Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια . καλημερα. Ασχολουμαι με το kodi απο την εκδοση 14 σε windows και τωρα σε android και  libreelec .

Ειναι οντως το απολυτο εργαλειο για player κτλ.

Λοιπον , εχω το kodi 16.1 σε ενα android box (m8s, cpu 905s, 2gb ram . ) Αποφασισα να βαλω το Libreelec  ( kodi 17.1)στο συγκεκριμενο box . Αφου εγινε σωστα η εγκατασταση μεσω sd card , και πλεον φορτωνει απο κει για το libreelec , το kodi "σερνεται" , και δεν εννοω στο player , αλλα και στις επιλογες back,ok,search κτλ. και συγκεκριμενα οταν χρησιμοποιω exodus και  αλλο video add on απο το fusion .

Σε συγκριση με το 16,1 στο android που δουλευει μια χαρα ,

αλλα ο Player του 17.1 ειναι ποιο καλος σε ποιοτητα απο οτι παρατηρησα και ποιο φυσικα χρωματα οπως και  εχει καλυτερο sound synchronization σε συγκριση με το android(16.1) οπως ειχα παρατηρησει .

Πως μπορει να στρωσει το οτι σερτνεται σε libreelec . (καπου διαβασα οτι μπορει να φταινε τα "μη εξουσιοδοτημενα" add on απο fusion .

η γνωμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα πρόσφατα ένα android box (h96) κυρίως για να χρησιμοποιώ το kodi. Αντιμετωπίζω όμως ένα σοβαρό πρόβλημα. Όταν παίζει μία ταινία η σειρά μετά από 20 το πολύ λεπτά κολλάει και με πετάει έξω από την ταινία και πρέπει να την βάλω να ξαναπαίξει και στη συνέχεια πάλι το ίδιο.

Τι μπορεί να φταίει και πως διορθώνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@npil

Μηπως τρεχει καποιο προσθετο συνεχως απο πισω και το καθυστερει? Θα το δεις απο το system settings > addons > running.

 

@patrickdrd

Ειναι μονο για windows? Για να με αφησει να μπω στη σελιδα θελει να κλεισω το adblock :/

 

@drdedus

Πριν πολλα μηνυματα, καποιος ειχε ζιπαρει το στησιμο του και το ανεβασε στο mega. Ψαξτο αν δεν βαριεσαι...

 

@Jeronymo

No idea :(

 

---

Καποτε γκρινιαξα πως στο kodi 17 δεν δειχνει πλεον τα orphaned dependencies που μενουν πισω οταν απεγκατασταθει ενα αλλο προσθετο που τα εσυρε μαζι του. Τελικα, αν πας system settings > addons > manage dependencies, τα "ορφανα" εμφανιζονται με ενα σκουπακι διπλα τους και μπορουν να αφαιρεθουν με ασφαλεια. Στην εικονα φαινεται το googleapi που μπηκε με το προσθετο backup αλλα δεν βγηκε οταν το εβγαλα.

Το εικονιδιο με το σκουπακι φαινεται μονο στο μαμα skin. Στο amber που χρησιμοποιω δειχνει το τικ οπως και στα υπολοιπα.

post-124002-0-21722600-1491500699_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε 2 εκδόσεις του Kodi αποκλειστικά για ταινίες και σειρές, που έκατσε και έφτιαξε ο συμφορουμίτης ο Letom.

 

 

https://mega.nz/#F!qlox0Swa!-eJH_D1zsXsjUQmWGEP41A [τα αρχεία έχουν ανέβει]

 

Να διευκρινίσω είναι λύση για ανθρώπους σαν εμένα που θέλουν να έχουν ένα μηχάνημα με εύκολο χειρισμό για γονείς και πεθερικά, ώστε να βλέπουν καμιά ταινία. Δεν είναι για διαβασμένους χρήστες που ήδη έχουν κάνει αυτά κι άλλα πολλά με το Kodi.

 

Tι κάνουμε με τα δικά του λόγια:

 

Για android:

 

Το ξεζιπάρεις και έχεις τον φάκελο org.xbmc.kodi. Πήγαινε στο tv box, κλείσε το kodi και άνοιξε τον es explorer ή οποιον διαχειριστή αρχείων έχει προεγκατεστημένο και πήγαινε στη διαδρομή android->data. Εκεί μέσα στον φάκελο data θα υπάρχει ένας φάκελος org.xbmc.kodi. Διέγραψέ τον. Πάρε τώρα σε ένα στικάκι τον φάκελο που σου έστειλα και αντέγραψε τον στο box μέσα στον φάκελο data (εκεί που ήταν ο άλλος που διέγραψες). Αυτό ήταν. Άνοιξε το Kodi και θα έχεις specto, exodus με ελληνικούς υπότιτλους.

 

Για Windows:

 

Στα windows ο φάκελος είναι κρυφός οπότε για να τον βρεις πας κάτω αριστερά Εναρξη->Αναζήτηση (δεν θυμάμαι ακριβώς πως είναι το μενού στα 8.1 αλλά κάπου εκεί θα είναι η αναζήτηση) και γράφεις %appdata% και σου βρίσκει τον φάκελο appdata/roaming και εκεί μέσα υπάρχει φάκελος Kodi. Τον σβήνεις και τον αντικαθιστάς με αυτόν που έχει ξεζιπάρει από το kodi.rar.

Εδώ φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιει κανεις specto? Το ανοιξα σημερα να δω top gear s24, μιας και τα sources του exodus ηταν στην καλυτερη 360p και τις περισσοτερες φορες σερνοντουσαν. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι το ποσο πολυ αργει απο τη στιγμη που θα πατησω το ταδε επεισοδιο μεχρι να ξεκινησει να ψαχνει για sources (εικονα). Εμεινε εκει και μισο λεπτο. Και μετα κλασικα περιμενα για να βρει sources. Ειναι αυτη η νορμαλ συμπεριφορα του?

 

Η εικονα και η περιγραφη ειναι απο openelec 5.0.8 με kodi 14.2. Δεν το εχω ακομα ουτε στο συστημα μου, ουτε στο pi zero, που ειναι και τα 2 με kodi 17.1.

post-124002-0-88734500-1491558574_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το specto εχει ιδια συμπεριφορα με zen k exodus

 

καποιες μερες πανε σφαιρα κ αλλες σερνονται δεν βρισκουν ροες ,τις ανοιγουν πολυ αργα κλπ

 

δεν ξερω γιατι συμβαινει 

 

παντως εχει σχεση κ με το μηχανημα ,μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα ενα android κουτι με μοντα openelec k ηταν αργο γενικοτερα

 

με pc συνηθως πανε σφαιρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιει κανεις specto? Το ανοιξα σημερα να δω top gear s24, μιας και τα sources του exodus ηταν στην καλυτερη 360p και τις περισσοτερες φορες σερνοντουσαν. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι το ποσο πολυ αργει απο τη στιγμη που θα πατησω το ταδε επεισοδιο μεχρι να ξεκινησει να ψαχνει για sources (εικονα). Εμεινε εκει και μισο λεπτο. Και μετα κλασικα περιμενα για να βρει sources. Ειναι αυτη η νορμαλ συμπεριφορα του?

 

Η εικονα και η περιγραφη ειναι απο openelec 5.0.8 με kodi 14.2. Δεν το εχω ακομα ουτε στο συστημα μου, ουτε στο pi zero, που ειναι και τα 2 με kodi 17.1.

Σε μενα που το δοκιμασα φορτωσε μια χαρα γρηγορα αλλα ξερεις...δε σημαινει οτι δεν αντιμετωπιζει προβληματα που και που. Οτι ειπε ο imoaix στο πρωτο κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει ότι όταν του ενός δεν παίζει κάτι στον άλλον είναι όλα άψογα.Πως γίνεται αυτό?Φταίει η έκδοση kodi φταίνε τα κουτιά?Τι γίνεται?Πολύ λίγες οι περιπτώσεις που όταν υπάρχει πχ στο specto να συμφωνούν η επιβεβαιώνουν και άλλοι το πρόβλημα.Παρακολουθώ το νήμα από την αρχή εδώ και σε άλλα φόρουμ και μου έχει κάνει εντύπωση αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...