Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α ενταξει ...οντως το εχω σε auto play  γιατι δεν μου αρεσουν τα τετραγωνακια που βγαζει στη μεση της οθονης

 

προεπιλογη στην αναλυση μπορεις να κανεις ομως??κατι σαν default??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

α ενταξει ...οντως το εχω σε auto play  γιατι δεν μου αρεσουν τα τετραγωνακια που βγαζει στη μεση της οθονης

 

προεπιλογη στην αναλυση μπορεις να κανεις ομως??κατι σαν default??

 

Ναι κάπου στα settings θα έχει max quality ή κάτι τέτοιο και θα είναι στα 1080p βάλτο όσο θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μόνο εγώ έχω πρόβλημα με το Esturay (new default KODI 17 skin) και το ποντίκι;

Οριζόντιο scrolling κανω χωρίς πρόβλημα, τοποθετώντας το ποντίκι πάνω σε μια οριζόντια ροή / κατηγορία στοιχείων (π.χ. Unwatched movies ή recently added movies) και χρησιμοποιώντας την ροδέλα του ποντικιού.

 

Οταν θελω ομως να κανω κάθετο scrolling στο Home Page (δηλαδή πάνω -> κάτω και το αντίστροφο), η ανταπόκριση του interface είναι ελάχιστη και με δυσκολία κατεβαίνω πιο κάτω η μετά πιο πάνω.

 

Καμια ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν εχω περασει στην 17 ακομα. Περιμενω να περασει στο repo της διανομης μου, και αφου ξερω απο τωρα οτι το quartz μου δεν θα παιζει με την 17, ψαχνομια για λυση.

Δε χρειλαζεται να περάσεις στην 17 για να δοκιμάσεις ότι θέλεις. Μπορείς να την έχεις portable για πειράματα.

Ξεκίνα κανονικά την εγκατάσταση και όταν σου ζητήσει που να στηθεί όρισε έναν απλό φάκελο π.χ. C:\Tools\Kodi17 ή αν θέλεις σε ένα στικάκι (π.χ. F:\kodi17, μην ξεχάσεις να δηλώσεις και τον φάκελο του kodi για να μη στα χώσει όλα χύμα).

Μην τρέξεις το πρόγραμμα όταν σου τελειώσει. Πήγαινε τώρα στη συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας και κάνε δεξί κλικ->ιδιότητες.

Στο πεδίο Προορισμός βάλε στο τέλος και μετά το kodi.exe" το -p, δηλαδή κάπως έτσι:

C:\Tools\Kodi\Kodi.exe -p

Τώρα τρέχοντας το 17 από αυτήν τη συντόμευση θα είναι portable, δηλαδή όλα τα αρχεία θα αποθηκεύονται μέσα στον φάκελο του, χωρίς να βάζει τίποτα στον appdata ή όπου αλλού.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειλαζεται να περάσεις στην 17 για να δοκιμάσεις ότι θέλεις. Μπορείς να την έχεις portable για πειράματα.

Ξεκίνα κανονικά την εγκατάσταση και όταν σου ζητήσει που να στηθεί όρισε έναν απλό φάκελο π.χ. C:\Tools\Kodi17 ή αν θέλεις σε ένα στικάκι (π.χ. F:\kodi17, μην ξεχάσεις να δηλώσεις και τον φάκελο του kodi για να μη στα χώσει όλα χύμα).

Μην τρέξεις το πρόγραμμα όταν σου τελειώσει. Πήγαινε τώρα στη συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας και κάνε δεξί κλικ->ιδιότητες.

Στο πεδίο Προορισμός βάλε στο τέλος και μετά το kodi.exe" το -p, δηλαδή κάπως έτσι:

C:\Tools\Kodi\Kodi.exe -p

Τώρα τρέχοντας το 17 από αυτήν τη συντόμευση θα είναι portable, δηλαδή όλα τα αρχεία θα αποθηκεύονται μέσα στον φάκελο του, χωρίς να βάζει τίποτα στον appdata ή όπου αλλού.

 

Άρα με αυτόν τον τρόπο μπορούμε να έχουμε την βασική εγκατάσταση και παράλληλα και μια portable? Πολύ καλό, δεν το γνώριζα, ευχαριστούμε για τις οδηγίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα με αυτόν τον τρόπο μπορούμε να έχουμε την βασική εγκατάσταση και παράλληλα και μια portable? [...]

Ακριβώς! Αναφέρεται στο forum του kodi και το έχω κάνει ήδη για βα δοκιμάσω τη 17 χωρίς να ανακατέψω τη 16.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειλαζεται να περάσεις στην 17 για να δοκιμάσεις ότι θέλεις. Μπορείς να την έχεις portable για πειράματα.

Ξεκίνα κανονικά την εγκατάσταση και όταν σου ζητήσει που να στηθεί όρισε έναν απλό φάκελο π.χ. C:\Tools\Kodi17 ή αν θέλεις σε ένα στικάκι (π.χ. F:\kodi17, μην ξεχάσεις να δηλώσεις και τον φάκελο του kodi για να μη στα χώσει όλα χύμα).

Μην τρέξεις το πρόγραμμα όταν σου τελειώσει. Πήγαινε τώρα στη συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας και κάνε δεξί κλικ->ιδιότητες.

Στο πεδίο Προορισμός βάλε στο τέλος και μετά το kodi.exe" το -p, δηλαδή κάπως έτσι:


C:\Tools\Kodi\Kodi.exe -p
Τώρα τρέχοντας το 17 από αυτήν τη συντόμευση θα είναι portable, δηλαδή όλα τα αρχεία θα αποθηκεύονται μέσα στον φάκελο του, χωρίς να βάζει τίποτα στον appdata ή όπου αλλού.

 

Ντεν εκο windows καρντια μου :P

 

Βασικα, windows εχω, kodi δεν εχω στα windows επειδη θεωρω την υλοποιηση του στο λινουξ καλυτερη και επειδη περναω τον περισσοτερο χρονο μου στο λινουξ. Γιαυτο ειπα οτι περιμενω η διανομη μου να περασει σε kodi 17.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειλαζεται να περάσεις στην 17 για να δοκιμάσεις ότι θέλεις. Μπορείς να την έχεις portable για πειράματα.

Ξεκίνα κανονικά την εγκατάσταση και όταν σου ζητήσει που να στηθεί όρισε έναν απλό φάκελο π.χ. C:\Tools\Kodi17 ή αν θέλεις σε ένα στικάκι (π.χ. F:\kodi17, μην ξεχάσεις να δηλώσεις και τον φάκελο του kodi για να μη στα χώσει όλα χύμα).

Μην τρέξεις το πρόγραμμα όταν σου τελειώσει. Πήγαινε τώρα στη συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας και κάνε δεξί κλικ->ιδιότητες.

Στο πεδίο Προορισμός βάλε στο τέλος και μετά το kodi.exe" το -p, δηλαδή κάπως έτσι:

C:\Tools\Kodi\Kodi.exe -p

Τώρα τρέχοντας το 17 από αυτήν τη συντόμευση θα είναι portable, δηλαδή όλα τα αρχεία θα αποθηκεύονται μέσα στον φάκελο του, χωρίς να βάζει τίποτα στον appdata ή όπου αλλού.

 

Μηπως το 17 ειναι για windows 10αρια ? Το προσπαθω σε 7αρια και δεν τρεχει σαν portable.

Καποια βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως πρεπει στο path να βαλεις τη σωστη διαδρομη, πχ

C:\Program Files\Kodi\Kodi.exe -p
αν εισαι σε 32αρια windows και

C:\Program Files(x86)\Kodi\Kodi.exe -p
αν εισαι σε 64αρια. Αυτο εινια το default path βασικα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά πάντως συνεχίζει να λειτουργεί και το exodus.

Στη πορεια θα δειξει οταν θα πεθαινουν τα links και θα δουμε αν ανανεωνονται. Μακαρι να το στηριξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μόνο εγώ έχω πρόβλημα με το Esturay (new default KODI 17 skin) και το ποντίκι;

 

Οριζόντιο scrolling κανω χωρίς πρόβλημα, τοποθετώντας το ποντίκι πάνω σε μια οριζόντια ροή / κατηγορία στοιχείων (π.χ. Unwatched movies ή recently added movies) και χρησιμοποιώντας την ροδέλα του ποντικιού.

 

Οταν θελω ομως να κανω κάθετο scrolling στο Home Page (δηλαδή πάνω -> κάτω και το αντίστροφο), η ανταπόκριση του interface είναι ελάχιστη και με δυσκολία κατεβαίνω πιο κάτω η μετά πιο πάνω.

 

Καμια ιδέα;

Έχω κι εγώ πρόβλημα με το ποντίκι στο κάθετο scrolling αλλά το αντίθετο από το δικό σου. Η ανταπόκριση του ui είναι υπερβολική, δηλαδή πάω να κάνω scroll up/down και ενώ στην αρχή ξεκινάει καλά μετά κατεβαίνει απότομα καμιά δεκαριά θέσεις. Πχ στο sportsdevil->live sports ξεκινάει από κανονικά από adthenet, bundesligastreams, dimsports και μετά πηδάει απότομα και φτάνει στο rojadirecta. Είναι αδύνατο να επιλέξω κάτι από τα ενδιάμεσα.

 

 

Στη πορεια θα δειξει οταν θα πεθαινουν τα links και θα δουμε αν ανανεωνονται. Μακαρι να το στηριξουν.

Νομίζω ήδη έχουν πει ότι θα το αναλάβουν άλλα άτομα από το tvaddons. Και γενικά θεωρώ απίθανο να αφήσουν στην τύχη του το πιο δημοφιλές addon του kodi.

Επεξ/σία από letom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το 17 ειναι για windows 10αρια ? Το προσπαθω σε 7αρια και δεν τρεχει σαν portable.

Καποια βοηθεια.

Το path που έδωσα είναι ενδεικτικό και ισχύει μόνο εάν έκανες το setup στον φάκελο c:\tools\kodi17. Εσύ απλά πήγαινε ιδιότητες στο εικονίδιο και πρόσθεσε το -p (μαζί με ένα κενό πριν την παύλα) στο τέλος από αυτό που έχει στο προορισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...