Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα εδώ λέει "εκκίνηση από την αρχή" και "επανεκκίνηση από xx:xx". Διόρθωσαν το "επανεκκίνηση από την αρχή" που ήταν ΟΚ και άφησαν το "επανεκκίνηση από xx:xx" που βγάζει μάτια? :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει μήπως κάποιος σε ποιο αρχείο βρίσκεται η μετάφραση του μενού στα ελληνικά του συστήματος (χρησιμοποιώ το αρχικό confluence, δεν ξέρω αν είναι κοινό για άλλα σκινς).

Θέλω να αλλάξω τις επιλογές όταν θέλεις να συνεχίσεις μια ταινία που είχες διακόψει και γράφει "επανεκκίνηση από την αρχή" και "επανεκκίνηση" σε: "εκκίνηση από την αρχή" και "συνέχεια". Απορώ ποιος τα μετέφρασε έτσι....

 

 

Η συνείδησή μου δε μου επιτρέπει να σιωπήσω: εγώ ήμουν. Όταν ήταν ανοιχτό το genesis στο github (ή  στο offshoregit, ξεχνάω) είχα στείλει ένα pull request με μια αλλαγή στους υπότιτλους που δεν πήρε (να κατεβάζει αυτόματα για 2 γλώσσες) και μια μετάφραση των strings, που δεν είχε τότε.

Όταν κατάλαβα τι πατάτα είχα κάνει που έκανα το resume->επανεκκίνηση αντί για συνέχεια/συνέχιση είχε ήδη κατεβάσει τα ρολά ο lamda, είχε προχωρήσει η έκδοση με updated μεταφράσεις και δεν είχα κάποιο ρόλο maintainer για να το φτιάξω εύκολα.

Απο τότε και κάθε φορά που βλέπω μια κακή μετάφραση και ετοιμάζομαι να βρίσω, θυμάμαι τη ντροπή μου, αυτομαστιγώνομαι 5 φορές και σιωπαίνω.

 

Πάντως πλέον το exodus είναι στο transifex: https://www.transifex.com/tv-addons/exodus/ οπότε δεν πρέπει να είναι πολύ δύσκολο να μπεις να το διορθωσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει σε συγχωρούμε, αμαρτία εξομολογημένη παύει να είναι αμαρτία χαχαχα! Άρα τα strings αυτά είναι του exodus και όχι του kodi? Στα άλλα addons τι βγάζει όταν πας να συνεχίσεις μια ταινία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το έχω κάνει.

 

Στο supergirl και στο mr. Robot δεν έχει πρόβλημα, στα υπόλοιπα μου έχει βγάλει θέμα.

Μου το έχει κάνει και εμένα σε κάποιες σειρές. Πχ στο A Night Of. Ότι και αν δοκίμασα δυστυχώς δεν είχε αποτέλεσμα. Το μόνο που δεν δοκίμασα ήταν να αλλάξω scrapper. Βαριόμουν να το κάνω :P Αν θες δοκίμασε το.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγω  το alfawise s92. πρωτο μου box. το συνεδεσα εκανε οτι update ηταν να κανει και συνεδεσα και ενα πληκτρολογιο viboton. ειδα οτι εχει προεγκατεστημενο το kodi 16.1 με διαφορα addons. θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο βιντεο για ρυθμιση του kodi και να εχετε καποιο αξιοπιστο bulid που να εχει exodus, alive gr και καποιο addon για αγωνες ποδοσφαιρου κυριως ελληνικους. ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια.


επισης να ρωτησω. χρειαζεται να αναβαθμισω το kodi? και αν ναι με ποιον τροπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγω  το alfawise s92. πρωτο μου box. το συνεδεσα εκανε οτι update ηταν να κανει και συνεδεσα και ενα πληκτρολογιο viboton. ειδα οτι εχει προεγκατεστημενο το kodi 16.1 με διαφορα addons. θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο βιντεο για ρυθμιση του kodi και να εχετε καποιο αξιοπιστο bulid που να εχει exodus, alive gr και καποιο addon για αγωνες ποδοσφαιρου κυριως ελληνικους. ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια.

επισης να ρωτησω. χρειαζεται να αναβαθμισω το kodi? και αν ναι με ποιον τροπο?

Μπαίνεις playstore και κάνεις update.

 

Εχω το kodi 15.2 εκδοση.

Πως βαζω την πιο καινουργια?

Αν είσαι σε windows την κατεβάζεις από kodi.tv και την περνάς πάνω από την παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το kodi 15.2 εκδοση.

Πως βαζω την πιο καινουργια?

Γιαυτο δεν το βλεπεις. Το alivegr απαιτει xbmc.python (βιβλιοθηκη του ιδιου του kodi) 2.24 ή νεοτερη, που μεταφραζεται σε kodi 16 ή νεοτερο.

Αν μπορεις, ενημερωσου και θα το δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω για την παραπανω απαντηση για τα υπολοιπα καμια βοηθεια?

 

να μου προτεινετε καποιο βιντεο για ρυθμιση του kodi και να εχετε καποιο αξιοπιστο bulid που να εχει exodus, alive gr και καποιο addon για αγωνες ποδοσφαιρου κυριως ελληνικους. ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτα τα 3 ειναι τα μονα που θες απο το kodi σου, δεν χρειαζεσαι καποιο build.

 

1) Βαζεις το fusion:

Settings > file manager > add source > για path βαζεις αυτο

http://fusion.tvaddons.ag
και για ονομα οτι θες, εστω σκετο "fusion" και πατας ok.

 

2) Αν εισαι σε kodi 17+ ενεργοποιεις τα unknown sources:

Settings > system settings > addons > unknown sources > ενεργο

 

3) Βαζεις τα 3 repo που λεω πηγαινοντας καθε φορα settings > addons > install from zip > fusion > kodi repos και μετα

α) για το exodus: english > repository.exodus-kati.zip

β) για το alivegr: international > greek-repository.thgiliwt-kati.zip

γ) για το sportsdevil: english > repository.unofficialsportsdevil-kati.zip

 

4) Και τελος βαζεις απο το καθε repo το προσθετο που θες, πηγαινοντας καθε φορα settings > addons > install from repository και μετα

α) για το exodus: exodus repository > video addons > exodus > install

β) για το alivegr: thgiliwt repository > video addons > alivegr > install

γ) για το sportsdevil: unofficial sportsdevil repository > video addons > sportsdevil > install

 

Και εισαι ετοιμος. Αν κανεις την διαδικασια "βαζω το repo και απο αυτο βαζω το ταδε προσθετο" μια φορα σωστα, τις αλλες 2 φορες θα την κανεις χωρις καν να κοιτας τα οσα λεω και θα εχεις τελειωσει σε 2 λεπτα το πολυ.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...