Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Guys, οσοι ειστε σε PC και χρησιμοποιετε το plexus/acestream, σας δημιουργει ενα φακελο οπου το γεμιζει με μεγαλο αριθμο ΜΒ (που γινονται GB οσο πιο πολυ το χρησιμοποιεις);

 

Εμενα, εχει ενα φακελο στο C:/, με ονομασια '_acestream_cache_' και το γεμιζει εκει. Δεν ειναι κατι σοβαρο, τα διαγραφω τα αρχεια, απλα μου ειχε κανει εντυπωση πως ειχε γεμισει ο C:/, οπου εχω και τα windows, ενω δεν εγκαθιστουσα προγραμματα. Οταν το αδιασα, απο 11 γιγα ελευθερα πηγε στα 43!  :confused:

 

Υπαρχει καμια λυση ωστε να μη το γεμιζει αν και οπως ειπα δεν ειναι κατι που απαιτει λυση παση θυσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, σωστος ειναι ενα προβλημα αυτο, πρεπει να θυμοσαστε καθε τοσο να τον αδειαζετε,

εγω χρησιμοποιω ccleaner οπου δινει τη δυνατοτητα να βαλεις και δικους σου φακελους

(περα απο τα υπολοιπα που κανει),

οποτε του εχω προσθεσει τον φακελο και μια στο τοσο που το τρεχω σβηνει και τον φακελο

και τα περιεχομενα του κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτα τα 3 ειναι τα μονα που θες απο το kodi σου, δεν χρειαζεσαι καποιο build.

 

1) Βαζεις το fusion:

Settings > file manager > add source > για path βαζεις αυτο

http://fusion.tvaddons.ag
και για ονομα οτι θες, εστω σκετο "fusion" και πατας ok.

 

2) Αν εισαι σε kodi 17+ ενεργοποιεις τα unknown sources:

Settings > system settings > addons > unknown sources > ενεργο

 

3) Βαζεις τα 3 repo που λεω πηγαινοντας καθε φορα settings > addons > install from zip > fusion > kodi repos και μετα

α) για το exodus: english > repository.exodus-kati.zip

β) για το alivegr: international > greek-repository.thgiliwt-kati.zip

γ) για το sportsdevil: english > repository.unofficialsportsdevil-kati.zip

 

4) Και τελος βαζεις απο το καθε repo το προσθετο που θες, πηγαινοντας καθε φορα settings > addons > install from repository και μετα

α) για το exodus: exodus repository > video addons > exodus > install

β) για το alivegr: thgiliwt repository > video addons > alivegr > install

γ) για το sportsdevil: unofficial sportsdevil repository > video addons > sportsdevil > install

 

Και εισαι ετοιμος. Αν κανεις την διαδικασια "βαζω το repo και απο αυτο βαζω το ταδε προσθετο" μια φορα σωστα, τις αλλες 2 φορες θα την κανεις χωρις καν να κοιτας τα οσα λεω και θα εχεις τελειωσει σε 2 λεπτα το πολυ.

 

Πρόσθεσε και για τους υπότιτλους και είναι κομπλέ το guide σου :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτα τα 3 ειναι τα μονα που θες απο το kodi σου, δεν χρειαζεσαι καποιο build.

 

 

 

το πέρασα έτσι ακριβώς,αλλά για ακόμα μια φορά μου λέει error running Sports Devil.

τα υπόλοιπα δουλεύουν ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως πεφτεις στην περιπτωση "εχω το username μου στα windows στα ελληνικα, αρα πηδαω εμμεσα το προσθετο" ?

 

Ρωταω επειδη παρολο που εχουμε 2017, καποιοι devs δεν φτιαχνουν τα σκριπτακια στα προσθετα τους να καταλαβαινουν μη αγγλικους χαρακτηρες, οποτε το "c:/users/μητσος" το βλεπει το σκριπτακι σαν "c:/users/[][][][][]" (τετραγωνακια ηθελα να βαλω εδω και δεν ξερω πως), οποτε δεν δουλευει.

Και δυστυχως, ο dev του sportsdevil εινια ενας απο αυτους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως πεφτεις στην περιπτωση "εχω το username μου στα windows στα ελληνικα, αρα πηδαω εμμεσα το προσθετο" ?

 

Ρωταω επειδη παρολο που εχουμε 2017, καποιοι devs δεν φτιαχνουν τα σκριπτακια στα προσθετα τους να καταλαβαινουν μη αγγλικους χαρακτηρες, οποτε το "c:/users/μητσος" το βλεπει το σκριπτακι σαν "c:/users/[][][][][]" (τετραγωνακια ηθελα να βαλω εδω και δεν ξερω πως), οποτε δεν δουλευει.

Και δυστυχως, ο dev του sportsdevil εινια ενας απο αυτους.

Ισχύει αυτό με το username.

Αν το αλλάξω θα δω προκοπή φαντάζομαι έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπος δεν ειναι απλα να αλλαξεις το username, πχ απο μητσος να το κανεις mitsos, σκοπος ειναι να αλλαξει και το path που λεω και να γινει c:\users\mitsos, που μονο με νεο χρηστη θα γινει κατι τετοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπος δεν ειναι να αλλαξεις το απλα username, πχ απο μητσος να το κανεις mitsos, σκοπος ειναι να αλλαξει και το path που λεω και να γινει c:\users\mitsos, που μονο με νεο χρηστη θα γινει κατι τετοιο.

έχεις δίκιο,το δοκίμασα και δεν άλλαξε.

 

Άντε και πέρασα νέο χρήστη,μπορώ να περάσω αυτούσια τα αρχεία μου εκεί η όχι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τετοιες περιπτωσεις, καλυτερα να ορισεις το kodi να τρεχει σαν portable installation, αλλαζοντας ΜΟΝΟ τη συντομευση του οπως λεει εδω*

 

In the shortcut's properties there will be a box called Target field, add the switch -p after kodi.exe i.e. P:\Kodi\kodi.exe -p

Εννοειται πως εκει που λεει "P:\Kodi\kodi.exe" βαζιες το υπαρχον path για το kodi.exe, δηλαδη "c:\program files(x36)\Kodi\kodi.exe". Δεν το εχω στα windows για να δωσω καλυτερες οδηγιες. Οποιος μπορει, ας ανεβασει ενα screenshot απο τις ιδιοτητες της συντομευσης και με το "-p" διπλα.

 

* http://kodi.wiki/view/Windows_FAQ#Portable_mode

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλάζει και το path, απλά είναι μπελαλίδικη η διαδικασία και γι αυτό καλύτερα είναι να γίνει εκ νέου χρήστης με το usernam σε Αγγλικού χαρακτήρες.

Όσο για το portable, δεν θα κερδίσει κάτι τώρα γιατί απλά θα του εμφανίσει ένα καθαρό kodi. Αν θέλεις Χρυσόστομε να μεταφέρεις τα addons στον νέο χρήστη δώσε %appdata% για εκτέλεση και θα σου ανοίξει η εξερεύνηση. εκεί θα βρεις έναν φάκελο kodi. Πάρε τον φάκελο και στείλτον χύμα στον C. Μετά που θα εγκαταστήσεις το kodi στον νέο χρήστη και το τρέξεις πρώτη φορά, κλείστο όπως είναι και ξαναστείλει τον φάκελο kodi από τον c στον %appdata% (με αντικατάσταση όλων των αρχείων)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δώσεις διεύθυνση γιατί δεν τον βρίσκω

Πιο πριν ο speedy γράφει ότι είναι ένας φάκελος με το όνομα _acestream_cache_ χύμα στον δίσκο του συστήματος (συνήθως ο C: αλλά αν τα windows είναι σε άλλο δίσκο τότε δες και στον D, E κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...