Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην πω οτι μπορεί και να αποσκοπεί η απαγόρευση στην δημιουργία επίσημων εμπορικών addons των παρόχων(καναλιών με τα τηλεοπτικά δικαιώματα, κινηματογραφικές εταιρίες) ώστε να αποκτήσουν πρόσβαση και σ' αυτή την αγορά... ποτέ δεν ξέρεις ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως όσον αφορά τον χρήστη, σύμφωνα με την παρούσα νομοθεσία που υπάρχει σχεδόν παντού, το streaming είναι γκρίζα ζώνη και παλεύουν να το λύσουν νομικά, προς το παρόν δεν κρίνεται παράνομο επειδή είναι υλικό που δεν έχεις στην κατοχή σου, αλλά απλά το παρακολουθείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εφόσον δεν είναι παράνομο να παρακολουθείς (χωρίς να κατεβάζεις) τότε γιατί να είναι παράνομο το να φτιάχνεις/πουλάς/εγκαθιστάς λογισμικό μέσω του οποίου παρακολουθείς (χωρίς να κατεβάζεις)? Άντε βγάλε άκρη χαχα. Έχει πολλές προεκτάσεις το θέμα. Και στο youtube υπάρχουν ανεβασμένες ολόκληρες ταινίες, μουσικά άλμπουμ κλπ. Θα απαγορεύεται να πωλούνται κινητά ή box με προεγκατεστημένο το youtube? Ή πχ κάποιος θα πει ότι έχει εγκαταστήσει το exodus για να βλέπει τα τρέηλερ των ταινιών, κάτι που δεν απαγορεύεται. Πως θα αποδείξουν ότι βλέπει και ολόκληρες ταινίες? Σίγουρα υπάρχουν πολλοί πιο εύκολοι τρόποι να δει κανείς τρέηλερ από το να εγκαταστήσει kodi+exodus αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι παράνομο να το κάνει. Άλλοι γουστάρουν να τους μαστιγώνουν, άλλοι δουλεύουν με windows vista κλπ. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι νεα μοδα ειναι αυτη με τα (βιντεο)προσθετα που τρεχουν συνεχεια σαν services στο background απο τη στιγμη που θα ξεκινησει το kodi μεχρι που θα κλεισει?
Παω νωριτερα settings > system > addons > running και βλεπω εκει μεσα το twitch (εκδοση 2 beta10, δεν υπαρχει ακομα στο μαμα repo)! Τι εξτρα μπορει να θελει το twich για να παιξει? Proxy? Δεν νομιζω.
Αρχες του μηνα ειχα το sportsdevil να μου σπαει τα νευρα με την ιδια συμπεριφορα και αναγκαστικα να παω το pi zero σε kodi 16.1 για να γλυτωσω απο την αναπηρια και οι devs ειπανε απλα τρεχει ενας proxy για να μπορει να συνδεεται στα διαφορα streams, οποτε λες αντε να το δεχτω...

 

Παραθετω τα επιμαχα σημεια απο το addon.xml για τα 2 αυτα προσθετα που εχω στο συστημα μου
- sportsdevil 2017.03.28 (εγκατεστημενο απο zip, αρα το ελεγξα πριν μπει, αρα το εχω κανει comment out)

  <!--<extension point="xbmc.service" library="service/proxy_service.py" start="startup" />-->
- twitch 2 beta 10 (εγκατεστημενο απο zip, χωρις να το ελεγξω τι εχει)
    <extension point="xbmc.service" library="resources/lib/service.py"/>

Και για οποιον θελει να ριξει μια ματια στο service.py του twitch μπας και καταλαβει γιατι, ανεβαζω τα περιεχομενα του εδω
http://paste.debian.net/929627/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν από μερικές ημέρες έκανα μια νέα εγκατάσταση το kodi 17.1 και το σετάρισα όπως θυμόμουν, αλλά πρόσεξα ότι στο τέλος της ταινίας δεν μου βγάζει να βαθμολογήσω την ταινία μέσω του trakt και δεν μου την σημειώνει ότι έχει προβληθεί (αυτόματα) παρά μόνο όταν το κάνω αργότερα manual.

Μήπως έχω ξεχάσει κάποια ρύθμιση στο trakt?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω (εγω αυτο κανω), εκτος απο το να συνδεω το exodus με το trakt, κατεβαζω και το προσθετο trakt, που λειτουργει σε ολο το kodi και οχι μονο sto exodus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησα το kodi 17 αλλα για καποιο λογο δεν μπορώ να βρω υπότιτλους κυριως στις ποιο προσφατες κυκλοφοριες ενωρίς στην προηγούμενη έκδοση jarvis δεν υπήρχε τετοιο πρόβλημα.

Καμία βοήθεια ρε παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τους υπότιτλους οφείλετε στο ότι έχω επιλεξει τα video να αποθηκεύωνται σε Micro sd κάρτα. Αν αλλάξω την διαδρομή και επιλέξω να γίνεται μέσα στην μνήμη του tvbox ολλα δουλευουν ρολοι. Τι ακριβώς συμβαίνει δεν μπορώ να καταλάβω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες ειναι αναπηρια του android 4.4+. Το λειτουργικο δεν δινει το δικαιωμα στην καθε εφαρμογη να γραφει στην καρτα μνημης για λογους ασφαλειας. Το εχω συναντησει 3 φορες σε 3 διαφορετικα ταμπλετ και παραλιγο να σπασω και τα 3! Δεν φταιει το kodi, ουτε καποιο προσθετο του.

 

Ψαξτο λιγο με αυτο το σκεπτικο και θα βρεις ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι. Θυμαμαι αμυδρα οτι καποιος το ειχε αναφερει εδω. Εγκατεστησα το 17.1 καπου και οταν πατησα το 'Ο' για να δω ποσα kbps ειναι η ταινια, δεν ελεγε. Απο τη μια ειναι καλο γιατι δεν εχει ολο αυτο το essay που εχει στο 16.1 αλλα απο την αλλη αν δεν γραφει και το bit rate... Εκτος αν επεσα στην περιπτωση του αρχειου (που οπως και στο 16.1 απλα αναγραφουν την αναλυση και οχι αναλυτικα το bitrate).

 

Υπαρχει λυση να το εμφανιζει ή απλα ηταν το αρχειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...