Προς το περιεχόμενο

Dual Booting σε Linux και Win7


J-son_500

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Είμαι καινούργιος στα linux και θα ήθελα μια βοήθεια, από πού μπορώ να τροποποιήσω το dual boot menu των linux όχι από τα windows γιατί το μενού που μου έχει τώρα είναι βαλμένο από τα linux και άμα βάλω το easybcd μου βγάζει και δεύτερο και κάτι ακόμα έβαλα το skype και όταν πήγαινα να απαντήσω έκλεινε μόνο του, καμιά ιδέα ;;

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να απενεργοποιήσω το dual booting μενού των linux και τα έχω βάλει σε άλλων δίσκο και partition από τα win7 (αν σε έπιασα σωστά) και ακολούθησα ένα βίντεο το οποίο έλεγε πως: http://www.youtube.com/watch?v=3HANcetKsqc  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το απενεργοποιησεις, πως θα μπαινεις στα windows? Εκτος αν θες καποια τροποποιηση για να μπαινει αυτοματα στα windows πχ. Εκτος αν εννοεις οτι θα βγαλεις πχ τον ενα σκληρο κλπ.

 

Εξηγησε το με απλα λογια, πχ

<< Ξεκινωντας το pc μου, μου δειχνει τον grub (το "μενου" του dual boot που λες). Εκει εχει 2 επιλογες, μια για να εκκινησει το ubuntu και μια για να εκκινησει τα windows. Εγω θελω να κανω αυτο... >>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να το απενεργοποιήσω το dual boot menu και να το λειτουργώ από το easybcd από τα win7 έχω windows 7 και unbuntu linux (σε ξεχωριστούς δίσκους) αυτό δεν ξέρω πως να σας το πω πιο λιανιά 6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να κρυψεις το μενου, αφου του ορισεις να ξεκινα αυτοματα στα windows ή στο λινουξ, και να το αποκαλυπτεις οποτε το θες πατωντας shift ή esc. Αυτη ειναι και η πιο απλη λυση.

 

Νπορεις ομως να επαναφερεις τον bootloader των windows, αρα να σε ξεκιναει αυτοματα στα windows, και να θελει το κατι παραπανω για να σε παει στο λινουξ. Αυτο γινεται βαζοντας το δισκακι των 7 μεσα και επιλεγοντας recovery mode > startup

repair.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να κρυψεις το μενου, αφου του ορισεις να ξεκινα αυτοματα στα windows ή στο λινουξ, και να το αποκαλυπτεις οποτε το θες πατωντας shift ή esc. Αυτη ειναι και η πιο απλη λυση.

 

Νπορεις ομως να επαναφερεις τον bootloader των windows, αρα να σε ξεκιναει αυτοματα στα windows, και να θελει το κατι παραπανω για να σε παει στο λινουξ. Αυτο γινεται βαζοντας το δισκακι των 7 μεσα και επιλεγοντας recovery mode > startup

repair.

παρακουλουθω το θεμα φιλε και για να μην ανοιγω αλλο ποστ, για να ξεκινα τα win και οχι το ubuntu κανω αυτο που αναφερεις πιο πανω? τωρα εχει σαν επιλογη ubuntu στο μενου dualboot 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...