Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το merlin auto cleaner το χρησιμοποιει κανεις σας?

 

https://kodiwithjohn.com/2016/12/09/install-merlin-auto-cleaner-kodi/

 

 

ps σας εχει τυχει να σβηνονται απο την watchlist σας στο trackt σειρες χωρις να εχετε κανει εσεις κατι?

 

στην αρχη υποπτευθηκα καποιο malware script αλλα μου συνεβει κ σε καθαρη εγκατασταση openelec με τα κατωθι add ons εγκατεστημενα

 

exodus

salts

zen

specto

alluc

alivegr

indigo

merlin auto cleaner

subtitles.gr

opensubtitles by opensubtitles.org 

Επεξ/σία από imoaix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραθετω το advancedsettings.xml μου μηπως κ βοηθησει κανεναν ,kodi 16.1 στο 17 εχουν αλλαξει καποια πραγματα

 

προφανως σβηνετε τις επεξηγησεις κ προσαρμοζετε αναλογα 

 

<advancedsettings>
 
  <network>
    <buffermode>1</buffermode>  κανει buffering σε ολα ,streams,τοπικα κλπ
    <cachemembuffersize>419430400</cachemembuffersize> 400mb buffering (ποσο σε bytes) στην μνημη 
    <readbufferfactor>10</readbufferfactor> cachaρει με ταχυτητα 10x ,το ειχα ψαξει στο νετ κ απο οτι ειδα δεν μπουκωνει αργα μηχανακια κ δεν σε μπλοκαρουν παροχοι
  </network>
 
  <video>
    <playcountminimumpercent>80</playcountminimumpercent> το kodi θεωρει ως watched περιεχομενο στο 80% της συνολικης του διαρκειας
    <ignoresecondsatstart>300</ignoresecondsatstart> δεν σου βγαζει να κανει resume αν εχεις δει μεχρι 5 λεπτα ,χρονος σε sec
    <enablehighqualityhwscalers>true</enablehighqualityhwscalers> ενεργοποιει υψηλης ποιοτητας scalers αν μπορει 
  </video>
 
<loglevel hide="true">-1</loglevel> απενεργοποιει το loging 
 
</advancedsettings>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παραθετω το advancedsettings.xml μου μηπως κ βοηθησει κανεναν ,kodi 16.1 στο 17 εχουν αλλαξει καποια πραγματα

 

προφανως σβηνετε τις επεξηγησεις κ προσαρμοζετε αναλογα 

 

<advancedsettings>
 
  <network>
    <buffermode>1</buffermode>  κανει buffering σε ολα ,streams,τοπικα κλπ
    <cachemembuffersize>419430400</cachemembuffersize> 400mb buffering (ποσο σε bytes) στην μνημη 
    <readbufferfactor>10</readbufferfactor> cachaρει με ταχυτητα 10x ,το ειχα ψαξει στο νετ κ απο οτι ειδα δεν μπουκωνει αργα μηχανακια κ δεν σε μπλοκαρουν παροχοι
  </network>
 
  <video>
    <playcountminimumpercent>80</playcountminimumpercent> το kodi θεωρει ως watched περιεχομενο στο 80% της συνολικης του διαρκειας
    <ignoresecondsatstart>300</ignoresecondsatstart> δεν σου βγαζει να κανει resume αν εχεις δει μεχρι 5 λεπτα ,χρονος σε sec
    <enablehighqualityhwscalers>true</enablehighqualityhwscalers> ενεργοποιει υψηλης ποιοτητας scalers αν μπορει 
  </video>
 
<loglevel hide="true">-1</loglevel> απενεργοποιει το loging 
 
</advancedsettings>

 

βασικα ειμαι λιγο αρχαριος στο oλο θεμα του kodi.εγω τι κανω?φτιαχνω ενα φακελο με το ονομα advanced settings μεσα στον φακελο user data και μεσα σε αυτον γραφω ολα υτα που εχεις βαλει?το προβλημα μου εμενα ειναι οτι κολλανε οι σειρες παρα πολυ...με ποιο απολα αυτα που αναγραφεις λυνεται το προβλημα...μπορεις να μ το κανεις πιο αναλυτικο σε καποιο pm?σορρυ αλλα ειλικρινα δεν το κατεχω το kodi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ειμαι λιγο αρχαριος στο oλο θεμα του kodi.εγω τι κανω?φτιαχνω ενα φακελο με το ονομα advanced settings μεσα στον φακελο user data και μεσα σε αυτον γραφω ολα υτα που εχεις βαλει?το προβλημα μου εμενα ειναι οτι κολλανε οι σειρες παρα πολυ...με ποιο απολα αυτα που αναγραφεις λυνεται το προβλημα...μπορεις να μ το κανεις πιο αναλυτικο σε καποιο pm?σορρυ αλλα ειλικρινα δεν το κατεχω το kodi

λογικά ναι αλλά πρέπει να βάλεις κάποιο νούμερο εκεί που εξηγεί στα ελληνικά το παιδί αλλά τι? Αν μπορείς να βάλει τι έχεις βάλει ακριβώς να κάνουμε ένα COPY PASTE θα εξυπηρετούσε πολύ. Επίσης τι αρχείο στο σημειωματάριο το κάνεις και το κάνεις save σαν xml και το βάζεις τον φάκελο του kodi?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανοιγετε ενα notepad, γραφετε αυτα

<advancedsettings>
 
  <network>
    <buffermode>1</buffermode>
    <cachemembuffersize>419430400</cachemembuffersize> 
    <readbufferfactor>10</readbufferfactor>
 
  <video>
    <playcountminimumpercent>80</playcountminimumpercent>
    <ignoresecondsatstart>300</ignoresecondsatstart>
    <enablehighqualityhwscalers>true</enablehighqualityhwscalers>
 
<loglevel hide="true">-1</loglevel> 
 
</advancedsettings>

και το αποθηκευετε σαν advancedsettings.xml, επιλεγοντας εκει που λεει save as > all files. Μετα το μετακινειτε στο φακελο userdata και τερμα.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην μπλεξετε με buffering στην μνημη το παρακατω θα αποθηκευει στον δισκο

 

στα windows στις ιδιοτητες φακελων θα πρεπει να ξετσεκαρετε την επιλογη αποκρυψη επεκτασεων αρχειων

 

ανοιγετε ενα notepad κ το αποθηκευετε ως advancedsettings.xml

 

στην συνεχεια με ενα στικακι η καρτα sd το μεταφερετε στο μηχανακι σας και το αντιγραφετε στον φακελο userdata 

 

κανετε επανεκκινηση το μηχανακι σας με το kodi

 

 

 

Για kodi 17

 

<advancedsettings>
<cache>
  <memorysize>0</memorysize>  
  <buffermode>1</buffermode> 
  <readfactor>10</readfactor>  
</cache>
</advancedsettings>

 

 

 

Για kodi 16 κ παλαιοτερα

 

<advancedsettings>
<network>
  <cachemembuffersize>0</cachemembuffersize>  
  <buffermode>1</buffermode> 
  <readbufferfactor>10</readbufferfactor> 
</network>
</advancedsettings>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μενα* εχει θεμα το exodus οπως και σε πολλους αλλους που εχω διαβασει τελευταια. Μ'αρεσει που εκανε και update τελευταια...Για να μην αναφερω οτι οσο περναει ο καιρος τα HD links εξαφανιζονται ολο και πιο πολυ.

 

*Σε μενα δεν ειναι το προβλημα κατα τη διαρκεια του βιντεο (αν και εχει παρουσιαστει μια δυο φορες) αλλα στην αρχη πριν παιξει που γεμιζει μια ωρα. Με κανενα αλλο addon δεν παιζει τετοιο προβλημα. Στο Zen (που γρηγορα μαλλον θα παρει την πρωτοκαθεδρια) παει σφαιρα.

 

Καλημέρα.

Να σε ρωτήσω, για τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις, σε τι OS είσαι και με ποια εκδοση του KODI ;

Ρωτάω διότι διάβασα ότι το 16.1 πλέον σταματάει σιγα - σιγα να υποστηρίζεται από τα streaming sources.

Αν και από ότι έχω καταλάβει και με το 17.1 υπάρχει θέμα με το Exodus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι θεμα εκδοσης kodi

 

αν ενα προσθετο εγκαθισταται κ παιρνει ενημερωσεις σε μια εκδοση kodi τοτε πρεπει να δουλευει σωστα

 

το προβλημα δεν ειναι μονο στο exodus ,τα ιδια συμβαινουν κ στο specto πχ

 

κατι αλλο συμβαινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι θεμα εκδοσης kodi

 

αν ενα προσθετο εγκαθισταται κ παιρνει ενημερωσεις σε μια εκδοση kodi τοτε πρεπει να δουλευει σωστα

 

το προβλημα δεν ειναι μονο στο exodus ,τα ιδια συμβαινουν κ στο specto πχ

 

κατι αλλο συμβαινει

 

Το ότι όσοι έχουμε το 16.1 (όπως εγώ στο android Tv box μου) έχουμε αρχίσει να βλέπουμε λιγότερα HD links είναι όντως θέμα έκδοσης KODI.

 

 

Note : You will now see less HD links on Kodi 16 and below, In Kodi 17 you have more chance of HD links due to the links using SSL which is only supported on Kodi 17.

 

 

http://www.yourkodi.com/problems-exodus-addon-possible-fixes/

 

Για τα υπόλοιπα θέματα που τα έχουν και όσοι χρησιμοποιούν Kodi 17, δεν γνωρίζω και δεν έχω άποψη, ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας κι από μένα. Λοιπόν,αφού διάβασα κι εγώ,για τα λιγότερα HD links στην 16.1,είπα να πάω στη 17.1.Αφου κάνω την εγκατάσταση

δεν μπαίνει καν στο πρόγραμμα,βγάζοντας μήνυμα ¨΄το πρόγραμμα σταμάτησε να λειτουργεί'.

Τώρα θέλω να ρωτήσω,αν παίρνοντας backcup to φάκελο kodi από το appdata και αντικαθιστώντας το μετά απο καθαρή εγκατάσταση,θα μπορέσω να σώσω τις ρυθμίσεις μου.Το να τα κάνω ολα απο την αρχή,με τόσους λογαριασμούς(trakt real debrit κτλ)θέλω να είναι η τελευταία μου επιλογή.

Win 8.1 το λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγαινε στο userdata > database και σβησε το addons.db για αρχη. Αν μετα ξεκινησει κανονικα, ολα τα προσθετα που εχεις εγκατεστημενα θα ειναι μεν εγκατεστημενα αλλα απενεργοποιημενα, οποτε θα πρεπει να μπεις να τα ενεργοποιησεις ενα ενα.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Η καλύτερα, δεν πειράζεις το φάκελο kodi, απλά τον μετονομάζεις σε kodi.bak για παράδειγμα. Όταν ξεκινήσεις η εφαρμογή θα δημιουργήσει καινούργιο φάκελο. Αν και πάλι έχεις πρόβλημα τότε δε φταίει ο φάκελος με τις ρυθμίσεις κλπ αλλά κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...