Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν το χει έχω την 17 έκδοση.

 

 

Εχω subz και subtitles.gr στο kodi μου, καθως τα ειχα βαλει πριν απο τις προσφατες ανανεωσεις που τα εξαφανισαν. Απλα ηθελα να επιβεβαιωσω οτι χθες ειδα κανονικα και χωρις προβλημα υποτιτλους απο subtitles.gr και opensubtitles χωρις προβλημα.

 

Αν καταλαβα καλα, το προβλημα με τις δυο ελληνικες εξαφανισμενες υπηρεσιες υποτιτλων εγκειται στο Kodi 17 ή σε καποια αλλη ανανεωση; Μηπως βοηθαει οποιον δεν βρισκει τις ελληνικες υπηρεσιες να περασει πρωτα το Kodi 16, να το σεταρει οπως πρεπει κι επειτα να κανει ενημερωση στην 17;

Δεν έχει σχέση με την έκδοση του kodi. Αφαιρέθηκαν από το επίσημο repo του Kodi και δεν είναι διαθέσιμα για κατέβασμα σε όσους πάνε να τα κάνουν τώρα εγκατάσταση (άσχετα αν έχουν 16.1 ή 17). Ο μόνος τρόπος πλέον είναι να τα βρει κανείς και να τα κατεβάσει εκτός kodi και μετά να τα εγκαταστήσει χειροκίνητα στο kodi με install from zip.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει και το subztv, ακολουθεί λινκ

service.subtitles.subztv.gr.zip

 

Όσο για τον lambda και την αποχώρση του βρήκα το παρακάτω:

http://koditips.com/lambda-retire-exodus-news-summary/

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, να δουμε αν καταλαβα καλα: η αλλαγη στα κοζα που αφορουν το Exodus ηταν εκεινη που ουσιαστικα εξαφανισε την προσβαση στις δυο υπηρεσιες υποτιτλων. Και θεωρητικα ισως επηρεασει το ιδιο το Exodus σαν υπηρεσια συνολικα (αν υποθεσουμε οτι ερχεται η παρακμη στις ανανεωσεις ή δεν υπαρχει ενδιαφερον για τη βελτιωση του απο αλλους developers). Σωστα το παω; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω οτι εχει σχεση το ddos του exodus (το οποιο ειχε ηδη αναβαθμιστει χωρις τον περιβοητο κωδικα) με τις δυσλειτουργιες των υπηρεσιων υποτιτλισμου χθες

 

πλην αυτου χθες ειχα ακριβως τα ιδια προβληματα κ με το salts ενω το exodus δεν ετρεχε

 

το αν θα συνεχισει καποιος οι καποιοι την εξελιξη του exodus ειναι αλλη κουβεντα κ θα το δουμε στο μελλον

 

πλεον υπαρχουν αρκετα εφαμιλλα add ons ,πχ zen ,specto ,salts (καποια απο τα οποια εχουν κλεψει μεγαλο μερος κωδικα του lambda)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, να δουμε αν καταλαβα καλα: η αλλαγη στα κοζα που αφορουν το Exodus ηταν εκεινη που ουσιαστικα εξαφανισε την προσβαση στις δυο υπηρεσιες υποτιτλων. Και θεωρητικα ισως επηρεασει το ιδιο το Exodus σαν υπηρεσια συνολικα (αν υποθεσουμε οτι ερχεται η παρακμη στις ανανεωσεις ή δεν υπαρχει ενδιαφερον για τη βελτιωση του απο αλλους developers). Σωστα το παω; :)

 

Θα ήταν σωστός ο συλλογισμός σου αν δεν αναλάμβαναν το exodus άλλοι devs.

Το ανέλαβαν όμως και μάλλον θα συνεχίσει να υφίσταται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, δεν εριξα αυλαια στο Exodus με αυτα που εγραψα :D Απλα ηθελα να δω αν καταλαβα καλα την "εξελιξη" της υποθεσης και αν ο συλλογισμος μου εχει καποια βαση. Στην ουσια της αποριας μου, μου απαντησατε και με επιβεβαιωσατε, ευχαριστω.

 

Κατι λιγο ασχετο με τα προηγουμενα:

 

Χρησιμοποιω το quasar για 1-2 εβδομαδες και ειναι μια χαρα λειτουργικο. Ωστοσο, ειναι λιγο της υπομονης ή κατι κανω εγω λαθος; Θελω να πω οτι ουσιαστικα προκειται για ενα torrent client που δουλευει μεσα στο kodi. Η αναμονη για να κατεβασει ομως ενα μερος (ή ολο, αναλογα με τα κεφια σου) της ταινιας που θελεις να δεις ειναι λιγο μεγαλη ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ με το exodus ή το salts. Ποια ειναι λοιπον το πλεονεκτημα του quasar σε σχεση με τον ανταγωνισμο, εκτος του οτι μπορεις ΕΣΥ να επιλεξεις ποια βερσιον θελεις να δεις απο το εκαστοτε τορρενταδικο;


(Ακολουθει απορια για Ultimate IPTV, αλλα ας κανω μονο μια ερωτηση τη φορα :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, δεν εριξα αυλαια στο Exodus με αυτα που εγραψα :D Απλα ηθελα να δω αν καταλαβα καλα την "εξελιξη" της υποθεσης και αν ο συλλογισμος μου εχει καποια βαση. Στην ουσια της αποριας μου, μου απαντησατε και με επιβεβαιωσατε, ευχαριστω.

 

Κατι λιγο ασχετο με τα προηγουμενα:

 

Χρησιμοποιω το quasar για 1-2 εβδομαδες και ειναι μια χαρα λειτουργικο. Ωστοσο, ειναι λιγο της υπομονης ή κατι κανω εγω λαθος; Θελω να πω οτι ουσιαστικα προκειται για ενα torrent client που δουλευει μεσα στο kodi. Η αναμονη για να κατεβασει ομως ενα μερος (ή ολο, αναλογα με τα κεφια σου) της ταινιας που θελεις να δεις ειναι λιγο μεγαλη ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ με το exodus ή το salts. Ποια ειναι λοιπον το πλεονεκτημα του quasar σε σχεση με τον ανταγωνισμο, εκτος του οτι μπορεις ΕΣΥ να επιλεξεις ποια βερσιον θελεις να δεις απο το εκαστοτε τορρενταδικο;

(Ακολουθει απορια για Ultimate IPTV, αλλα ας κανω μονο μια ερωτηση τη φορα :D)

 

δεν χρησιμοποιω torrent based ροες γιατι οπως λες κ εσυ δεν ειναι τοσο γρηγορες καποιες φορες κ μπουκωνει κ η συνδεση γενικοτερα

 

ειναι πιο plug n play φαση το streaming απο sites

 

φανταζομαι το πλεονεκτημα ειναι η καλυτερη ποιοτητα σε καποια η σε αρκετα torrent λογω της συμπιεσης που σιγουρα εφαρμοζεται στις http ροες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ένα πλεονέκτημα είναι αυτό που είπες (επιλογή βέρσιον). Το άλλο είναι ότι μπορεις αν αναζητήσεις οποιαδήποτε τόρρεντς (που φιλοξενούνται στους providers του quasar) που δεν υπάρχουν στα exodus, salts. Τρίτο, μπορείς να του φορτώσεις να σου παίξει οποιδήποτε torrent θες (κατεβάζεις το .tor αρχειάκι από τον τράκερ και το φορτώνεις στο quasar).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@letom, δεν ηξερα οτι με το .tor αρχειο κανεις δουλεια. Καλο ινφο, κατεγραφη ηδη. Ουτε ομως το οτι υπαρχουν τορεντ που διατηρουνται στους providers του quasar ηταν κατι που δεν ειχα καταλαβει/βρει/διαβασει. Πρεπει να κανω κατι εγω στην εφαρμογη ή γινεται αυτοματα αυτο; Μηπως υπαρχει καποιος "οδηγος" καπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολυθωντας τα βηματα απο το link του pcsteps που ποσταρε καποιος εδω, εφτιαξα το Alluc. Τα 1080p λινκ δεν ανοιγουν στο zen. Απο χθες, ζητημα να εχει ανοιξει ενα στα τοσα που εχω δοκιμασει. Δουλευει μονο αν εχεις πληρωσει;

 

Τελος,αν εχετε εμπειρια και εχετε προσεξει (πατωντας το 'Ο' στο keyboard), αυτα τα 1080p που εχει, στα ποσα kbps ειναι το bitrate; Διοτι αν ειναι ας πουμε στα 2500 αντι τα 1500 που μπορει να εχει το exodus, δε νομιζω ν'αξιζει (αν πληρωνεις) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@letom, δεν ηξερα οτι με το .tor αρχειο κανεις δουλεια. Καλο ινφο, κατεγραφη ηδη. Ουτε ομως το οτι υπαρχουν τορεντ που διατηρουνται στους providers του quasar ηταν κατι που δεν ειχα καταλαβει/βρει/διαβασει. Πρεπει να κανω κατι εγω στην εφαρμογη ή γινεται αυτοματα αυτο; Μηπως υπαρχει καποιος "οδηγος" καπου;

Αυτό με το .tor δουλεύει κανονικότατα. Δεν θυμάμαι που είναι στο μενού του quasar γιατί με κούρασε και το ξήλωσα. Πάντως σίγουρα γίνεται. Θα το βρεις, σου έχει να κάνεις browse και να επιλέξεις το αρχείο tor από εκεί που το έχεις αποθηκεύσει. Επίσης το quasar έχει και web interface και μπορείς να του φορτώσεις torrents εξ αποστάσεως πχ. μέσω του κινητού σου.

Το άλλο που σου είπα με τους providers, δεν είναι ότι διατηρεί το quasar αρχεία torrents, απλώς κάνει αναζήτηση στους providers που του έχεις βάλει πχ. το pirate bay provider. Αν κάνεις αναζήτηση στο quasar και βάλεις "efi thodi xxx video", αν υποθέσουμε ότι υπάρχει τέτοιο βίντεο στο pirate bay τότε θα στο εμφανίσει το quasar. Ενώ στα άλλα addons δεν υπάρχει περίπτωση να το βρεις ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Podnapisi.net" πρόσθετο για υπότιτλους το έχει δοκιμάσει κανείς;

Έχει τύχει (δε θυμάμαι σε πόσες και ποιες περιπτώσεις όμως) και μου είχε φέρει ΚΑΙ Ελληνικούς υπότιτλους! Σπάνια ωστόσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@imoaix

Οτιδηποτε παιζει το quasar το εχει κατεβασει πρωτα και, για να ξεκινσηει να το παιζει, εχει πρεπει να εχει κατεβασει ηδη ενα κομματι του. Το ποσο μεγαλο ειναι αυτο το κομματι οριζεται απο τις ρυθμισεις του και by default ειναι 20ΜΒ. Ο χρονος που θα κανιε να κατεβασει αυτα τα 20ΜΒ εξαρταται αποκλειστικα απο τη συνδεση που εχεις και τους seeders του καθε τορρεντ. Το ιδιο ισχυει και για τα ομοια του, πχ yatp.

 

Το exodus και ολα τα ομοια του, πχ specto, salts, velocity κλπ, παιζουν απο πηγες που εχουν ηδη το αρχειο ετοιμο, γιαυτο και ξεκινανε αμεσως.

 

@CosmosKGR

Ναι, παρολο που εχει και ελληνικους υποτιτλους, δεν εχει την ποικιλια των υπολοιπων. Το πεταξα πριν μια βδομαδα, μιας και το χρησιμοποιουσα πολτ σπανια. Σιγουρα ομως ειναι πιο αξιοπιστο απο τα ελληνικα που προαναφερθηκαν και δουλευουν οποτε μπορουν.

 

Θα ηθελα να δω προσθετο που να τραβαει απο το subs4series.com, μιας και το θεωρω πολυ αξιοπιστο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...