Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι, κατι παιχτηκε με το trakt χθες μαλλον, κι εγω πηγα να κανω add episode (μεσα απο το tv show favs) κι ενω το πρωτο το εκανε,

στο δευτερο και στο τριτο εβγαλε cannot mark episode in trakt κατι τετοιο,

δεν ασχοληθηκα περισσοτερο γιατι δεν ειχα χρονο εκεινη την ωρα

 

τα ιδια πανω κατω κ εγω κ οπως οι περισσοτεροι υποψιαστηκα to trakt.tv το οποιος ομως απο pc δεν φαινοταν να εχει θεμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ιταν το εχεις περασμενο απο το repo, περιμενεις να στο ενημερωσει αυτοματα, δεν το βαζεις με install from zip.

Και επειδη "3 < 2017.03.20", δηλαδη το kodi βλεπει οτι υπαρχει νεοτερη εκδοση στο repo απο αυτη που εχεις, οποτε κανει την ενημερωση.

 

Δεν κάνω update στην 3 αλλά σ' αυτή που έδωσες, 2017.03.28 δεν είναι η πιο νέα; Συνεπώς γιατί μου το ξαναγυρίζει στην 2017.03.20; Εκτός αν δεν καταλαβαίνω τι λες. Τι μπορώ να κάνω για να το αποτρέψω και να κρατήσει την τελευταία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα έχω το kodi 16.1 και πάω να δω σειρά ή ταινία (720-1080) μέσω exodus και μου κολλάει αρκετά τελευταία. Είναι λογικό με 7-8 mbps ταχύτητα?Μπορω να κάνω κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα έχω το kodi 16.1 και πάω να δω σειρά ή ταινία (720-1080) μέσω exodus και μου κολλάει αρκετά τελευταία. Είναι λογικό με 7-8 mbps ταχύτητα?Μπορω να κάνω κάτι?

 

αυξησε το buffering μεσω advancedsettings.xml 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω 2-3 μέρες που δε μπορώ να κλείσω το kodi από το μενού και αναγκάζομαι να το "σκοτώσω" χειροκίνητα...

 

Άλλος το ίδιο;

Εχεις το sportsdevil εγκατεστημενο? Αν ναι, δες τι εχει ειπωθει παραπανω και ενημερωσε το στην τελευταια εκδοση που βγηκε χτες.

 

Δεν κάνω update στην 3 αλλά σ' αυτή που έδωσες, 2017.03.28 δεν είναι η πιο νέα; Συνεπώς γιατί μου το ξαναγυρίζει στην 2017.03.20; Εκτός αν δεν καταλαβαίνω τι λες. Τι μπορώ να κάνω για να το αποτρέψω και να κρατήσει την τελευταία;

Να το πιασω απο πιο μακρια...

 

Για να βαλεις το sportsdevil στο συστημα σου υπαρχουν 2 τροποι: ειτε με install from zip, ειτε μεσω του unofficial sportsdevil repo.

- Αν το βαλεις απο το zip εχει παντα σαν αριθμο εκδοσης "3", ασχετως με το ποτε βγηκε, και πρεπει καθε φορα που βγαινει νεα εκδοση να κατεβαζεις το zip και να το βαζεις με το χερι.

- Αν το βαλεις απο το repo εχει σαν αριθμο εκδοσης την ημερομηνια που βγηκε η τελευταια ενημερωση του, πχ 2017.03.28 σημερα, ενημερωνεται αυτοματα και δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο.

Επειδη λοιπον δεν εχουν το ιδιο versioning system, δηλαδη η αριθμηση στις εκδοσεις του repo και του zip δεν ακολουθει καποια λογικη, επιλεγεις να το βαζεις με εναν τροπο και μενεις σε αυτον μονιμα. Γιατι?

Επειδη το kodi, για να κανει την ενημερωση, κοιταει την εκδοση που εχει το εγκατεστημενο προσθετο, τη συγκρινει με αυτη που βλεπει στο repo και αν του repo ειναι μεγαλυτερη, την ενημερωνει παιρνοντας τη απο το repo. Και επειδη 3 < 2017.xx.xx, συμφωνα με το versioning scheme* που ακολουθει το kodi για να ενημερωσει κατι, το kodi θα κανει την συγκεκριμενη ενημερωση ακομα και αν στην πραγματικοτητα ειναι downgrade.

 

Γιαυτο επιλεγεις εναν απο τους 2 τροπους και μενεις με αυτον. Συνηθως το repo ανανεωνεται μια μερα μετα το σκετο zip, οποτε αν δεις να ποσταρουμε εδω στο φορουμ το νεο sportsdevil σε zip και εσυ εισαι σε repo, την επομενη μερα να περιμενεις την αυτοματη ενημερωση και στο δικο σου που ειναι απο το repo.

 

* http://kodi.wiki/view/addon.xml#How_versioning_works

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα κολλάει συνέχεια, θα το δοκιμάσω αυτό με το buffering αν και δεν ξέρω πως ακριβώς. Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να buffaρει όπως έκανε το ποπκορνταιμ που ξεκίναγες την ταινία και πάταγες pause για να buffαρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω έναν σκληρό δίσκο με usb συνδεδεμένο στο Α95x για να αποθηκεύονται εκεί τα streaming από το Quasar. Αλλά όταν πάω στο configuration του πρόσθετου για να δώσω τη διαδρομή του δίσκου μου βγάζει ότι δεν έχει δικαιώματα εγγραφής. Αναγκάζομαι έτσι να δίνω διαδρομή από το box. Τι λέτε να φταίει;

Φταινε τα permissions που οριζει το android στα removable media/external storage απο την εκδοση 4.4 και μετα και δεν αφηνει καμια εφαρμογη να γραψει σε αυτα. Ρωτα καλυτερα στο θεμα του android για το πως θα το φτιαξεις. 3 φορες το συναντησα σε 3 ταμπλετ με sd, και τις 3 φορες μου ηρθε να τα σπασω με την αναπηρια!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα έχω το kodi 16.1 και πάω να δω σειρά ή ταινία (720-1080) μέσω exodus και μου κολλάει αρκετά τελευταία. Είναι λογικό με 7-8 mbps ταχύτητα?Μπορω να κάνω κάτι?

 

Πολλοί το έχουμε το πρόβλημα ανά διαστήματα τις τελευταίες μέρες. Και εγω δεν εχω το sportdevil οπότε μάλλον δεν σχετίζεται άμεσα με αυτό.

Εχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα έχει να κάνει με θέματα του Exodus. 

Επίσης κι εγώ είχα πρόβλημα με το Trakt αλλά φαίνεται να έχει φτιάξει τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες διαβαστε εδω ,υπαρχουν πολλες επιλογες που μπορεις να κανεις

 

ουσιαστικα φτιαχνεις ενα αρχειο advancedsettings.xml μεσα στον φακελο προφιλ του kodi της μορφης που οριζεται στο wiki και περνας οποιες ρυθμισεις θες

 

http://kodi.wiki/view/advancedsettings.xml

 

 

Note: In Kodi v17, the three buffer settings are removed from the <network> tag and now placed under the new <cache> tag. See #cache for full details.

2.8.4 cache

<cache>
  <memorysize>0</memorysize>  <!-- number of bytes used for buffering streams in memory 
   When set to 0 the cache will be written to disk instead of RAM -->
  <buffermode>0</buffermode>  <!-- Choose what to buffer:
    0) Buffer all internet filesystems (like "2" but additionally also ftp, webdav, etc.) (default)
    1) Buffer all filesystems (including local)
    2) Only buffer true internet filesystems (streams) (http, etc.)
    3) No buffer -->
  <readfactor>4.0</readfactor> <!-- this factor determines the max readrate in terms of readbufferfactor * avg bitrate of a video file. 
This can help on bad connections to keep the cache filled. It will also greatly speed up buffering. Default value 4.0. -->
</cache>
 
 
 
ps οσοι εχουν μηχανακια με αργες emmc μνημες για αποθηκευτικο χωρο rom k βλεπουν σπασιματα η αδυναμια αναπαραγωγης streams η αρχειων με υψηλο bitrate καλο ειναι να αποθηκευουν στην μνημη ram της συσκευης (προστατευουν ετσι κ τις sd καρτες τους η τους ssd) 
 
<memorysize>0</memorysize>
 
ο κανονας ειναι μεγεθος ελευθερης μνημης κ λιγο πιο κατω = <memorysize>ΧΧΧΧΧΧ</memorysize> σε bytes *3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μενα* εχει θεμα το exodus οπως και σε πολλους αλλους που εχω διαβασει τελευταια. Μ'αρεσει που εκανε και update τελευταια...Για να μην αναφερω οτι οσο περναει ο καιρος τα HD links εξαφανιζονται ολο και πιο πολυ.

 

*Σε μενα δεν ειναι το προβλημα κατα τη διαρκεια του βιντεο (αν και εχει παρουσιαστει μια δυο φορες) αλλα στην αρχη πριν παιξει που γεμιζει μια ωρα. Με κανενα αλλο addon δεν παιζει τετοιο προβλημα. Στο Zen (που γρηγορα μαλλον θα παρει την πρωτοκαθεδρια) παει σφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι είναι το G.K.N(φαντάζομαι κάποιο έτοιμο build), αλλά πιθανότατα θα έχει τροποποιήσει το autoexec.py, που βρίσκεται στο φάκελο userdata ώστε να ξεκινάει κατευθείαν σε αυτή την οθόνη και όχι στην προεπιλεγμένη. Τώρα τι τροποποιήσεις έχουν γίνει δεν μπορούμε να το ξέρουμε χωρίς το αρχείο αυτό. Μπορείς πάντως να το διαγράψεις(ή καλύτερα να το μεταφέρεις σ' ένα άλλο φάκελο) και να δεις. Αν έτσι δεν επανέλθει, τότε ίσως χρησιμοποιείται κάποιο διαφορετικό skin που έχει έχει τροποποιημένο μενού. Αν επίσης, διορθωθεί με τη μεταφορά του αρχείου, αλλά παρατηρήσεις να λείπει και κάτι άλλο τότε θα πρέπει να το επαναφέρεις και απλά να διαγράψεις από μόνο την αναφορά στην οθόνη αυτή. Στο wiki του kodi υπάρχουν κάποιες οδηγίες και παραδείγματα για το autoexec.py, που μπορεί να σε βοηθήσουν να καταλάβεις τι πρέπει να διαγραφεί.

Τελικα σκιν ητανε και το αλλαξα απο το ρυθμισεις>διασυνδεση>κελυφος. απλο ηταν αλλα ηταν η πρωτη μερα που ασχοληθηκα και δεν καταλαβαινα πως δουλευει το ολο θεμα. Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα που ειπες για σκιν, μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι στο aeon nox γυρναει σε thumbnails η προβολη στην λιστα με τα addons; εχω την εντυπωση οτι ηταν ολα λιστες παλιοτερα (στην σχετικη ρυθμιση εχω slim list)

 

κι αλλο ενα: ανοιγω το kodi μια στο τοσο πλακωνεται στα updates και οταν παταω το x για να το κλεισω μου σκαει με ενα μηνυμα για c++ κατι τετοιο, να ανησυχω; :P το ξανανοιγω μετα και κλεινει κανονικα, μηπως του πεφτουν πολυ/πολλα τα updates;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπορώ να δω τις πληροφορίες για την ανάλυση της ταινίας που βλέπω;

Όταν πατάω το i, κάτω δεξιά, μου βγάζει πληροφορίες για την πλοκή της ταινίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...