Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Ebay και paypal...


6xXx6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε περίμενε να δεις τι θα σου πει το paypal απο το ρηβιού, εφόσον έχεις κάνει οτι ενέργειες πρέπει να κανεις

 

Sent from my iPhone using Insomnia

το θεμα ειναι να μην χρεωσει με αυτα που αγορασε αυτος εμενα,............... εγω φταιω σε κατι σε ολο αυτο΄δυο αρωματα σανελ πουλησα... και ειμαι πολυ καλος πωλητης... το θεμα ειναι τι παυπαλ...ποιον θα δικαιωσει ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά

Πρόσφατα δημιούργησα μία webuy κάρτα στην πειραιώς που είναι προπληρωμένη....ουσιαστικά κάτι σαν χρεωστική....την φόρτωσα με το ποσό χρημάτων που χρειάζομαι..

 

Παράλληλα άνοιξα λογαριασμό στο paypal...έκανα την σύνδεση και το verification με τον τετραψήφιο κωδικό που παίρνεις από την τράπεζα...

 

απο κει και πέρα πηγα να αγορασω το αντικειμενο που ηθελα apo ebay  με βγάζει σε μία σελίδα όπου φαίνεται το αντικείμενο που θέλω να αγοράσω και το ποσό...πατάω continue και στη συνέχεια μου λέει να κάνω Log in στο paypal...κάνω log in και μετά με βγάζει σε μία σελίδα που πρεπει να πατησω επιβεβαιωση παραγγελιας και μετα μου βγαζει αυτο 

 

''Λυπούμαστε μα δεν μπορέσαμε να επεξεργαστούμε την πληρωμή σας, καθώς υπάρχει πρόβλημα με την πηγή χρηματοδότησης του PayPal σας.''[/size]

ακριβως το ιδιο προβλημα μου εμφανισε και μενα σημερα με προπληρωμενη πειραιώς! έχουμε βρει καμιά λύση;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μυστήριο λύθηκε σε περίπτωση που κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα. Ο λόγος που η συναλλαγή ακυρωνόταν ήταν ότι το paypal χρεώνει έξοδα μετατροπής από pound σε euro για τα οποία φυσικά δεν σε ενημερώνει πουθενά. Οπότε για αγορές από ebay.co.uk να έχετε πάντα περισσότερα χρήματα στην κάρτα απ΄αυτά που απαιτούνται για την αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μυστήριο λύθηκε σε περίπτωση που κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα. Ο λόγος που η συναλλαγή ακυρωνόταν ήταν ότι το paypal χρεώνει έξοδα μετατροπής από pound σε euro για τα οποία φυσικά δεν σε ενημερώνει πουθενά. Οπότε για αγορές από ebay.co.uk να έχετε πάντα περισσότερα χρήματα στην κάρτα απ΄αυτά που απαιτούνται για την αγορά

 

Για να καταλάβω, το αντικειμενο πχ ειχε 10 λιρες αγγλιας και το παυπαλ σε χρέωσε ας πούμε  11 λίρες, τις οποίες μετέτρεψε σε ευρώ και χρέωσε την κάρτα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο,εγώ κατάλαβα ότι ήθελε για παράδειγμα (τυχαίες τιμές) να πάρει κάτι που έκανε 10 λίρες.Κοίταξε προφανώς σε κάποιο site με συνάλλαγμα και του έβγαλε ότι είναι 11 ευρώ.Έβαλε λοιπόν τόσα στην κάρτα,αλλά δεν υπολόγισε ότι αν κάνει την μετατροπή το paypal,τότε χρησιμοποιεί "καπελωμένη" ισοτιμία.Οπότε το paypal πήγε να του τραβήξει 12 ευρώ αλλά η κάρτα είχε 11 μόνο μέσα και έτσι ακυρωνόταν η συναλλαγή.

 

@stringer bell

η λύση δεν είναι να βάζεις περισσότερα λεφτά στην κάρτα,αλλά να απενεργοποιήσεις την μετατροπή του paypal και να πληρώνεις σε λίρες αφήνοντας έτσι την τράπεζά σου να κάνει την μετατροπή νομίσματος.Και έξοδα/προμήθειες να έχει,πάλι θα είναι πιο συμφέρουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@stringer bell

η λύση δεν είναι να βάζεις περισσότερα λεφτά στην κάρτα,αλλά να απενεργοποιήσεις την μετατροπή του paypal και να πληρώνεις σε λίρες αφήνοντας έτσι την τράπεζά σου να κάνει την μετατροπή νομίσματος.Και έξοδα/προμήθειες να έχει,πάλι θα είναι πιο συμφέρουσα.

 

ΣΩΣΤΑ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως να το κανω αυτο παιδια? (εχω προπληρωμενη κυπρου αν παιζει ρολο)

εντιτ: την απεν/ση για το paypal που λετε!

 

Αγοράζοντας κατι μετα για να πληρώσεις σε στέλνει στο παυπαλ, όταν κανεις λοιπόν login (στο παυπαλ), μπροστά σου εχεις μια ολόκληρη οθόνη που σου λεει να επιλέξεις ποιος θέλεις να κανει την μετατροπή.

 

Πιο καθαρή επιλογή δεν υπάρχει στο παυπαλ (αλλά δεν διαβάζουμε, μόνο κλικ κλικ κλικ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω, το αντικειμενο πχ ειχε 10 λιρες αγγλιας και το παυπαλ σε χρέωσε ας πούμε 11 λίρες, τις οποίες μετέτρεψε σε ευρώ και χρέωσε την κάρτα σου?

το αντικείμενο που ήθελα να αγοράσω είχε 80gbp ή με την μετατροπή 92,64ευρώ. Η κάρτα είχε 94 ευρώ μέσα. Αφου απορρίφθηκε η συναλλαγή κ πήγα στην τράπεζα μου είπαν ότι προσπάθησε να με χρεώσει 98.6 το ebay. Επίσης μου έχουν μείνει κάποια λεφτά δεσμευμένα στην κάρτα από συναλλαγές τα οποία μάλλον θα χρεώνει η τράπεζα σαν προμήθεια αλλά δεν αφαιρέθηκαν εντελώς λόγω του ότι δεν ολοκληρώθηκε η συναλλαγή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αντικείμενο που ήθελα να αγοράσω είχε 80gbp ή με την μετατροπή 92,64ευρώ. Η κάρτα είχε 94 ευρώ μέσα. Αφου απορρίφθηκε η συναλλαγή κ πήγα στην τράπεζα μου είπαν ότι προσπάθησε να με χρεώσει 98.6 το ebay. Επίσης μου έχουν μείνει κάποια λεφτά δεσμευμένα στην κάρτα από συναλλαγές τα οποία μάλλον θα χρεώνει η τράπεζα σαν προμήθεια αλλά δεν αφαιρέθηκαν εντελώς λόγω του ότι δεν ολοκληρώθηκε η συναλλαγή

 

οκ άρα ισχύουν αυτα που είπαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...