Προς το περιεχόμενο

Προβληματική εκτύπωση Lexmark E120


capthookb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 5-6 χρόνια είχα πάρει έναν Lexmark E120.

Δεν έχει εκτυπώσει πολλές σελίδες, εκτιμώ πως είναι γύρω στις 5000-8000. 

Όμως εμφανίζει αυτές τις μαυρίλες που βλέπετε στις φωτογραφίες. Παλιότερα είχα αλλάξει τόνερ, για τον ίδιο ακριβώς λόγο και είχα πάρει συμβατό. Όμως το πρόβλημα δε διορθώθηκε. Τις προάλλες πήρα πάλι τόνερ, καθώς μου είπαν πως λόγω του ήταν δεν ήταν συμβατό είχα τέτοια θέματα. Αποτέλεσμα μηδέν όμως. 

Άρα πρέπει να φταίει το photoconductor kit που παίρνει στο πίσω μέρος. Σωστά;

Το είχα βγάλει να το καθαρίσω αλλά δεν κατάφερα κάτι. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο πέρα από το να το αλλάξω; 

Και αν το αλλάξω να πάρω γνήσιο ή συμβατό; 25.000 δεν άντεξε το γνήσιο με τίποτα, οπότε γιατί να το προτιμήσω πάλι; 

 

 

Η πρώτη σελίδα είναι εντελώς λευκή, πέρα από το "Δοκιμαστική σελίδα εκτύπωσης...." που εγραψα στο πάνω μέρος. Μήπως φταίει κάτι άλλο; Από τη στιγμή που το λέιζερ δεν "γράφει" κάτι άλλο πάνω στο τύμπανο, αυτό πως τραβάει επάνω του τόνερ και σχηματίζονται αυτές οι κηλίδες;

post-42857-0-73564800-1359814898_thumb.jpg

post-42857-0-69635700-1359814915_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακριβώς τον ίδιο εκτυπωτή με το ίδιο πρόβλημα το οποίο μου εμφανίστηκε μετά από πολύ λιγότερες εκτυπώσεις. Πιθανότατα να φταίει το photoconductor όμως είναι υπερβολικά ακριβό για να αλλαχτεί και προτιμότερο είναι να πάρεις άλλον εκτυπωτή. Δεν βρήκα πάντως καμία λύση στο πρόβλημα πέραν της αλλαγής (αν και το drum όπως το είχα δει δεν είχε κάποιο πρόβλημα εμφανισιακά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρει κάποιο τύμπανο συμβατό με τιμή γύρω στα 20-22.

 

Είπα να πάρω laser για να έχω χαμηλό κόστος στις εκτυπώσεις και αντίθετα το έχω πολλαπλασιάσει χωρίς αποτέλεσμα

 

Και να αλλάξω εκτυπωτή, να πάρω τι; Να πάρω κάτι με 60-100ευρώ και να έχω πάλι τα ίδια προβλήματα; 

Ή να πάρω κάτι τέτοιο; http://www.ebay.co.uk/itm/HP-LASERJET-P2015N-PRINTER-32-BLACK-SUPPLY-/160952924126?pt=UK_CamerasPhoto_Printers_Printers_JN&hash=item25798ab7de

 

Τον έχω στη δουλειά και πραγματικά ξυρίζει ο εκτυπωτής. Τόνερ μαζί με τύμπανο (αλλάζουν μαζί) έχουν γύρω στα 20€ και η ποιότητα εκτύπωσης ειναι άψογη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://analosima.gr/product_info.php?products_id=365

 

Είναι το 12026XW.

Βέβαια η σελίδα γράφει για optra e120, αλλά το ίδιο πρέπει να είναι.

Π.χ σε αυτή τη σελίδα έχει drum που λέει πως κάνει για e120,e120n,optra E120, optra E120n

http://www.printerbasics.com/product/11035/12026xw-compatible-lexmark-black-drum-unit/6966/lexmark-e120n

 

Αξίζει όμως, ή μετά από κανένα μήνα θα έχουμε τα ίδια; Σκέφτομαι μήπως η θέση που είναι το τύμπανο δεν είναι απολύτως σκοτεινή και αλλοιώνεται από το φως όσο περνάει ο καιρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να φταίει και αυτό που λες.Τώρα για το αν αξίζει δεν ξέρω,ίσως απλά το αρχικό drum να ήταν ελαττωματικό.

 

Εγώ προτίμησα την λύση αλλού εκτυπωτή αλλά ίσως κάποια στιγμή δοκιμάσω τo drum αυτό μιας και μου έμεινε ένα γεμάτο toner άχρηστο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Επανέρχομαι, γιατί χρειάστηκα επειγόντως να εκτυπώσω ένα έγγραφο και είπα να τον σκαλίσω μπας και καταφέρω να εκτυπώσω κάπως αξιοπρεπώς.

Έβγαλα το τύμπανο στο πίσω μέρος και αφαίρεσα εντελώς το καφέ ελαστικό τύμπανο που ακουμπά επάνω στο πράσινο τύμπανο. Εκτυπώνω μια φορά και βλέπω μια σελίδα Α4 κατάμαυρη από άκρη σε άκρη. 

Άρα πιθανά φταίει αυτό το ελαστικό πράγμα. Δεν εφαρμόζει με αρκετή πίεση επάνω στο πράσινο κύλινδρο και αφήνει λεκέδες πάνω στο χαρτί.

Το έβγαλα, το έπλυνα με νερό, το στέγνωσα καλά και το ξαναέβαλα. Εκτυπώνω μια σελίδα, χειρότερα από πριν...

Τελικά το ξαναέβγαλα, κάπως το πίεσα, το κούμπωσα, και το βάζω πάλι μεσα και τώρα δεν αφήνει καθόλου τόνερ. Σε κείμενο είναι πεντακάθαρο. Μόνο σε εικόνες εμφανίζει αυτά τα μπαλώματα, αλλά στο εσωτερικό της εικόνας (π.χ jpg).

 

Μάλλον ελαττωματικό drum φαίνεται να είναι και μάλιστα μηχανικής φύσης πρόβλημα. Θα δω μήπως μπορέσω να δώσω παραπάνω τάση στα 2 ελατήρια που εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...