Προς το περιεχόμενο

Κάποιος με opensuse και amd vga;


mad-proffessor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιος να μου δωσει το repo για fglrx έκανα το λάθος να παω σε amd με λινουξ και έχασα εκτός απο vdpau τη ψυχική μου ηρεμία με τους driver της κάρτας. Έχω την εντύπωση ότι το power saving mode που μπαίνει η οθόνη μου ίσως οφείλεται στους ανυπαρκτους linux drivers της amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την msi hd 7750 oc edition και μάλλον έχει πρόβλημα αυτή γιατι σε 3 pc παρουσιαζει θέμα. Σε εμένα ενω περνάει το POST δε μου δείχνει καθόλου εικόνα και για να μπω πρέπει αφου ακούσω το μπιπ να μπω στο ΒΙΟS (στα τυφλά) να περιμένω κάποια ώρα να δείξει εικόνα,να πατήσω save και αφού κάνω ρεσταρτ αν δε δείχνει εικόνα να περιμένω κανα μισαώρο και να δώσω τρελό input απο πληκτρολόγιο και ποντίκι και ύστερα να δείξει εικόνα(άλλαξα και καλώδια). Απο xorg αναβαθμισα στο τελεύταίο update του opensuse όλα xorg-server, input, όλα τα latest n greatest stable πακέτα xorg της διανομής. Κανονικά αφου υπάρχουν οι vesa δε θα έπρεπε να δείχνει αρχικη εικόνα στο GRUB; Θα δοκιμάσω μόνο με το δίσκο των windows σήμερα κ το απόγευμα τη πάω πίσω για αλλαγή.Θα ζητήσω αν είναι καμμια nvidia γιατι 3d με amd με το ζόρι έχω σε kde καλα για video hardware acceleration ούτε λόγος οι της amd δε υποστηρίζουν τέτοια πράγματα, αδιαφορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O driver της καρτας γραφικων φορτωνεται οταν το συστημα σου φτασει στο γραφικο περιβαλλον. Αν ο grub πχ ειναι ρυθμισμενος να δειξει μια εικονα σε 1280*1024 στα 70Hz και η οθονη σου δεν μπορει να βγαλει αυτο το "σετ" αναλυσης και συχνοτητας, λογικο ειναι να δεις μια μαυριλα. Ομοιως και σε οτι ακολουθησει τον grub, πχ plymouth.

 

Αν δεν βαλεις εσυ τον fglrx και δεν κλεισεις το kms, ολη αυτη τη διαδικασια την αναλαμβανει ο radeon, ο οποιος υποστηριζει μεν την καρτα σου (και ολη τη σειρα 7xxx) αλλα οχι πληρως*, αρα το φταιξιμο δεν ειναι του fglrx αλλα του radeon. Αν ειχες nvidia ισως να ειχες τον nouveau να κανει τα ιδια και να υποστηριζει ακομα λιγοτερο την καρτα σου.

 

Τελος, ο fglrx υποστηριζει επισημα xvba, δηλαδη hardware accelerated video decoding.

 

Απο την αλλη, αν δεν σου βγαζει κατι αλλο μετα το post, ακομα και με windows, ισως να ειναι προβληματικη ή καρτα.

 

*το "πληρως" κολλαει στο οτι το σημαντικοτερο feature που λειπει απο τον radeon για την σειρα 7xxx, εκει που λκει "Mesa 3D features"

http://www.x.org/wiki/RadeonFeature

*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει ήδη fglrx απλα λέει 9 κάτι έκδοση και νομίζω είναι outdated γιαυτό ζήτησα repo. Γνωρίζω ότι ο fglrx αναλαμβάνει αφού έχει μπει το plymouth στη μέση η κλασική εικόνα του opensuse, αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δε μου εμφανίζει καθόλου εικόνα ενω περνάει το post, μάλλον είναι η οθόνη γιατί τώρα που τον ξεκίνησα το φώς της τρεμοσβήνει πρώτη φορα το κάνει αυτό σα να μην έχει επαρκή τροφοδοσία (άλλαξα και καλώδιο τροφοδοσίας). Άρα είναι η οθόνη ή η κάρτα θα τη πάω πλαίσιο να τη δούνε και εκεί. Ευχαριστώ jim_p.

 

 

Ο φιλος μιλαει για μαυριλα την ωρα του boot και στο ΒΙΟS.

Μηπως η καρτα εχει κανα θεμα , ασχετως λειτουργικου και οδηγων ?

 

 

Σε 2 pc σήμερα η κάρτα με xp,7 λειτουργικά δε πέρασε το POST ενώ σε εμένα το περνάει αλλα δε δείχνει τίποτα, τι να πω παιδιά.

Υ.Γ:Εντωμεταξύ είναι pci-x 16 3.0 αλλά ξέρω οτι υπάρχει συμβατότητα με το παλιότερο slot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι τροφοδοτικα παιζουν στα πισι ?τι μητρικες ? ξεκινα να αποκλειεις παραγοντες... τροφοδοτικα , οθονες (χλωμο να φταιει , ειναι παθητικο στοιχειο) , μητρικες...ωσπου να καταληξεις οτι φταιει η καρτα γραφικων (το πιο πιθανο)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοτικό 500watt chieftec πλαίσιο 4 ετών, asus P5KC μητρική latest bios, E4500 core 2 duo cpu, η κάρτα και 2 δίσκοι νομίζω δεν είναι βαρύ φορτίο για το psu. Απο τη στιγμη που περνάει το Power On Self Test κατα το boot νομίζω δε πρέπει να είναι το psu. Θα έκανε κάποιο bios μπιπ code αν υπήρχε πρόβλημα.Ή αν ήταν psu δε θα ξεκίναγε.

 

Anyway, ευχαριστώ.

jimis σε debian έχεις xvba; Αν και έχω μεταξύ των αλλων και debian στο pc είναι χωρις DESKTOP το έχω για ένα web server που είχα στήσει, σε opensuse δε βρήκα υλοποιηση του xvba. Σε 3D effects έχω κάπου κάπου tearing στις εναλλαγες παραθύρων (Και το tilling δε μου δουλέυει πάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν τεστερς για τα τροφοδοτικα...το οτι αναβει το τροφοδοτικο και δινει ρευμα στην μητρικη και αναβει και αυτη με την σειρα της δεν παει να πει παντα οτι δουλευει σωστα το τροφοδοτικο.

Τα ρευματα που "δινει" μπορει να μην ειναι μεσα στα ορια που πρεπει...Ειδικα 4 ετων τροφοδοτικο ειτε φταιει στην προκειμενη περιπτωση ειτε οχι , καλο θα ηταν να του ριξεις ενα τεσταρισμα.

 

Ενα τετοιο εχω εγω (ειναι και η δουλεια μου αλλωστε) , http://www.quietpc.com/images/products/x_psu_tester.jpg και τεσταρω τα τροφοδοτικα μου...

(Κοτσαρεις πανω τα καλωδια του τροφοδοτικου και σου βγαζει τα βολτς που δινουν αυτα...)

 

απο κει και περα στην περιπτωση σου η μονη σιγουρη δοκιμη ειναι να πας σε ενα πισι που ξερεις οτι δουλευει ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΩΣΤΑ και να κοτσαρεις την καρτα....αν δεν δουλεψει...ντουγρου για τσεκ στο καταστημα που την αγορασες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είχα δώσει σήμερα το πρωι σε ένα γραφείο και δοκιμάστηκε σε 2 pc με 7,xp δε πέρασε το post αν είχαν πρόβλημα τα τροφοδοτικά τους δε ξέρω αλλά μετα μου είπε έβαλε άλλες κάρτες και έπαιξαν τα pc κανονικά. Τι να πω tester δεν έχω με πολύμετρο να γίνει δουλειά να βάλω το πατέρα μου να το μετρήσει; Αν κ είναι ψιλομανούρα τώρα εδω που τα λέμε.Όπως κ να έχει έχεις δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είχα δώσει σήμερα το πρωι σε ένα γραφείο και δοκιμάστηκε σε 2 pc με 7,xp δε πέρασε το post αν είχαν πρόβλημα τα τροφοδοτικά τους δε ξέρω αλλά μετα μου είπε έβαλε άλλες κάρτες και έπαιξαν τα pc κανονικά. Τι να πω tester δεν έχω με πολύμετρο να γίνει δουλειά να βάλω το πατέρα μου να το μετρήσει; Αν κ είναι ψιλομανούρα τώρα εδω που τα λέμε.Όπως κ να έχει έχεις δίκιο.

 

 

λογικα κατι παιζει με την καρτα...οσο για την μετρηση με πολυμετρο..τι να σου πω..αν εχει ο πατερας σου και το κατεχει το αθλημα..ας το κανει...απλα χρειαζεται να ξερει τι volts/ρευματα να περιμενει απο ποιους ακροδεκτες..(κατι που κανει αυτοματα το τεστερ και τα γνωριζει προφανως)...

 

λογικα θα κυκλοφορουν ονλαιν σχεδιαγραμματα και λογικα στο πλαι το τροφοδοτικο αναφερει καποια στοιχεια σχετικα...

 

τεσπα πηγαινε και την καρτα καλου-κακου για ελεγχο και πιθανη αλλαγη ...γιατι κατα πασα πιθανοτητα αυτη εχει το θεμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βασικά ή η κάρτα είναι ή η οθόνη- τροφοδοτικό λίγο δύσκολο -πάντως το κατέχει ραδιο-ηλεκτρονικός τελείωσε και όντως έχω δει ονλαιν σχεδιαγραμματα όπως λες αλλά λέω να μη τον βάλω σε δουλειά τώρα. Τελος πάντων ευχαριστώ και πάλι θα πάω πλαίσιο να ελέγξουν και εκεί τη κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η οθονη οπως το πληκτρολογιο και το ποντικι κλπ ειναι συσκευες παθητικες..δηλαδη απλα δεχονται σηματα και κανουν την δουλεια τους...

Αν δεν δουλευουν αυτες σωστα , τοτε φταιει η συσκευη "πισω" απο αυτες (π.χ. οθονη......καρτα γραφικων).

Εκτος και αν ειναι καραμπινατη περιπτωση χαλασμενης συσκευης...

 

Στο προκειμενο αν η οθονη δειχνει εικονα γενικοτερα σε αλλα μηχανηματα αλλα οχι σε αυτο με την εν λογω καρτα...φταιει η "απο πισω" συσκευη...δηλ η καρτα γραφικων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτές όταν σύνδεσα το λάπτοπ πάλι έκανε ώρα να πάρει σήμα αλλα τελικά έδειξε εικόνα, αν ψάξεις στο νετ θα δείς πολλές εγγραφές lg blank screen power saving mode. Σήμερα το φωτάκι στο κουμπι τρεμοπαιζε ασπρο ίσα που φαινόταν ενω έπρεπε να είναι μπλε(αναβοσβήνει μπλε σημαίνει power saving mode) ή πορτοκαλί(δεν έχει σήμα ή το pc είναι εκτός λειτουργίας σύμφωνα με το manual) κάτι που ίσως σημαίνει πρόβλημα τροφοδοτικού της οθόνης. Όσο και αν άλλαξα τις ρυθμίσεις power απο το bios, όσο κ αν μπήκα στο μενου της οθόνης απο τα κουμπιά της και έκανα διάφορα εκεί δεν άλλαξε κάτι στη συμπεριφορά της οθόνης. Ελπίζω να τη γλυτώσω μ'ονο με τη κάρτα γραφικών.

ΥΓ : Αναλογικά η οθόνη παίρνει σήμα ύστερα απο κάποια λεπτά απο το λάπτοπ, απο το desktop ψηφιακά έχει κάποιες ώρες συνδεδεμένο δεν έδειξε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχει παραπανω της μιας υποδοχες η οθονη (hdmi , dvi , vga) δοκιμασε με ολες να δεις αν το φαινομενο ειναι σταθερο σε ολους τους τροπους συνδεσης..

Αλλαξε καλωδια (vga , dvi , hdmi) απο αυτα που πιθανως χρησιμοποιουσες μεχρι τωρα οπως και καλωδιο τροφοδοσιας οθονης.

 

Αν παραμεινει το προβλημα , παρε και την οθονη αγκαλια για τσεκαρισμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...