Προς το περιεχόμενο

Η Intel ετοιμάζει υπηρεσία τηλεόρασης και set-top box συσκευή


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Intel επιβεβαίωσε ύστερα από αρκετούς μήνες φημών ότι ετοιμάζει μια νέα υπηρεσία Internet τηλεόρασης καθώς επίσης και μια συσκευή set-top box. Η επιβεβαίωση έγινε από τον αντιπρόεδρο της Intel Media Erik Huggers στην ιστοσελίδα All Things D.Ο Huggers δήλωσε ότι οι προσπάθειες έχουν ξεκινήσει εδώ και ένα χρόνο, ενώ συμμετέχουν πρώην εργαζόμενοι από τις εταιρείες Apple, Google και Netflix. Πρόκειται για μια συσκευή η οποία θα κυκλοφορεί αποκλειστικά με την επωνυμία της Intel και σύμφωνα με τον ίδιο θα έχει ιδιαίτερα όμορφο σχεδιασμό. Η εταιρεία έχει ξεκινήσει προσπάθειες να συνεργαστεί με ολόκληρη τη βιομηχανία της τηλεόρασης, κάτι που εδώ και αρκετό καιρό φημολογείται ότι προσπαθεί και η Apple.

 

Η συσκευή θα προσφέρει λύσεις “all in one” και θα περιλαμβάνει live τηλεόραση, on demand υπηρεσίες καθώς επίσης και εφαρμογές. Η λύση της Intel δεν πρόκειται να είναι άμεσα διαθέσιμη στην αγορά και αναμένεται να κυκλοφορήσει στα τέλη του 2013.

 

Link.png Site: http://www.techspot.com/news/51620-confirmed-intel-is-building-an-internet-tv-service-and-set-top-box.html[/url]']techspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη το λες!

Παλιότερα ήταν τόσο ψηλός ο πήχης. Τώρα έχει "εκλογικευτεί" κάπως σε ορισμένα κοινά καταναλωτικά της προϊόντα. Για πιο εταιρικές λύσεις βέβαια αλλάζει πάλι ο "κανόνας" αλλά, εμάς, δε μας αφορά και άμεσα αυτό.

Παράδειγμα "φωτεινό" ίσως θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί και η σειρά των SSD της που είναι άκρως προσεγγίσιμοι οικονομικά σε σχέση με τον σημερινό ανταγωνισμό στον χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα λεει το παιδι... Intel και φθηνο δεν πανε μαζι... Αναλογως τι θελει ο καθενας βασικα ςγω πχ που θελω μετριο gaming και δουλειες μαζι θα παρω intel.. Οταν ομως ο αλλος ειναι ultra gamer θα παρει amd για καλυτερες και φθηνοτερες λυσεις.. Και οι 2 ειναι φοβερες φτανει να μην το παρακανουν τοσο αυτες οσο και εμεις βαζοντας στα pc μας οτι καινουργιο βγαζουν.. Μην ξεχνατε οτι η υπερκαταναλωση βλαπτει!

O ultra gamer θα πάρει amd και εσυ που το θές για browsing θα πάρεις intel ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα λεει το παιδι... Intel και φθηνο δεν πανε μαζι... Αναλογως τι θελει ο καθενας βασικα ςγω πχ που θελω μετριο gaming και δουλειες μαζι θα παρω intel.. Οταν ομως ο αλλος ειναι ultra gamer θα παρει amd για καλυτερες και φθηνοτερες λυσεις.. Και οι 2 ειναι φοβερες φτανει να μην το παρακανουν τοσο αυτες οσο και εμεις βαζοντας στα pc μας οτι καινουργιο βγαζουν.. Μην ξεχνατε οτι η υπερκαταναλωση βλαπτει!

οι intel στα παιχνίδια βγάζουν περισσότερα καρέ με τις δυνατές κάρτες(core i5/i7),τώρα οι AMD είναι πιο οικονομικοί σε στην μικρομεσαία κατηγορία είναι πιο ανταγωνιστικοί(apus).

δηλαδή σαν να μου λες ότι η χιουντάι είναι ανταγωνιστική στα supercars και η λαμπορκινι στην κατηγορία των 10.000 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα λεει το παιδι... Intel και φθηνο δεν πανε μαζι... Αναλογως τι θελει ο καθενας βασικα ςγω πχ που θελω μετριο gaming και δουλειες μαζι θα παρω intel.. Οταν ομως ο αλλος ειναι ultra gamer θα παρει amd για καλυτερες και φθηνοτερες λυσεις.. Και οι 2 ειναι φοβερες φτανει να μην το παρακανουν τοσο αυτες οσο και εμεις βαζοντας στα pc μας οτι καινουργιο βγαζουν.. Μην ξεχνατε οτι η υπερκαταναλωση βλαπτει!

Εγω προσωπικα που ειμαι gamer προτιμω intel, μια χαρα κανει την δουλεια του ο core i5 που εχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι να κάνουν δηλαδή; Να πάψουν να δοκιμάζουν τα δικά τους;

 

Θεωρώ πως, από τη στιγμή που μιλάμε για ιδιωτικές επιχειρήσεις που ρισκάρουν τα δικά τους λεφτά για την ανάπτυξη και προώθηση νέων προϊόντων τους, καλά κάνουν και προσπαθούν! Αυτοί βέβαια αποσκοπούν σε δικά τους οφέλη και λογικό είναι αλλά απ' την άλλη κι εμείς είναι πολύ πιθανό να βγούμε πιο κερδισμένοι κάποια στιγμή από τις διάφορες υλοποιήσεις. Έχει συμβεί τόσες φορές άλλωστε που θα μπορούσε να θεωρηθεί και σαν "κανόνας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να βγει η Intel και να φτιάξει allinone PC's με δικό της λογισμικό σαν την Apple προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου,ακόμα και αν δεν πάρω ποτέ απλά μεγαλώνει ο ανταγωνισμός σε apple/microsoft,πράγμα καλό γιατί τα σχεδόν μονοπώλεια πρέπει να τελειώσουν κάποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου λες για τον i5 2500 τον τετραπυρινο τοτε εδωσες πολλα χρηματα. 220ευρω εως 250+ στον σκρουτζ.εγω κανα δωρο σε ενα παιδι τετραπυρινο amd phenom 8mb cache 3400mhz (χωρις overclock) 100ευρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

165 ευρώ έδωσα για τον i5 2400 εγώ και είναι μια χαρά για τα λεφτά του,τώρα ένας i5 3350p κάνει 165 ευρώ και με τα ίδια λεφτά παίρνεις fx8320 που είναι 15-20% πιο γρήγορος αλλά με σχεδόν διπλάσιο TDP,(69watt<125watt).

και αν θα δείτε στο Source.png Πηγή: http://www.anandtech.com/bench/Product/698?vs=702">anandtech comparsion θα δείτε πως είναι πιο γρήγορος ο AMD στα benchmarks αλλά στα παιχνίδια γίνεται σφαγή απο τον i5 3470(δεν είχε τον 3350p και έβαλα αυτόν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...