Προς το περιεχόμενο

Ubuntu server σε σέρβερ της Hewlett Packard.


kickoff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην δουλειά μου έχουμε έναν σέρβερ της HP του 2004 ο οποίος τα έχει φάει τα ψωμιά του. Εντός της εβδομάδας θα αντικατασταθεί με έναν καινούριο ο οποίος θα γίνει και ο νέος μας domain controller.

 

Οι δουλειές του νέου σέρβερ θα είναι

 

Domain Controller και Application Server (Λόγω της φύσης της δουλειάς μας τα windows είναι μονόδρομος οπότε αγοράσαμε τα 2012 με 100 άδειες απευθείας από την microsoft.)

 

Όμως ο παλιός σέρβερ δεν θέλω να πάει χαμένος.

 

Οι δουλειές που θα κάνει είναι οι εξής

 

DHCP Server

DNS Server

Firewall (μπορεί να χρειαστούμε επιπλέον κάρτες δικτύου εδώ γιατί έχουμε  τρεις γραμμές για internet 2 cyta και μία hol)

και File Server.

Mail Server δεν έχουμε και δεν νομίζω να χρειαστούμε αν και θα το ήθελα για να κατεβαίνουν σφαίρα τα mails στους clients.

 

Είμαι μεταξύ δύο διανομών UBUNTU και ARCH. Μάλλον θα προτιμήσω την πρώτη λόγω ευκολίας μιας και δε με ενδιαφέρει να αναβαθμίζω το σύστημα μου κάθε μέρα.

 

Το πιο σημαντικό είναι να μπορώ να κάνω mirroring (raid 1) τους 2 x 250GB sata2 δίσκους που έχει.

 

Πώς θα το επιτύχω αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από πότε το arch δεν κάνει server? το λες και απόλυτα... μέρος της φιλοσοφίας του arch είναι ιδανική για servers μιας και τα packages δεν είναι patched, το άλλο μισό που λεει bleeding-edge διορθώνεται αν ΔΕΝ βάλει το bleeding και μείνεις στο edge (όχι btrfs με subvolumes δλδ)

 

επίσης έχει καλυτερο wiki για όλα αυτά και δεν χρειάζεται να κάνει update κάθε μέρα

 

το arch δεν κανει για server ...ή θα πας σε ubuntu οπως καλά ειπες ή σε debian ή και σε centos ή σε freeBSD.

εχεις σκεφτεί την λύση του vps ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν "έχει νόημα" να βάλεις Arch αφού θα χάσεις το τακτικό update. Δεν θα ήταν "φρόνιμο" να το κάνεις. Μερικές αλλοπρόσαλλες αποφάσεις που κατά καιρούς παίρνουν οι διαχειριστές του Arch μπορεί να σου χαλάσουν την μέρα. Για μη κρίσιμα συστήματα, βάζεις δεν σε ενοχλεί. Κατά την γνώμη μου Debian Stable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παιδί λέει για τρεις γραμμές internet. Μπορούμε να κάνουμε load balancing με linux?

 

Ξέρω ότι γίνεται με το smoothwall αλλά γίνεται και με ubuntu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παιδί λέει για τρεις γραμμές internet. Μπορούμε να κάνουμε load balancing με linux?

 

Ξέρω ότι γίνεται με το smoothwall αλλά γίνεται και με ubuntu?

iproute σε συνδυασμό με iptables. Γίνεται σε οποιαδήποτε διανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NullScan ανάβεις φωτιές :)

δεν έχουμε όλοι τρεις γραμμές βέβαια, αλλά έβαλες πολύ reading με αυτά που είπες.

 

Firewalker δεν είπα να βάλει arch, απλά διαφώνησα με την φράση "το arch δεν κάνει για server" :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>NullScan ανάβεις φωτιές :)</p>

<p>δεν έχουμε όλοι τρεις γραμμές βέβαια, αλλά έβαλες πολύ reading με αυτά που είπες.</p>

<p> </p>

<p>Firewalker δεν είπα να βάλει arch, απλά διαφώνησα με την φράση "το arch δεν κάνει για server" :-)</p>

 

 

Άμα θέλει arch να βάλει καλύτερα archserver !

 

Sent from my ST15i using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι θεός, τελεία και παύλα !

προτείνεις παρατημένη διανομή σε mission critical server 

προφανώς το να μείνουν 100+ pc χωρίς net δεν τρέχει τπτ

 

TS, RHEL εκτός αν σου έχουν δώσει την άδεια να κάνεις πειραματισμούς και έχεις χρόνο για διάβασμα

αν το δεύτερο debian stable/centos/oel+ IPMI και μακριά από ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά θα έχει υποστήριξη από την ίδια την HP αφού είναι η μόνη διανομή linux που σου δίνει η ίδια η HP drivers, δέχεται να σου φτιάξει specific drivers, η custom patch για τις ανάγκες που έχεις

θα βάλεις και μια pci IPMI από την ίδια την HP

από την άλλη θα έχεις την υποστήριξη της RHEL

οπότε νομίζω είναι μια καλή βάση για critical και θα βοηθάς ουσιαστικά και το Linux, έστω και αυτό το λίγο (γιατί οικονομικό θέμα δεν νομίζω να τίθεται μιας και πρόκειται για εταιρία που αγοράζει 100 άδειες windows server 2012 :lol: ακόμα δεν βγήκαν )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν βγεί! τα κατεβάσαμε από τον διαχειριστή volume licence.

 

κάθε επιπλέον device cal έχει 24 ευρώ οπότε δεν είναι και τραγικά μεγάλο το ποσό! Χαίρομαι που επενδύσαμε σε HP!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...