Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Τον τελευταίο καιρό έχω εγκαταστήσει το Kodi σε πάνω από 5 υπολογιστές (PC & Laptop) χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Εχθές το εγκατέστησα στο Laptop ενός φίλου και πέρασα το exodus αλλά ότι και να πάω να προβάλω το βλέπω θολό.

 

Όταν λέω θολό δεν εννοώ κακή ανάλυση αλλά είναι σαν να βλέπεις την εικόνα πίσω από τζαμάκι μπάνιου (ξέρετε αυτό το τύπου αμμοβολή). Ο ήχος και οι υπότιτλοι παίζουν κανονικά. Έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις του βίντεο αλλά τίποτα!

 

Καμία ιδέα?

Τι εχεις στο settings > videos > acceleration > render method?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι εχεις στο settings > videos > acceleration > render method?

 

Αυτόματο το έχω, νομίζω έπαιξα λίγο και δοκίμασα και κάποια άλλη μέθοδο χειροκίνητα αλλά δεν είδα διαφορά. Στο τέλος το άφησα αυτόματο όπως το είχε! Σε ανάλογων δυνατοτήτων laptop που το εγκατέστησα δεν είχα κανένα πρόβλημα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ναι σεταρισμα απο την αρχη, το ιδιο προβλημα εχω και εγω με τα διαφορα builds που υπαρχουν (boom shakaka ,grecotm) που ειναι πολυ φορτωμενα.

για τον τελευταιο λογο δεν εβαλα κι εγω build, δεν τα δοκιμασα καν οταν ειδα το μεγεθος του αρχειου πατησα cancel κατευθειαν και

λεω καλυτερα μονος μου και να ξερω τι βαζω κιολας, παρα να μου πεταξει ενα σκασμο σαβουρα το build

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αυτό, τα build πιστεύω ότι έχουν υπερβολικά πολύ περιεχόμενο. Βρίσκεις μεν τα πάντα αλλά στην πραγματικότητα κανείς δεν χρειάζεται τα πάντα. Οπότε το καλύτερο είναι να βάζει ο καθένας μόνος του αυτά τα 5-10 addon για να κάνει τη δουλειά του και τίποτα παραπάνω. Δεν χρειάζεται ας πούμε να έχουμε 10 addons για ταινίες. Βάζουμε 1-2 και αν ποτέ σταματήσουν να λειτουργούν αυτά τότε ψάχνουμε να βάλουμε άλλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα, το εμαθα the hard way. Απο το συγκεκριμενο build εσβησα τα μισα λινκ για να μην σκρολαρω σιδηροδρομο, ενω το 80% οσων εχει μου ειναι αχρηστο. Ενα αλλο προβλημα που ειχα ειναι οτι ο τυπος εστησε τα παντα με το δικο του μυαλο, αλλα το δικο μου μυαλο δεν βρισκεται μεσα στο δικο του και δεν ξερω πώς σκεφτεται π.χ. για τα favourites που εχει φτιαξει.

 

Τεσπα, προς το παρον θα μεινω με αυτο, τουλαχιστον μεχρις οτου βρω μια ελευθερη ωρα για να κανω ρισετ στο μηχανακι και περασω απο την αρχη οσα ειχα βαλει πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα δικό μου "build". Καθαρή εγκατάσταση Κόντι με τα απολύτως απαραίτητα -για εμένα- addon, δηλαδή exodus/specto για ταινίες, sportrsdevil/castaway για αθλητικά, alivegr για ελληνικα, συν plexus/addon_installer, έκανα και τις ρυθμίσεις για υπότιτλους κλπ και αντέγραψα τον φάκελο org.xbmc.kodi σε ένα στικάκι. Τώρα όποτε θέλω κατεβάζω φρέσκο Κόντι, αντιγράφω μέσα στον φάκελο data τον φάκελο που έχω στο στικάκι και μπουμ έχω ένα κόντι έτοιμο με τα παραπάνω addons και τις ρυθμίσεις κλπ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι αντιγραφεις τον φακελο και οχι backup;

 

backup το παιρνω εγω με το ares,

 

anyway, εντωμεταξυ εστησα και exodus/salts (& υποτιτλους) να υπαρχουν,

 

αλλα εχω δυο γενικες ερωτησεις:

1) το search δεν φαινεται να δουλευει, ειτε απο αριστερα το εκανα ή μεσα απο ενα addon, δεν φερνει αποτελεσματα,

το μονο που φαινεται να παιζει ειναι το filter & τα favorites

2) θα επρεπε να υπαρχει τροπος οταν ανοιγουμε ενα event/επεισοδιο να βλεπουμε το status των links,

υπαρχει κατι τετοιο; μπα ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με το backup πρέπει να κάνω εγκατάσταση το ares (προσθήκη source, εγκατάσταση repo και addon) ενώ ο φάκελος αντιγράφεται με 2 κινήσεις. Γλιτώνω και κόπο και χρόνο. Άσε που με τα διάφορα backup που έχω δοκιμάσει μετά συναντoύσα κάποια θέματα, πχ κάποια addon δεν έπαιζαν σωστά κλπ. Με τον τρόπο που λέω δεν έχει υπάρξει πρόβλημα και κρατάει κυριολεκτικά τα πάντα, μέχρι και τα τικ στα επεισόδια των σειρών που έχω δει.

 

1) Σε ποιο search αναφέρεσαι?

2) Χλωμό να υπάρχει κάτι τέτοιο, μάλλον θα το ξέραμε αν ήταν. Πάντως γενικά σε ταινίες και σειρές δεν χρειάζεται αφού σχεδόν όλα τα λινκς παίζουν. Μόνο στα live events/κανάλια υπάρχει πρόβλημα που πολλά δεν παίζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, αλλα

1) γιατι τον φακελο org.xbmc.kodi και οχι ολο το %APPDATA%\kodi\userdata;

στο τελευταιο δεν αποθηκευονται τα παντα;

επισης,

2) κατι με ρωταει το ares ομως να κανει skip thumbnails κλπ, τι παιζει μ αυτα;

εσυ παιρνεις κι αυτα;

3) κατι βρηκα χθες οτι μπορει να γινει και portable το kodi,

εχεις/εχει ασχοληθει;

φανταζομαι παιρνουμε καποιον απ τους folders του 1 και τον παμε οπου θελουμε στον δισκο,

αλλα μετα καπου πρεπει να δηλωσουμε τον folder

 

και τελος, για το search, κατι τετοιο εψαχνα:

http://kodi.wiki/view/Add-on:Global_Search

υπαρχει τετοια δυνατοτητα να κανουμε search αν οχι σε ολα τα addons, τουλαχιστον στο εκαστοτε addon;

θες να δεις π.χ. το σημερινο ματς του ολυμπιακου και ανοιγεις ενα οποιοδηποτε addon,

καπου ειδα οτι εβαζαν στο φιλτρο αριστερα "olympiacos" π.χ.,

γιατι αν κανεις search με "olympiacos" δεν φερνει αποτελεσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ο φάκελος org.xbmc.kodi είναι για backup σε android. Σε windows είναι ο αντίστοιχος στο %appdata% που είπες. Δεν ξέρω αν αρκεί μόνο ο userdata επειδή και στον %APPDATA%\kodi\addons υπάρχουν πολλά αρχεία (διπλάσια σε όγκο από τον userdata) οπότε κάνω κόπι όλο τον φάκελο Kodi να είμαι σίγουρος.

2) Λογικά δεν χρειάζονται απαραίτητα, πρέπει να είναι τα thumbs των ταινιών, των λογότυπων των addon κλπ. Αυτά θα τα κατεβάσει πάλι το κόντι μόλις ανοίξεις τα αντίστοιχα addon και θα τα κρατήσει στην cache.

3) Το είχα κάνει παλιά, δεν θυμάμαι πολλά. Ξέρω πάντως ότι με portable kodi σώζεις τη φάση αν έχεις ελληνικό username στο pc επειδή σε αυτή την περίπτωση το κανονικό kodi δεν δουλεύει. Το portable γίνεται εύκολα μέσω του κανονικού kodi αν κάνεις ένα shortcut και προσθέσεις στο target path ένα -p και το τρέχεις από αυτή τη συντόμευση και σου δημιουργεί έναν φάκελο portable_data. Και ναι, μετά μεταφέρεις τον φάκελο Κόντι όπου  θες και τον τρεχεις από τη συντόμευση αυτή. Δες πως το κάνει αυτός στο βίντεο:

https://youtu.be/EJXpudhj2AM?t=1m43s

 

4) Δεν το έχω δουλέψει το global search. Διάβασες δηλαδή κάπου ότι γίνεται να κάνεις αναζήτηση βάζοντας όνομα ομάδας και να σου βρίσκει τα λινκς μέσα από τα αθλητικά addons? Αν γίνεται αυτό απορώ που δεν το έχει αναφέρει κανένας τόσο καιρό. SOS SOS ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙ !!!

 

Ξέρω πάντως ότι γίνεται (το έχω δοκιμάσει) να κάνεις αναζήτηση για ταινίες/σειρές μέσα στα addons με ένα addon που κάνει meta-search. Είναι το Metalliq:

https://seo-michael.co.uk/how-to-install-metalliq-kodi/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που δεν δειχνει το video στο 2 ειναι οκ, φτιαξαμε το portable_data,
μετα ριχνουμε προφανως ολο το %APPDATA%\kodi εκει μεσα, ετσι;

βολευει αυτη η διαδικασια και σε κατι αλλο:
μπορεις να συγχρονιζεις καθε φορα τα νεα/modified αρχεια αναμεσα σε δυο φακελους

με το totalcommander ;)

με το Metalliq δεν μπορουμε να κανουμε αναζητηση και στα αθλητικα addons;


εδω βεβαια αυτοι λενε:

https://www.reddit.com/r/kodi/comments/3ics4l/portable_usb_kodi_install/

 

οτι δεν παιζει σε αλλο pc, αρα μαλλον δεν εχει νοημα, μαλλον copy το %APPDATA%\kodi μονο


backup/update του folder που γραφεις μπορει να γινει με την εντολη:

"%PROGRAMFILES%\WinRAR\Rar.exe" a -u -as -ep3 -x"%APPDATA%\kodi\userdata\Thumbnails" -r "d:\My Backups\kodi" "%APPDATA%\kodi"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σου πω ανακρίβειες για το portable, πάει πολύς καιρός που το είχα κάνει και δεν θυμάμαι τι και πως, πέρα από αυτό το κολπάκι με το shortcut.

 

To metalliq τώρα το έβαλα και το δοκίμασα και βλέπω ότι πχ στις ταινίες μου φέρνει αποτελέσματα από specto και quasar αλλά όχι από exodus. Άρα μάλλον δεν συνεργάζεται με όλα τα addons (ή κάτι μου διαφεύγει). Και αθλητικά που δοκίμασα δεν μου έβγαζε αποτέλεσμα από τα αθλητικά addons που έχω (τα γνωστά). Έχει βέβαια κάμποσες διαθέσιμες ρυθμίσεις το metalliq αλλά δεν βλέπω κάτι που θα μπορούσε να βοηθήσει. Αν θες ρίξε του κι εσύ μια ματιά μπας και καταφέρεις κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, εννοειται, οτιδηποτε εχει search ειναι πολυτιμο για να μην πω διαμαντακι ;)

 

specto & quasar δεν εχω βεβαια, exodus & salts εβαλα σε 1η φαση,

 

απο το απογευμα και μετα πειραματισμοι ομως, τωρα μονο διαβασμα :P


αλλη μια ερωτηση:

υπαρχει τροπος να πουμε στα addons (στο zem π.χ.) να φορτωνουν παντα σε listview και να μην μλκιζονται με thumbnail view που πρεπει να κανεις ποσα κλικι κλικι για να φτασεις στο listview;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το view το αλλάζεις πηγαίνονται το ποντίκι δεξιά όπου εμφανίζεται η σχετική μπάρα-μενού. Τώρα υποτίθεται ότι όταν βάλεις πχ list view μετά θα το εμφανίζει πάντα έτσι αλλά τουλάχιστον σε εμένα δεν συμβαίνει. Μία μου ανοίγουν σε list view, μία σε thumbnail view κλπ. Τα αλλάζω αλλά πάλι ξαναλλάζουν μόνα τους. Το genesis είχε να κάνεις save view και τώρα το έχει και το spwcto που είναι ο ίδιος κώδικας. Σε άλλα addons που κοίταξα πάντως δεν βρήκα να έχουν κάτι τέτοιο.

 

Το quasar δουλεύει με torrents. Ψάχνει στα γνωστά τορρεντάδικα και στρημάρει κατεβάζοντας παράλληλα. Μπορείς να του φορτώσεις να παίξει και εξωτερικό αρχείο torrent. Το μεγάλο συν είναι ότι όταν ψάχνεις μια ταινία τα λινκς που σου εμφανίζει είναι οι πλήρεις ονομασίες των αρχείων και έτσι ξέρεις ακριβώς ποιο release είναι αυτό που επιλέγεις πχ Titlos.Tainias.BRRip.720p. AC3.MKV-YIFI (αυτό βοηθάει να βρεις εύκολα και τους σωστούς υπότιτλους).

 

Το specto είναι σχεδόν ίδιο με το exodus που είναι διάδοχος του genesis, στου οποίου τoν κώδικα βασίζεται το specto (είναι fork).

 

To salts πολύ καλό αλλά θέλει πολύ σετάρισμα και το βαριέμαι. Το automatic configuration που έχει δεν αρκεί.

 

Τι έγινε σήμερα, που εξαφανίστηκαν όλοι? Για πάρτη μας το thread χαχα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το quasar θα το δοκιμάσω και εγώ σήμερα. Προσπάθησα να streamαρω torrent με το BitX player αλλά μου κρασάρει όλο το σύμπαν στο tv box. 

 

Επίσης εκτός από το Zem υπάρχει κάνα άλλο καλό add-on που να δουλεύει σχετικά συνέχεια και να έχει κάνα Animal planet, History, Discovery channel κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...