Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μια ερώτηση σχετικά με το kodi μπορεί να έχει

απαντηθεί δεν ξέρω, Οταν βλέπουμε ταινία η σειρά τέλος πάντων στο

Kodi στο τέλος αποθηκεύονται τα δεδομένα της ταινίας/σειράς κάπου στον σκληρό μας δίσκο ;

η απλά δουλεύει σαν streaming ; 

 

Δουλεύει σαν streaming . To μόνο που αποθηκεύετε είναι τα thumbnails. Βέβαια κάποια addons έχουν την ρύθμιση και να κατεβάσεις ότι βλέπεις αρκεί να το υποστηρίζει και το streaming site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Που λετε, χτες παρακολουθησα για πρωτη φορα αγωνα μεσω iptv και καταλαβα τι εχανα τοσο καιρο με τα "ερασιτεχνικα" streams του sportsdevil και του castaway. Ποιοτητα 576p στην χειροτερη, που ειναι σαν 1080p μπροστα στα 240p των streams, σχολιασμος και ηχος καμπανα!

Με acestreams και sopcast δεν εχω καταφερει κατι ποτε, οποτε καταλαβαινετε τον ενθουσιασμο μου.

 

Βεβαια, εχω 2 προβληματα. Το πρωτο, που δεν μπορω να αποφυγω λογικα, ειναι το οτι πρεπει να βρεις σε ποιο καναλι παιζει ο καθε αγωνας και μετα να βρεις το συγκεκριμενο καναλι μεσα στο χαος των playlists. Το δευτερο ειναι το δικτυο ή η διαθεσιμοτητα. Πχ χτες ειπα να δω τον γαυρο. Βρηκα οτι παιζει σε ενα ιταλικο, το βρηκα μιση ωρα νωριτερα απο την εναρξη του, ειδα την εκπομπη για την euroleague που ειχε το καναλι, ολα σε 720p, και 8 η ωρα, λιγα δευτερα πριν το τζαμπολ, διακοπηκε!

Βρηκα ενα σερβικο, στα 576p, το οποιο μετα απο λιγο εκανε buffering καθε μισο λεπτο, με εκνευρισε και το εκλεισα. Μετα βρηκα ενα ισπανικο, σε 720p, το οποιο εκανε μεν buffering αλλα πολυ σπανια, μεχρι που κοπηκε εντελως. Μετα το παρατησα :/

 

Τι φταιει για αυτο? Το kodi? To proxy που χρησιμοποιει το προσθετο (f4mproxy)? Η συνδεση μου (8Mbps καθαρα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρομοια ερωτηση εχω κι εγω ο newbie,

το εστησα, εβαλα ares & castaway (και το repository κλπ),

αλλα πατησα καμια 30αρια links, μονο ενα του ρεαλ - παναθηναϊκος μου ανοιξε κι

αυτο οταν χρησιμοποιουσα το upload γιατι ανεβασα τα backup απ τα κινητα μου στο google drive,

αρα ειχε πολλες διακοπες-buffering κλπ,

συνεχεια δοκιμων σημερα το πρωι, πατησα ενα σωρο πραγματα, livetv κλπ,

αλλα σημερα δεν ανοιγε τιποτα απολυτως,

υπαρχει κατι να δοκιμασουμε οτι ολα παιζουν ρολόι;

σκεφτομουν (επειδη ειδα οτι παιζει και με torrent) μηπως πρεπει να ανοιξω καμια πορτα,

γιατι στο ρουτερ μου ειναι κλειστες οι πορτες και παιζω με port forwarding...

τελος, σωστο κι αυτο που ειπε ο τζιμ, θα επρεπε να τσεκαρει και να φιλτραρει το kodi

ποια links παιζουν και να μας βγαζει στην λιστες μονο τα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που λετε, χτες παρακολουθησα για πρωτη φορα αγωνα μεσω iptv και καταλαβα τι εχανα τοσο καιρο με τα "ερασιτεχνικα" streams του sportsdevil και του castaway. Ποιοτητα 576p στην χειροτερη, που ειναι σαν 1080p μπροστα στα 240p των streams, σχολιασμος και ηχος καμπανα!

Με acestreams και sopcast δεν εχω καταφερει κατι ποτε, οποτε καταλαβαινετε τον ενθουσιασμο μου.

 

Βεβαια, εχω 2 προβληματα. Το πρωτο, που δεν μπορω να αποφυγω λογικα, ειναι το οτι πρεπει να βρεις σε ποιο καναλι παιζει ο καθε αγωνας και μετα να βρεις το συγκεκριμενο καναλι μεσα στο χαος των playlists. Το δευτερο ειναι το δικτυο ή η διαθεσιμοτητα. Πχ χτες ειπα να δω τον γαυρο. Βρηκα οτι παιζει σε ενα ιταλικο, το βρηκα μιση ωρα νωριτερα απο την εναρξη του, ειδα την εκπομπη για την euroleague που ειχε το καναλι, ολα σε 720p, και 8 η ωρα, λιγα δευτερα πριν το τζαμπολ, διακοπηκε!

Βρηκα ενα σερβικο, στα 576p, το οποιο μετα απο λιγο εκανε buffering καθε μισο λεπτο, με εκνευρισε και το εκλεισα. Μετα βρηκα ενα ισπανικο, σε 720p, το οποιο εκανε μεν buffering αλλα πολυ σπανια, μεχρι που κοπηκε εντελως. Μετα το παρατησα :/

 

Τι φταιει για αυτο? Το kodi? To proxy που χρησιμοποιει το προσθετο (f4mproxy)? Η συνδεση μου (8Mbps καθαρα)?

 

Ετσι ειναι και σε μενα. Φανταζομαι λες για το iptv που προτεινες, ετσι? Thanks btw. Εχει πολυ πραγμα.

 

Για το πρωτο, θα σου ελεγα να εκανες δεξι κλικ στο καναλι πανω στη λιστα και να το εκανες add to favourites αλλα ειναι τοσο πολλα που δεν...Βεβαια μπορεις να βαλεις και το μπουκετο στα αγαπημενα και να το βρεις απο κει. Ας πουμε εγω εβαλα χθες το μπουκετο των αραβικων και των αγγλικων που δουλευουν.

Παντως αν ξερεις πανω κατω σε ποιο μπουκετο(αυτο δεν ειναι τοσο δυσκολο διοτι το καθε ενα γραφει τι περιεχει) ειναι τα καναλια που θες, πηγαινε εδω Βοηθαει αρκετα σαν οδηγος και εχει και Ευρωλιγκα μεταδοσεις.

 

Τωρα για το δευτερο, θα ηθελα να μαθω και γω. Η εμπειρια μου λεει ειναι οτι και καλα το βλεπουν περισσοτεροι εκεινη την ωρα και αρχιζει και κολλαει. Το ξερω οτι δεν στεκει αυτο πολυ αλλα καθε φορα ετσι γινεται με τα iptv.

Χθες για παραδειγμα, βαζω το BT Sport 1 15-20 λεπτα πριν την εναρξη ενος ματς ΝΒΑ που εδειχνε. Φυσαγε, ουτε μια φορα buffering. Λιγο μετα την εναρξη αρχισε τα γνωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που λετε, χτες παρακολουθησα για πρωτη φορα αγωνα μεσω iptv και καταλαβα τι εχανα τοσο καιρο με τα "ερασιτεχνικα" streams του sportsdevil και του castaway.

 

Θυμισε μας, για ποιο προσθετο μιλας;

 

Μια ερωτηση:

Πως μπορω να φτιαξω custom entry στα TV series για μια σειρα (πχ Ελληνικη) που δεν υπαρχει στις databases που χρησιμοποιει για scrapping το Kodi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρομοια ερωτηση εχω κι εγω ο newbie,

το εστησα, εβαλα ares & castaway (και το repository κλπ),

αλλα πατησα καμια 30αρια links, μονο ενα του ρεαλ - παναθηναϊκος μου ανοιξε κι

αυτο οταν χρησιμοποιουσα το upload γιατι ανεβασα τα backup απ τα κινητα μου στο google drive,

αρα ειχε πολλες διακοπες-buffering κλπ,

συνεχεια δοκιμων σημερα το πρωι, πατησα ενα σωρο πραγματα, livetv κλπ,

αλλα σημερα δεν ανοιγε τιποτα απολυτως,

υπαρχει κατι να δοκιμασουμε οτι ολα παιζουν ρολόι;

σκεφτομουν (επειδη ειδα οτι παιζει και με torrent) μηπως πρεπει να ανοιξω καμια πορτα,

γιατι στο ρουτερ μου ειναι κλειστες οι πορτες και παιζω με port forwarding...

τελος, σωστο κι αυτο που ειπε ο τζιμ, θα επρεπε να τσεκαρει και να φιλτραρει το kodi

ποια links παιζουν και να μας βγαζει στην λιστες μονο τα καλα

To castaway όπως δήλωσε πρόσφατα ο dev του, δεν έχει χρόνο να το συντηρεί και έχει μείνει πίσω. Δοκίμασε να δεις acestream με sportsdevil. Εκεί σχεδόν όλα δουλεύουν κομπλέ. Acestreams θα βρεις σίγουρα στην κατηγορία rojadirecta (έχει και σε άλλες βέβαια).

 

Όσο για τα λινκς που δεν παίζουν, το κόντι δεν μπορεί να τα φιλτράρει γιατί δεν είναι το κόντι υπεύθυνο για τις λίστες αλλά τα ίδια τα addons και κατ' επέκταση οι developers που τα συντηρούν. Και επειδή το περιεχόμενο δεν φιλοξενείται κάπου (όπως πχ οι ταινίες) αλλά είναι live υποθέτω είναι και αδύνατο να γίνεται φιλτράρισμα γιατί ένα λινκ τώρα δουλεύει και σε 5 λεπτά μπορεί να κοπεί ή το αντίστροφο. Αυτό που μπορεί να γίνει είναι η όσο πιο συχνή ανανέωση των λινκς αλλά και πάλι όχι σε πραγματικό χρόνο μιας και υπάρχουν εκατοντάδες κανάλια και χιλιάδες λινκς και η όποια αλλαγή λογικά απαιτεί προσθήκη των νέων λινκς στο addon (μέσω κώδικα ή κάπως έτσι φαντάζομαι), ανέβασμα του addon στο repo και από εκεί να γίνει το update στο κόντι του χρήστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο dimsports μπηκα π.χ., εκεινη την ωρα ειχε κατι καμμενα ποδοσφαιρικα ματς, u20 γυναικων νομιζω,

και μου εκανε εντυπωση που δεν παιζαν!!!
βεβαια, δεν μπηκα και απο τον browser στην σελιδα να δω τι και αν παιζει,

αυτο θα ηταν ενα καλο troubleshooting,

γενικως απ οτι εχω καταλαβει παντως θελει (αρκετο) χρονο, ψαξιμο & διαβασμα αυτη η ιστορια με το kodi

για να το στρωσει καποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαληθεύω και εγώ την διακοπή λειτουργίας πολλών καναλιών του Zem ένα σαββατοκύριακο που γινόταν χαμός από παιχνίδια ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων. Πάντως με το Acestream πολύ σπάνια αντιμετωπίζω πρόβλημα με buffering και έχω δει πάρα πολλούς αγώνες με αυτό. Ξέρει κανείς κάποια άλλη πηγή για links acestream ή και sopcast εκτός από rojadirecta?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε links για sopcast/acestream εχουμε πολλα,
αλλά
1) οχι μεσω kodi
2) σ αυτη την περιπτωση (αν εκει καταληγουμε τελικα),
δεν ξερω αν χρειαζομαστε τελικα το kodi,
γιατι μεσω sopcast/acestream δεν εχουμε ουτως ή αλλως ουτε διαφημισεις, ουτε watermarks,
αρα τι/που/γιατι να τρεχει άλλη μια εφαρμογη;
 
anyway,
παρε τσεκαρε (δεν ξερω ποια/ποσα απ αυτα δουλευουν, τα εχω μαζεψει, αλλα εχω καιρο να τσεκαρω):
Acestream
 


Acestream

torrent-tv.ru

t-tv

banan.tv

mebuscan

arenavision

allfon.tv

sat-universe.com

satland.blogg.org

C+ Deportes Programación

C+ Deportes2 Programación

ntvplus1

ntvplus2

viasat-sport-baltic programa

sportklub programska

livefootballol

reddit nbastreams

reddit soccerstreams

Fix AceStream buffering | AceStream advanced setup | AceStream Guide

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά και εσύ ειδικά πατρικ, δεν χρειάζεται το kodi , απλά να βλέπεται ποιο κανάλι δείχνει τους αγώνες και φορτώνετε την m3u λίστα του καναλιού που το δείχνει.αλλιώς πλερουα iptv με μύρια κανάλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο dimsports μπηκα π.χ., εκεινη την ωρα ειχε κατι καμμενα ποδοσφαιρικα ματς, u20 γυναικων νομιζω,

και μου εκανε εντυπωση που δεν παιζαν!!!

βεβαια, δεν μπηκα και απο τον browser στην σελιδα να δω τι και αν παιζει,

αυτο θα ηταν ενα καλο troubleshooting,

γενικως απ οτι εχω καταλαβει παντως θελει (αρκετο) χρονο, ψαξιμο & διαβασμα αυτη η ιστορια με το kodi

για να το στρωσει καποιος

Χρόνο θέλει στην αρχή μόνο για να καταλάβεις τον τρόπο λειτουργίας, δηλαδή τι είναι τα sources, τι είναι τα repos, τι είναι τα addons. Αν καταλάβεις αυτά τότε δεν υπάρχει κάτι άλλο, σε 10 λεπτά μπορείς να σετάρεις το Κόντι άνετα. Βάζεις 3-4 sources, απο αυτά βάζεις 6-7 repos και από αυτά ενεργοποιείς 10-15 addon που καλύπτουν τα πάντα. Αν θες μόνο αθλητικά φυσικά και με το fusion μόνο ως source βρίσκεις όσα addon χρεάζεσαι. Όντως με την πρώτη ματιά φαίνεται χαοτικό το Κόντι αλλά τελικά είναι πολύ πιο απλό.

 

Για acestream/sopcast προφανώς δεν το χρειάζεσαι αφού υπάρχουν τα σάιτ που έχουν λινκς απλώς στο Kodi τα βρίσκεις όλα συγκεντρωμένα και τα τσεκάρεις πιο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, [/γκρινια mode off]

 

επομενη ερωτηση:

υπαρχει τροπος να το βγαλουμε απο full screen;

να φαινεται κατω στο tray δηλαδη σαν κανονικο παραθυρο προγραμματος windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, [/γκρινια mode off]

 

επομενη ερωτηση:

υπαρχει τροπος να το βγαλουμε απο full screen;

να φαινεται κατω στο tray δηλαδη σαν κανονικο παραθυρο προγραμματος windows;

 

Nαι . Ρυθμίσεις > Σύστημα > Λειτουργία προβολής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι ωραιος, παμε επομενη; :P

 

αντι να εγκαθιστουμε και να παραμετροποιουμε ενα-ενα addons,

δεν θα μπορουσε να διατιθεται ενα zip/rar/setup sportspack π.χ. που να τα εχει ολα μεσα;

οπως γινεται/παιρνετε το backup π.χ.

υπαρχει κατι τετοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...