Προς το περιεχόμενο

Arch και Virtualbox 4.2.6


chisao

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας!!! Έχω βάλει Arch σε virtualbox και παλεύω εκεί μαζί του...Όλα πηγαίναν καλά μέχρι που μια μέρα που το ξεκίνησα και δεν ξεκινούσε ο κος X. Ψάχνωντας βρήκα ότι η glibc 2.17-1 έχει κάποιο θέμα με τα guest-additions ή με τα guest-modules(???). Προσπάθησα να κάνω downgrade και να πάω στην glibc 2.16 αλλά υπάρχει θέμα με τις εξαρτήσεις της. Για το downgrade χρησιμοποιώ το downgrade και χρησιμοποιώ το ARM για να πάρω τα πακέτα (κατά την αναζήτηση λύσης έδωσα pacman -Scc, γιατί είχα κάποιο πρόβλημα με τον pacman και δοκίμαζα διάφορες αλχημείες...). Μπορεί μήπως να βοηθήσει κάποιος για το πως μπορώ να κάνω το downgrade? Να σημειώσω ότι δεν φόρτωνα το vboxvideo στο /etc/modules-load.d/virtualbox.conf διότι είχε θέμα από την αρχή, και τώρα έχω απεγκαταστήσει τελείως τα additions μέχρι να βρω άκρη. Δίνω και ένα screenshot να δείτε ακριβώς τι παίζει...

 

ΥΓ. Χρησιμοποιώ mate. Στην αρχή είχα gdm και το φόρτωνα μετά έβγαλα τον gdm και έφτιαξα ένα xinit για να έβλεπα μήπως υπήρχε κάποιο πρόβλημα εκεί...

 

screenshotfrom201302101.png

Επεξ/σία από chisao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται αυτό το θέμα?Γιατί μου δείχνει 0 εμφανίσεις...ούτε από περιέργεια δεν το άνοιξε κανείς?

 

Edit: Τώρα που έγραψα στρόφαρε και μου έδειξε 90 κάτι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω δοκιμάσει ήδη αυτό, αλλά τίποτα. Τί κάθομαι και παιδεύομαι με το vbox και δεν κάνω ένα partition να το βάλω πάνω κατευθείαν???

 

Αυτή την στιγμή προσπαθώ να επαναφέρω το σύστημα γιατί πήγα και έκανα force downgrade(το έμαθα τώρα, δεν κάνουμε force downgrade σε τέτοια πακέτα) την glibc....Άντε να δούμε τι θα καταφέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει και αυτό φίλε μου...Το πρόβλημα είναι με την glibc...Το θέμα είναι ότι πλέον δεν bootάρει καθόλου. Τώρα με ενδιαφέρει πιο πολύ να το κάνω να λειτουργήσει παρά να φορτώσω τον Χ. Μπήκα από livecd έκανα mount τα process system dev έδωσα chroot /mnt /bin/bash και έπειτα έκανα pacman -Syu --root /mnt μήπως και μου επαναφέρει τα πακέτα...αλλά...πακέτο!!! Να σημειώσω ότι όταν ξαναδοκίμασα όταν έδινα chroot δεν μου δούλευε (δεν θυμάμαι τι έβγαζε, θα το δω και θα σας πω), ούτε το arch-chroot (έχω εγκαταστήσει το arch-chroot-utils, νομίζω αυτό είναι το πακέτο ή κάπως έτσι τέλος πάντων) και γιαυτό έδινα export PS1="(chroot) $PS1".

 

Γενικότερα πώς γίνεται αν έχει διαλύσει τελείως το σύστημα να το επαναφέρεις? Αν γυρίσεις σε προηγούμενο kernel το στρώνει το βασικό σύστημα ή χρειάζεται κι άλλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τα άπειρα!!!!!!Επιτέλους επέστρεψα εκεί που ήμουν....τρελάθηκα με αυτά τα κουλά chroot!!!Μου έβγαζε σφάλματα συνέχεια...Τελικά αυτό που μου δούλεψε ήταν pacstrap -c /mnt. Υποθέτω ότι αυτό έκανε εγκατάσταση ξανά πάνω από την παλιά? Τέλος πάντων μετά από δυο-τρεις μέρες είμαι πλέον πίσω εκεί που ήμουν.

 

Έδωσα για σιγουριά πάλι sudo pacman -S xf86-video-vesa και μετά startx αλλά πάλι μου βγάζει το ίδιο πρόβλημα....Θα δοκιμάσω να γυρίσω τον kernel πίσω να δω αν δουλέψει έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω μόνος μου εδώ αλλά δεν πειράζει... :P Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος να κάνω downgrade τα glibc, binutils, gcc και gcc-utils? Στο wiki λέει πως να κάνεις downgrade κάποιο πακέτο, αλλά δεν λέει πως να κάνεις downgrade μαζεμένα πακέτα...Το πρόβλημα είναι με τις εξαρτήσεις...δεν με αφήνει το ένα πακέτο να κατεβάσω το άλλο...εννοείται ότι αν κάνω --force την glibc μετά δεν δουλεύει τίποτα για να κατεβάσω και τα υπόλοιπα σε προηγούμενη έκδοση...μήπως πρέπει να κατεβάσω πρώτα τις εξαρτήσεις της και μετά την ίδια? Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί...

 

ΥΓ το apt-get θεωρείται πιο "εξελιγμένο" από τον pacman?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φτιάξε στο home σου ένα φάκελο downgrade

βάλε abs

τράβα τα pkgbuild από όλα τα πακέτα που θες να κάνεις downgrade

άλλαξε το version στο κάθε pkgbuild στην έκδοση που θες να κάνεις downgrade

χτίσε τα πακέτα

βάλε στο φάκελο downgrade όλα τα πακέτα που έφτιαξες

βάλε στο pacman.conf το path του φακέλου downgrade σαν repo

repo-add μεσα στο φάκελο downgrade για να φτιάξεις το repo

και μετά βάλε με pacman -S foo όποιο πακέτο θες να κατεβάσεις και θα βρει μόνο του τις εξαρτίσεις

 

όλα αυτά μπορείς να τα αποφύγεις αν χτίσεις μονό σου το virtualbox-guest-additions και ενημερώσεις το κερνελ με dkms install virtualbox/4-2-6 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ martinoff.Θα το ψάξω να το κάνω.4 μέρες τυραννιέμαι τώρα!!!Και το σπάσιμο είναι ότι αν μου κάτσει τέτοια υπόθεση σκαλώνω από πείσμα χωρίς λόγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πακέτο virtualbox-guest-additions. Υπάρχει το virtualbox-guest-utils, το οποίο όμως ανήκει στο virtualbox (var/abs/community/virtualbox). Το πρόβλημα είναι ότι μου λέει ότι δεν μπορεί να κάνει compile 32 bit application και από ότι είδα από μία γρήγορη ματιά δεν γίνεται σε native 64bit να χτιστεί το πακέτο του virtualbox....

 

Όσο για τον πρώτο τρόπο που μου είπες. Για την glibc για παράδειγμα, τραβάω τον φάκελο /var/abs/core/glibc και έπειτα αλλάζω το version μέσα στο pkgbuild σε 2.16 αλλά όταν τρέχω makepkg -s μου λέει 

curl(22) the requested url was not found 404. Που είναι αυτή η ρημαδιασμένη glibc-2.16?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για glibc βάλε το url από εδώ η κατέβασέ το και βάλε το path σαν source

http://alpha.gnu.org/gnu/glibc/

και το wiki του

http://sourceware.org/glibc/wiki/Release/2.16

 

για το virtualbox έχει αλλάξει ονομασία, sorry

πρέπει να χτίσεις το virtualbox-modules

 

για arch guest δες και εδώ

https://wiki.archlinux.org/index.php/Virtualbox#Arch_Linux_guests

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το χτισα....τίποτα....τα ίδια

 

Όταν τραβάω την glibc από το abs, τραβάει την έκδοση 2.17. Μπαίνω στο pkgbuild και αλλάζω το pkgver σε 2.16-0 και μου κατεβάζει τελικά το πακέτο. Αλλάζοντας όμως μόνο το pkgver είναι σωστό?Γιατί βλέπω ότι λέει 

depends=('linux-api-headers>=3.7' 'tzdata' 'filesystem>=2013.01')

makedepends=('gcc>=4.7')

......

......

Υποθέτω ότι όλες οι εκδόσεις έχουν διαφορετικές τιμές στα διάφορα που περιέχει μέσα το Pkgbuild. Έστω ότι η 2.16 είναι κοντά με την 2.17 και μπορεί να έχει ίδια dependencies, αν εγώ έβαζα σαν pkgver πιο παλιά έκδοση, δεν θα έπρεπε να αλλαχτούν αυτές οι τιμές?

Εκτός από αυτό είχε και ένα patch glibc-2.17-sync-with-linux37.patch το οποίο το καγκέλωσα μέσα στο pkgbuild για να το αγνοήσει.

 

Όπως και να χει μου έβγαζε πρόβλημα στο md5 και το έλυσα δίνοντας makepkg -g >> PKGBUILD

αλλά μετά ξεκινάει να χτίζει στο πακέτο και μετά από κανένα 20λεπτο μου βγάζει ==> ERROR: A failure occured in check()

Aborting....

Επεξ/σία από chisao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@chisao

Η glibc είναι ίσως η πιο βασική βιβλιοθήκη του συστήματος. Eκτός και αν το κάνεις για εκπαιδευτικούς σκοπούς, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να παιδεύεσαι με αλχημείες που δεν είναι supported (στο arch τα μη updated συστήματα θεωρούνται unsupported). Το να ξαναστήσεις το σύστημα από την αρχή θα είναι σίγουρα πιο απλό και πιο σύντομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>@chisao</p>

<p>Η glibc είναι ίσως η πιο βασική βιβλιοθήκη του συστήματος. Eκτός και αν το κάνεις για εκπαιδευτικούς σκοπούς, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να παιδεύεσαι με αλχημείες που δεν είναι supported (στο arch τα μη updated συστήματα θεωρούνται unsupported). Το να ξαναστήσεις το σύστημα από την αρχή θα είναι σίγουρα πιο απλό και πιο σύντομο.</p>

 

Pmav99 το ξέρω (το έμαθα μαλλον) αυτό και ο λόγος που προσπαθώ να το φτιάξω είναι όπως λες εκπαιδευτικός...το πιο πιθανό είναι μόλις το επαναφέρω να το ξαναπεράσω μετά από την αρχή. Απλά, μπαίνω στο bugtracker και λένε ότι όσοι είχαν αυτό το πρόβλημα, επαναφέροντας αυτή την βιβλιοθήκη και τις εξαρτήσεις της, τους έλυσε το πρόβλημα. Και προσπαθώ να δω, πως την γυρίσανε πίσω αυτοί? Υποθέτω ότι όταν έδωσα pacman -Scc έκανα το μεγαλύτερο λάθος...Πάντως είτε βρω την άκρη τώρα είτε όχι έχω σκοπό να το κρατήσω αυτό το image να περάσω ένα καινούριο arch και όταν έχω καλύτερη εξοικείωση θα το ξαναπιάσω...

 

ΥΓ και καινούρια εγκατάσταση να κάνω αν δώσω pacman -Syu πάλι θα δημιουργηθεί πρόβλημα αφού είναι bug...Το ξέρω ότι μπορώ να περιμένω να διορθωθεί αλλά οπως είπα ο σκοπός μου είναι στην κατάσταση που είναι τώρα το λειτουργικό να επανέλθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...