Προς το περιεχόμενο

Arch και Virtualbox 4.2.6


chisao

Προτεινόμενες αναρτήσεις

chisao εννοείτε ότι θα πρέπει να αλλάξεις και όλα τα deps, δεν το διευκρίνισα γιατί τα έγραψα στο πόδι

αυτός είναι και ο λόγος που κάνεις τοπικό repo γιατί θα πρέπει να βάλεις εκεί μέσα και όλα τα deps που θέλει το πακέτο που θα κάνεις downgrade 

με λίγα λόγια θα σου πάρει σβάρνα το μισό σύστημα σε downgrade και δεν ξέρω αν αυτό το σύστημα θα κάνει boot, έχω περιέργεια πάντως οπότε μην το πετάξεις το image :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το πετάω.....θα το στρώσω που θα πάει? Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό? Έχω και ένα ubuntu 13.04 image. Σήμερα λοιπόν μου έβγαλε ένα update το οποίο αναβάθμισε και την glibc στην 2.17 (ελπίζω να μην κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι έτσι έγινε). Κανονικά λοιπόν δεν θα έπρεπε να υπάρχει το ίδιο πρόβλημα και σε αυτή την διανομή? Γιατί εκεί μπαίνει σε X κανονικά ενώ στο arch μου κάνει μουτσουτσούνια??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι να πω...παρότι έχω απεγκαταστήσεις τα πάντα από virtualbοx (μέσα στο guest εννοείται) είναι εγκατεστημένη η vesa, δεν μου την φορτώνει ως module...και αν πάω να το φορτώσω εγώ μου λέει ότι το module δεν υπάρχει...θα κάνει διαφορά αν φτιάξω xorg.conf?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν...λόγω διαβάσματος και δουλειάς, δεν μπόρεσα να ασχοληθώ περισσότερο...Χθες λοιπόν του τράβηξα ένα pacman -Syu και τα πράγματα στρώσανε...Από ότι είδα πέρασε τον xorg 1.13(την έκδοση που μου είπε ο freestyler) όπου έλυσε και το πρόβλημα μάλλον. Έπειτα περάσανε και τα additions σωστά, και αυτήν την στιγμή γράφω από το arch guest, fully updated...Σίγουρα έπεσα κατευθείαν στα βαθειά, τα οποία δεν ξέρω αν τα αντιμετώπισα σωστά, αλλά ντάξει τουλάχιστον το σύστημα είναι πλήρως λειτουργικό και πάλι...Ευχαριστώ όποιον βοήθησε έστω και λίγο!

 

SOLVED!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...