Προς το περιεχόμενο

Archlinux ή Gentoo και γιατι?


Timewarper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια τα οφέλη ενος source-based distro (πρακτικα) όπως το gentoo σε σύγκριση με ενα σχετικα flexible binary distro οπως arch?

 

Μπορει καποιος να βοηθήσει στην απόφαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικα κανενα ωφελος .Αντε η εμπειρια του compile και το να σεταρεις με το χερι καποια πραγματα.Τιποτα παραπανω.

 

Την καραμελα "το παραγομενο binary ειναι το βελτιστο για το πισι μιας και εγινε compile σε αυτο , για αυτο και με ενα καρο optimize parameters" ειναι απλα για ψυχολογικους λογους.

Δεν νομιζω οτι η διαφορα των prebuilt binaries , απο τα φρεσκοcompilarismena , επι του πρακτεος να ειναι μετρησιμη ή στην τελικη να διαφοροποιει τοσο πολυ τον χρονο της εργασιας...

 

Οσες φορες επιχειρησα να βαλω gentoo , μετα τις πρωτες 2-3 ωρες αρχικων compiles , εφαγε σουτ και εβαλα binary διανομη.

 

Το λειτουργικο πρεπει να ειναι ευκολα και γρηγορα ετοιμο και να μην απασχολεισαι με αυτο..να κανεις απλα την δουλεια σου με τα εργαλεια σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το arch μπορεις να το κανεις compile ολοκληρο

 

οποτε και εχεις την ταχυτητα - ευκολια του binary και εχεις και την επιλογη να κανεις compile οποιο πακετο θες κατα το δοκουν.

 

* περιμενε να μπει ο rearshooter να πει για την σοβαροτητα και το κυρος του gentoo  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, όμως αφου το βάλεις δεν κάνεις συχνα compile τοση ώρα.

 

Επίσης για την ακρίβεια σκεφτόμουν exherbo οχι τοσο gentoo.

 

αναλογως τα updates , αν ειναι κανα πακετακι του κωλου το compile θα ειναι γρηγορο...αν βγει κανα πακετο σοβαρο π.χ. libreoffice που εβγαλε νεα εκδοση...εεεε την ωριτσα του θα την φαει...+ ο,τι αλλα θαχουν μαζευτει....το τερμιναλ με το compile να τρεχει θα το χεις μονιμο σε μια γωνια :)

 

@τριτωνα

 

δεν λεμε οτι δεν ειναι σοβαρη και με κυρος διανομη , εγω αυτο που λεω ειναι αν αξιζει επι του πρακτεου το να τρωμε τοση ωρα με compiles την σημερον ημεραν.

Εχει πρακτικα καποιο ωφελος?Για μενα και για ολους που εχουν ενα σοβαρο πισι...οχι.Αν εχεις παλιο πισι που θα ειχε καποιο νοημα η φαση..δεν αξιζει γιατι τα compiles  θα παιρνουν ατελειωτες ωρες λογω παλιου hardware...

 

ΥΓ : ο rearshooter δεν ηταν που σε καθε σκρινσοτ υπηρχε το τερμιναλ με τα compiles ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εμενα αυτο που μου αρέσει στο gentoo ειναι η δυνατότητα downgrades. Πχ μου επιτρέπει να βάζω testing πραγματα και αν δεν λειτουργουν σωστα να κανω downgrade.

 

Στο arch ορισμένα πακέτα απλα περίμενα μελλοντικο bugfix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα διαβάσει κάπου ότι σε x86 έχει νόημα το compile, στο x64 πρακτικά λέει δεν κερδίζεις κάτι. Δεν έχω link πρόχειρο όμως.

 

Το Arch όντως μπορεί να γίνει compile ολόκληρο μέσω του ABS.

 

Τα downgrades θα έλεγα ότι εξαρτάται απο το πακέτο. Αν πχ θέλεις να βάλεις την προηγούμενη έκδοση ενός προγράμματος, συχνά μπορείς χωρίς προβλήματα. Συνήθως αρκεί ένα

sudo pacman -U /var/cache/pacman/pkg/packagename-version-arch.pkg.tar.xz

Αν υπάρχουν προβλήματα με αυτό, πχ έχουν ανανεωθεί οι βιβλιοθήκες* και το binary πακέτο θέλει τις προηγούμενες, τότε μέσω ABS κάνεις εκ νέου compile την προηγούμενη έκδοση του προγράμματος με τις νέες βιβλιοθήκες.

 

Αν βέβαια θέλεις να κάνεις downgrade καμιά βασική βιβλιοθήκη τότε τα πράγματα μπορεί να μην είναι τόσο απλά.

 

Εν κατακλείδι, θα συμφωνήσω με τον mphxth. Μια φορά και ένα καιρό, όταν ήμουν ένα χαρωπό φοιτηταριό, είχα βάλει gentoo και έβαλα να κάνω compile το KDE. Μετά από 1 μέρα, βαρέθηκα να περιμένω και ξανάβαλα Arch. To gentoo θα έλεγα ότι είναι μόνο για μερακλήδες :P

 

 

* Για την ακρίβεια νομίζω τα sonames, και όχι οι βιβλιοθήκες αυτές καθ' εαυτές.

 

EDIT

Για τη διαδικασία του downgrade

http://www.insomnia.gr/topic/475723-arch-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-virtualbox-426/?do=findComment&comment=52171850

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καραμελα "το παραγομενο binary ειναι το βελτιστο για το πισι μιας και εγινε compile σε αυτο , για αυτο και με ενα καρο optimize parameters" ειναι απλα για ψυχολογικους λογους.

Δεν νομιζω οτι η διαφορα των prebuilt binaries , απο τα φρεσκοcompilarismena , επι του πρακτεος να ειναι μετρησιμη ή στην τελικη να διαφοροποιει τοσο πολυ τον χρονο της εργασιας...

Στη συντριπτική πλειοψηφία όντως δεν θα έχει διαφορά. 

 

Είχα διαβάσει κάπου ότι σε x86 έχει νόημα το compile, στο x64 πρακτικά λέει δεν κερδίζεις κάτι. Δεν έχω link πρόχειρο όμως.

Ίσως επειδή σε x86 υπάρχει μια πολύ μεγάλη γκάμα march από i486 μέχρι corei7 με διάφορα optimizations στη κάθε νέα march οπότε έχεις να κερδίσεις χρησιμοποιώντας ένα πιο δυνατό optimization. Αντίθετα, δεν έγιναν τόσες αλλαγές από τότε που πρώτο-εισήχθη η 64bit αρχιτεκτονική οπότε οι διαφορές του βασικού 64bit march με το δυνατότερο δεν θα είναι και τόσες πολλές.

 

Για μένα το βασικό ατού μιας source-based διανομής δεν είναι τα optimized-binaries αλλά οι flags που σου επιτρέπουν να παίξεις με τα dependencies. Εννοείται πως με τους σημερινούς δίσκους δεν υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα χώρου λόγω των dependencies αλλά καλώς ή κακώς υπάρχει πολύς κόσμος που για τον Χ-Ψ λόγο δεν θέλει να έχει ένα φορτηγό dependencies. Αυτές οι υποδομές με τα flags σου επιτρέπουν να ενεργοποιείς μόνο τις εξαρτήσεις που θέλεις ενώ μια binary-based διανομή πάντα θα έχει ενεργοποιήσει όλες τις deps για να καλύψει τις ανάγκες όλων των χρηστών της.

 

Ένα απλό παράδειγμα που κοιτάω συνήθως είναι το openssh. Το πακέτο του Arch βλέπουμε ότι υλοποιεί τον κέρβερο ο οποίος με τη σειρά του χρειάζεται e2fsprogs, ldap, κτλ. Εγώ που δεν θα χρειαστώ ποτέ υποστήριξη για κέρβερο γιατί να φορτωθώ ένα κάρο εξαρτήσεις ?

 

Συμφωνώ βέβαια ότι για πολλούς χρήστες ο κόπος της συντήρησης μιας source-based διανομής είναι αρκετά μεγάλος για να επισκιάσει τα πλεονεκτήματα που ανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση προσωπικα οτι το gentoo ειναι πιο σταθερό απο arch. Πολλες φορες κατα αναβάθμιση εχει σπάσει το σύστημα σε arch, ενω gentoo δεν συμβαίνει τοσο συχνα.

 

Επίσης πράγματι δεν μου αρέσει να εχω ενα καρο deps αν και απο χώρο δεν κερδίζω πολλά. Μήπως ομως κερδίζω στη ram, επειδή ειναι πιο μικρο το executable που φορτώνεται στη μνήμη?

 

Κατι αλλο μου επιτρέπει να πειραματίζομαι γιατι αν βάλω κατι bleeding edge το downgrade ειναι πανεύκολο.

 

Ενα αλλο plus ειναι τα news items που εμφανίζονται στο portage και σε ενημερώνουν για αλλαγές κτλ.

 

Κατι άλλο στο arch πρόσφατα ειχαν αργήσει το πακετο του transmission 2 βδομάδες (που ειχε σημαντικα bugfix) και λέγανε πηγαινε βάλτο μονος σου με abs, o maintainer το ξέχασε.

Ε αμα ειναι να εχω πάντα up-to-date σύστημα χωρίς να βασίζομαι στα βίτσια του κάθε maintainer βάζω gentoo ή κατι ανάλογο.

 

Επίσης τα άτομα πισω απο το arch τώρα τελευταια εχουν αρχίσει και κανουν οτι τους καπνίσει αγνοόντας και το community που ειναι λιγο σπαστικό. 

 

Ειχα δοκιμάσει gentoo (και arch ήδη) λογικά τώρα θα βάλω exherbo νομίζω εχει καποιες καινοτομίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη εναλλακτικη (οχι τελεια , τις μαλακιτσες της της κανει) ειναι το Sabayon , gentoo-based binary distro.

Αλλα αμα γουσταρεις να κανεις το compile σου το κανεις...ειναι απολυτως συμβατη με gentoo δηλ , emerge , portage και αγιος ο θεος.

 

Μια αλλη gentoo-based SOURCE distro που ειχα βαλει και μου αρεσε αρκετα ηταν η "calculate".Γρηγορη εγκατασταση και ρυθμιση και μετα ξεκιναγες τα compiles για τις ενημερωσεις...Τουλαχιστον γλυτωσες την αρχικη πιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση προσωπικα οτι το gentoo ειναι πιο σταθερό απο arch. Πολλες φορες κατα αναβάθμιση εχει σπάσει το σύστημα σε arch, ενω gentoo δεν συμβαίνει τοσο συχνα.

 

Επίσης πράγματι δεν μου αρέσει να εχω ενα καρο deps αν και απο χώρο δεν κερδίζω πολλά. Μήπως ομως κερδίζω στη ram, επειδή ειναι πιο μικρο το executable που φορτώνεται στη μνήμη?

 

Κατι αλλο μου επιτρέπει να πειραματίζομαι γιατι αν βάλω κατι bleeding edge το downgrade ειναι πανεύκολο.

 

Ενα αλλο plus ειναι τα news items που εμφανίζονται στο portage και σε ενημερώνουν για αλλαγές κτλ.

 

Κατι άλλο στο arch πρόσφατα ειχαν αργήσει το πακετο του transmission 2 βδομάδες (που ειχε σημαντικα bugfix) και λέγανε πηγαινε βάλτο μονος σου με abs, o maintainer το ξέχασε.

Ε αμα ειναι να εχω πάντα up-to-date σύστημα χωρίς να βασίζομαι στα βίτσια του κάθε maintainer βάζω gentoo ή κατι ανάλογο.

 

Επίσης τα άτομα πισω απο το arch τώρα τελευταια εχουν αρχίσει και κανουν οτι τους καπνίσει αγνοόντας και το community που ειναι λιγο σπαστικό. 

 

Ειχα δοκιμάσει gentoo (και arch ήδη) λογικά τώρα θα βάλω exherbo νομίζω εχει καποιες καινοτομίες.

 

άρα προφανώς δεν είσαι καθόλου σε δίλημμα :P 

 

 

αργησε το transmission 2 βδομαδες  :shock:

ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ !!!  :shock:  :shock:  :shock:  :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά εγω σχρησιμοποιώ arch. Δεν βλέπω το λόγω του να κάνεις compile το κάθε πακέτο που κατευάζεις απλά για ένα ελάχιστο πλεονέκτημα σε performance. Και εκτός απο αυτό εάν το σετάρεις σωστά, μόνο με τα πακέτα που χρειάζεσαι, το arch γίνεται και πιό γρήγορο από gentoo (ή sourcemage, sorcerer κλπ... B))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μαι και γω

προτεινω φυσικα gentoo

επεξηγηση : σοβαρότητα και κύρος

νομιζω οτι τα καταφερνει καλυτερα στο να λειτουργουν αψεγάδιαστα ακομη και προβληματικά περιβάλλοντα...  (εκδοσεις kde e17 κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επεξηγηση : σοβαρότητα και κύρος

 

:-D

 

Υπαρχει καποιο site που να εχει σε σειρα τις διανομες αναλογα με το κυρος τους ? :lol:

 

Ξερω γω σε φαση prestige-level ? :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...