Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε 2 εκδόσεις του Kodi αποκλειστικά για ταινίες και σειρές, που έκατσε και έφτιαξε ο συμφορουμίτης ο Letom.

 

 

https://mega.nz/#F!qlox0Swa!-eJH_D1zsXsjUQmWGEP41A  [τα αρχεία έχουν ανέβει]

 

Να διευκρινίσω είναι λύση για ανθρώπους σαν εμένα που θέλουν να έχουν ένα μηχάνημα με εύκολο χειρισμό για γονείς και πεθερικά, ώστε να βλέπουν καμιά ταινία. Δεν είναι για διαβασμένους χρήστες που ήδη έχουν κάνει αυτά κι άλλα πολλά με το Kodi.

 

Tι κάνουμε με τα δικά του λόγια:

 

Για android:

 

Το ξεζιπάρεις και έχεις τον φάκελο org.xbmc.kodi. Πήγαινε στο tv box, κλείσε το kodi και άνοιξε τον es explorer ή οποιον διαχειριστή αρχείων έχει προεγκατεστημένο και πήγαινε στη διαδρομή android->data. Εκεί μέσα στον φάκελο data θα υπάρχει ένας φάκελος org.xbmc.kodi. Διέγραψέ τον. Πάρε τώρα σε ένα στικάκι τον φάκελο που σου έστειλα και αντέγραψε τον στο box μέσα στον φάκελο data (εκεί που ήταν ο άλλος που διέγραψες). Αυτό ήταν. Άνοιξε το Kodi και θα έχεις specto, exodus με ελληνικούς υπότιτλους.

 

Για Windows:

 

Στα windows ο φάκελος είναι κρυφός οπότε για να τον βρεις πας κάτω αριστερά Εναρξη->Αναζήτηση (δεν θυμάμαι ακριβώς πως είναι το μενού στα 8.1 αλλά κάπου εκεί θα είναι η αναζήτηση) και γράφεις %appdata% και σου βρίσκει τον φάκελο appdata/roaming και εκεί μέσα υπάρχει φάκελος Kodi. Τον σβήνεις και τον αντικαθιστάς με αυτόν που έχει ξεζιπάρει από το kodi.rar.

Επεξ/σία από Federacion
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

 

Διαγράφοντας τον υπάρχοντα φάκελο Kodi στα Win και εγκαθιστώντας το νέο σημαίνει ότι χάνεις όσα addons είχες και μένεις με αυτά που έχει το νέο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ναι.

 

Να διευκρινίσω είναι λύση για ανθρώπους σαν εμένα που θέλουν να έχουν ένα μηχάνημα με εύκολο χειρισμό για γονείς και πεθερικά, ώστε να βλέπουν καμιά ταινία.

 

Δεν ενδείκνυται για διαβασμένους χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβληματα που αναφερεις με τα προσθετα για το opensubtitles και το subtitles.gr ειναι ανεξαρτητα της εκδοσης του kodi που εχεις. Και 16, και 15, και 14 να εβαζες σημερα, θα τα ειχες.

αρα στον υπολογιστη δουλευει κανονικα γτ το ειχα περασει κανα χρονο τωρα απλα δεν το δουλευα καθολου.σε οοια σελιδα να κοιταξω για το πως θα το ρυθμισω με τον αλλο τροπο διαβαζω διαβαζω αλλα δεν το βρισκω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για να μην τα κάνω μαντάρα και τα χαλάσω όλα.Κατέβασα τον es explorer πήγα στη διαδρομή android/data βρήκα τον φάκελο org.xbmc.kodi.Πάτησα πάνω του το τσέκαρε πράσινο πήγα περισσότερα που έχει τις επιλογές για συμπίεση αντιγραφή κλπ.Συμπίεση θα κάνω αυτόν τον φάκελο τον αρχικό σε zip η να τον αντιγράψω πρώτα κάπου αλλού και μετά να τον συμπιέσω σε zip?

 

Σαν αποτέλεσμα είναι το ίδιο και τα δύο. Από άποψη χρόνου συμφέρει να ζιπάρεις πρώτα τον φάκελο και μετά να τον αντιγράψεις.

Αν αντιγράψεις και μετά ζιπάρεις, θα αντιγράψεις 500 αρχειάκια και θα ζιπάρεις 500 αρχειάκια.

Αν κάνεις το αντίθετο, θα ζιπάρεις 500 αρχειάκια και θα αντιγράψεις ένα αρχείο. Άρα κερδίζεις χρόνο. Η αντιγραφή ενός μεγάλου αρχείου είναι πάντα πολύ πιο σύντομη από αντιγραφή πολλών μικρών.

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε 2 εκδόσεις του Kodi αποκλειστικά για ταινίες και σειρές, που έκατσε και έφτιαξε ο συμφορουμίτης ο Letom.

 

 

https://mega.nz/#F!qlox0Swa!-eJH_D1zsXsjUQmWGEP41A  [τα αρχεία έχουν ανέβει]

 

Να διευκρινίσω είναι λύση για ανθρώπους σαν εμένα που θέλουν να έχουν ένα μηχάνημα με εύκολο χειρισμό για γονείς και πεθερικά, ώστε να βλέπουν καμιά ταινία. Δεν είναι για διαβασμένους χρήστες που ήδη έχουν κάνει αυτά κι άλλα πολλά με το Kodi.

 

Tι κάνουμε με τα δικά του λόγια:

 

Για android:

 

Το ξεζιπάρεις και έχεις τον φάκελο org.xbmc.kodi. Πήγαινε στο tv box, κλείσε το kodi και άνοιξε τον es explorer ή οποιον διαχειριστή αρχείων έχει προεγκατεστημένο και πήγαινε στη διαδρομή android->data. Εκεί μέσα στον φάκελο data θα υπάρχει ένας φάκελος org.xbmc.kodi. Διέγραψέ τον. Πάρε τώρα σε ένα στικάκι τον φάκελο που σου έστειλα και αντέγραψε τον στο box μέσα στον φάκελο data (εκεί που ήταν ο άλλος που διέγραψες). Αυτό ήταν. Άνοιξε το Kodi και θα έχεις specto, exodus με ελληνικούς υπότιτλους.

 

Για Windows:

 

Στα windows ο φάκελος είναι κρυφός οπότε για να τον βρεις πας κάτω αριστερά Εναρξη->Αναζήτηση (δεν θυμάμαι ακριβώς πως είναι το μενού στα 8.1 αλλά κάπου εκεί θα είναι η αναζήτηση) και γράφεις %appdata% και σου βρίσκει τον φάκελο appdata/roaming και εκεί μέσα υπάρχει φάκελος Kodi. Τον σβήνεις και τον αντικαθιστάς με αυτόν που έχει ξεζιπάρει από το kodi.rar.

Να συμπληρώσω ότι το παραπάνω σετάρισμα περιλαμβάνει μόνο exodus, specto και opensubtitles by opensubtitles μαζί με τα repos και τα sources τους καθώς και τις ρυθμίσεις γλώσσας υποτίτλων, κωδικοποίηση χαρακτήρων κλπ. Τίποτα άλλο. Για ταινίες και σειρές είναι ό,τι πρέπει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

---

Και κατι τελευταιο, στο οποιο οντως ταιριαζει το "this sucks!". Τις τελευταιες 2 μερες εχω αναπτυξει μια αντιπαθεια στην 17 αν δεν το καταλαβατε :P

Σημερα μου ηρθε ενα λαπτοπ 10+ χρονων, με μια ati x1250, να του περασω kodi. Εβαλα την 16, και παρολο που μπηκε κανονικα, οταν ανοιξε ηταν ολο μαυρο! Αντιδρουσε στα πατηματα των πληκτρων, μιας και εκανε το χαρακτηριστικο ηχο που κανει το kodi οταν μετακινειται στα μενου, απλα δεν εβλεπες τιποτα. Μετα απο λιγο ψαξιμο, βρηκα οτι το προβλημα ειναι η ιδια η καρτα γραφικων που δεν υποστηριζει direct x 11 που θελει το kodi 16+ για να δουλεψει! Εβαλα το kodi 15.2 και δουλεψε κανονικοτατα.

This ^ (= το να εισαι κολλημενος σε συγκεκριμενη εκδοση λογω ασυμβατου hardware) sucks. Να το εχουμε στα υποψιν για αλλη φορα.

 

Μιας και ουτε εγω εχω pc τελευταιας γενιας, φανταζομαι θα ειχα το ιδιο προβλημα με την nvidia 9500 μου (συμβατοτητα μεχρι direct x 10), αν ειχα το kodi στα windows. Παλι καλα που το εχω στο λινουξ δηλαδη!

 

Προσωπικά δεν την παλεύω με την 17 μιας και απο δοκιμές σε Mac/Linux/Windows σε παλαιότερο h/w έχω πρόβληματα ιδιαίτερα με κάρτες γραφικών. Σε android tv box επίσης δεν σκέφτομαι να κάνω καμία αλλαγή, μιας και η 16.X παίζει απροβλημάτιστα και λέω να μείνω και με το ίδιο build (βασισμένο στο 16.1) σε iOS 8.X σε ipad mini retina 2. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασα και το build του φίλου, (μιας και δεν ζητώ κάτι παραπάνω από καμία ταινία η σειρά), δοκίμασα να βάλω το avatar και δεν ήταν σε καλή ποιότητα, μου έκανε εντύπωση μιας και είναι η πρώτη δοκιμή μου στο Kodi, έτσι βλέπετε όλοι μέσω kodi ; η έχει ξέρω γω κάποιο πρόσθετο για να βρίσκει καλύτερη ποιότητα.

δοκίμασα και από το πρόσθετο zen βρήκε 1080 αλλά έπαιζε διπλό (ίσως ήταν  για 3d)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασα και το build του φίλου, (μιας και δεν ζητώ κάτι παραπάνω από καμία ταινία η σειρά), δοκίμασα να βάλω το avatar και δεν ήταν σε καλή ποιότητα, μου έκανε εντύπωση μιας και είναι η πρώτη δοκιμή μου στο Kodi, έτσι βλέπετε όλοι μέσω kodi ; η έχει ξέρω γω κάποιο πρόσθετο για να βρίσκει καλύτερη ποιότητα.

δοκίμασα και από το πρόσθετο zen βρήκε 1080 αλλά έπαιζε διπλό (ίσως ήταν  για 3d)

υπαρχει ενα προσθετο που λεγεται Quasar. Οι ταινιες ειναι torrent και σου δινεται η δυνατοτητα να επιλεγεις ακριβως τί ποιοτητα εικανας και ηχου θελεις

μαι ερωτητση και απο μενα, spectro και exodus τι διαφορες εχουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο σε εμένα στο καινούριο kodi που έβαλα στο android tv box (Mini M8S II 4K Smart Digital TV Box Amlogic S905X Quad Core Processor  -  2GB+16GB) κάνει 30 δευτερόλεπτα να πάει στην επόμενη καρτέλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ρε παιδια κανα addon να δουμε motogp ξερει κανεις????

 

SportsDevil έχει στο LiveSports--DismSports.eu---Motorsport ή και στο SportsTV--HDfree.tv--BT sports 2 όπως και σε άλλα links.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@skiabox

Με android και kodi εγκατεστημενο σε αυτο ειναι ή με σκετο kodi, πχ libreelec?

 

@BELL

Πρακτικα καμια, εκτος αν θεωρεις σαν διαφορα τους διαφοετικους providers που εχει το καθενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...