Προς το περιεχόμενο

Απεγκατάσταση Linux


DimitrisPas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ,έχω ένα notebook όπου μου το δώσανε πριν 3-4 χρόνια στο σχολείο για σχολική χρήση.Το λαπτακι αυτό έχει περασμένε μέσα τα windows xp και τα linux.Εγώ επειδή δεν τα πολυκαταφέρνω με τα linux...θα ήθελα να τα βγάλω από το λαπτοπ...θα μπορούσατε να μου πείτε βημα-βήμα πως γίνετε αυτό;;;;Να πω ότι όταν ανοίγω το λαπτοπ με ρωτάει σε ποιο λειτουργικό θέλω να μπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λειτουργικά συστήματα βγαίνουν με ένα και μόνο τρόπο. Format του partition που τα περιέχει. Το format μπορείς να το κάνεις είτε μέσα από τα windows είτε χρησιμοποιώντας ένα Linux Live CD. Χρησιμοποίησε ότι σου είναι πιο εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου πουμε πως θα τα βγαλεις, πρεπει να ξερουμε πως ειναι βαλμενα, οποτε ενα screenshot απο τη διαχειρηση δισκων των windows θα βοηθουσε παρα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι καλα με τον τροπο που εχει κοπει ο δικος σου σκληρος ειναι απλα τα πραγματα :P

 

Θα σβησεις (δεξι κλικ > διαγραφη) τα 3 partitions που ειναι δεξια του D:, κανοντας τα εναν ενιαιο χωρο. Μετα ειτε θα επεκτεινεις το D: για να πιασει τον ελευθερο χωρο που δημιουργηθηκε, ειτε θα κανεις ενα ακομα partition σε ntfs, εστω E:.

 

Για να ξεφορτωθεις και τον bootloader που σε ρωταει που να μπει, ανοιγεις ενα dos prompt και δινεις

fixboot c:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεφορτωθεις και τον bootloader που σε ρωταει που να μπει, ανοιγεις ενα dos prompt και δινεις

 

fixboot c:

ωραία..τα διέγραψα τα κομμάτια...ανοίγω το παράθυρο εντολών και γράφω fixboot c: και μου λέει "δεν αναγνωρίζεται ως εσωτερική ή εξωτερική εντολή,εκτελέσιμο πρόγραμμα ή αρχείο δέσμης εντολών"...τι να κάνω τώρα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα οτι το fixboot παιζει μονο απο το recovery console, συγγνωμη.

Δεν γνωριζω καποιον τροπο να το τρεξεις μεσα απο τα windows, οποτε ρωτα καλυτερα στο φορουμ των windows μηπως ξερει κανενας.

 

Εκτος αν το netbook δινει επιλογη για recovery console απο καπου, επειδη βλεπω ενα pe partition εκει στη γωνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, κάνεις resize το D

 

δεν θυμάμαι αν το κάνουν αυτό τα XP ή αν θες κάποιο εργαλείο τύπου acronis disk manager

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: είναι (πάντα ήταν και ακόμα είναι) κακή ιδέα να κάνεις resize δίσκους, ειδικά όταν το filesystem δεν το υποστιρίζει εγγενώς. ΜΠΟΡΕΙ να χάσεις δεδομένα, κράτα backup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, κάνεις resize το D

 

δεν θυμάμαι αν το κάνουν αυτό τα XP ή αν θες κάποιο εργαλείο τύπου acronis disk manager

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: είναι (πάντα ήταν και ακόμα είναι) κακή ιδέα να κάνεις resize δίσκους, ειδικά όταν το filesystem δεν το υποστιρίζει εγγενώς. ΜΠΟΡΕΙ να χάσεις δεδομένα, κράτα backup

επειδή το λάπτοπ μου το είχαν δώσει όταν ήμουν α' γυμνασίου ο δίσκοσ D: έχει τα μαθήματα...εγώ δεν τα χρειάζομαι...έτσι λέω να τα σβήσω...έτσι δεν με νοιάζει αν μου χαθούν προγράμματα...γι'υτό να διαγράψω πρώτα τα ερχεία από το δίσκο D: και μετά να τον κάνω resize;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δε σε νοιάζουν τα περιεχόμενα του D:, τότε απλά μπορείς να διαγράψεις και το D και να το ξαναδημιουργήσεις. Με τον τρόπο αυτό θα μπορέσεις να κάνεις και resize στο C: πριν τη δημιουργία του νέου D: αν αυτό είναι που θέλεις.

 

Αν σε νοιάζουν πάλι, τότε απλά πριν κάνες το resize κάνε backup σε ένα εξωτερικό σκληρό (ή usb).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ω

 

αν δε σε νοιάζουν τα περιεχόμενα του D:, τότε απλά μπορείς να διαγράψεις και το D και να το ξαναδημιουργήσεις. Με τον τρόπο αυτό θα μπορέσεις να κάνεις και resize στο C: πριν τη δημιουργία του νέου D: αν αυτό είναι που θέλεις.

 

Αν σε νοιάζουν πάλι, τότε απλά πριν κάνες το resize κάνε backup σε ένα εξωτερικό σκληρό (ή usb).

δεν με νοιάζει το περιεχόμενο του D:...επειδή είμαι λίγο άσχετος μπορείς να μου πεις βήμα-βήμα τι να κάνω;;;;

ΥΓ.θέλω να κρατήσω τον D: για να βάλω ταινίες...έτσι θα διαγράψω το περιεχόμενο του...και θα του κάνω resize για να προσθέσω και τον κενό χώρο που δημιουργήθηκε από την διαγραφή του linux!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δε σε νοιάζει τι έχει τώρα το D:, διέγραψε το τελείως. Έτσι θα έχεις μόνο το C: στην αρχή, κενό στη μέση και το άλλο partition στο τέλος. Μετά απλά ξαναδημιουργείς το D: διαλέγωντας να είναι ntfs.

 

Αναλυτικό οδηγό με screenshot θα βρεις περίπου μετά από 1-2 λεπτά αναζήτησης στο ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...