Προς το περιεχόμενο

προβλημα με VPN σε Ubuntu


Maarks

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας

 

ακολουθωντας αυτον τον οδηγο,εφτιαξα εναν vpn server μου σε ενα vps που εχω.οταν συνδεομαι (επιτυχως) απο το λαπτοπ μου στο σπιτι,δεν μπαινει ομως σε καμια ιστοσελιδα. ειναι δηλαδη λες και δεν εχω internet.

 

εχω ακολουθησει τον οδηγο κατα γραμμα,τι μπορει να εχει παει στραβα?μηπως υπαρχει καποια παραπανω ρυθμιση που πρεπει να κανω?

 

υγ:χρησιμοποιησα το μερος του οδηγου με τα iptables και οχι το uwf

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δεί τον οδηγό και τίποτα άλλο πολύ γρήγορα θα σου πω, εγώ θα έκανα traceroute www.google.gr να δώ πόσα hops κάνει για να φτάσει ένα πακέτο εκεί. Αν είναι 1 τότε δεν σε αφήνει το router η οι ρυθμίσεις του IPtable να βγείς έξω. Αν φτάνει στη google τότε κάτι άλλο φταίνει, απλά με τέτοιους τρόπους μπορείς να αποκλίσεις περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δεί τον οδηγό και τίποτα άλλο πολύ γρήγορα θα σου πω, εγώ θα έκανα traceroute www.google.gr να δώ πόσα hops κάνει για να φτάσει ένα πακέτο εκεί. Αν είναι 1 τότε δεν σε αφήνει το router η οι ρυθμίσεις του IPtable να βγείς έξω. Αν φτάνει στη google τότε κάτι άλλο φταίνει, απλά με τέτοιους τρόπους μπορείς να αποκλίσεις περιπτώσεις.

βγαζει σφαλμα..

 

Maarks@localhost:~$ traceroute www.google.gr
www.google.gr: Name or service not known
Cannot handle "host" cmdline arg `www.google.gr' on position 1 (argc 1)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...