Προς το περιεχόμενο

προβλημα καρτας δικτυου σε backtrack


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα παιδια.εχω ενα προβλημα.

εχτες πηρα ενα usb wifi http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612437.

εχω linux mint kde 14. δουλευουν τελεια.

trexo to backtrack me virtualbox kai den moy emfanizei καθολου την ασυρματη καρτα δικτυου.

ουτε του λαπτοπ μου αλλα ουτε και την usb που αγορασα.

το ιδiο κανει και σε live cd.

εψαξα να βρω μηπως εχει additional drivers sto menou οπως εχουν τα μιντ αλλα δεν εχει τετοια επιλογη.

και να ειχε παλι ιντερνετ χρειαζετε που δεν μπορω να μπω.

ουτε με καλωδιο δεν μπορω.

οποια αλλη διανομη και να δοκιμασα με virtual box ειχε ιντερνετ κανονικα.

μονο στο backtrack μου συμβαινει αυτο.

τι μπορει να φταιει;;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το eshop εμφανιζει την καρτα ως εξαντλημενο προϊον, δεν γινει εικονα, ουτε καποια αλλη πληροφορια για το ποια ειναι.

 

Το hardware που εχεις στο virtual pc ειναι virtual. Δηλαδη, παιρνει δικτυο "ενσυρματα" απο την ενσυρματη καρτα δικτυου που εχει. Δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την ενσωματωμενη ασυρματη καρτα του λαπτοπ.

Αν θες να βλεπει την usb καρτα, πρεπει να κανεις forward την ταδε usb πανω στην οποια ειναι συνδεδεμενη η καρτα, απο το κανονικο στο virtual pc. Τοτε την χανεις απο το κανονικο pc βεβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικά δεν πρόκειται να δει την κάρτα του laptop σου

το vbox δουλεύει με εικονικό hardware, το μόνο που μπορεί να δει είναι usb

 

για να το δει πρέπει να κάνεις enable το usb support στο virtual machine σου από τα settings

και να εγκαταστήσεις τα VirtualBox Guest Additions

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim αν δεν το βγαζει στο e-shop dew to apo εδω, http://www.skroutz.gr/s/310804/TP-LINK-TL-WN821NC.html

 

jim αυτο που λες να κανω δεν ξερω πως γινετε και θα ηθελα να μου πεις σε παρακαλω αλλα νομιζω πως δεν θα με συνεφερε γιατι δεν θελω να χασω το ιντερνετ μου απο το κανονικο λειτουργικο μου.παντως θα ηθελα να μαθω πως γινετε αυτο που ειπες.

 

warlock θα δοκιμασω και αυτο που μου ειπες.και θα δω τι μπορω να κανω.

 

στο live cd ομως δεν θα επρεπε να λειτουργουν ολα κανονικα;;;;

 

και η κυριοτερη μου ερωτηση.... αν εγκαταστησω παραλληλα και το backtrack με dual boot  πληρως και οχι εικονικα η με live cd θα λειτουργουν ολα κανονικα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και η κυριοτερη μου ερωτηση.... αν εγκαταστησω παραλληλα και το backtrack με dual boot  πληρως και οχι εικονικα η με live cd θα λειτουργουν ολα κανονικα;;;;

 

Αν δεν δουλεύει η κάρτα στο live cd δεν θα δουλέψει ούτε και στην κανονική εγκατάσταση. 

 

Να σε ρωτήσω όμως κάτι άλλο;

 

Το backtrack το θες είτε για να σπάσεις κάποιο δίκτυο είτε για να δεις πως δουλεύει. Γιατί δεν εγκαθιστάς τα απαραίτητα προγράμματα για να το κάνεις αυτό στο mint; Δεν ξέρω ποια ακριβώς είναι αλλά σίγουρα υπάρχουν στα repos του mint. Βαλτα εκεί που δουλεύει η κάρτα σίγουρα και κάνε ότι θες. Κάποιος από εδώ θα ξέρει να σου πει ποια προγράμματα χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το ηθελα και για τους 2 λογους που ειπες.

αν υπαρχει ομως περιπτωση σαν αυτην που ειπες.....ακομα καλυτερα.ομως ποια προγραμματα ειναι;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλοι οι l33t h4xorZ χρησιμοποιούν aircrack χωρίς να ξέρουν τι κάνουν και wireshark που απλά βλέπουν πακέτα

βάλε αυτά για αρχή και ότι δεις μετά σε κανένα tutorial στο youtube

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ευχαριστω θα δω τι θα κανω. αλλα για να μην ανοιξω και αλλο θεμα ηθελα να ρωτησω κατι αλλο ασχετο.σημερα ξεκινησε και απο το πρωι μου βγαζει αραια και που ενα μηνυμα που λεει:

 

συσκευες ηχου που αφαιρεθηκαν.

 

το kde εντοπισε πως μια η περισσοτερες συσκευες αφαιρεθηκαν.

επιθυμειτε την οριστικη αγνοηση αυτων των συσκευων απο το kde;;;;

απο εδω κατω μετα εχει μια λιστα με 3-4 πραγματα

και ποιο κατω εχει επιλογες ναι,οχι και διαχειρηση συκευων.

 

τι ακριβως ειναι;;;; εγω παταω χ και το κλεινω.

 

δεν ξερω πως βαζω εδω φωτογραφια ακομα για αυτο δεν εβαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

88yRW.png

 

αυτό λες

νομίζω είναι bug του kde αρκετές εκδόσεις

μερικές φορές έχει διπλές τις συσκευές ήχου στο systemsettings και το βγάζει, άλλες φορές όταν δεν έχει δουλέψει σωστά καμιά webcam και κάνει reconnect, μερικές φορές το βγάζει και μετά από update στον kernel

γενικά πατάω yes ή x όπως κι εσύ και συνεχίζω στο συγκεκριμένο, δεν μου αλλάζει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αε ευχαριστω πολυ φιλε μου,ναι μετα απο update μου το εμφανησε.θα πατησω να μην ξαναβγει.

 

τωρα θα δοκιμασω να δουλεψω το aircrack sto mint να δω αν δουλευει.

ευχαριστω και παλι για της συμβουλες.

 

και κατι αλλο την φωτογραφια πως την ανεβαζεις απο τον υπολογιστη;;;;γιατι δεν βρισκω επιλογη στης επιλογες επανω,μονο απο ιντερνετ εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν πάντως να το ψάξεις λίγο με το virtualbox γιατί είναι ένα εύχρηστο εργαλείο και ειδικά αν θες να ασχοληθείς με τέτοια πράγματα είναι must. Νομίζω μπορείς να το ρυθμίσεις να παίρνει από το στικάκι που αγόρασες χωρίς να χάσει την σύνδεση το host λειτουργικό σου αφού αυτό θα παίρνει από την κάρτα του laptop. Επίσης να ξέρεις ότι για να χρησιμοποιήσεις την κάρτα του λάπτοπ στο vbox, χωρίς να χάσεις την σύνδεση σου στο host, τότε ρυθμίζεις στα settings NAT ή bridged adapter και την βλέπει το εικονικό σύστημα ως eth0. Δηλαδή το εικονικό σου λειτουργικό βλέπει μιά Ethernet σύνδεση. Δεν ξέρω όμως αν αυτό λειτουργεί με το aircrack. Γενικά αν θες να έχεις ένα καθαρό λειτουργικό χωρίς να του βάλεις πράγματα τα οποία πιθανόν αύριο μεθαύριο απλά να υπάρχουν εκεί μέσα, τότε ψάξε λίγο το virtualbox για να μπορέσεις να έχεις δυο τρία λειτουργικά και να παίζεις μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...