Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για διανομη linux σε netbook


chaplin1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα.Επειδη το HP mini που εχω χοντροσερνεται με τα windows 7 starter,σκεφτομουν να δοκιμασω μια διανομη linux.Το netbook ερχεται με 1 gb ram,αν αυτο βοηθαει. Το χρησιμοποιω για εργασιες,μουσικη και streaming.Περιμενω τις προτασεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ίδιο και χρησιμοποιώ το jolicloud, το οποίο τρέχει ικανοποιητικά και είναι εύκολο και προσανατολισμένο για netbook χρήση.

Έχω βέβαια τελευταία και το arch το οποίο φαίνεται να είναι λίγο πιο γρήγορο, αλλά είναι για πιο προχωρημένους χρήστες μιας και η εγκατάσταση και ρύθμισή του απαιτεί χρήση κονσόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να βαλεις οποια διανομη γουσταρεις και θεωρεις οτι μπορεις να διαχειριστεις..απλα πρεπει να επιλεξεις καποιο ελαφρυ "γραφικο περιβαλλον"

 

gnome / kde / unity , θα βαρυνουν πολυ το συστημα...

 

ενω γραφικα οπως lxde/xfce/openbox/e17/mate/cinnamon ειναι πολυ πιο ελαφρια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jolicloud και απο εμενα...επειδη ειχα καθησει για ενα διαστημα και προσπαθουσα να βρω το καταλληλο os για netbook..δοκιμασα jolicloud lubuntu και mint lmde...αν εισαι αρχαριος οπως εγω πραγματικα το jolicloud πηγαινε παρα πολυ καλα...τα αλλα 2 ηταν λιγο πιο αργα σε αποδοση...αλλιως...η αλλη επιλογη ειναι xp με nlite...πειραγμενη απο εσενα δηλαδη...(και παντα μιλαω για αρχαριο χρηστη γιατι μπορεις να βαλεις και debian openbox για παραδειγμα)...απο βασικες επιλογες παντως προτεινω αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου προτείνω Lububtu!

παρα πολυ καλη διανομη,ubuntu based και με πολυ καλη υποστηριξη απο τη κοινώτητα!

Το χρησιμοποιώ εδω κι 2 χρονια στο lenovo ideapad s-10,και πεταει!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...