Προς το περιεχόμενο

debian...


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

2) να διαβάσω περισσότερο arch και να κάνω port το BOA στο Arch (οκ, πολύ δύσκολο, αλλά όχι και ανέφικτο)

Όσο δύσκολο και να είναι, αν ρωτήσεις και στο επίσημο forum του Arch στο αντίστοιχο subsection θα σε κατευθύνουν. Πάντως, αν έχει σαφείς οδηγίες στο readme δε θα είναι δύσκολο να δημιουργήσεις ένα πακέτο για το AUR.

 

 

 

πριν τα βάλω είχα λιγότερα προβλήματα όσο παράλογο και αν ακούγεται

 

Γιατί να ακούγεται παράλογο; Experimental έβαζες. Εφόσον δουλεύεις στο μηχάνημα, βάλε ext4 να τελειώνεις. Τα άλλα σε κανένα virtualbox για να παίζεις.

 

Πάντως για την ιστορία, και εγώ νομίζω ότι τη δουλειά σου την κάνεις καλύτερα με τη διανομή που ξέρεις περισσότερο. Το arch το ξεφτίλισε τον τελευταίο χρόνο στις αλλαγές, άλλα νομίζω (ή ελπίζω) ότι αυτά τελείωσαν για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το arch το ξεφτίλισε τον τελευταίο χρόνο στις αλλαγές, άλλα νομίζω (ή ελπίζω) ότι αυτά τελείωσαν για την ώρα.

 

Να μας δω στην αλλαγη απο X σε Wayland :P

 

(o τελευταιος γ@μει παντως τον δοκιμασα στο netbook, παναλαφρος - tear free κλπ κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια στο τέλος πρέπει το OS να σε εξυπηρετεί και όχι να το εξυπηρετείς.

 

Ναι ακριβώς εκεί έχω καταλήξει και με το Ubuntu (δυστυχώς η ευτυχώς) σε μένα είναι έτσι.

 

Πάντως, εχτές συγκεκριμένα εγκατέστησα ubuntu server σε δυο PC/104 (http://en.wikipedia.org/wiki/PC104) που ελέγχουν κάποια ρομποτάκια για ερευνητικό σκοπό. Χωρίς πολλά πολλά, συνολικό installation 350MB, τελείωσε σε 10 λεπτά, το έβαλα-το ξέχασα και σήμερα είμαι με ssh από το γραφείο και ασχολούμαι με το πείραμα μου.

 

....Άσε που γλυκοκοιτάω και το Ubuntu OS για Tablets/Phones...Μη βαράτε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο ubuntu os tablet το εξετάζω και εγώ, ότι μπορεί να αντισταθεί στην αυτοκρατορία της google το κοιτάω γλυκά :)

Για ubuntu server δεν με βλέπω ακόμα, το είναι μου δεν το δέχεται. Αλλά ναι το arch κούρασε πολύ τελευταία.

 

Μιλάω για το BOA που εντόπισε ο warlock. Παίζει και σε Arch, αλλά το επίσημα supported ειναι το debian/ubuntu.

 

Στα θετικά πάντως του Debian: πολύ όμορφος ο installer. Θα δοκιμάσω πάλι σήμερα μπας και καταφέρω να τελειώσω και το installation!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic:

Το arch είναι πανεπιστήμιο....ψάχνεσαι κάνεις δείχνεις....Το ubuntu(και άλλα) είναι μετά το πανεπιστήμιο, δεν έχεις χρόνο για ψάξιμο, απλά τρέχεις να βγάλεις την δουλειά σου!!

 

(τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παραζορίζετε και χάνεται το νόημα, αμα ήτανε θα βάζαμε όλοι ubuntu

όταν θες να είσαι bleeding edge θα υποστείς και τις συνέπειες, είσαι κατα κάποιο τρόπο πειραματόζωο

 

δεν βρίσκω το λόγο να βάλει κάποιος ubuntu και να μη βάλει debian

ούτε τρελό χρόνο για ψάξιμο θέλει, σταθερό είναι, και γλιτώνεις και όλο το bloatware του ubuntu

 

κάτι ubuntu minimal δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχουν καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mandos, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους γαλλικούς servers.

Παλαιότερα χρησιμοποιούσα από Γερμανία, αλλά τελευταία άρχισαν να πηγαίνουν αργά, πλέον έχω τους γαλλικούς.

Βέβαια, ο χρόνος εγκατάστασης έχει να κάνει κ με το τι εγκαθιστάς.

Για ένα μέσο σύστημα είναι λιγότερο από ώρα.



Επίσης, για ένα σύστημα όπως το debian που το εγκαθιστάς μια φορά στα 5-10 χρόνια, και να φας λίγο παραπάνω χρόνο στην αρχική εγκατάσταση δεν νομίζω πως παίζει ρόλο. Προσωπικά χρησιμοποιώ debian testing (και μόνο) εδώ και χρόνια. Δεν θυμάμαι καν πότε το εγκατέστησα. Νομίζω λίγο μετά το στρατό, κάπου στο 2007, μπορεί και πιο πριν.

Πριν από αυτό είχα πάλι debian, για κάμποσα χρόνια κ πολλές αλλαγές (pentium 3 -> athlon xp -> pentium 4 -> athlon, amd -> amd -> nvidia -> amd, και filesystem ext2? -> ext3 -> ext3 me raid-0 -> ext4) ε, κάπου εκεί το μάμησα.... και γι' αυτό έκανα πάλι εγκατάταση το 2007. Εννοείται πως έχω αλλάξει δίσκους αρκετές φορές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή πόση ώρα κάνει να κατεβάσει 200mb που είναι το netinst iso

μετά βάζεις τους servers του πολυτεχνείου στην εγκατάσταση και κατεβαίνουν τα πακέτα μια χαρά

η εγκατάσταση μπορεί να είναι και πιο λίγη ώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βρίσκω το λόγο να βάλει κάποιος ubuntu και να μη βάλει debian

ούτε τρελό χρόνο για ψάξιμο θέλει, σταθερό είναι, και γλιτώνεις και όλο το bloatware του ubuntu

 

πολλα απο αυτα μπαινουν στο Unity, οποτε κατεβαζεις με αλλο DE και εισαι κομπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά εδώ θα είμαστε και πάλι στο arch θα γυρίσεις μόλις πας να χτίσεις κάνα πακέτο

η πλάκα είναι οτι σε arch χτίζεις πιο εύκολα πακέτο για debian :lol:

στο serverακι που είχα debian το γύρισα σε arch (σε usb) τώρα που έστρωσαν τα πράγματα  και δείχνουν να σταμάτησαν η κ@υλες των devs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι σίγουρος ότι σταμάτησαν?  :ph34r:

άσε που αυτός ο πειραματισμός είναι που κρατάει μακρύα από το arch όσους ασχολιόνται με servers (κακά τα ψέμματα, οι arch servers ειναι λίγοι και έκανα αμάν να βρω arch-vps)

 

θα δοκιμάσω και debian με γαλλικούς, τουλάχιστον να φτάσω να το σετάρω να δω τα ενδότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPDATE:

παίζω με virtualbox, δεν δίναμε να μείνω χωρίς pc αυτές τις μέρες, έστησα λοιπόν νέο image και πάω να κάνω το setup του debian αλλά γκρινιάζει για Debootstrap Warning.

Πάω να βάλω κάποιο άλλο Image να κατεβαίνει. Ίσως και stable, μαθαίνω ότι από stable μπορώ να πάω σε testing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ό,τι βλέπω, σε όλες τις εκδόσεις του debian (stable, testing, experimental), υπάρχει η ίδια έκδοση του ΒΟΑ. Γιατί δεν μένεις με stable; Σίγουρα εχει πιο παλιά πακέτα, αλλά μιας και μιλάμε για server μηχάνημα δεν νομίζω πως παίζει μεγάλο ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

macabre (που είσαι εσύ? πήγα να δώσω μάθημα προχθές btw...) σκέφτομαι να βάλω debian στο desktop, για main OS

ο σερβερ τρέχει την stable και κάνω δοκιμές, αλλά δεν μου στέκει στο κεφάλι μου να τρέχω την stable στο pc μου.

 

Πώς βλέπεις την έκδοση του BOA που υπάρχει?

 

 

Τώρα τελειώνει (ελπίζω το install στο vbox) και θα δω λίγο τα ενδότερα.

Τώρα έχει κολήσει στον kernel το installation... εδώ και 20-30 λεπτά.

Παω για stable μου φαίνεται. Αλλά είναι απορίας άξιο, ούτε το 2003-4 είχα καταφέρει να το κάνω ποτέ install το debian μέχρι το τέλος :P

No wonder I went slackware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...