνάω στο confluence. Πχ Amber skin. Τρομερό skin αλλά στις ταινίες δεν μπορώ να τρέξω μπροστά το progress bar. Δεν κάνει jump στο σημείο που πατάω.

Επεξ/σία από letom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aeon Nox, κορυφαίο skin! Μπορείς να κάνεις δικά σου custom menu στην αρχική του Kodi. Γίνεται και με άλλα skin βέβαια.

 

Αφού πιάσαμε τα skin, εδώ έχει αναλυτικές παρουσιάσεις για όλα:

 

http://xbmc-skins.com/

 

Με πολλά screenshot και comments.

Επεξ/σία από letom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα το Quasar στο pc μια χαρά, αλλά στο tv box μου πετάει ότι και να βάλω να δω navigation error. Δεν ξέω τι φταίει. Ακολούθησα ακριβώς την ίδια διαδικασία που έκανα στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε 1 (που να περιεχει ολα τα λινκ) ή 3 (ενα για τον καθε σταθμο) pls ή m3u, βαλτα σε ενα φακελο και μετα περνα αυτο το φακελο στην music library του kodi απο settings > media sources > music > files > add music > browse > (ο φακελος που τα περιεχει και ενα ονομα για το πως θα φαινεται στο μενου της μουσικης (1η εικονα).

 

Εικονες απο το openelec. Mitsos ειναι ο φακελος που εχει μεσα το playlist.pls, το οποιο pls εχει μεσα ενα σταθμο.

Ωραία ευχαριστώ θα το κάνω μόλις βρω χρόνο.

 

Για την ώρα προσπαθώ να κατεβάσω firmware απο baidu .. με ότι συνεπάγεται αυτό.

 

Μετά πρεπει να δω πως θα γίνει να παίζουμε και mame κλπ.. στο kodi.

 

Εγώ έκανα δικό μου "build". Καθαρή εγκατάσταση Κόντι με τα απολύτως απαραίτητα -για εμένα- addon, δηλαδή exodus/specto για ταινίες, sportrsdevil/castaway για αθλητικά, alivegr για ελληνικα, συν plexus/addon_installer, έκανα και τις ρυθμίσεις για υπότιτλους κλπ και αντέγραψα τον φάκελο org.xbmc.kodi σε ένα στικάκι. Τώρα όποτε θέλω κατεβάζω φρέσκο Κόντι, αντιγράφω μέσα στον φάκελο data τον φάκελο που έχω στο στικάκι και μπουμ έχω ένα κόντι έτοιμο με τα παραπάνω addons και τις ρυθμίσεις κλπ.

Έτσι το έκανα και το ανέβασα στο drive οπότε το κατεβάζω επιτόπου στο κάθε box.

Μάλλον πρέπει να φτιάξω και μια έκδοση για φίλους στο drive χωρίς τα δικά μου trakt κλπ .

Να την κάνω κοινόχρηστη και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα το Quasar στο pc μια χαρά, αλλά στο tv box μου πετάει ότι και να βάλω να δω navigation error. Δεν ξέω τι φταίει. Ακολούθησα ακριβώς την ίδια διαδικασία που έκανα στο pc.

To ιδιο ακριβως προβλημα εχω εδω και πολυ καιρο, ποτε δεν μου δουλεψε. Ηθελα να ρωτησω εδω, αλλα το ξεχνουσα. Πλεον δεν με νοιαζει, θα το ξαναπερασω οταν κανω fresh install την επομενη εβδομαδα (ελπιζω) οποτε θα το ξαναδοκιμασω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ιδιο ακριβως προβλημα εχω εδω και πολυ καιρο, ποτε δεν μου δουλεψε. Ηθελα να ρωτησω εδω, αλλα το ξεχνουσα. Πλεον δεν με νοιαζει, θα το ξαναπερασω οταν κανω fresh install την επομενη εβδομαδα (ελπιζω) οποτε θα το ξαναδοκιμασω!

 

Ενημέρωσε αν θες όταν το ξαναδοκιμάσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα.

 

 

Μόλις το έφτιαξα!!! Αυτό που έπρεπε να κάνω είναι να πάω στα settings του KODI μετά Services, Remote Control και να κάνω enable και τις 2 επιλογές που έχει. (Η πρώτη ήταν ήδη, οπότε ενεργοποίησα και την δεύτερη). Για τσέκαρε να μου πεις αν έφτιαξε και σε σενα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το έφτιαξα!!! Αυτό που έπρεπε να κάνω είναι να πάω στα settings του KODI μετά Services, Remote Control και να κάνω enable και τις 2 επιλογές που έχει. (Η πρώτη ήταν ήδη, οπότε ενεργοποίησα και την δεύτερη). Για τσέκαρε να μου πεις αν έφτιαξε και σε σενα!

εμένα δεν λέει να στρώσει από 11 Νοέμβρρη

 

Το quasar τα έφτυσε τελείως.

Βγάζει μήνυμα

Navigation Error http error ()

και δεν κάνει τίποτα.

 

Λίγο που το γκούγκλαρα, λένε για σβήσιμο της cache, το έκανα από τα settings του quasar, αλλά τίποτα.

 

To ερώτημα μου είναι,

όταν κάνω uninstall κάποιο add-on, γίνεται πλήρες uninstall ή κρατάει ρυθμίσεις;

 

Αν κάνω, λχ το quasar uninstall, θα χάσει τις ρυθμίσεις του;

 

Σκεφτόμουν να το κάνω, ούτως ή άλλως, επειδή μου έκανε νερά και με τους providers, αλλά τώρα επείγει..

 

καθάρισα και γω την cache, έλεγξα τους διακόπτες που ανέφερες για το remote control,

έκανα clean install όλο το Kodi, downgrade στην 0935, προχθές upgrade στην 0937,

τίποτα.

 

Διάβασα πάντως ότι ήταν λίγο γενικό πρόβλημα που προέκυψε σε διάφορες συσκευές με την 0936, αλλά στην 0937 εξακολουθούν να το έχουν κυρίως Pi, όπως εγώ, που είμαι με OSMC.

 

Κρίμα και είχα καραβολευτεί, δεν είχα χρησιμοποιήσει άλλο add-οn εδώ και πολλούς μήνες, από τότε που το ανακάλυψα.

 

Τώρα είμαι απλά σε αναμονή επόμενης έκδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...