Προς το περιεχόμενο

debian...


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είναι γνωστό ότι έχω arch, και σε γενικές γραμμές είμαι οκ με αυτό, αλλα τελευταία παίζει με τα νεύρα μου και είπα να δοκιμάσω το debian (όχι ubuntu κλπ, debian).

 

Έτσι και αλλιώς υπάρχει ένα util που θέλω και υπάρχει ΜΟΝΟ για debian και ubuntu και το οποίο δεν νιώθω άνετα να κάτσω να το κάνω έγω port στο arch. Το util είναι το ΒΟΑ και αφορά perfomance webservers.

 

Έβγαλα λοιπόν τις υπόλοιπες επιλογές από το κεφάλι μου (fedora) και είπα πάμε με debian.

Έχω 90 λεπτά που ψάχνω να βρω ένα iso file να κατεβάσω, 90 λεπτά! Είναι άρρωστοι οι τύποι?

Το βρήκα μόνο στον main mirror που φυσικά είναι throttled και θα έρθει μεθαύριο.

Στο επίσιμο download link δεν έχει isos, έχει manifest αρχεία, ΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ?

 

Τα νεύρα μου. Αρχίζω και σκέφτομαι μήπως το να στήσω το ΒΟΑ σε Arch είναι πιο εύκολο από το να ασπαστώ την ανωμαλία του debian.

 

Οκ, καταλαβαίνω ότι έχουν 20 χρόνια παρελθόν και ότι στηρίζουν 35 πλατφορμες, αλλά αυτό σημαίνει ότι δεν μπορούν να έχουν ένα iso και ένα action button: click to download?

 

Μην πω για το wiki τους, που μπροστά τους το archwiki μοιάζει να είναι η βιβλιοθήκη της Αλεξάνδριας.

Άλλη ιδιοτροπία αυτή, όλα τα wikis του κόσμου είναι εύχρηστα, του debian και του centos είναι επιστημονικά σχεδιασμένα για να σπας το κεφάλι σου. Θα τα βλέπει αυτά το wikimedia project και θα χάνει τον ύπνο του.

 

Enough ranting, κάπου ήθελα να τα πω όμως

Επεξ/σία από mandos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το βρήκα μόνο στον main mirror που φυσικά είναι throttled και θα έρθει μεθαύριο.

Στο επίσιμο download link δεν έχει isos, έχει manifest αρχεία, ΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ?

 

Δεν ξέρω, με πήρε γύρω στα 25 δευτερόλεπτα, αλλά here you go:

 

http://cdimage.debian.org/debian-cd/6.0.7/ia64/iso-dvd/

 

είναι throttled, και το αρχείο αυτό δεν υπάρχει πουθένα σε άλλους mirrors (ή δεν το βρήκα, παίζει και αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Go to www.debian.org

2. Click Getting Debian (on top menu)

3. Click Download an installation image

4. Στην ενότητα, Small CDs, I pick my architect (i386 or amd64) and ........... voila!!!!!!!!!!

 

Εναλλακτικά, στο 3 επιλέγω, το complete installation image και εμφανίζονται κάμποσοι τρόποι να το κατεβάσεις....



Μπορείς να το κατεβάσεις με torrent πχ

 

Αλλά γιατί όχι με net install????? Πιο γρήγορο κ βολικό είναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σου δίνει την stable (6) και όχι την testing.

Αν κάνεις κλικ στο tiny-cds σε παει εδώ: http://ftp.nl.debian.org/debian/dists/squeeze/main/installer-amd64/current/images/

 

Και είναι ο ίδιος σερβερ με παραπάνω, throttled. Έχουμε το NTUA στα 200χλμ unthrottled και δεν έχει ένα iso μέσα :)

 

Επίσης torrents δεν βρήκα για την testing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απογοήτευση, θα κάνει μια μέρα να κατέβει...

Τώρα σε λίγο τελειώνει το netinstall, θα χαζέψω λίγο με αυτό να δω τι και πως.

 

Αν τα βρούμε το ΣΚ μάλλον θα το βάλω ως main-OS για να ξετρίψω μαζί του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πω για το wiki τους, που μπροστά τους το archwiki μοιάζει να είναι η βιβλιοθήκη της Αλεξάνδριας.

 

Και που να χρειαστει να φτιαξεις πακετο...αιγυπτιακους παπυρους θα χρειαστεις :P

 

Aν και δεν νομιζω να χρειαστεις ποτε. Το μονο που αναγνωριζω στο debian ειναι το πληθος των πακετων του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι γνωστό ότι έχω arch, και σε γενικές γραμμές είμαι οκ με αυτό, αλλα τελευταία παίζει με τα νεύρα μου και είπα να δοκιμάσω το debian (όχι ubuntu κλπ, debian).

 

Έτσι και αλλιώς υπάρχει ένα util που θέλω και υπάρχει ΜΟΝΟ για debian και ubuntu και το οποίο δεν νιώθω άνετα να κάτσω να το κάνω έγω port στο arch. Το util είναι το ΒΟΑ και αφορά perfomance webservers.

 

Έβγαλα λοιπόν τις υπόλοιπες επιλογές από το κεφάλι μου (fedora) και είπα πάμε με debian.

Έχω 90 λεπτά που ψάχνω να βρω ένα iso file να κατεβάσω, 90 λεπτά! Είναι άρρωστοι οι τύποι?

Το βρήκα μόνο στον main mirror που φυσικά είναι throttled και θα έρθει μεθαύριο.

Στο επίσιμο download link δεν έχει isos, έχει manifest αρχεία, ΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ?

 

Τα νεύρα μου. Αρχίζω και σκέφτομαι μήπως το να στήσω το ΒΟΑ σε Arch είναι πιο εύκολο από το να ασπαστώ την ανωμαλία του debian.

 

Οκ, καταλαβαίνω ότι έχουν 20 χρόνια παρελθόν και ότι στηρίζουν 35 πλατφορμες, αλλά αυτό σημαίνει ότι δεν μπορούν να έχουν ένα iso και ένα action button: click to download?

 

Μην πω για το wiki τους, που μπροστά τους το archwiki μοιάζει να είναι η βιβλιοθήκη της Αλεξάνδριας.

Άλλη ιδιοτροπία αυτή, όλα τα wikis του κόσμου είναι εύχρηστα, του debian και του centos είναι επιστημονικά σχεδιασμένα για να σπας το κεφάλι σου. Θα τα βλέπει αυτά το wikimedia project και θα χάνει τον ύπνο του.

 

Enough ranting, κάπου ήθελα να τα πω όμως

being there, done that, fed up...και κάπου εκεί συνειδητοποιείς ότι έχεις φάει 2-3 μέρες και έχεις καταλήξει να κάνεις κάτι άλλο από αυτό που αρχικά ουσιαστικά ήθελες να κάνεις...οπότε εκεί λες...δε πάει στο δι@ολο, βάζεις Ubuntu, σταματάς να ασχολείσαι με το OS (ε, σχεδόν!), τελειώνει το παραμύθι και ασχολείσαι με αυτό που ήθελες αρχικά να κάνεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dr.Fuzzy είμαι σε αυτή τη φάση τώρα... ωραίος ο installer, αλλά 3 ώρες μετά ακόμα δεν είχε τελειώσει (wtf?)

Αν υπολογίσω τις εργατοώρες που δείχνει να θέλει το debian φαίνεται να με συμφέρει 1) να πάρω managed server 2) να διαβάσω περισσότερο arch και να κάνω port το BOA στο Arch (οκ, πολύ δύσκολο, αλλά όχι και ανέφικτο).

Ubuntu... τρέχει το BOA αλλά γμτ, κάπως μου έρχεται, έχω πολύ κακές αναμνήσεις, χειρότερες από τα crashes του arch (που στην τελική έχει 4 experimental πράγματα φορεμένα).

Βέβαια στο τέλος πρέπει το OS να σε εξυπηρετεί και όχι να το εξυπηρετείς.

 

@doubleh ευχαριστώ για το link, πάει σφαίρα! Θα κάνω μια απόπειρα τις επόμενες μέρες (όπου βέβαια είναι να βγει και το arch-μαρτίου όπου θα σημάνει και το τέλος για τα btrfs-subvolumes & uefi στο συστημά μου, πριν τα βάλω είχα λιγότερα προβλήματα όσο παράλογο και αν ακούγεται)

 

Από μέσα μου παρακαλάω να γίνει το arch must-distro και να αρχίσουν να το βλέπουν πιο σοβαρά όλοι, ακούς εκεί, we only support ubuntu/debian  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://drupal.org/project/barracuda

http://drupal.org/project/octopus

http://www.aegirproject.org/

νομίζω



@mandos αποκλείεται να είσαι 3 ώρες στον installer, κάτι έχεις βάλει λάθος

να σε δω να βάλεις κάνα ubuntu server να γελάει ο κόσμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...