Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες είχα την πρώτη εμπειρία με Castaway και SportsDevil και αγώνες Champions League, μιας και το κόστος για ΟΤΕ TV είναι αρκετά υψηλό για να παρακολουθούμε ένα από τα αγαπημένα αθλήματα.

 

Διάλεξα μερικούς αγώνες και άνοιξαν αρκετά links για καθένα αλλά λίγα έπαιξαν και με πολύ χαμηλή ποιότητα εικόνας, πολλά κολλήματα και προβλήματα στο ήχο (άρχιζε και λίγο αργότερα σταματούσε).

 

Διευκρινίζοντας ότι η γραμμή μου είναι vdsl, ρωτώ, όσους γνωρίζουν, αν πρέπει να αποδεχτώ αυτή την ποιότητα ή κάνω κάτι λάθος.

Όχι, ειδικά για CL υπάρχουν λινκς με κορυφαία ποιότητα. Να ψάχνεις για acestream links. Αυτά υπάρχουν στην κατηγορία P2P Corner του Castaway και σε συγκεκριμένες υποκατηγορίες της κατηγορίας Live Sport του sportsdevil. Εγώ μπαίνω στο rojadirecta (είτε από castaway->p2p corner->rojadirecta, είτε sportsdevil->live sport->rojadirecta). Εκεί όπου λέει acestream στον τίτλο είναι κομπλέ. Και όσο περισσότερα τα Kbps τόσο καλύτερη ποιότητα. Το ίδιο ισχύει και με όσα λένε sopcast στον τίτλο. Είναι HD εικόνα.

 

Αν είσαι σε android κατεβάζεις την εφαρμογή ace stream media απο play store και sopcast από sopcast.org στη συσκευή, κατεβάζεις το addon plexus στο kodi και το τρέχεις. Θα σου κάνει αυτόματο σετάρισμα. Θα σε ρωτήσει αν θες external player κλπ, πάτα σε όλα όχι. Αν όλα πάνε καλά στο σετάρισμα θα σου πει sopcast all done succesfully και acestream all done succesfully. Για να δεις μετά αγώνες σε sopcast δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. Για να δεις σε acestream πρέπει πρώτα να τρέξεις την εφαρμογή ace stream media και μετά να πας στο kodi και να πατήσεις στο acestream link.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτα που λεει ο letom για ποιοτητα συν njm soccer και sports365.live οταν δουλευουν αν δεν θες acestream.

 

Οσο για τα αλλα links του Castaway και Sportsdevil, σορυ που το επαναλμβανω, ειναι μαζεμενα ολα τα στριμοσαιτ που θα βλεπαμε μεσα απο τον browser μας. Βολευει γιατι ειναι ολα μαζεμενα και δεν εχουμε θεμα με adblocker κτλ. Εννοειται οτι η ποιοτητα δεν θα ειναι πολυ καλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και θα δοκιμάσω σε κάποιο αγώνα πριν από το βράδυ.

Το Kodi είναι εγκατεστημένο στο desktop και βλέπω είτε στο 24άρι monitor είτε στην 50άρα τηλεόραση για ταινίες (μέσω media player)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για windows θα κατεβάσεις την αντίστοιχη έκδοση sopcast. Αν και σε εμένα το sopcast κάνει κάτι περίεργα, ενώ το έχω εγκαταστήσει στο πισί, το plexus στο kodi δεν το βλέπει και μου λέει να το εγκαταστήσω. Γι' αυτο προτιμώ acestream (για το οποίο δεν θυμάμαι αν είναι απαραίτητο να εγκαταστήσεις κάτι στο πισί για να παίξουν τα links στο kodi. Αν δεν σου παίζουν μάλλον θα χρειάζεται το ace stream media (win) από εδώ κάτω αριστερά: http://acestream.org).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για windows θα κατεβάσεις την αντίστοιχη έκδοση sopcast. Αν και σε εμένα το sopcast κάνει κάτι περίεργα, ενώ το έχω εγκαταστήσει στο πισί, το plexus στο kodi δεν το βλέπει και μου λέει να το εγκαταστήσω. Γι' αυτο προτιμώ acestream (για το οποίο δεν θυμάμαι αν είναι απαραίτητο να εγκαταστήσεις κάτι στο πισί για να παίξουν τα links στο kodi. Αν δεν σου παίζουν μάλλον θα χρειάζεται το ace stream media (win) από εδώ κάτω αριστερά: http://acestream.org).

 

Για να σου δουλέψει το sopcast στο kodi απεγκατάστησε την έκδοση που έχεις και κάνε install την έκδοση 4.0 . Είχα το ίδιο πρόβλημα και έτσι μου λύθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου δουλέψει το sopcast στο kodi απεγκατάστησε την έκδοση που έχεις και κάνε install την έκδοση 4.0 . Είχα το ίδιο πρόβλημα και έτσι μου λύθηκε.

Όντως το έκανα και ολοκληρώθηκε κομπλέ το σετάρισμα του sopcast στο plexus. Ωστόσο δεν φορτώνει κανένα στρημ. Μου βγάζει channel initialization failed.

 

Μετά το post του letom, κατέβασα και εγκατέστησα την 4.2 αλλά και το acestream.

Τελικά, δεν βλέπω διαφορά (ακόμη).

Τώρα στο CL ελπίζω να βρήκες και να είδες διαφορά! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και θα δοκιμάσω σε κάποιο αγώνα πριν από το βράδυ.

Το Kodi είναι εγκατεστημένο στο desktop και βλέπω είτε στο 24άρι monitor είτε στην 50άρα τηλεόραση για ταινίες (μέσω media player)

Το stream του Sportdevil θα δείχνει τέλεια στην πενηντάρα... Πραγματικά ούτε για τσάμπα δεν αξίζει αυτή η ποιότητα.

Τα Streams που προανεφέρθησαν από τον Letom από Acestream και Sopcast έχουν καλή εικόνα (2500kbps bitrate). Δείχνουν κανένα καλό αγώνα, εκτός από λατινοαμερικάνικο ποδόσφαιρο, μπέιζμπολ και ΝΒΑ; Δηλαδή Super League, Champions League, Europa κτλ;

Επίσης όταν ανοίγω τα streams αυτά ξεκινάει με πολύ γαμάτο Buffering (>200kbps) και μετά πό λίγα δευτερόλεπτα πέφτει στο 0 και παγώνει η εικόνα. Παίζω τα P2P με Plexus. Έχει κανείς ανάλογο πρόβλημα; Είμαι με πενηντάρα σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το έκανα και ολοκληρώθηκε κομπλέ το σετάρισμα του sopcast στο plexus. Ωστόσο δεν φορτώνει κανένα στρημ. Μου βγάζει channel initialization failed.

 

Τώρα στο CL ελπίζω να βρήκες και να είδες διαφορά! ;)

 

 

Το stream του Sportdevil θα δείχνει τέλεια στην πενηντάρα... Πραγματικά ούτε για τσάμπα δεν αξίζει αυτή η ποιότητα.

Τα Streams που προανεφέρθησαν από τον Letom από Acestream και Sopcast έχουν καλή εικόνα (2500kbps bitrate). Δείχνουν κανένα καλό αγώνα, εκτός από λατινοαμερικάνικο ποδόσφαιρο, μπέιζμπολ και ΝΒΑ; Δηλαδή Super League, Champions League, Europa κτλ;

Επίσης όταν ανοίγω τα streams αυτά ξεκινάει με πολύ γαμάτο Buffering (>200kbps) και μετά πό λίγα δευτερόλεπτα πέφτει στο 0 και παγώνει η εικόνα. Παίζω τα P2P με Plexus. Έχει κανείς ανάλογο πρόβλημα; Είμαι με πενηντάρα σύνδεση.

 

 

 

Δυστυχώς, χθες δεν κατάφερα να δω αγώνα CL από τα καλά stream και φοβάμαι ότι και σήμερα με τις ελληνικές δεν θα δω αγώνες. Δεν ξέρω τι φταίει, αν και ζήτησε και εγκαταστάθηκαν plexus και κάποιο άλλο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, χθες δεν κατάφερα να δω αγώνα CL από τα καλά stream και φοβάμαι ότι και σήμερα με τις ελληνικές δεν θα δω αγώνες. Δεν ξέρω τι φταίει, αν και ζήτησε και εγκαταστάθηκαν plexus και κάποιο άλλο.

 

Δοκίμασε να δεις μέσω Sport365 . Καμία σχέση σε ποιότητα με Sportsdevil . Είναι λίγο πιο κάτω απο acestream αλλά σπάνια κολλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβλεπα ενα βιντεο του youtube πριν λιγο και παρατηρω στο background να τρεχει το kodi. Και ενα περιεργο μενου στο confluence που ειχε διαφορα entries, τυπου streams, kids κλπ. Και μετα αυτο στην εικονα. Πως εβγαλε ο τυπος το προσθετο (phoenix) στο κεντρικο μενου σαν ακομα μια "κατηγορια" οπως τα weather, video, settings κλπ και απο κατω τις λειτουργιες του?

post-124002-0-44201000-1476973985_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβλεπα ενα βιντεο του youtube πριν λιγο και παρατηρω στο background να τρεχει το kodi. Και ενα περιεργο μενου στο confluence που ειχε διαφορα entries, τυπου streams, kids κλπ. Και μετα αυτο στην εικονα. Πως εβγαλε ο τυπος το προσθετο (phoenix) στο κεντρικο μενου σαν ακομα μια "κατηγορια" οπως τα weather, video, settings κλπ και απο κατω τις λειτουργιες του?

Είναι σίγουρα το confluence ή μήπως είναι κανένα άλλο που του μοιάζει?

 

Δυστυχώς, χθες δεν κατάφερα να δω αγώνα CL από τα καλά stream και φοβάμαι ότι και σήμερα με τις ελληνικές δεν θα δω αγώνες. Δεν ξέρω τι φταίει, αν και ζήτησε και εγκαταστάθηκαν plexus και κάποιο άλλο.

Σίγουρα κάτι δεν έχεις κάνει σωστά. To plexus δεν αρκεί να εγκατασταθεί, πρέπει να το τρέξεις για να σετάρει το sopcast και το acestream (σου κατεβάζει κάτι modules που απαιτούνται). Το ετρεξες το plexus?

Γίνε λίγο πιο αναλυτικός αν θες για να βρούμε τη λύση. Χτες που δεν είδες τι έγινε, πάτησες σε acestream link και τι συνέβη? Ξεκίνησε να φορτώνει κάτι ή ούτε καν? Τι error μήνυμα σου έβγαλε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβλεπα ενα βιντεο του youtube πριν λιγο και παρατηρω στο background να τρεχει το kodi. Και ενα περιεργο μενου στο confluence που ειχε διαφορα entries, τυπου streams, kids κλπ. Και μετα αυτο στην εικονα. Πως εβγαλε ο τυπος το προσθετο (phoenix) στο κεντρικο μενου σαν ακομα μια "κατηγορια" οπως τα weather, video, settings κλπ και απο κατω τις λειτουργιες του?

έψαχνα τις προαλες κατι παρομοιο ωστε να μου δείχνει τη θερμοκρασία  πάνω δεξια  (άσχετο) και έπεσα πανω σε αυτο το ποστ

http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=98628

σίγουρα γίνεται manual πειράζοντας τα xml αν εχεις ιδέα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sndev + letom

Σιγουρα παιζει καποια customια απο πισω, μιας και το δικο του confluence εχει πρασινα γραμματα και 7 συντομευσεις απο κατω, οταν το στοκ εχει μπλε και 5 συντομευσεις. Επισης, βρηκα στο youtube διαφορες modded εκδοσεις του confluence.

Βγαζοντας το confluence απεξω, υπαρχει κανενα αλλο skin που να επιτρεπει παρομοια παραμετροποιηση? Πιο πολυ με ενδιαφερει το προσθετο στο αρχικο μενου και οχι οι συντομευσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...