Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας παιδιά ξέρετε πως να κάνω το usb tv turner μου να δουλεύει μέσω του KODI στο Mac Mini μου ; 

Είναι το WinTV-HVR H006 ή H009 αν το διαβάσεις ανάποδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας παιδιά ξέρετε πως να κάνω το usb tv turner μου να δουλεύει μέσω του KODI στο Mac Mini μου ; 

Είναι το WinTV-HVR H006 ή H009 αν το διαβάσεις ανάποδα. 

Αν έχεις όρεξη διάβασε εδώ και πες μας τι κατάφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Στην έναρξη αναπαραγωγής μου κάνει το εξής.Χάνεται η εικόνα μαυρίζει και επανέρχεται μερικά δευτερόλεπτα μετά,βγάζοντας και την σχετική ένδειξη στην τηλεόραση μου "είσοδος hdmi 1".Το ίδιο γίνεται και όταν το τρέχω Χ2 Χ4 Χ8..Είναι κάποια ρύθμιση του kodi FTMC που δεν έχω πάρει χαμπάρι?Γιατί στον BSplayer παίζει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρο..bugs του FTMC του superceleron μάλλον είναι.Το διέγραψα και κατέβασα την 17 από playstore και παίζει από σκληρούς στο δίκτυο μια χαρά.Τώρα πως θα το σετάρω είναι άλλο θέμα.Άλλαξε η εμφάνιση τα μενού άντε πάλι από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

settings- player-videos- adjust display refresh rate πρέπει να είναι στο on start/stop, στην έναρξη αναπαραγωγής θα μαυρίζει στιγμιαία η οθόνη για να αλλάξει refresh rate από 50 ή 60 που είναι το μενού σε 24 που είναι η σειρά/ταινία, αν δεν είναι ενεργοποιημένη η επιλογή τότε θα βλέπεις ταινίες και σειρές που είναι στα 24 στα 50 ή 60 που είναι το μενού και δεν θα έχεις ομαλή κίνηση

Καλησπέρα.Στην έναρξη αναπαραγωγής μου κάνει το εξής.Χάνεται η εικόνα μαυρίζει και επανέρχεται μερικά δευτερόλεπτα μετά,βγάζοντας και την σχετική ένδειξη στην τηλεόραση μου "είσοδος hdmi 1".Το ίδιο γίνεται και όταν το τρέχω Χ2 Χ4 Χ8..Είναι κάποια ρύθμιση του kodi FTMC που δεν έχω πάρει χαμπάρι?Γιατί στον BSplayer παίζει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τι χάλι είναι αυτό με την 17 version του kodi και την οθόνη να τρεμοπαίζει σε full screen και να μην μπορείς να κάνεις τπτ ? Τα ίδια σε άλλο μηχάνημα με άλλη κάρτα γραφικών (nvdia) και Debian 8 ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειναι bug που δεν το εχει κλεισει ακομα ο dev του.

Εδω σταματαει να κανει μετα την 2η φορα στο pi zero μου με libreelec 7 και kodi 16.1. Στο pc μου με kodi 17 σε λινουξ δεν εχει κανει ποτε 2+ φορες ενημερωση, την πετυχαινει με την μια :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Διέγραψα το FTMC του superceleron που μου έκανε διάφορα,και έβαλα την 17 από το store.Με οδηγό του pc steps έκανα την εγκατάσταση schism tv,trakt,alluc με όλα τα σχετικά,και δουλεύει τέλεια.Το μόνο θέμα είναι με την αναζήτηση υπότιτλων που έχει μόνο το opensubtitles.org.Μην κράξετε διάβασα παραπάνω το πρόβλημα τι και πως.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι,βάζουμε τα αρχεία σε στικάκι η κάρτα μνήμης όπως είναι ζιπαρισμένα,και τα κάνουμε εγκατάσταση?Μόνο την διαδικασία ήθελα να μάθω.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειναι bug που δεν το εχει κλεισει ακομα ο dev του.

Εδω σταματαει να κανει μετα την 2η φορα στο pi zero μου με libreelec 7 και kodi 16.1. Στο pc μου με kodi 17 σε λινουξ δεν εχει κανει ποτε 2+ φορες ενημερωση, την πετυχαινει με την μια :P

 

το pi zero την παλευει με libreelec?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Διέγραψα το FTMC του superceleron που μου έκανε διάφορα,και έβαλα την 17 από το store.Με οδηγό του pc steps έκανα την εγκατάσταση schism tv,trakt,alluc με όλα τα σχετικά,και δουλεύει τέλεια.Το μόνο θέμα είναι με την αναζήτηση υπότιτλων που έχει μόνο το opensubtitles.org.Μην κράξετε διάβασα παραπάνω το πρόβλημα τι και πως.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι,βάζουμε τα αρχεία σε στικάκι η κάρτα μνήμης όπως είναι ζιπαρισμένα,και τα κάνουμε εγκατάσταση?Μόνο την διαδικασία ήθελα να μάθω.Ευχαριστώ.

Ναι έτσι όπως λες και πας στο kodi και κάνεις install from zip, κάνεις browse, βρίσκεις τα αρχεία και τα επιλέγεις να εγκατασταθούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έτσι όπως λες και πας στο kodi και κάνεις install from zip, κάνεις browse, βρίσκεις τα αρχεία και τα επιλέγεις να εγκατασταθούν.

Ευχαριστώ πολύ letom.Πάω να δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pi zero την παλευει με libreelec?

Στην αναπαραγωγη δεν εχει προβλημα. Συνηθως παιζω 720p χαμηλου bitrate μεσα απο το quasar ή 1080/720p@60fps στο twitch.

Επισης, επαιξε νερακι και το avatar σε 1080p streamαροντας το απο τον dlna σερβερ ενος φιλου μου, που ειναι ενα αρχειο ~20GB με bitrate ~15Mbps!

Στην πλοηγηση ομως ειναι αργο, σαν να λεμε με 10fps και με εκνευριζει. Ισως να φταιει το οτι το εχω ακομα σε καρτα class 4...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...