Προς το περιεχόμενο

Γνωμη για Αγορα καμερας-Galaxy Camera .


POLITIS35

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Αρκετα ακριβη σιγουρα μην τρελαινεσαι για το μεγαλυτερο zoom, το 42 ειναι απιστευτα υπερβολικο και δεν μπορεις να βγαλεις φωτογραφια χωρις τριποδο. Επισης πιστευω θα ευχαριστηθεις περισσοτερο μια με πιο κομψο μεγεθος. Στην περιπτωση σου ιδανικη θα ηταν και καποια canon ixus. Επισης μην ψαχνεις να βρεις ουτε ποια εχει τα περισσοτερα megapixel

 

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προτίμησε μια από αυτές που σου πρότεινε ο disqualified, θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος.

 

Εγώ προσωπικά έχω την πρώτη από αυτές (Canon 260HS) αλλά σε μαύρο χρώμα.

 

Εύκολα menu, πολύ καλή στο σκοτάδι και τεράστιο zoom.

 

Είναι η καλύτερη σε αυτά τα λεφτά και ειδικα άμα είσαι αρχάριος θα σου φανεί απίστευτη.

 

Πάρε αυτή, μάθε να την δουλευεις και να εκμεταλλεύεσαι τις δυνατότητές της και άμα σου κολλήσει το μικρόβιο πας αργότερα σε DSLR που θέλουν πιο πολύ γνώση (αλλά και χρήμα).

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=20488&osCsid=8c680815aa33f797e1dbacd26d00d5ac

 

Λογικα αυτη λες ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσεκαρε και καποιες της sony της σειρας HX...V, αν παρεις καποια με πολλα MP ισως ειναι καλυτερο να τραβας σε μικροτερο μεγεθος

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

POLITIS35, on 28 Feb 2013 - 13:56, said:

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=20488&osCsid=8c680815aa33f797e1dbacd26d00d5ac

 

Λογικα αυτη λες ;;

Ναι αυτή λέω. Υπάρχει και σε μαύρο αν δεν σου αρέσει το γκρι.

 

http://www.skroutz.gr/s/432996/Canon-PowerShot-SX260-HS.html

 

Και οι Sony που λέει ο φίλος είναι καλές, αλλά συνήθως είναι λίγο πιο ακριβές (ενώ έχουν παρόμοια απόδοση) και εμφανισιακά εμένα δεν μου αρέσουν, είναι λίγο "κουμούτσες".

 

Επίσης, όσο αφορά τα MP, στη Canon είναι ιδανικά τα 12MP για τον επεξεργαστή τους. Βρίσκω υπερβολικά τα 18MP της Sony. Αλλά και οι Fuji με 16MP έχουν πολύ "θόρυβο". Μην σε μπερδεύουμε άλλο όμως. Όποια και να πάρεις από αυτές θα είσαι κομπλέ. Απλά αν είσαι αρχάριος η Canon είναι λίγο πιο φιλική στην χρήση και βγάζει καλές φωτογραφίες χωρίς να χρειάζεται να την μάθεις πολύ καλά και να αλλάζεις συνέχεια ρυθμίσεις. Οι Fuji ειδικά θέλουν πολύ δουλειά και απο το χρήστη για να αποδόσουν τα μέγιστα. Έχω και Fuji πάντως (500EXR) και είναι εξίσου τίμιες (και πιο όμορφες). Και η Panasonic λενε ειναι καλή, αλλά δεν έχω άποψη. Μου τη σπάει όμως που έχει εκείνο το διακόπτη για να αλλάζεις από mode φωτογραφίας σε mode ανασκόπησης όσων έχεις βγάλει. Καταντάει κουραστικό. Σε όλες τις άλλες γίνεται αυτόματα η εναλλαγή, δεν γυρίζεις διακόπτες! Επίσης δεν μου αρέσει που ο φακός δεν είναι στη μέση του σώματος της φωτογραφικής (γούστα είναι αυτά). Δεν είμαι κολημμένος σε μάρκες. Αλλά αν είναι να πάρεις μια που να είναι καλή, προσιτή και εύκολη στη χρήση, δηλ. να τα κάνει όλα και να συμφέρει αυτή είναι η Canon για μενα.

 

The choice is yours!!!

Επεξ/σία από dhmhtrhs79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτή λέω. Υπάρχει και σε μαύρο αν δεν σου αρέσει το γκρι.

 

http://www.skroutz.gr/s/432996/Canon-PowerShot-SX260-HS.html

 

Και οι Sony που λέει ο φίλος είναι καλές, αλλά συνήθως είναι λίγο πιο ακριβές (ενώ έχουν παρόμοια απόδοση) και εμφανισιακά εμένα δεν μου αρέσουν, είναι λίγο "κουμούτσες".

 

Επίσης, όσο αφορά τα MP, στη Canon είναι ιδανικά τα 12MP για τον επεξεργαστή τους. Βρίσκω υπερβολικά τα 18MP της Sony. Αλλά και οι Fuji με 16MP έχουν πολύ "θόρυβο". Μην σε μπερδεύουμε άλλο όμως. Όποια και να πάρεις από αυτές θα είσαι κομπλέ. Απλά αν είσαι αρχάριος η Canon είναι λίγο πιο φιλική στην χρήση και βγάζει καλές φωτογραφίες χωρίς να χρειάζεται να την μάθεις πολύ καλά και να αλλάζεις συνέχεια ρυθμίσεις. Οι Fuji ειδικά θέλουν πολύ δουλειά και απο το χρήστη για να αποδόσουν τα μέγιστα. Έχω και Fuji πάντως (500EXR) και είναι εξίσου τίμιες (και πιο όμορφες). Δεν είμαι κολημμένος σε μάρκες. Αλλά αν είναι να πάρεις μια που να είναι καλή, προσιτή και εύκολη στη χρήση, δηλ. να τα κάνει όλα και να συμφέρει αυτή είναι η Canon για μενα.

 

The choice is yours!!!

καταρχας σε ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου ! Λοιπον κοιτα ειμαι πληρως αρχαριος...εχω ενα Galaxy S 3 και με αυτο προσπαθω να κανω δουλεια ( βγαζει πολυ καλες φωτο για κινητο).

 

Οποτε θελω καποια καμερα με οσο το δυνατον λιγοτερο θορυβο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλα! Κατι επαθε το απο πανω post μου επειτα από επεξεργασία! χαχαχα!

 

Πάντως αν μεχρι σημερα εβγαζες φωτο με κινητο, θα παθεις πλακα με τις φωτο απο αυτες τις μηχανες. Μη το σκεφτεσαι καν, δεν υπαρχει συγκριση. Και βγαζουν και ωραία βίντεο. Σου ξαναλεω παντως, η καλυτερη value for money ειναι η Canon και ειδικα στις βραδυνες εχει το λιγοτερο θορυβο απο τις ανταγωνιστριες. Fact.

 

Εχω και λινκ με συγκριτικο, canon, sony, fuji, panasonic (τα μοντελα που λεμε) αν θες να σου στειλω να διαβασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σαι καλα! Κατι επαθε το απο πανω post μου επειτα από επεξεργασία! χαχαχα!

 

Πάντως αν μεχρι σημερα εβγαζες φωτο με κινητο, θα παθεις πλακα με τις φωτο απο αυτες τις μηχανες. Μη το σκεφτεσαι καν, δεν υπαρχει συγκριση. Και βγαζουν και ωραία βίντεο. Σου ξαναλεω παντως, η καλυτερη value for money ειναι η Canon και ειδικα στις βραδυνες εχει το λιγοτερο θορυβο απο τις ανταγωνιστριες. Fact.

 

Εχω και λινκ με συγκριτικο, canon, sony, fuji, panasonic (τα μοντελα που λεμε) αν θες να σου στειλω να διαβασεις.

 

 

Να σαι καλα! Κατι επαθε το απο πανω post μου επειτα από επεξεργασία! χαχαχα!

 

Πάντως αν μεχρι σημερα εβγαζες φωτο με κινητο, θα παθεις πλακα με τις φωτο απο αυτες τις μηχανες. Μη το σκεφτεσαι καν, δεν υπαρχει συγκριση. Και βγαζουν και ωραία βίντεο. Σου ξαναλεω παντως, η καλυτερη value for money ειναι η Canon και ειδικα στις βραδυνες εχει το λιγοτερο θορυβο απο τις ανταγωνιστριες. Fact.

 

Εχω και λινκ με συγκριτικο, canon, sony, fuji, panasonic (τα μοντελα που λεμε) αν θες να σου στειλω να διαβασεις.

 

 

Να σε ρωτησω με λειτουργια Macro υπαρχει καποια ;;

 

 

Να σε ρωτησω με λειτουργια Macro υπαρχει καποια ;;

Επεξ/σία από POLITIS35
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ρε συ εννοείται!! Όλες έχουν macro!!! Ακόμα και αυτές των 60 ευρώ!! Σου ξαναλέω, μη συγκρίνεις με το galaxy. Μιλάμε για φωτογραφικές μηχανές, έχουν ολόκληρο φακό μέσα τους για αυτή τη δουλειά!!

 

Πάντως εχω γεράσει μαλλον. Μου φαινεται τρελο να εχεις ας πουμε Galaxy S3 και να μην ειχες ποτε καποια φωτογραφικη μηχανη ωστε να εχεις μετρο συγκρισης!!

 

Σου ξαναλεω. Αν παρεις μια απο αυτες θα χασεις πασα ιδεα για το τι εβγαζες ως τωρα με το Samsung (χωρις παρεξηγηση :-) ).

 

Καλά για DSLR δεν το συζητω. Βλεπω να το πετας στα σκουπιδια! (Πλακα κανω)

Επεξ/σία από dhmhtrhs79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ εννοείται!! Όλες έχουν macro!!! Ακόμα και αυτές των 60 ευρώ!! Σου ξαναλέω, μη συγκρίνεις με το galaxy. Μιλάμε για φωτογραφικές μηχανές, έχουν ολόκληρο φακό μέσα τους για αυτή τη δουλειά!!

 

Πάντως εχω γεράσει μαλλον. Μου φαινεται τρελο να εχεις ας πουμε Galaxy S3 και να μην ειχες ποτε καποια φωτογραφικη μηχανη ωστε να εχεις μετρο συγκρισης!!

 

Σου ξαναλεω. Αν παρεις μια απο αυτες θα χασεις πασα ιδεα για το τι εβγαζες ως τωρα με το Samsung (χωρις παρεξηγηση :-) ).

 

Καλά για DSLR δεν το συζητω. Βλεπω να το πετας στα σκουπιδια! (Πλακα κανω)

 

Δεν ασχοληθηκα ποτε ξανα...τωρα με το μωρο βγαζω πολλες φωτο με το Galaxy S 3,μπορει και 50 την ημερα γενικως . 

 

Λοιπον μπορεις να μου δωσεις το συγκριτικο ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σας ζήσει!! Φαντάζομαι πως ξέρεις ότι πρέπει να αποφεύγεις το φλάς τον πρώτο καιρό, ειδικά οι "κανονικές" φωτογραφικές έχουν πολύ δυνατό φως. Δεν κάνει να το φωτογραφίζεις από κοντά με αυτό. Για αυτό άλλωστε θα πάρεις μια καλή φωτογραφική για το σκοτάδι και γενικά τους εσωτερικούς χώρους!

 

Προσπαθώ να βρω το λινκ και καπου μου διαφευγει. Ηταν ενα που ειχε ολες αυτες μαζί και ειχε πολλά δείγματα φωτογραφιων για να δεις τι κανει η καθε μια. Σου στελνω προσωρινα ενα που βρηκα που ομως αφορα την αμεσως προηγουμενη γενια της καθε μιας φωτογραφικης. Ειναι ομως ενδεικτικο, αφου δεν εχουν και τρελες διαφορες οι καινουριες. Μολις όμως βρω και αυτο που σου ειπα θα στο στειλω και αυτο να σου φυγει η ιδεα!

 

http://www.ephotozine.com/article/sony-vs-canon-vs-panasonic-vs-fujifilm-gps-zoom-cameras-16660

Επεξ/σία από dhmhtrhs79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας ζήσει!! Φαντάζομαι πως ξέρεις ότι πρέπει να αποφεύγεις το φλάς τον πρώτο καιρό, ειδικά οι "κανονικές" φωτογραφικές έχουν πολύ δυνατό φως. Δεν κάνει να το φωτογραφίζεις από κοντά με αυτό. Για αυτό άλλωστε θα πάρεις μια καλή φωτογραφική για το σκοτάδι και γενικά τους εσωτερικούς χώρους!

Αυτό πάντως μια DSLR το κανει σωστα, οποιαδηποτε compact ειναι ημιμετρο. Απλα το λεω για να μην εχει υπερβολικες απαιτησεις ο φιλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σας ζήσει!! Φαντάζομαι πως ξέρεις ότι πρέπει να αποφεύγεις το φλάς τον πρώτο καιρό, ειδικά οι "κανονικές" φωτογραφικές έχουν πολύ δυνατό φως. Δεν κάνει να το φωτογραφίζεις από κοντά με αυτό. Για αυτό άλλωστε θα πάρεις μια καλή φωτογραφική για το σκοτάδι και γενικά τους εσωτερικούς χώρους!

 

Προσπαθώ να βρω το λινκ και καπου μου διαφευγει. Ηταν ενα που ειχε ολες αυτες μαζί και ειχε πολλά δείγματα φωτογραφιων για να δεις τι κανει η καθε μια. Σου στελνω προσωρινα ενα που βρηκα που ομως αφορα την αμεσως προηγουμενη γενια της καθε μιας φωτογραφικης. Ειναι ομως ενδεικτικο, αφου δεν εχουν και τρελες διαφορες οι καινουριες. Μολις όμως βρω και αυτο που σου ειπα θα στο στειλω και αυτο να σου φυγει η ιδεα!

 

http://www.ephotozine.com/article/sony-vs-canon-vs-panasonic-vs-fujifilm-gps-zoom-cameras-16660

 

Να σαι καλα ! Εννοειται εως τωρα που ειναι 3μιση μηνων δεν του εχω βαλει ποτε φλας ! 

 

Στο συγκριτικο που εδωσες παντως η Sony φαινεται λιγο καλυτερη . Ποια ειναι η αποψη σου ;

 

Αυτό πάντως μια DSLR το κανει σωστα, οποιαδηποτε compact ειναι ημιμετρο. Απλα το λεω για να μην εχει υπερβολικες απαιτησεις ο φιλος

Σε αυτο εχεις δικαιο ομως αν χρειαστω Zoom τι κανω ; Ειπαμε νομιζω οτι οι Dslr Δεν εχουν Ζοοm

Επεξ/σία από POLITIS35
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευρέθη:

 

http://translate.google.com/translate?sl=es&tl=en&js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.quesabesde.com%2Fnoticias%2Fcanon-sx260-fuji-f770exr-panasonic-tz30-sony-hx20v-comparativa%2C1_8828

 

Είναι μεταφρασμένο από άλλη γλώσσα αλλά θα καταλάβεις τι παίζει πάνω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλα ! Εννοειται εως τωρα που ειναι 3μιση μηνων δεν του εχω βαλει ποτε φλας ! 

 

Στο συγκριτικο που εδωσες παντως η Sony φαινεται λιγο καλυτερη . Ποια ειναι η αποψη σου ;

 

Σε αυτο εχεις δικαιο ομως αν χρειαστω Zoom τι κανω ; Ειπαμε νομιζω οτι οι Dslr Δεν εχουν Ζοοm

ο καθε φακος εχει διαφορτικο zoom και χαρακτηριστικα. Οταν εχεις DSLR καποια στιγμη αγοραζεις extra φακο για αυτο που θελεις να κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθε φακος εχει διαφορτικο zoom και χαρακτηριστικα. Οταν εχεις DSLR καποια στιγμη αγοραζεις extra φακο για αυτο που θελεις να κανεις

Δεν ειμαι για τετοια εξοδα ομως σε αυτη τη φαση...Εχω βαπτιση κτλ :)

 

Οποτε θελω κατι εως 250Ε καπου εκει. 

 

Δηλαδη απο οτι καταλαβα οι DSLR εκτος απο την αγορα του σωματος θελουν και εξτρα φακο.

 

Ευρέθη:

 

http://translate.google.com/translate?sl=es&tl=en&js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.quesabesde.com%2Fnoticias%2Fcanon-sx260-fuji-f770exr-panasonic-tz30-sony-hx20v-comparativa%2C1_8828

 

Είναι μεταφρασμένο από άλλη γλώσσα αλλά θα καταλάβεις τι παίζει πάνω κάτω.

Εσυ απο αυτες προτεινεις Canon ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...