Προς το περιεχόμενο

Η NVIDIA παρουσιάζει τον Tegra 4i επεξεργαστή για επιδόσεις στις οικονομικές συσκευές


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ύστερα από την παρουσίαση του Tegra 4 από την NVIDIA, η εταιρεία προχώρησε στην ανακοίνωση του Tegra 4i που εστιάζει στις επιδόσεις των οικονομικών συσκευών.Το 4+1 chip της NVIDIA ενσωματώνει την αρχιτεκτονική Cortex-A αντί του Cortex-A15 που διαθέτει το ισχυρότερο μοντέλο, και είναι χρονισμένο στα 2.3GHz. Περιλαμβάνεται επίσης το i500 LTE modem, μια κίνηση που περιορίζει το χώρο που καταλαμβάνει το chip στο μισό και απλοποιεί την αρχιτεκτονική του υλικού.

 

Το 4i chip διαθέτει 60 πυρήνες γραφικών σε αντίθεση με τους 12 πυρήνες του προγόνου του, “κληρονομώντας” τις δυνατότητες HDR και του video engine του Tegra 4. Η εταιρεία προωθεί το chip μαζί με το Phoenix smartphone με οθόνη 5” ιντσών, 1080p ανάλυση και με το λογισμικό του Android.

 

nvidiategra4i_die-610x611.jpg

 

Εκπρόσωποι της εταιρείας αναφέρουν ότι οι δυνατότητες του δεν περιορίζονται απλά στο HDR σε κάθε φωτογραφία και video. Ο συνδυασμός CPU και GPU μπορεί να φέρει το HDR σε πανοραμικές φωτογραφίες με περισσότερες από μία κατευθύνσεις λήψεων, ενώ η μηχανή αυτόματης εστίασης μπορεί να παρακολουθεί κάποιο αντικείμενο με το κλείδωμα έκθεσης (exposure lock). Η συγκεκριμένη τεχνολογία που αφορά τις δυνατότητες φωτογραφικής μηχανής ονομάζεται Chimera και υποστηρίζεται ήδη από τους αισθητήρες 8MP και 13MP Aptina της Sony.

 

Link.png Site: http://www.engadget.com/2013/02/19/nvidia-unveils-tegra-4i-with-lte/[/url]']engadget.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα θα μου άρεσε να έβγαιναν boards, με τέτοιους επεξεργαστές, για να δούμε τι πιάνουν σε αντιδιαστολή με τους x86.... Τι προσφέρουν... πραγματικά... Διότι στα κινητά, ωραία, ντάξει, παιχνιδάκια, browsing, φωτογραφίεες και κλίκι κλικι... Τι γίνεται όμως όταν θέλεις να χρησιμοποιήσεις έναν τέτοιο επεξεργαστή σαν semi desktop; Θέλω να δω τι γίνεται με την ARM αρχιτεκτονική όχι σε 4,7 ίντσες αλλά επί ίσης όρεις με τους αντίστοιχους επεξεργαστές via, intel, amd στο low power cpu segment.. Μπορεί ένας ARM να σταθεί άξια απένταντι στους atom, via nano, amd fusion (brazos) εξεπεργαστές...; Εντάξει το καταλαβαίνω, κινητομανία ολε... Ταμπλετομανία ολε... Έχουμε δοκιμάσει ARM και σε άλλες χρήσεις; Τι μπορεί να καταφέρει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα καλος μου φαινεται προσωπικα,αν παιξει και σε σωστη τιμη θα καλυψει ενα ικανοποιητικο μεριδιο στα mid to high end λογικα...
Btw εχεις ενα λαθος
"Cortex-A αντί του Cortex-A15" πρεπει να ειναι Cortex-A9 αντί του Cortex-A15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα θα μου άρεσε να έβγαιναν boards, με τέτοιους επεξεργαστές, για να δούμε τι πιάνουν σε αντιδιαστολή με τους x86.... Τι προσφέρουν... πραγματικά...

 

Θα ηθελες να αγορασεις ενα τετοιο μηχανημα οταν δεν ειναι συμβατο με ολες τις εφαρμογες που απαιτεις απο ενα desktop?

Τι να τρεχεις android εφαρμογες σε κανονικη οθονη και πληκτρολογιο?

 

Ακομα και αν προς το παρον υστερουν σε επιδοσεις, αυτο στο μελλον ισως αλλαξει καθως εξελισσονται πολυ γρηγορα.

 

Παντως πιο πιθανο βλεπω να εμφανιστουν servers χαμηλης καταναλωσης και κοστους παρα desktops. Ιδιως με την επικειμενη κυκλοφορια του arm 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ δεν νομίζω να ισχύει και τόσο αυτό που αναφέρεις... Ξέχασε τα windows η το android σκέτο (δεν υπάρχει μόνο το android η chromebook)... Εκεί έξω υπάρχουν πάμπολες διανομές linux που έχουν ports σε arm, και με τα αποθετήρια τους συγχρόνως να είναι πλήρως compiled σε arm...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να βγουν κάποια στιγμή προγράμματα που αξιοποιούν αυτούς τους επεξεργαστές και να μπορούμε να κάνουμε και κάτι παραπάνω με τα smartphones που κοστίζουν όσο ένας υπολογιστής.Μέχρι σήμερα οι επεξεργαστές και οι μνήμες βελτιώνονται για να μπορούμε να τρέχουμε smooth το android...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να βγουν κάποια στιγμή προγράμματα που αξιοποιούν αυτούς τους επεξεργαστές και να μπορούμε να κάνουμε και κάτι παραπάνω με τα smartphones που κοστίζουν όσο ένας υπολογιστής.Μέχρι σήμερα οι επεξεργαστές και οι μνήμες βελτιώνονται για να μπορούμε να τρέχουμε smooth το android...

 

Δεν το νομιζω αυτο...

Με διπυρηνο τρεχεις πολυ smooth την JellyBean.

Ακομα και μονοπυρηνα εχω δει με 4.1 αλλα δεν ξερω ποσο καλα θα την τρεχουν αυτα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα θα μου άρεσε να έβγαιναν boards, με τέτοιους επεξεργαστές, για να δούμε τι πιάνουν σε αντιδιαστολή με τους x86.... Τι προσφέρουν... πραγματικά... Διότι στα κινητά, ωραία, ντάξει, παιχνιδάκια, browsing, φωτογραφίεες και κλίκι κλικι... Τι γίνεται όμως όταν θέλεις να χρησιμοποιήσεις έναν τέτοιο επεξεργαστή σαν semi desktop; Θέλω να δω τι γίνεται με την ARM αρχιτεκτονική όχι σε 4,7 ίντσες αλλά επί ίσης όρεις με τους αντίστοιχους επεξεργαστές via, intel, amd στο low power cpu segment.. Μπορεί ένας ARM να σταθεί άξια απένταντι στους atom, via nano, amd fusion (brazos) εξεπεργαστές...; Εντάξει το καταλαβαίνω, κινητομανία ολε... Ταμπλετομανία ολε... Έχουμε δοκιμάσει ARM και σε άλλες χρήσεις; Τι μπορεί να καταφέρει;

Δεν έχεις παρά να ψάξεις λίγο για RISC στο Internet για να καταλάβεις οτι αυτό δεν είναι κάτι καινούργιο. Ξεκινά απο εδώ : http://en.wikipedia.org/wiki/ARM_architecture

και μόλις φτάσεις σε supercomputers τα ξαναλέμε....

Δυστυχώς το εμπορικά γνωστό κομμάτι των υπολογιστών καλύπτει το τι είναι καλύτερο, δημιουργώντας απορίες όπως αυτή που περιεγραψες.

ΥΓ. Το avatar μου είναι ένα laptop με επεξεργαστή παρομοιας σχεδίασης με ARM( PowerBook G4)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν έχεις παρά να ψάξεις λίγο για RISC στο Internet για να καταλάβεις οτι αυτό δεν είναι κάτι καινούργιο. Ξεκινά απο εδώ : http://en.wikipedia.org/wiki/ARM_architecture

και μόλις φτάσεις σε supercomputers τα ξαναλέμε....

Δυστυχώς το εμπορικά γνωστό κομμάτι των υπολογιστών καλύπτει το τι είναι καλύτερο, δημιουργώντας απορίες όπως αυτή που περιεγραψες.

ΥΓ. Το avatar μου είναι ένα laptop με επεξεργαστή παρομοιας σχεδίασης με ARM( PowerBook G4)

δεν νομίζω ότι μιλάει γενικά για RISC αλλά για συγκεκριμένα μοντέλα μόνο...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...