Προς το περιεχόμενο

Nikon D3100 - Παραπονα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας ...

Εχω την Νικον Δ3100 οπως το γραφω και παραπανω.Την εχω εδω και 5 μηνες..Δε λεω,καλη καμερα,καλη αναλυση στην φωτογραφια,ειδικα σε raw,ελαφρια και πολυ κουστομ ρυθμισεις σε οτι εχει σχεση με την φωτογραφια.Εεεελα ομως που στο βιντεο μας τα χαλαει...Αν και δεν ασχολουμουνα πολυ με τα βιντεο γιαυτο και δεν εδωσα βαση στην αρχη που την πηρα.Αλλα ρε παιδια,γραφει HD βιντεο μεχρι 20mbps και να μην εχει ελεγχομενο κοντρολ για την φωτεινοτητα ?? Η D3200 την ωρα που τραβας βιντεο,γυριζεις την ροδελα της ταχυτητας και αναβει η φωτεινοτητα φουλ.Βγαζει και γ@μω τα βιντεακια η D3200 ..εχει φουλ κουστομ κοντρολ στα βιντεο.Δηλαδη τι να τη κανουμε εμεις οι κατοχοι της D3100 ,να τις πεταξουμε; Μας βαλανε εκει ενα mode να τραβαει βιντεο και απο κει κ περα ας κοψουμε το λαιμο μας να βρουμε πως θα ανεβοκατεβαζουμε τη φωτεινοτητα στα βιντεο.Πιστευω οτι αν καποιος πολυ καλος χακερ,μπορουσε να ασχοληθει με την καμερα αυτην θα εβγαζε μια δικια του κουστομ firmware και θα εκανε παταγο.Να ξεκλειδωσει το μανουαλ κοντρολ της φωτεινοτητας.

Αντε την διαρκει δε τη βαζουμε που ειναι μεχρι 10λεπτα.Εχει βγει μια κουστομ ρομ που στο κανει απειρο.Κλαιν...

Πιστευω πως η Νικον ή δεν σκεφτεται καλα την ωρα που βγαζει αυτα τα updates firmware για τα μοντελα τους ή τα κανουν επιτηδες για να πουλαμε αυτες που εχουμε και να παρουμε αλλη πιο καινουργιο μοντελο.

Τι αλλο να πω...Μακαρι καποιος/α να ασχοληθει με αυτο το θεμα και να δημιουργησει μια κουστομ αναβαθμιση με το.....αισχος μοντ αυτο της D3100...

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας...Και επισης θελω να πω, οτι αυτο το παραπονο οπως ειναι το εχω στειλει και στην nikon ,μεσω του σαιτ της...(στα αγγλικα βεβαια).

 

Αφου η καμερα μπορει να "δημιουργησει" πολλα παραπανω, γιατι να της τα στερουμε;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σαφώς και τα νέα μοντέλα έχουν περισσότερα και καλύτερα χαρακτηριστικά νόμος της αγοράς είναι και δεν αλλάζει όσα email και να στείλεις. Στα 2 αυτά μοντέλα πάντως η μεγάλη και χρήσιμη διαφορά στο video είναι η εισοδος για εξωτερικό μικρόφωνo και όχι αυτά που γράφεις

 

Το 10λεπτο είναι υποχρεωτικό από το νόμο καμμία φωτογραφική δεν τραβάει παραπάνω συνεχόμενο (και όχι μόνο στην Ελλάδα).

Αν μιλάμε για φωτεινότητα η αλλαγή του shutter speed είναι λαθος προσέγγιση ειδικά την ώρα που τραβάς. Ασε που απο την στιγμή που σε liveview  δεν αλλάζει τι βλέπεις για καμμία από τις μανιουαλ αλλαγές όταν τραβάς video είναι πρακτικά άχρηστες. Και αυτό είναι φυσιολογικό μια και μιλάμε για εισαγωγικό ερασιτεχνικό μοντέλο και θα απαξιώνονταν τα πιο ακριβά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 10λεπτο είναι υποχρεωτικό από το νόμο καμμία φωτογραφική δεν τραβάει παραπάνω συνεχόμενο (και όχι μόνο στην Ελλάδα).

 

 

 

για πιο λογο γινεται αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα σε μερικα που λες.Αλλα σε ενα εχεις λαθος.Υπαρχει μεγαλη διαφορα στα βιντεο, η μια με την αλλη.Η D3100  Τραβαει μεχρι 1080p στα 24fps και η D3200 στα 1080p στα 30fps,  και αν το γυρισεις στα 1280p τραβαει και στα 60p.Και την ωρα που τραβας βιντεο με την D3200 ,γυριζοντας την ροδελα, που ειναι για την ταχυτητα κλειστου,ανοιγει η φωτεινοτητα, πραγμα που η D3100 δεν το κανει.Εχει στανταρ φωτεισμο.Ακομα και τα iso.Στην Δ3100 ή εχεις 100iso ή εχεις 1600iso στο βιντεο ειναι μια και το ιδιο.Στην D3200 ομως οχι.Υπαρχει μεγαλη διαφορα.Στο λεω γτ τις εχω επεξεργαστει απο κοντα και τις δυο.Δεν τα βγαζω απτο μυαλο μου



Και για το οριο χρονου που γραφει η καμερα,ειναι τοσο λιγο γιατι υπεθερμενεται πολυ η μπαταρια, και 2ον καταναλωνει πολυ χωρο.Για προληπτικους λογους βαζουν αυτο το οριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωτεινότητα είτε έχει να κάνει με φωτογραφία είτε με video είναι συνάρτηση 3 παραγόντων aperture, shutter speed, iso. Είτε μειώσεις την ταχύτητα, είτε αυξήσεις το διαφραγμα, είτε ανεβάσεις iso θα πάρεις ΤΟ ΙΔΙΟ αποτέλεσμα είναι βασικός κανόνας (Exposure triangle). Αυτό που σου λέω είναι ότι αφού τόσο με τη D3100 όσο και με τη D3200 σε liveview δεν βλέπεις την οποια αλλαγή (ειτε είναι διαφραγμα είτε είναι ταχύτητα) παρά μόνο αν σταματήσεις την εγγραφή κλείσεις το LV και το ξανανοίξεις είναι αχρηστη η δυνατότητα να αλλάξεις ταχύτητα (και διαφραγμα στη 3100) γιατί ουσιαστικά τραβάς στην τυχη μια και άλλο βλέπεις και άλλο τραβάει η μηχανή.

 

Για το όριο υπάρχουν διαφορετικοί δασμοί σε βιντεοκάμερες και ψηφιακές φωτογραφικές. Είναι σε εξέλιξη συζήτηση (επειδή ακριβώς η ψηφιακές φωτογραφικές έχουν τεράστιες πια δυνατότητες στο βιντεο) ώστε να καταργηθούν οι διαφορές http://www.dpreview.com/news/2012/05/18/WTO-looking-at-moves-to-remove-30-minute-limit-from-digital-cameras.

 

Ετσι και αλλιώς βέβαια αυτό θα αφορά (σε hd ληψη) κυρίως τις ακριβότερες κάμερες που έχουν την δυνατότητα για εγγραφή σε εξωτερική συσκευη αφού πάνω από 20 λεπτά σε καρτα(και πολλά λέω η ΜΚ ΙΙ έχει 12) δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να τραβηχτεί λόγω περιορισμού 4GB του FAT32 όποιος και αν είναι ο codec που χρησιμοποείται.

 

Ουσιαστικά δηλαδή αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι έχεις αγοράσει την φθηνότερη λύση της εταιρείας αλλά μια άψογη ερασιτεχνική μηχανή. Μάθε τις δυνατότητες της και μην ψάχνεις να βρεις τι περισσότερο έχει το επόμενο ή το ακριβότερο μοντέλο εκτός αν σε παίρνει να το αγοράσεις. Ακόμα και τότε πάντως πάντα θα υπάρχει είτε επόμενο μοντέλο είτε ακριβότερο με περισσότερες δυνατότητες. Αλλά στη ερασιτεχνική φωτογραφία (και στο βιντεο) οι μηχανές είναι πάντα καλύτερες από τους κατόχους τους. Αν σου λείπει φως άλλαξε iso, διαφραγμα ή χρησιμοποίησε εξωτερικό φωτισμό (πολύ πιο απαραίτητο από οτιδήποτε άλλο). Με το όριο χρόνου μάθε να κόβεις το κλιπ την κατάλληλη στιγμή, και να το ξαναρχίζεις ακομα και οι επαγγελματίες αυτό κάνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμην, δε συστηθηκα, ειμαι φωτογραφος,επαγγελματιας.Συνεταιρος σε ενα σαιτ,ηλεκτρονικη εφημεριδα της Λαρισας.Ασχολουμαι χρονια με τις φωτογραφιες.Ξερω παρα πολυ καλα περι διαφραγματος,ταχυτητας και iso.Και εγω δεν εκανα παραπονο για το πως βγαζεις φωτογραφιες με την Νικον μου(D3100).Ισα ισα ειναι τελεια καμερα.Αφου ξερεις να την χειριζεσαι πληρως.Με το βιντεο λεω..Μοοοοονο με το βιντεο.Τεσπα, μαλλον δεν εχεις πιασει ποτε στα χερια σου τις αναλογες καμερες ταυτοχρονως μαζι,που αναγραφω, να δεις τις διαφορες τους..

Τεσπα το αποτελεσμα ειναι, οτι αυτην η καμερα,δ3100, ειναι πολυ καλη αλλα μονο για φωτογραφιες...Για βιντεο εχει στανταρ κοντρολ.Δε μπορεις να αλλαξεις τιποτα.Εδω με ενα απλο κινητο μπορεις να αυξησεις ή να μειωσες την φωτεινοτητα στο βιντεο, και αυτην δεν εχει αυτην την δυνατοτητα.Κριμα...Κριμα γιατι ειναι τελεια σε ολα, και εχει αυτο το ελατωμα που το ακουω και απο αλλους που κατεχουν αυτην την καμερα.

Αλλα απτην αλλη θα μου πεις,αν θες καλο βιντεο κυριε μου παρε μια Βιντεοκαμερα καλη,επαγγελματικη.Το σκεφτηκα κι αυτο...

 

Τακε5 σε ευχαριστω που ασχοληθηκες...Αποτι φενεται ακρη δεν βγαζεις με αυτα τα πραματα...Ας ελπιζουμε στο μελλον για κατι καλυτερο...ισως και νεο firmware...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν θες καλη φωτογραφικη που να γραφει και video, τοτε πηγαινε στην 1Dc...



επισης 

ενας επαγγελματιας δεν χαρακτηριζεται μονο απο την τεχνη αλλα και τα εργαλεια του...

 

just a thought

Επεξ/σία από viper2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, η D3100 είναι χειρότερη στο βίντεο από την D3200. Και λοιπόν; Αν ήταν σε όλα ίδιες, ποιός ο λόγος ύπαρξης της D3200; Κυκλοφόρησε ένα χρόνο μετά από την D3100, λογικό δεν είναι να είναι καλύτερη, αν όχι σε όλα, τουλάχιστον σε κάποια πράγματα;

 

Δηλαδή θα πρέπει να παραπονιέμαι κι εγώ που το iPhone 4 μου δεν είναι τόσο καλό σε κάποια πράγματα όσο το iPhone 5 που κυκλοφόρησε μετά από 2 χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, η D3100 είναι χειρότερη στο βίντεο από την D3200. Και λοιπόν; Αν ήταν σε όλα ίδιες, ποιός ο λόγος ύπαρξης της D3200; Κυκλοφόρησε ένα χρόνο μετά από την D3100, λογικό δεν είναι να είναι καλύτερη, αν όχι σε όλα, τουλάχιστον σε κάποια πράγματα;

 

Δηλαδή θα πρέπει να παραπονιέμαι κι εγώ που το iPhone 4 μου δεν είναι τόσο καλό σε κάποια πράγματα όσο το iPhone 5 που κυκλοφόρησε μετά από 2 χρόνια;

 

δεν εισαι επαγγελματιας φωτογραφος. Δεν μπορεις να καταλαβεις...

XD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι...Δεν εχει καμια σχεση αυτο με τα κινητα...Τα κινητα ειναι καθαρα κερδοσκοπικο θεμα...Το καθε μοντελο του εχει τα δικα του...Τεσπα, μαλλον θα την πουλησω τη ρημαδα να παρω καμια αλλη...

δεν εισαι επαγγελματιας φωτογραφος. Δεν μπορεις να καταλαβεις...

XD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφέρει το video πολύ απέφυγε Nikon (εκτος αν φτάνει το Budget σου για D800)

Να σε πω την αληθεια οχι και τοσο...Απλα τυχαινει καμια φορα και βγαζω κανα βιντεο σε κανα μαγαζι, κανα event, κανα γεννεθλιο κ'ετσι.Αλλα μαλλον θα παρω την D3200.Εχω ψηθει πολυ.Την βρηκα στα 469ευρω προσφορα,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλυτερα πανε σε σονυ,στο βιντεο ειναι πολυ καλυτερη.ασε που το live view της δεν το φτανει καμια

Επεξ/σία από LOULATRANS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όριο χρόνου υπάρχει γιατί τα δεδομένα γράφονται σε κομμάτια των 4GB στην FAT32 κάρτα.

 

Aπό εκεί και πέρα κάντο όπως οι pros. Πάρε έναν γρήγορο φακό που σε βολέυει manual (έτσι κι αλλιώς το φοκους σε μανουαλ πρέπει να το έχεις για να μην ακους το μηχανισμό) πήγαινέ τον σε ένα μάστορα και ξεκλίκαρέ του το διάφραγμα. Μετά ride the aperture για να φέρεις την φωτεινότητα εκεί όπου τη θες ανα πάσα στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...