Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην κατηγορία Ρ2Ρ αξίζει να κοιτάς για τα acestream links ευρωπαϊκών παιχνιδιών. Όλα τα άλλα τα βρίσκεις στην κατηγορία live sport.


Καλά κάνετε και το επισημαίνετε, γιατί αυτό το θεϊκό ποστ του sndev, δεν έχει γραφτεί σε αυτό το νήμα, αλλά σε διπλανό για το Raspberry Pi.

Ευκαιρία να μπει κι εδώ.

 

Από όταν το εγκατέστησα, τότε, τον Μάιο, δεν έχω ξαναδεί σειρά ή ταινία με άλλο addon.

Επιλέγω εγώ την ποιότητα, την έκδοση ή ακόμα και με βάση τι υπότιτλοι υπάρχουν σε δύσκολες ταινίες.

To post του sndev αφορά στο πως ενεργοποιούνται οι υπότιτλοι στο kodi. Εμείς εδώ συζητούσαμε για το quasar. Πριν λίγο το εγκατέστησα για άλλη μια φορά, έβαλα και καμιά δεκαριά providers και πάλι δεν φορτώνει καμία ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για το quasar o φίλος μάλλον ήθελε να σου κανεi link αυτό 

 

http://www.insomnia.gr/topic/603364-raspberry-pi-insomnia-community/?p=54880208 

 

κοιτά επειδή το quasar Πραγματικά μου έχει λύσει τα χέρια με σειρές ταινιες και επειδή εχω 3 Media player σπίτι για να μη κανω το κοπο καθε φορά επειδή κανω πειράματα κατά καιρούς έχω κρατήσει ολα τα zip 

αν έχεις διάθεση να περιμένεις 1 2 μερες να βρω χρόνο να σας τα ανεβάσω σε dropbox Και να σας γράψω καμια οδηγία.. αν και ειναι πάρα πολύ απλό 

 

κανε ενα κοπο και βαλε αυτο https://github.com/scakemyer/plugin.video.quasar/releases/download/v0.9.35/plugin.video.quasar-0.9.35.zip 

για windows ψαχνεις? 

 

μετά πρέπει να περάσεις το zip Με τους provider από το unofficial repo + το manager απο το unofficial .. 

μια χαρά παίζει αν πάλι δε σου παίξει υπομονή να βρω λιγο χρονο να στα ανεβάσω και να στα Postaro Να περάσεις τα zip manual

 

 

μήπως χρησημοποιεις vpn ? γιατί εγώ το pia σε κάποιους σερβερ αρνειτε να κάνει search για ταινιες 

 

 

είναι πραγματικά ότι καλυτερο addon εχω δει .. σωτήριο αν σε εξυπηρετήσει , πλέον συγχρονίζει και με το trakt.tv και είσαι βασιλιάς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να αυξησω το buffer στο kodi οταν παιζει μουσικη απο εξωτερικο σκληρο?

 

Μου εχει πριξει τα φριδια, κανει συνεχεια διακοπες, καθε 1-2 λεπτα. Για ονομα του Θεου ουτε μουσικη δε μπορω να ακουσω σωστα.

 

Ποσο εχει 50MB ram? Να την πληρωσω να κανω δουλεια μου, ρε παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για το quasar o φίλος μάλλον ήθελε να σου κανεi link αυτό 

 

http://www.insomnia.gr/topic/603364-raspberry-pi-insomnia-community/?p=54880208 

 

κοιτά επειδή το quasar Πραγματικά μου έχει λύσει τα χέρια με σειρές ταινιες και επειδή εχω 3 Media player σπίτι για να μη κανω το κοπο καθε φορά επειδή κανω πειράματα κατά καιρούς έχω κρατήσει ολα τα zip 

αν έχεις διάθεση να περιμένεις 1 2 μερες να βρω χρόνο να σας τα ανεβάσω σε dropbox Και να σας γράψω καμια οδηγία.. αν και ειναι πάρα πολύ απλό 

 

κανε ενα κοπο και βαλε αυτο https://github.com/scakemyer/plugin.video.quasar/releases/download/v0.9.35/plugin.video.quasar-0.9.35.zip 

για windows ψαχνεις? 

 

μετά πρέπει να περάσεις το zip Με τους provider από το unofficial repo + το manager απο το unofficial .. 

μια χαρά παίζει αν πάλι δε σου παίξει υπομονή να βρω λιγο χρονο να στα ανεβάσω και να στα Postaro Να περάσεις τα zip manual

 

 

μήπως χρησημοποιεις vpn ? γιατί εγώ το pia σε κάποιους σερβερ αρνειτε να κάνει search για ταινιες 

 

 

είναι πραγματικά ότι καλυτερο addon εχω δει .. σωτήριο αν σε εξυπηρετήσει , πλέον συγχρονίζει και με το trakt.tv και είσαι βασιλιάς 

Το θέλώ και για windows και για android. Τώρα είμαι σε win7 64bit και εγκατέστησα το αντίστοιχο zip από github. Πέρασα και το zip από το unofficial. Αυτό που είπες για manager δεν το ήξερα, μέχρι τώρα έκανα εγκατάσταση μόνο τους providers. Ίσως να ήτγαν αυτό το πρόβλημα. Λοιπόν βρίσκω στη λίστα ένα magnetic torrent manager, αυτό εννοείς? Και κάτι magnetic quasar connector και torrent2quasar που έχει  χρειάζονται και αυτά σε κάτι? τα υπόλοιπα όλα είναι providers και subscriptions σε imdb, trakt κλπ. Επίσης παρατηρώ ότι τους providers τους έχει 2 φορές, μία ως magnetic τάδε provider και μία ως quasar τάδε provider. Τι από τα 2 να επιλέξω?

 

Διαβάζω τώρα τον οδηγό εδώ:

https://howtomediacenter.com/en/install-quasar-kodi-complete-guide-part-1/

οπότε μη βιαστείς να μου απαντήσεις στα παραπάνω, αν τα λέει στον οδηγό θα τα βρω αλλιώς θα επανέλθω.

 

edit: Όλα καλά, τελικά το πρόβλημα πρέπει να ήταν που δεν είχα κάνει εγκατάσταση το Quasar Provider Manager.

 

Ένα πρόβλημα που παρατήρησα είναι ότι όταν παίζει μια σειρά και παω να την προχωρήσω μπροστά πχ 5 λεπτά, με πάει μπροστά 40 λεπτά σχεδόν στο τέλος του επεισοδίου. Έτσι γίνεται πάντα? ΟΚ, καταλαβαίνω ότι είναι torrents οπότε έχει μια λογική που "τα παίζει" το σύστημα αλλά ρωτάω γιατί μπορεί να υπάρχει κάποια ρύθμιση που να το διορθώνει κι αυτό.

 

Ένα quasar.exe που ζητάει να τρέξει είναι ΟΚ ε? Με ειδοποίησε το firewall και έκανα allow λόγω ονόματος.

Επεξ/σία από letom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κανένας αν αξίζει συνδρομή σε site για να βλέπεις μέσω KODI ipTV τα συνδρομητικά;

Το χρησιμοποιεί κάποιος;

 

Υ.Γ. δεν ξέρω αν επιτρέπεται η ερώτηση μου, αν δεν ας διαγραφεί απο τους mods.

Επεξ/σία από vag12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέος στο Kodi, εγκατέστησα το alivegr και βλέπω ότι εμφανίζονται μόνο τα SD κανάλια των σταθμών και όχι τα HD.

Υπάρχουν αυτά ή όχι;

 

Μεσω του alivegr γινεται αναπαραγωγη απο το internet stream που δινει το εκαστοτε καναλι, το οποιο στο 90% των περιπτωσεων εχει αναλυση 480p μαξιμουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kodi 17 beta 3 απο χτες (4-10-16), χωρις ανακοινωσεις και χωρις changelog ακομα. Η εικονα ειναι απο την σημερινη (5-10-16) nightly, αλλα φαινεται πως εχει περασει πλεον σε beta 3.

Και το yahoo weather ακομα σπασμενο!

post-124002-0-09552900-1475650296_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

edit: Όλα καλά, τελικά το πρόβλημα πρέπει να ήταν που δεν είχα κάνει εγκατάσταση το Quasar Provider Manager.

 

Ένα πρόβλημα που παρατήρησα είναι ότι όταν παίζει μια σειρά και παω να την προχωρήσω μπροστά πχ 5 λεπτά, με πάει μπροστά 40 λεπτά σχεδόν στο τέλος του επεισοδίου. Έτσι γίνεται πάντα? ΟΚ, καταλαβαίνω ότι είναι torrents οπότε έχει μια λογική που "τα παίζει" το σύστημα αλλά ρωτάω γιατί μπορεί να υπάρχει κάποια ρύθμιση που να το διορθώνει κι αυτό.

 

Ένα quasar.exe που ζητάει να τρέξει είναι ΟΚ ε? Με ειδοποίησε το firewall και έκανα allow λόγω ονόματος.

ολα κομπλε δλδ , μια χαρα 

συμβουλη βρες 3-4 provider που σε εξυπηρετούν στις αναζητήσεις σου μη βαλεις περισσότερα γτ θα τρώει φρίκες οταν καποιος provider εχει θεμα 

 

αυτο με που λες με τα 5 λεπτά μπροστα η απαντηση ειναι οχι, δεν ειναι φυσιολογικό. εαν εχει κατεβεί θα παίξει το λεπτό που ζήτησες αν οχι θα περιμένεις οσο λέει buffering δε θα παει μπροστά 40 λεπτα επειδη έτσι γουστάρει.. κάτι δε παει καλά. εμενα λειτουργει σωστα παντως σε αυτο το θέμα το δοκίμασα και χτες που έβλεπα μια σειρα

 

το quasar.exe σωστα το άφησες στο firewall αμα δε το άφηνες απλα δε θα έπαιζε :)

 

 

 

νομιζω παιζει στο libreelec σπιτι .. θα το δω και θα σου πω οταν γυρισω

απο τις 17 sep βασικα εχει μπει στη 3 beta 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσω του alivegr γινεται αναπαραγωγη απο το internet stream που δινει το εκαστοτε καναλι, το οποιο στο 90% των περιπτωσεων εχει αναλυση 480p μαξιμουμ.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Kodi 17 beta 3 απο χτες (4-10-16), χωρις ανακοινωσεις και χωρις changelog ακομα. Η εικονα ειναι απο την σημερινη (5-10-16) nightly, αλλα φαινεται πως εχει περασει πλεον σε beta 3.

Και το yahoo weather ακομα σπασμενο!

 

Πως γίνεται αναβάθμιση στο Kodi,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βγει η 17 τελικη, θα πεταχτει ενα notification που θα λεει οτι βγηκε νεα εκδοση. Μετα, αναλογα με το λειτουργικο στο οποιο τρεχεις το kodi, κανιες και τα αναλογα για να ενημερωθει. Σε mac και windows απλα κατεβαζεις την νεα εκδοση και την περνας απο πανω, σε λινουξ περιμενεις να περασει στο repo της διανομης που χρησιμοποιεις αρα να περασει σαν κανονικο update και σε android 5+ (μιας και το νεο kodi θα απαιτει android 5 ή νεοτερο) σαν ενημερωση κανονικα μεσα απο το play store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω να κάνα τοσο λαθος έψαξα το changelog, να αργει στα windows τοσο πολύ?

βέβαια εμένα είναι libreelec σε raspberry 

 

http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=269814 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα κομπλε δλδ , μια χαρα 

συμβουλη βρες 3-4 provider που σε εξυπηρετούν στις αναζητήσεις σου μη βαλεις περισσότερα γτ θα τρώει φρίκες οταν καποιος provider εχει θεμα 

 

αυτο με που λες με τα 5 λεπτά μπροστα η απαντηση ειναι οχι, δεν ειναι φυσιολογικό. εαν εχει κατεβεί θα παίξει το λεπτό που ζήτησες αν οχι θα περιμένεις οσο λέει buffering δε θα παει μπροστά 40 λεπτα επειδη έτσι γουστάρει.. κάτι δε παει καλά. εμενα λειτουργει σωστα παντως σε αυτο το θέμα το δοκίμασα και χτες που έβλεπα μια σειρα

Για providers έβαλα κάποια teams που ήξερα από τα τόρρεντς που κατέβαζα παλιά. EZTV, RARBG. Μου εμφανίζει και sources με 480p αν και έβαλα να τις κάνει filter out. Εντάξει, δεν με πειράζει, έτσι το αναφέρω σαν παρατήρηση.

Το καλό με το quasar είναι ότι μπορείς να επιλέξεις συγκεκριμένο release και να βάλεις μετά και τους συγκεκριμένους υπότιτλους και να μην ψάχνεσαι. Το κακό είναι ότι εξαρτάσαι από τους seeders αλλά μάλλον είναι αρκετοί για να γίνει η δουλειά.

 

Αυτό με τα 5 λεπτά μου το έκανε χτες 2-3 φορές σε μια σειρά που έβαλα για δοκιμή. Μετά το έκανα και σε μια άλλη και πήγε κανονικά στο σημείο που έπρεπε. Άρα μάλλον ήταν μεμονωμένο πρόβλημα.

 

sndev σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...