Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλα βαζεις εναν σοβαρο provider, πχ opensubtitles ή podnapisi, στο settings > video > subtitles > default service for movies/tvshows, οριζεις να κατεβαζει ελληνικα στο languages to download subtitles for και τερμα.

Κολλας καπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερουμε κανενα τροπο να βλεπω ΟΛΑ τα υπομενου σε icon view? Πχ, βαζω να φαινεται το κεντρικο μενου των video addons σαν εικονιδια (εικονα 1), παταω ενα προσθετο, πχ το twitch, και ειναι λιστα (εικονα 2). Το κανω και αυτο εικονιδια, παταω games και παλι ειναι λιστα, οποτε το κανω και αυτο icons κλπ.

Το θελω επειδη σε πολλα προσθετα, πχ youtube και twitch, βολευει περισσοτερο το icon view

post-124002-0-89653600-1469604359_thumb.png

post-124002-0-13788000-1469604369_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

17 alpha 3 και μετα πανε στις beta. 16.2 δεν θα βγαλουν?

https://kodi.tv/kodi-v17-krypton-alpha-3/

 

Το προβλημα που εχω με τον καιρο υπαρχει ακομα παντως :P

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες το Kodi σε SmartTV ή Raspberry Pi με 6Mbps σύνδεση (επαρχία) θα παίζει καλά?

 

εκτιμώ πως αν είναι πραγματικά 6άρα η σύνδεση, ναι.

Εκτιμώ όμως, δεν είμαι σίγουρος.

Και ανάλογα το add on.

Αν πχ βάλεις quasar και του ορίσεις μεγάλο αρχείο buffer, δεν έχει λόγο να μην παίξει.

 

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι,

με βάση τις εμπειρίες του κόσμου,

(όσου κόσμου βλέπει φόρουμ στις 10 Αυγούστου)

το πιο ελαφρύ/παραμετροποιήσιμο skin ποιο είναι;

 

Αν αρχίζω και τα εγκαθιστώ και τα τεστάρω όλα,

παίζει να αρχίσει να βαραίνει το σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην παραμετροποιησιμο != ελαφρυ. Αν ψαχνεις κατι ελαφρυ, το μαμα skin (confluence) ειναι ελαφρυ και απο οσα εχει το repo το amber. Εκτος repo, απο τον δημιουργο του amber αλλα με αλλον maintainer πλεον, υπαρχει το quartz. Αυτο εχω εγω.

 

http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=264544

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην παραμετροποιησιμο != ελαφρυ. Αν ψαχνεις κατι ελαφρυ, το μαμα skin (confluence) ειναι ελαφρυ και απο οσα εχει το repo το amber. Εκτος repo, απο τον δημιουργο του amber αλλα με αλλον maintainer πλεον, υπαρχει το quartz. Αυτο εχω εγω.

 

http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=264544

 

αυτό που έχω στο μυαλό μου και δεν ξέρω αν υπάρχει ή αν γίνεται καν,

είναι 2-3 addons να τα βγάλω στο κεντρικό μενού.

 

Όπως γίνεται με το μαμά skin το οποίο όμως δεν με βολεύει καθόλου.

 

Τώρα έχω το Metropolis, το οποίο αισθητικά το γουστάρω πολύ και έχω μάθει και το δουλεύω τέλεια με ασύρματο πληκτρολόγιο.

Αλλά δεν έχει προσθήκη addons στην κεντρική οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες στο Exodus οταν βλεπω ταινια και κανω παυση για λιγα λεπτα, οταν συνεχιζω μετα την ταινια κολλαει, δεν κανει streaming με την ιδια ταχυτητα.

 

Πρεπει να την σταματησω, να ξαναμπω απο την αρχη και να βρω το σημειο που εμεινα για να συνεχισει κανονικα.

 

Τυχαινει και σε σας;

Το κανει και σε μενα το exodus. Δε θυμαμαι τι γινεται οταν βλεπω αγωνες, ομως. Αν ειναι γενικο το φαινομενο ή μονο το exodus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω metropolis για να σου πω, το θεωρω πολυ καγκουρικο και εφετζιδικο :P

Στο quartz και στο amber παντως γινεται αυτο που θες.

 

Έβαλα amber χθες βράδυ.

Μου την δίνει το οριζόντιο σκρόλινγκ στο κεντρικό μενού και τώρα που το γράφω δεν σκέφτηκα να κοιτάξω αν μπορεί να γίνει κάθετο.

Επίσης, δεν μου αρέσει η διάταξη των κουμπιών στον player. Ούτε αυτά σκέφτηκα να δω αν αλλάζουν.

 

Μου αρέσει η πολύ μεγάλη παραμετροποίηση.

Ήδη έβαλα το quasar έξω, σαν άμεση επιλογή, ούτε καν σε shelf.

Θα κοιτάξω να αλλάξω τις εικόνες και με δικής μου επιλογής.

 

Θα το κρατήσω μάλλον.

 

Έχετε πετύχει καμία λίστα με σειρά κατάταξης skins από το ελαφρύτερο στο βαρύτερο;

Το amber θεωρείται ελαφρύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα, ελαφρυ θεωρειται καθε skin που δεν εχει επιπλεον εξαρτησεις για τα αγαπημενα, τον καιρο κλπ και εφε, πχ το aeon nox. Το amber εχει καθετο μενου, αλλα μονο για την αρχικη οθονη.

 

Εδω υπαρχουν εικονες του καθε skin αν θες να δεις πως φαινεται πχ στο μενου, στην αναπαραγωγη κλπ. Αλλα γενικα, μην εμπιστευεσαι οτι λεει η σελιδα σαν κατηγοριες. Στην κατηγορια touch friendly πχ εχει ολες τις παπαριες που δεν ειναι καν touch friendly μιας και εχουν scrolling παντου, πχ το confluence!

 

http://www.xbmc-skins.com/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω υπαρχουν εικονες του καθε skin αν θες να δεις πως φαινεται πχ στο μενου, στην αναπαραγωγη κλπ. Αλλα γενικα, μην εμπιστευεσαι οτι λεει η σελιδα σαν κατηγοριες. Στην κατηγορια touch friendly πχ εχει ολες τις παπαριες που δεν ειναι καν touch friendly μιας και εχουν scrolling παντου, πχ το confluence!

 

http://www.xbmc-skins.com/

 

Το έχω δει αυτό το σάιτ, δεν έχει πολλές αξιολογήσεις όμως, ούτε κάποια σοβαρή παρουσίαση για το κάθε skin.

Πάντως, ευχαριστώ για την σύσταση.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...