Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ μια χαρά χτες βράδυ είδα ταινία στο exodus. τα τελευταία χρόνια που χρησιμοποιώ Kodi είναι ζήτηγμα αν είχα πρόβλημα 2-3 φορές. Γι' αυτό υπάρχουν πολλά πρόσθετα ώστε να μπορούμε όταν κάποιο έχει πρόβλημα να χρησιμοποιούμε κάποιο άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για το utf8 στους υποτιτλους του exodus που ρωτησε καποιος παραπανω.

Οταν οι υποτιτλοι ειναι προβληματικοι σε καποιο σημειο, συμβαινει αυτο στην εικονα. Οι εικονες ειναι απο τον smplayer και το βιντεο και οι υποτιτλοι κατεβασμενα τοπικα, οχι stream, αλλα φανταζομαι γινεται αντιληπτο το τι θελω να πω.

Σε αλλο σημειο του βιντεο, δευτερολεπτα πριν, δουλεωουν κανονικοτατα.

post-124002-0-69378200-1485330920_thumb.png

post-124002-0-83208700-1485331154_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολείσαι με τα windows, Linux και, γενικά, με οποιοδήποτε OS έχεις, αφού είναι software που το πληρώνεις και φτιάχνει ένας δημιουργός και συνεχώς επικαιροποιεί, αναβαθμίζει, διορθώνει, συμπληρώνει και βελτιώνει και δεν θα ασχοληθείς με το Kodi που είναι ένα εργαλείο, μέσα από το οποίο, λειτουργούν ένα σωρό πρόσθετα από άλλους δημιουργούς και ΔΕΝ τα πληρώνεις;

 

Φυσικά και θα ασχοληθείς.

 

Ας είναι καλά τα (προχωρημένα) μέλη του forum που έχουν τη γνώση, τη διάθεση αλλά και την υπομονή να βοηθούν όλους τους υπόλοιπους να λύσουν τις τις απλές απορίες και ερωτήσεις είτε τα όποια προβλήματα, σοβαρά ή μη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εφτιαξα φιλε μου.Παιζει μια χαρα.Παρολα αυτα ομως,καποια,κατι δεν θα παιζει!!!Αυτο λεμε!!!!Οτι συνεχως θα πρεπει να ασχολησε με το kodi.

Φίλε με όλη την καλή διάθεση, τσάμπα και να μην ασχολείσαι δεν γίνεται. Ή θα πληρώνεις μια συνδρομητική υπηρεσία και θα είσαι αραχτός ή θα ασχολείσαι με "πλαγιες" μεθόδους και συνεχώς θα ψάχνεσαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επιβεβαιωσω κι εγω οτι χθες βραδυ, 02.30 για την ακριβεια, ειδα μια χαρα δυο επεισοδιακια σειρας απο Exodus.

 

Το μονο προβλημα που αντιμετωπισα ειναι οτι παροτι μολις ξεκινησα να παρακολουθω το Walking Dead (οχι, δεν ζουσα σε σπηλια), οι υποτιτλοι του subtitles.gr δεν ηταν ιδιοι με τη βερσιον του επεισοδιου που εβλεπα. Προφανως ειναι του 2010 τα πρωτα επεισοδια και εχουν βγει bluray κι αλλες μορφες, αλλα μονο με offset συγχρονισμο καταφερα να ταιριαξω καποιους απο αυτους. Αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση με το Exodus ή το kodi, μονο με το γεγονος οτι αργησα ελαχιστα να παρακολουθησω το πρωτο επεισοδιο της σειρας :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το utf8 στους υποτιτλους του exodus που ρωτησε καποιος παραπανω.

Οταν οι υποτιτλοι ειναι προβληματικοι σε καποιο σημειο, συμβαινει αυτο στην εικονα. Οι εικονες ειναι απο τον smplayer και το βιντεο και οι υποτιτλοι κατεβασμενα τοπικα, οχι stream, αλλα φανταζομαι γινεται αντιληπτο το τι θελω να πω.

Σε αλλο σημειο του βιντεο, δευτερολεπτα πριν, δουλεωουν κανονικοτατα.

Σου έχει τύχει ποτέ στο Kodi τέτοια περίπτωση?  Καθαρά από περιέργεια ρωτάω επειδή τέτοια "κινέζικα" έχω να συναντήσω από πολύ παλιά που έβλεπα ταινίες στο pc με τους players που υπήρχαν τότε και που και που τύχαινε αυτό και έψαχνα να βρω άκρη με τα encodings. Τότε που και οι browsers δεν εμφάνιζαν σωστά τα κείμενα. Στο Kodi όταν είχα character set greek iso μου είχε τύχει -σπανιότατα βέβαια- να βγάλει καναδυό "κινέζικα" σε υπότιτλους. Από όταν έβαλα character set greek windows δεν ξαναυπήρξε θέμα. Το UTF-8 στο exodus να πω την αλήθεια δεν το ενεργοποίησα ποτέ επειδή φοβήθηκα μην τυχον κάνει force encode και μετατρέπει σε utf ακόμα και subs που δεν είναι τέτοιου τύπου και έτσι γίνουν "κινέζικοι" ενώ είναι κανονικοί. Τεσπα, τελικά αφού καλό κάνει, κακό δεν κάνει, θα το ενεργοποιήσω να υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

 

Το μονο προβλημα που αντιμετωπισα ειναι οτι παροτι μολις ξεκινησα να παρακολουθω το Walking Dead (οχι, δεν ζουσα σε σπηλια), οι υποτιτλοι του subtitles.gr δεν ηταν ιδιοι με τη βερσιον του επεισοδιου που εβλεπα. Προφανως ειναι του 2010 τα πρωτα επεισοδια και εχουν βγει bluray κι αλλες μορφες, αλλα μονο με offset συγχρονισμο καταφερα να ταιριαξω καποιους απο αυτους. Αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση με το Exodus ή το kodi, μονο με το γεγονος οτι αργησα ελαχιστα να παρακολουθησω το πρωτο επεισοδιο της σειρας :D

 

Απ' ότι βλέπω ο 1ος κύκλος είναι bdrip, δοκίμασε τους υπότιτλους από santi για bdrip. Μου τους έβγαλε από το opensubtitles.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα πανω απο 20 διαφορετικους (στη σειρα δλδ) υποτιτλους, ωστοσο ολοι ηταν απο subtitlesgr. Ισως να μην επεσα στους συγκεκριμενους, αλλα σιγουρα βρηκα καποιους (δεν συγκρατησα ποιους) που ηθελαν μια ρυθμιση 2-3 δευτερολεπτων και δεν ειχα κανενα προβλημα ως το τελος. Θα ψαξω στο opensubtitles για τους santi, αλλα να ρωτησω ποιο opensubtitles χρησιμοποιησες; Εχω το "default" (ας το πουμε ετσι), το unofficial και θυμαμαι οτι υπαρχει και τριτο. Στο unofficial παντως ελληνικους υποτιτλους δεν εχω δει εδω και καιρο... Ισως να φταιει βεβαια καποια ρυθμιση στο kodi μου, πρεπει να το τσεκαρω γμτ, ολο το ξεχναω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω συνδέσει το trakt.tv με το exodus αλλα θέλω να μην μου μαρκάρει μια σεζον σαν watched αν δεν εχω δει ενα επεισόδιο, π.χ εχω δει ολες τις σεζόν μιας σειράς και ειναι σωστα μαρκαρισμένη ολη η σειρα watched, αλλα βγηκε και νεο επεισόδιο που δεν το έχω δει, η σειρα παραμένει watched όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρηκα. Στα αγγλικα παιζουν οι saint (προφανως αυτους ενοουσες, typo μαλλον) και στα ελληνικα οι vector. Ουσιαστικα bdrip ψαχνω, ευχαριστω @micos000.


εχω συνδέσει το trakt.tv με το exodus αλλα θέλω να μην μου μαρκάρει μια σεζον σαν watched αν δεν εχω δει ενα επεισόδιο, π.χ εχω δει ολες τις σεζόν μιας σειράς και ειναι σωστα μαρκαρισμένη ολη η σειρα watched, αλλα βγηκε και νεο επεισόδιο που δεν το έχω δει, η σειρα παραμένει watched όμως

Δεν ειμαι ειδικος να απαντησω. Αλλα θα προσθεσω μια ακομα παρατηρηση για το trakt: πριν απο 2', οταν "επαιζα" για τους υποτιτλους του Walking Dead, μαρκαρισα στο πρωτο επεισοδιο ως "watched" επειδη για καποιο λογο δεν το ειχε κανει αυτοματα. Το δευτερο επεισοδιο ηταν μια χαρα. Οταν τικαριστηκε το πρωτο, ξε-τικαριστηκε το δευτερο! Το εχει παρατηρησει κανεις; Δυστυχως δεν εχω δει τριτο επεισοδιο για να εβλεπα αν το επαιρνε η μπαλα...

 

Ποτε γινεται watched ενα επεισοδιο στο trakt; Οταν δω μεχρι και το λογοτυπο στο τελος καθε επεισοδιου (τελευταιο εκατοστο του δευτερολεπτου δλδ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια χαλαρωστε λιγο!Συζηταμε κι απλος ειπα τα παραπονα/προβληματα που αντιμετωπιζω με το kodi (οπως και πολλοι αλλοι).Ναι οκ,συμφωνω πως απο τη στιγμη που ειναι κατι δωρεαν θα πρεπει να ασχολιουμαστε αλλα βρε παιδια συγνωμη που εχουμε κι αλλες δουλειες και προτεραιοτητες στη ζωη!Απλα ειπα τα προβληματα και σας ευχαριστω για την βοηθεια σας (οντως με βοηθησατε πολυ) αλλα απλα λεω οτι ποτε δεν μενεις ησυχος με το kodi.Παντα θα ασχολησε καθε τοσο με καποιο νεο προβλημα που θα παρουσιαζεται.Δεν ειπα οτι δεν αξιζει η οτι δεν ειναι βολικο απο το να κατεβαζεις μια ταινια (που μερικες φορες ειναι πιο γρηγοροτερο αυτο) και στη τελικη οταν θελω να δω μια ταινια αμεσα (σημερα κι οχι αλλη μερα,μηνα) υπαρχει οπως ειπα και πιο πανω το γαματο!!!Με δυο κλικ βλεπεις οποια ταινια θες!!!Ηρεμηστε λιγο λοιπον.Ουτε μετοχες να ειχατε στο kodi. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρηκα. Στα αγγλικα παιζουν οι saint (προφανως αυτους ενοουσες, typo μαλλον) και στα ελληνικα οι vector. Ουσιαστικα bdrip ψαχνω, ευχαριστω @micos000.

 

Δεν ειμαι ειδικος να απαντησω. Αλλα θα προσθεσω μια ακομα παρατηρηση για το trakt: πριν απο 2', οταν "επαιζα" για τους υποτιτλους του Walking Dead, μαρκαρισα στο πρωτο επεισοδιο ως "watched" επειδη για καποιο λογο δεν το ειχε κανει αυτοματα. Το δευτερο επεισοδιο ηταν μια χαρα. Οταν τικαριστηκε το πρωτο, ξε-τικαριστηκε το δευτερο! Το εχει παρατηρησει κανεις; Δυστυχως δεν εχω δει τριτο επεισοδιο για να εβλεπα αν το επαιρνε η μπαλα...

 

Ποτε γινεται watched ενα επεισοδιο στο trakt; Οταν δω μεχρι και το λογοτυπο στο τελος καθε επεισοδιου (τελευταιο εκατοστο του δευτερολεπτου δλδ);

Και μισό λεπτό πριν τελειώσει το επεισόδιο κανονικά το κάνει watched, δοκίμασε να πας πίσω και ξανά μπροστά για να δεις αν μαρκαριστηκε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια χαλαρωστε λιγο!Συζηταμε κι απλος ειπα τα παραπονα/προβληματα που αντιμετωπιζω με το kodi (οπως και πολλοι αλλοι).Ναι οκ,συμφωνω πως απο τη στιγμη που ειναι κατι δωρεαν θα πρεπει να ασχολιουμαστε αλλα βρε παιδια συγνωμη που εχουμε κι αλλες δουλειες και προτεραιοτητες στη ζωη!Απλα ειπα τα προβληματα και σας ευχαριστω για την βοηθεια σας (οντως με βοηθησατε πολυ) αλλα απλα λεω οτι ποτε δεν μενεις ησυχος με το kodi.Παντα θα ασχολησε καθε τοσο με καποιο νεο προβλημα που θα παρουσιαζεται.Δεν ειπα οτι δεν αξιζει η οτι δεν ειναι βολικο απο το να κατεβαζεις μια ταινια (που μερικες φορες ειναι πιο γρηγοροτερο αυτο) και στη τελικη οταν θελω να δω μια ταινια αμεσα (σημερα κι οχι αλλη μερα,μηνα) υπαρχει οπως ειπα και πιο πανω το γαματο!!!Με δυο κλικ βλεπεις οποια ταινια θες!!!Ηρεμηστε λιγο λοιπον.Ουτε μετοχες να ειχατε στο kodi. :-D

 

 Αφού είναι πιο γρήγορο να κατεβάζεις και υπάρχει και το gamato, φιλικά θα σε ρωτήσω, αλλά εδώ τι μπήκες να κάνεις, αφού δεν έχεις τη διάθεση να ασχοληθείς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αφού είναι πιο γρήγορο να κατεβάζεις και υπάρχει και το gamato, φιλικά θα σε ρωτήσω, αλλά εδώ τι μπήκες να κάνεις, αφού δεν έχεις τη διάθεση να ασχοληθείς;

Αντε παλι.Βρε παιδια ειπα πουθενα οτι δεν εχω την διαθεση να ασχοληθω;Αφου μαλιστα ειπα οτι με βοηθησατε κιολας πολυ!!!Απλα,οταν λεω καποιο προβλημα που συναντω (οπως και τοσοι αλλοι που λενε το δικο τους θεμα) πεφτετε να με φατε.  :-D Δηλαδη τοσοι αλλοι που λενε τι προβληματα εχουν δεν ξερουν η δεν εχουν διαθεση να μαθουν;Και καλα εγω,το ειπα απο την αρχη πως ειμαι αρχαριος (ομως με βοηθησαν κανα 2-3 μελη πιο πανω και με σεβασμο) και τελικα δουλευει μια χαρα.Ομως εδω βλεπω πως αλλα μελη που ειναι πιο εμπειρα απο μενα και εχουν προβληματα.Σε εμενα κολλησατε; :confused:

Δηλαδη αν μου ξαναπαρουσιασει κατι που να μη ξερω θα πρεπει να το σκεφτω πριν σας το πω για να μη σας ενοχλησω/τσαντισω ε; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...