Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιρνεις backup το ολο το φακελο του kodi, ο οποιος βρισκεται ενα επιπεδο πανω απο τον userdata.

Δεν μπορω να βρω το αντιστοιχο documention για το συγκεκριμενο φακελο, οποτε παραθετο λινκ απο το wiki του kodi που λεει που ειναι ο userdata αναλογα με το λειτουργικο.

http://kodi.wiki/view/Userdata

 

Αν βαριεσαι, βαζεις το kodi backup, του λες τι θες να κραταει απο ολα οσα εχει ο φακελος του kodi, πχ εγω δεν κραταω thumbnails, και που θες να αποθηκευει το zip που κανει και τελειωσες.

http://kodi.wiki/view/Userdata

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε android παίρνεις τον φάκελο org.xbmc.kodi που βρίσκεται στη διαδρομή android/data.

Σε windows τον φάκελο Kodi που βρίσκεται στο appdata/roaming. Ο appdata επειδή είναι κρυφός βρίσκεται μόνο με αναζήτηση στα windows όπου γράφουμε %appdata%

 

Κάνεις από ένα zip τον κάθε φάκελο και τους κρατάς όπου σε βολεύει. Σε σκληρό, στο cloud, σε στικάκι.


Σε android παίρνεις τον φάκελο org.xbmc.kodi που βρίσκεται στη διαδρομή android/data.

Σε windows τον φάκελο Kodi που βρίσκεται στο appdata/roaming. Ο appdata επειδή είναι κρυφός βρίσκεται μόνο με αναζήτηση στα windows όπου γράφουμε %appdata%

 

Κάνεις από ένα zip τον κάθε φάκελο και τους κρατάς όπου σε βολεύει. Σε σκληρό, στο cloud, σε στικάκι, οπουδήποτε σε βολεύει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία το box, ούτε η έκδοση android. Ο φάκελος βρίσκεται πάντα στην ίδια διαδρομή. Και αυτόν που θα πάρεις backup από το alfawise μπορείς να τον κάνεις copy paste αύριο μεθαύριο σε άλλο box. Κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει.Με τον File Browser που έχει το alfawise στη διαδρομή Android/data βρίσκω το φάκελλο org.xbmc.codi,πατάω το εικονίδιο με το μολυβάκι κάνω copy και μου λέει no file to copy.Γιατί?πρέπει να το κάνω με κάποιο άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι stock file browsers των box είναι ψιλοχάλια. Για αυτή τη δουλειά εγώ εγκαθιστώ τον ES Explorer που κάνει και compress. Το copy θα σου πάρει έναν αιώνα επειδή είναι πολλά μικρά αρχεία μέσα στο kodi. Καλύτερα κάνε πρώτα τον φάκελο compress σε zip και μετά κάντον copy όπου θες. Το compress θα πάρει ώρα (αναπόφευγκτο) αλλά το copy θα γίνει τσακ μπαμ επειδή θα είναι ένα μεγάλο αρχείο αντί για πολλά μικρά. Κερδίζεις πολύ χρόνο έτσι. Τον ΕS μετά τον σβήνεις αν δεν τον θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για να μην τα κάνω μαντάρα και τα χαλάσω όλα.Κατέβασα τον es explorer πήγα στη διαδρομή android/data βρήκα τον φάκελο org.xbmc.kodi.Πάτησα πάνω του το τσέκαρε πράσινο πήγα περισσότερα που έχει τις επιλογές για συμπίεση αντιγραφή κλπ.Συμπίεση θα κάνω αυτόν τον φάκελο τον αρχικό σε zip η να τον αντιγράψω πρώτα κάπου αλλού και μετά να τον συμπιέσω σε zip?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να το κάνεις συμπίεση, εγώ σε 4-5 λεπτά τον έχω αντιγράψει στο NAS και είναι περίπου 2 γιγα, ο μεγαλύτερος φάκελος είναι αυτός με τα thumbnails που σε μένα έχει ξεπεράσει τα 2 γιγα και τον έχω μεταφέρει μόνιμα στο NAS, αυτόν δε χρειάζεται να τον μεταφέρεις

Συγνώμη για να μην τα κάνω μαντάρα και τα χαλάσω όλα.Κατέβασα τον es explorer πήγα στη διαδρομή android/data βρήκα τον φάκελο org.xbmc.kodi.Πάτησα πάνω του το τσέκαρε πράσινο πήγα περισσότερα που έχει τις επιλογές για συμπίεση αντιγραφή κλπ.Συμπίεση θα κάνω αυτόν τον φάκελο τον αρχικό σε zip η να τον αντιγράψω πρώτα κάπου αλλού και μετά να τον συμπιέσω σε zip?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια στον υπολογιστη χρησιμοποιηω την εκδοση 16 και ειμαι πολυ ενταξει αλλα στο ταμπλετ κατεβασα την εκδοση 17 κρυπτον και εκανα τα παντα απο ρυθμισεις αλλα οταν παω να βαλω απο που να κατεβαζει υποτιτλους το subtitles.gr δεν το εχει στην λιστα.αναγκαστικα εβαλα το opensubtitles.org το θεμα ειναι ομως οτι οταν βαζω να δω μια σειρα και παταω ληψη για υποτιτλους μ βγαζει ενα μνμ οτι δεν εχω εισαγει username και κατι κουλα.το εχει παθει κανεις αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη αυτα που ρωτας εχουν χιλιοειπωθει στο θεμα, θα στα πω πολυ επιγραμματικα για να ξερεις τι παιζει και τι θα κανεις.

 

Το opensubtitles απο την εκδοση 5.0.16 και μετα απαιτει login. Το γιατι, το σχετικο θαψιμο και την λυση τα εχω πει λιγα μηνυματα παραπανω.

Το subtitles.gr δεν υπαρχει πλεον στο μαμα repo, οπως δεν υπαρχουν και ολα τα προσθετα που εφτιαχνε ο lambda. Ο lambda αποχωρησε απο την αναπτυξη προσθετων πριν λιγους μηνες και εσβησε και τα οσα εφτιαχνε απο το μαμα repo. Αν θες ακομα το subtitles.gr, βαζεις το repo του twilight και απο αυτο το subtitles.gr, μιας και αυτος το εχει υιοθετησει απο τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν διαβασες τιποτα...

Αφου θες να το κανεις με login, καντο. Πας εδω, ανοιγεις ενα λογαριασμο στο opensubtitles.org και τα στοιχεια αυτου του λογαριασμου τα περνας στο kodi 17 πηγαινοντας settings > addons > my addons > subtitles > opensubtitles > login details. Στο exodus δεν βρισκω που ειναι το μερος που βαζεις τα στοχεια και αυτο τον καιρο δνε χρησιμοποιω κανενα αλλο παρεμφερες προσθετο, πχ specto ή quasar, που εχουν την επιλογη για τα στοιχεια αυτα.

https://www.opensubtitles.org/en/newuser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβληματα που αναφερεις με τα προσθετα για το opensubtitles και το subtitles.gr ειναι ανεξαρτητα της εκδοσης του kodi που εχεις. Και 16, και 15, και 14 να εβαζες σημερα, θα τα ειχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοηθεια, καθε φορα που προσπαθω να κανω εξοδο απο το kodi κολλαει και δεν κλεινει με αποτελεσμα να αναγκαζομαι να ανοιγω την διαχειριση εργασιων των windows  7 για να κλεισω το προγραμμα. Φυσικα το kodi κλεινει αλλα μετα πρεπει να κανω restart στον Η/Υ για να καταφερω να ξανανοιξω το kodi.  Το ιδιο παρουσιαζετε και σε ταμπλετ .

Το παρουσιαζει σε εκδοση 16.1 και στην 17. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...