Προς το περιεχόμενο

FreeNAS και Directories


petrostr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω αν με το FreeNAS υπάρχει η δυνατότητα να δημιουργώ στον Server που είναι το FreeNAS φακέλους και χρήστες. Και να ορίζω ότι ο κάθε χρήστης όταν κάνει login, θα "βλέπει" ΜΟΝΟ τον συγκεκριμένο φάκελο που θα του έχω ορίσει εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις οταν ο χρηστης θα καενι login στον freenas?

Ή να εχεις πχ το /home καθε χρηστη στον freenas και να το μοιραζεις στο δικτυο Ν υπολογιστων πχ με nfs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θέλω ένα στυλ εφαρμογής που θα φτιάξω π.χ. 300 folder και 300 users. Ο κάθε user θα κάνει login μέσω web και θα "βλέπει" ΜΟΝΟ το συγκεκριμένο φάκελο που του έχω ορίσει εγώ και όχι τους υπόλοιπους φακέλους.

 

Έτσι σκέφτηκα το FreeNAS, χρήστες είδα πως φτιάχνονται, όμως δεν είδα πως μπορείς να δημιουργήσεις φακέλους, γιατί όπως κατάλαβα όλοι οι χρήστες έχουν προσπέλασει στο / (root) του δίσκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιώματα διαχείρισης μπορείς να βάζεις στους φακέλους και να τα δίνεις σε χρήστες και ανάλογα μπορεί να τους κόψεις ακόμα και το read.

Και οι χρήστες δεν είναι ανάγκη να είναι όλοι τους στο group του admin αλλά μπορείς να τους βάλεις σε κάποιο άλλο group για να μην έχουν πρόσβαση στο root 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως δεν ξέρω στο FreeNAS να φτιάξω φακέλους!!!

Τα δικαιώματα στους χρήστες και ποιον φάκελο ο καθένας τους να βλέπει, ξέρω πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...