Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το LibreOffice 4.0


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ομάδα ανάπτυξης της δημοφιλούς σουίτας γραφείου LibreOffice κυκλοφόρησε σήμερα τη νεότερη έκδοσή της, η οποία είναι η 4 και είναι διαθέσιμη για όλες τις υποστηριζόμενες πλατφόρμες.Στη νέα έκδοση υπάρχει υποστήριξη με διάφορα συστήματα διαχείρισης περιεχομένου αλλά και εγγράφων, όπως τα Alfresco, IBM FileNet P8, Microsoft Sharepoint 2010, Nuxeo, OpenText, SAP NetWeaver Cloud Service και άλλα μέσω του προτύπου CMIS. Υπάρχει επίσης καλύτερη διαλειτουργικότητα με τους τύπους αρχείων DOCX και RTF όπως για παράδειγμα η δυνατότητα προσθήκης σχολίων και η επισύναψή τους στο κείμενο.

 

Οι χρήστες έχουν τη δυνατότητα να εισάγουν έγγραφα του Microsoft Publisher, ενώ έχουν επιπλέον βελτιωθεί τα φίλτρα του Visio για καλύτερη υποστήριξη με την έκδοση 2013. Υπάρχουν βελτιώσεις και στο γραφικό περιβάλλον όπως η ενοποίηση με το περιβάλλον Unity αλλά και η υποστήριξη θεμάτων Personas του Firefox. Στα αρχεία κειμένου μπορεί κανείς να έχει διαφορετική κεφαλίδα και υποσέλιδο στην πρώτη σελίδα, χωρίς να χρειάζεται να εφαρμοστεί ξεχωριστό στυλ σελίδας.

 

Μπορείτε να κατεβάσετε το LibreOffice 4 για το λειτουργικό σας σύστημα κάνοντας κλικ εδώ, ενώ στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε τον πλήρη κατάλογο των αλλαγών.

 

Link.png Site: http://www.libreoffice.org/download/4-0-new-features-and-fixes/[/url]']LibreOffice 4.0

Επεξ/σία από dimitris2006
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ καλή η LibreOffice, σε ένα τομέα που αν δεν υπήρχε κι αυτή, το MS Office θα έπαιζε μπάλα μόνο του. Πάντως στο PC μου, όλες οι εκδόσεις της μου φαίνονται βαριές. Αλλά από το τίποτα, τα 100ε του MS Office, ή το ψάξιμο για αξιόπιστα "σπαστήρια" του MS Office, είναι καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση για όποιον ξέρει: έχει το Libre Office κάτι αντίστοιχο με το MS Office Picture Manager; Γιατί το έχω βολευτεί σαν πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφιών. Δεν κάνει παπάδες, αλλά το Photoshop είναι και βαρύ και πανάκριβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση για όποιον ξέρει: έχει το Libre Office κάτι αντίστοιχο με το MS Office Picture Manager; Γιατί το έχω βολευτεί σαν πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφιών. Δεν κάνει παπάδες, αλλά το Photoshop είναι και βαρύ και πανάκριβο.

 

Απ αυτά που διάβασα στη σελίδα της Wikipedia για το MS Office picture manager, το irfanview σε υπερκαλύπτει, δεν είναι μεν μέρος του Libre, αλλά είναι καλό κι ελαφρύ freeware.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση για όποιον ξέρει: έχει το Libre Office κάτι αντίστοιχο με το MS Office Picture Manager; Γιατί το έχω βολευτεί σαν πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφιών. Δεν κάνει παπάδες, αλλά το Photoshop είναι και βαρύ και πανάκριβο.

και γιατί δεν βάζεις το gimp;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω περάσει στην 4 αλλά ελπίζω να έχουν φτιάξει την ακυρότητα με την εκτύπωση μονών - ζυγών σελίδων που τα αναφέρει το πρόγραμμα σαν αριστερές - δεξιές.

 

Κατά τ'αλλα μια χαρά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω περάσει στην 4 αλλά ελπίζω να έχουν φτιάξει την ακυρότητα με την εκτύπωση μονών - ζυγών σελίδων που τα αναφέρει το πρόγραμμα σαν αριστερές - δεξιές.

 

Κατά τ'αλλα μια χαρά είναι.

Απ ότι βλέπω αυτό έμεινε όπως έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατί δεν βάζεις το gimp;

το είχα δοκιμάσει, δεν ήταν κακό. απλά έλεγα μήπως υπάρχει κάτι σχετικό μέσα στο "πακέτο" του Libre. 

 

ευχαριστώ πάντως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή η LibreOffice, σε ένα τομέα που αν δεν υπήρχε κι αυτή, το MS Office θα έπαιζε μπάλα μόνο του.

 

To οτι καποιοι (ελαχιστοι συγκριτικα) χρησιμοποιουν καποια αλλη σουιτα office, δεν σημαινει οτι το MS Office δεν παιζει μπαλα μονο του έτσι κι αλλιώς. Και καλα κανει, γιατι ειναι ετη φωτος καλυτερο απο λες τις αλλες σουιτες γραφειου, εμπορικες και μη.  Δεν ειναι τυχαιο που αποτελει μετρο συγκρισης για ολες εδω και δεκαετιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπάμε LibreOffice!

 

Εντάξει σε οικιακό περιβάλλον δεν νομίζω ότι λείπει κάτι στο Libre σε σχέση με το Office, αλλά σε εταιρικό είναι έτη μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To οτι καποιοι (ελαχιστοι συγκριτικα) χρησιμοποιουν καποια αλλη σουιτα office, δεν σημαινει οτι το MS Office δεν παιζει μπαλα μονο του έτσι κι αλλιώς. Και καλα κανει, γιατι ειναι ετη φωτος καλυτερο απο λες τις αλλες σουιτες γραφειου, εμπορικες και μη.  Δεν ειναι τυχαιο που αποτελει μετρο συγκρισης για ολες εδω και δεκαετιες.

Δεν τους λες και ελάχιστους τους χρήστες LibreOffice. Πάντως, τι να τα κάνω τα έτη φωτός όταν θέλω να κάνω μια απλή επεξεργασία κειμένου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση για όποιον ξέρει: έχει το Libre Office κάτι αντίστοιχο με το MS Office Picture Manager; Γιατί το έχω βολευτεί σαν πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφιών. Δεν κάνει παπάδες, αλλά το Photoshop είναι και βαρύ και πανάκριβο.

 

Υπάρχει και online και free το http://pixlr.com/editor/

Μπορει να σε βολεψει σε αρκετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...