Προς το περιεχόμενο

Έκπτωση 50% στη συνδρομή εφ' όρου ζωής $45 στο ShopAndShip


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά με την απλή επισήμανση ενός ειρωνικού ποστ, αποκτά αξία. Προσοχή, λέω μόνο για το ειρωνικό κακόβουλο ποστ, όχι για καλόβουλο καλαμπούρι.

 

 

Επί του θέματος τώρα, όσο αυξάνεται η αξία ενός δέματος, τόσες περισσότερες πιθανότητες έχει να περάσει τελωνίο. Πάντα μιλάμε με στατιστικά, τρόπος να μην περάσει τελωνίο ένα δέμα 100% δεν υπάρχει, ακόμα και με φίλο στην τσάντα του. Απο εκεί και πέρα, υπάρχουν τρόποι να μειώσεις την πιθανότητα.

 

 

1)UPS γενικά περνάνε τελωνίο.

 

2)USPS και γενικά "κρατικά" ταχυδρομία έχουν μικρότερες πιθανότητες να περάσουν τελωνίο.

 

 

Εκτιμώ οτι αν ένα προιόν δεν συνοδεύεται από απόδειξη και επίσημη συσκευασία, μειώνεται η πιθανότητα να περάσει τελωνίο. Για αυτό και ρώτησα για αυτήν την υπηρεσία.

 

Πάντως όσο αυξάνεται η αξία του πακέτου, τόσο περισσότερο αυξάνεται η πιθανότητα εκτελωνισμού... Το να φέρεις πακέτο 1800$ είναι λίγο ζαριά αν θα πληρώσεις τελωνίο.

 

Προσωπικά θεωρώ οτι είναι πολύ πιθανό (~80%) οτι θα πληρώσεις, αλλά αυτό είναι απλά μια προσωπική εκτίμηση... Οπότε θα σου πρότεινα, μόνο αν το δεχτείς να το παραγγείλεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν γνωριζω εαν ανοιγουν τα πακετα στα τελωνεια για να δουν το περιεχομενο αλλα θα μπορουσε το παιδι με το λαπτοπ να ζητησει να σταλει ως ανταλακτικα η δωρο. ειναι ακομα ενας τροπος να μειώσει τις πιθανότητες. αυτα παντα με προσωπικό ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι ωραιος τυπος sakis543, τα λες σωστα κ περιποιημενα!
Ισως πιο πολυ απο οσο αξιζει να αφιερωνεις τον σχετικο χρονο εδω.
Αυτο με την αμνιοκεντηση κ την wikipedia, κορυφαιο :-)

Ναι, δεν ξεχναω την μικρογραφια της κοινωνιας.
Η ανωνυμια που επιτρεπει το ιντερνετ, γενικοτερα και εδω φυσικα, μεγενθυνει τα "ουγκ-ουγκ" καθως ο καθενας εκφραζεται οπως θελει, χωρις συνεπειες, σε αντιθεση με την μεγαλη κοινωνια, οπου οποτε τα πραγματα ειναι προσωποποιημενα, ειναι γενικα μαζεμενα. Οποτε υπαρχει ανωνυμια κ συμμετοχη σε ομαδα (πχ οπαδοι ποδοσφαιρικων συλλογων), τα ουγκ-ουγκ ειναι ιδια κ χειροτερα!
Καμια φορα προσπαθω να φανταστω τι θα γινοταν στα φορουμς αν δεν υπηρχαν βασικοι κανονες πολιτισμενης συμβιωσης...
Σε ειδησεογραφικα site, οπου επιτρεπεται να σχολιαζει ο κοσμος ελευθερα,  πεφτουν οι προσβολες συννεφο, ειδικα σε θεματα πολιτικης, θρησκειας, πατριδας κλπ, γινεται της "κακομοιρας"!

Προσωπικα εχω αρκετες εξειδικευμενες γνωσεις σαν πρωην επαγγελματιας πληροφορικης, αλλα ειναι τοσα πολλα τα θεματα και οι εφαρμογες, που ποτε δεν μπορεις να τα ξερεις ή να ασχολεισαι με ολα, ασε που ξεφυτρωνουν νεα δεδομενα παντα. Πραγματικα χαιρομαι που εχω μαθει παρα πολλα πραγματα εδω κ ακομη περισσοτερο που εχω γνωρισει ψηφιακα κ εχω τυχει βοηθειας απο αξιολογα μελη.
Απο την αλλη, το "ξενερωμα" απο την συμπεριφορα καποιων, με εκανε να αναθεωρησω το ποσο ή καλυτερα το πως πρεπει να βοηθαω ή ποσο χρονο να ξοδευω για να βοηθησω αλλους, συνηθως πλεον, "πεταω" τις γενικες κατευθυντηριες γραμμες κ οποιος ενδιαφερεται το ψαχνει κ μαθαινει περισσοτερα. Προσωπικες αντιπαραθεσεις τις προσπερναω (ή προσπαθω) γιατι ειναι κυριολεκτικα χασιμο χρονου. Αυτο ειναι προσωπικη επιλογη, ο καθενας διαμορφωνει το στυλ του.
Ευτυχως υπαρχουν παντα και τα pm, με τα οποια χαιρεσαι ποιοτικη, πιο "προσωπικη" επικοινωνια, κρατα τα στο νου σου.

Καταλαβα για την επεξεργασια στο μηνυμα σου...υποθετω κ θελω να πιστευω οτι ηταν καλοπροαιρετη παρεμβαση.

Η υπογραφη σου θα επιβεβαιωθει πολλες φορες ακομη, κρατα γερα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν_βρειτε_καποια_εταιρια_να_ξαναβαζει_προιοντα_σε_αλλες_συσκευασιες_πειτε_

το_μου_και_μενα_και_θα_σας_στειλω_20_ευρω_με_paypal

αν_δεν_ξερετε_τι_παιζει_με_τις_εξαγωγες_και_τις_εισαγωγες_προιοντων_

καλυτερα_να_μη_λετε_ανακριβειες_γιατι_καποιοι_μπορει_να_τη_πατησουν_

και_να_τους_μεινουν_τα_λαπτοπ_πχ_στο_τελωνειο..._γιατι_δε_θα_τους_συμφερει_

να_τα_εκτελωνισουν..και_τελικα_θα_τα_πουλησουν_οι_τελωνειακοι_μεσω_

κυκλωματων...στη_ζουλα_δηλαδη..εκτος_αν_ειστε_τοσο_μαγκες_οσο_ειστε_στο_

ιντερνετ_στην_πραγματικοτητα_και_τους_αποζημιωσετε_για_τη_ζημια_που_

τους_κανατε_ολα_τα_αλλα_ειναι_λογια_του_αερα_φαινεται_η_κοινωνια_μας_γιατι_

εχει_φτασει_εκει_που_ειναι_ολοι_ειναι_καλοι_μεχρι_να_βαλουν_το_χερι_στη_τσεπη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Έχει καταφέρει κάποιος να ολοκληρώσει εγγραφή σε αυτό το site?

Δεν δέχεται με τίποτα τον ΤΚ μου στην Ελλάδα, και προσπάθησα και με διαφορετικους browsers μήπως και φταίει αυτό που δεν το δέχεται αλλά τίποτα.

 

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα κατά την εγγραφή, ο απλούστερος τρόπος είναι να γράψεις σκέτο τον αριθμό στο αντίστοιχο πεδίο και την πόλη και τη διεύθυνση στα υπόλοιπα και να μην μπλεχτείς με το βοήθημα που έχει το οποίο δεν προσφέρει τίποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν_βρειτε_καποια_εταιρια_να_ξαναβαζει_προιοντα_σε_αλλες_συσκευασιες_πειτε_

το_μου_και_μενα_και_θα_σας_στειλω_20_ευρω_με_paypal

αν_δεν_ξερετε_τι_παιζει_με_τις_εξαγωγες_και_τις_εισαγωγες_προιοντων_

καλυτερα_να_μη_λετε_ανακριβειες_γιατι_καποιοι_μπορει_να_τη_πατησουν_

και_να_τους_μεινουν_τα_λαπτοπ_πχ_στο_τελωνειο..._γιατι_δε_θα_τους_συμφερει_

να_τα_εκτελωνισουν..και_τελικα_θα_τα_πουλησουν_οι_τελωνειακοι_μεσω_

κυκλωματων...στη_ζουλα_δηλαδη..εκτος_αν_ειστε_τοσο_μαγκες_οσο_ειστε_στο_

ιντερνετ_στην_πραγματικοτητα_και_τους_αποζημιωσετε_για_τη_ζημια_που_

τους_κανατε_ολα_τα_αλλα_ειναι_λογια_του_αερα_φαινεται_η_κοινωνια_μας_γιατι_

εχει_φτασει_εκει_που_ειναι_ολοι_ειναι_καλοι_μεχρι_να_βαλουν_το_χερι_στη_τσεπη..

Γιατι γραφεις με Bold? φοβασαι μη περασεις απαρατηριτος?

ο τοπικ σταρτερ εχει αφιερωσει πολυ χρονο στο θεμα τελωνειο και αγορες απο εξωτερικο και το εχει διευκρινηση αρκετες φορες. ας εμπενες στον κοπο λοιπον να διαβασεις απο την αρχη ολο το νημα και θα εβλεπες απο που βγενει του καθενος η αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

αν_βρειτε_καποια_εταιρια_να_ξαναβαζει_προιοντα_σε_αλλες_συσκευασιες_πειτε_

..

 

Ειμαι σιγουρος οτι δεν ησουν η αιτια αλλα η αφορμη. Οποτε μην το παιρνεις προσωπικα αυτο που ειδες και σιγουρα σε ενοχλησε. Αν το εγραφες λιγο πιο διαλλακτικα οπως τωρα δεν θα γινοσουν η "σπιθα". Ο sakis543 πιαστηκε απο το μηνυμα σου για να μιλησει γενικα για ενα τροπο συμπεριφορας, πολυ πιο χαρακτηριστικο ηταν το θεμα με το "touro" που πραγματικα εκανε καποιος ενα λαθος απο αγνοια του και επεφταν ο ενας μετα τον αλλον (ακομα και μετα απο 5-10 σχολια και πολλες ωρες οποτε δεν ηταν καν "εν θερμω" αντιδραση) να ειρωνευονται και να συμπεριφερονται σαν σε δημοσιο λιθοβολισμο, χωρις στην ουσια ιδιαιτερο λογο και ερεθισμα.

 

Το να κανει καποιος ενα λαθος απο αγνοια προσωπικα δεν με ενοχλει καθολου και ποτε δεν θα το ειρωνευομουν. Εδω ομως παρατηρουμε για παραδειγμα καθημερινα το φαινομενο να αμφισβητει καποιος συγκεκριμενες στοιχειοθετημενες αποψεις μελων χωρις να εχει μαλιστα την παραμικρη εμπειρια επι του θεματος, να επιμενει στην αστηριχτη αποψη του, και οταν διαψευθει και καταλαβει και ο ιδιος το μεγεθος του λαθους του να κανει τον Κινεζο οπως λεμε, να μην διορθωνει/ανασκευαζει τη θεση του και την κακη συμπεριφορα/σταση του. Οταν μαλιστα προκειται για ατομα λαλιστατα και σεντονοποιους. Που μετα το παιζουν  ειδημονες και καθοδηγητες. Για μενα αυτα ειναι τα μεγαλυτερα "ουγκ" που βλεπουμε στα φορουμς, η αγνοια δεν ειναι κακη, η παραποιηση ομως, το δηθεν, η αμνιοπαρακεντημενη γνωση με copy-paste απο "αστειες" πηγες με σκοπο τη στειρα αντικρουση εμπειρικου αποσταγματος μελων και η μη παραδοχη -στο τελος εστω- του λαθους τους ειναι ο,τι χειροτερο. Ειναι απο τα πραγματα που σε χαλανε και σε κανουν να σκεφτεσαι οπως ειπε πριν και ο nek4d οτι δεν αξιζει να κουραζεσαι και να προσφερεις...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον_δε_μου_εχει_πει_κανεις_για_εταιρια_που_αλλαζει_συσκευασιες_το_ποστ_μου_

καθε_αλλο_παρα_ατεκμηριωτο_ηταν....εγω_δε_παραγγελνω_κινητα_και_λοιπα..αν_ειχατε_ποτε_

λογιστη_ρωτηστε_τον_λιγακι_για_να_καταλαβετε_και_το_οτι_θα_διακινδυνευε_εταιρια_να_τη_

κλεισουν_και_να_φαει_προστιμα_με_το_να_αλλαζει_συσκευασια_και_να_μην_περιλαμβανει_

παραστατικο_αποδειξη_τιμολογιο_κτλπ_ειναι_εντελως_παραλογο_οπως_ειπα_βρειτε_μου_μια_

εταιρια_οχι_καποιους_απατεωνες_που_το_κανουν_αυτο_και_σας_στελνω_20_ευρω..

και_επειδη_ξερω_μερικους_"επαγγελματιες_πληροφορικης"_που_ξαφριζουν_τα_λαπτοπ_και_κινητα_

απο_το_τελωνειο_αφηστε_με_να'χω_διαφορετικη_αποψη..εκτος_και_αν_βγαζετε_χαρτζιλικι_μερικοι_

απο_εδω_μεσα_οπως_εχω_δει_τιγκα_ειναι_οι_αγγελιες_με_τετοιους_ειδους_"διαμαντια".. :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ να μην μπω στο κοπο να παρω λαπτοπ απο αμερικη?

 

Το ποσό είναι μεγάλο και, όπως σου είπαν πολλοί, δεν αξιζει να το ρισκάρεις.

Ψάξε ένα ίδιο ή αντίστοιχο στην Ευρώπη και, κυρίως, στο αγγλικό Amazon και στις προσφορές που έχει κάθε τόσο, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά το -50% ισχύει για Ελλάδα?

 

να επισημάνω πάντως οτι επειδή η διεύθυνση που δίνει είναι στη NY, πολλές αγορές επιβαρύνονται με φόρους που δεν ισχύουν για άλλες πολιτείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά το -50% ισχύει για Ελλάδα?

 

να επισημάνω πάντως οτι επειδή η διεύθυνση που δίνει είναι στη NY, πολλές αγορές επιβαρύνονται με φόρους που δεν ισχύουν για άλλες πολιτείες.

 

1. Σωστή η επισήμανσή σου αλλά όταν αγοράζουμε από ένα ιντερνετικό κατάστημα η τιμη που πληρώνουμε είναι αυτή που αναγράφεται στο site του.

 

2. Δεν ξερω αν έχει κάνει άλλος εγγραφή, για να σου απαντήσει υπέυθυνα, αλλά η δική μου εγγραφή έχει μεν ολοκληρωθεί αλλά δεν πλήρωσα τελικά γιατί όταν μπήκα στο PayPal για την πληρωμή είδα ότι έγραφε $45, τη σταμάτησα και έστειλα μήνυμα στο PayPal, στο οποίο έλαβα ένα αυτοματοποιημένο και στη συνέχεια έστειλα νέο.

 

Πάντως, στο SNS μπαίνω κανονικά, δηλαδή η εγγραφή μου έχει γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω απόλυτες λεπτομέρειες, σχετικά με to billing address και το shipping address και πως δεσμεύουν κάθε αγοραπωλησία, αλλά οτι η διεύθυνση αποστολής επηρεάζει τη τελική τιμή ισχύει 100%

 

California και NY έχουν τις περισσότερες πιθανότητες να πληρώνουν φόρο, γιαυτό και υπάρχουν αντίστοιχες εταιρίες mail forwarding που δίνουν εναλλακτικές διευθύνσεις ή διευθύνσεις σε άλλες πολιτείες.(άμα το billing address ήταν το μόνο καθοριστικό δεν θα έμπαιναν στο κόπο να δίνουν αυτή την εναλλακτική)

 

προσωπικά το shopandship με ενδιαφέρει γιατί δίνει διεύθυνση και UK εκτός απο ΗΠΑ.

προσφορά όμως δεν βλέπω να υπάρχει. 45$ λέει στι checkout και σε εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...