Προς το περιεχόμενο

Warcraft (Η ταινία)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την είδα.

7/10 γιατί είμαι φαν της σειράς.

Ήταν λίγο αχταρμάς η όλη ιστορία αλλά του δίνω ελαφρυντικά διότι υποτίθεται ότι είναι εισαγωγική ταινία.

Ηθοποιία σκάρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι μέτρια ταινία με άριστη μουσική.

 

Που δε σου άρεσε η μουσική;

Κατεβάζω το OST , θα το ακούσω 2 φορές και θα επανέλθω.

Αλλά στο ότι η ταινία ήταν ΚΑΛΗ , επιμένω. ΔΕΝ ήταν μέτρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που τα γούστα του είναι διαφορετικά από τα δικά σου 

 

Σωστά,γιατί όταν πας να δεις επικούρα με ορκ από παιχνίδι του '90,προφανώς περιμένεις να πέσουν κεφάλια με υπόκρουση αγαπημένης Bίσση,και ξενερώνεις με τα τύμπανα του πολέμου στο intro.

 

Γούστα είναι αύτα,αλλά το σχόλιο σου είναι άτοπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβάζω το OST , θα το ακούσω 2 φορές και θα επανέλθω.

Αλλά στο ότι η ταινία ήταν ΚΑΛΗ , επιμένω. ΔΕΝ ήταν μέτρια.

 

 

 

Γούστα όπως είπε και ο Σταύρακας πιο πάνω,αλλά δεν είναι και τόσο δύσκολο να βαθμολογήσεις μια ταινία.

Όλες οι ταινίες ,έχουν κάποια πράγματα,που είτε το θες είτε όχι,είτε τα προσέχεις είτε όχι,διαμορφώνουν την γνώμη σου.

Τα σπας σε επιμέρους κομμάτια λοιπόν,τα αναλύεις,και καταλήγεις.

 

Σκηνοθεσία.          Ελλιπής ανάπτυξη ανθρώπινων χαρακτήρων,που σε αποστασιοποιεί από τι τους συμβαίνει.Immersion σε game movie, μηδέν.Αποτυχία μεγάλη.

Πέθανε ο βασιλιάς της συμμαχίας,στη μόνη καλή στιγμή της ταινίας από θέμα ηθοποιίας,και όλη η αίθουσα ήταν σαν την κερκίδα

του Απόλλωνα Σύρου σε γκολ σε ματς εκτός έδρας,κεκλεισμένων των θυρών.

Στα παπάρια σου ,για την πιο σημαντική στιγμή που σου χτίζει ολόκληρη τη τριλογία που θες να πουλήσεις,στα παπάρια του και ο θεατής.

 

Ηθοποιοί.              Καλύτερα να ήταν cgi όλα. Καλύτερα να βλέπαμε μόνο horde.Χίλιες φορές.Οκ,φυσικά και δεν ήταν όλα κόπρος του Αυγεία,αλλά μικρή η διαφορά της ευκοίλιας από τη διάρροια.

 

Σενάριο.                Ωραία μεταφορά του παιχνιδιού.Ελλιπές όσον αφορά το alliance lore και την ανάπτυξη των χαρακτήρων.

Οπτικά εφέ.           Για Όσκαρ.Τόσο πολύ cgi,και τόσο καλοφτιαγμένο,μόνο σε ταινίες του Βay.

Μουσική.               Πολύ καλή.

Φωτογραφία.         Πολύ καλή.Με τόσο cgi βέβαια,αλίμονο.

Ενδυματολογία.     Πολύ καλή.

Μακιγιάζ.               Η Γκαρόνα ξέβαφε. :-D Ένα πράγμα είχε τεχνικά δύσκολο ο μακιγιέρ,και του βγήκε σαν Σρεκ.

Μοντάζ.                 Είχε και τις ,χάλια,στιγμές του.

 

Η ταινία λοιπόν,άφησε σίγουρα χαρούμενο τον φανατικό παίκτη,αλλά αυτό δε την κάνει και καλή ταινία,εν γένει.

Καλή ταινία ήταν το dark knight.

Έβαζες να δεις τον μπατμαν να παίζει ξύλο,και το ξύλο σου το έβλεπες,και την δράση σου,και την ανθρωπινη πλευρά των χαρακτήρων,και με όλους ταυτιζόσουν γιατί έβλεπες τι τους οδήγησε εκεί.Ήταν ένα ισορροπήμενο superhero movie.Είχε πρόγραμμα :-D

 

Εδώ,έβαζες να δεις warcraft,έσκαγε η μουσικάρα και η ορδή με τη μαγεία να μεταφέρεται,έσκασε και ο φίλος του Τζον Σνόου να παίξει csi,βλέπεις στρατηγό,βασιλιά,φύλακα,μουνάκι ορκ,και μετά από μια ώρα πόλεμο.

 

Κάποια σχέση φιλική είχε ο βασιλιάς με τον φύλακα και τον Λόθρακ,δε μάθαμε ποτέ.Οπότε,όταν τους πρόδοσε,κλάιν.

Κάτι έγινε με τον μαθητή και τον Φύλακα,δεν μάθαμε ποτέ.Όταν ψοφολογάει στα χέρια του δηλαδή,κλάιν.

Κάτι παιζόταν με τον Λόθρακ και το μουνάκι ορκ,τους είδαμε να ανταλλάσουν μία φορά βλέμματα αλά τουάιλαιτ,και τέλος.

Μετά πληγώθηκε,γιατί τον πρόδωσε κάποια που δύο σκηνές,κυριολεκτικά, πριν την φύλαγε με όπλο στην πλάτη.

Είδες και οκτώ μαγικά,4 ίδιες μεταφορές,2 ίδιες πύλες,έναν μαθητή που μισή ώρα πριν έβγαζε κάτι μπλε κακάδια από τα χέρια και τώρα κρατάει ορκ στα δύο μέτρα από το έδαφος,και ένα γαμάτο AOE,που επίσης δεν έμαθες ποτέ γιατί λειτούργησε,γιατί ποτέ δεν έμαθες τι σκατά είναι το fell.Το οποίο διέφθειρε τον Φύλακα,βασικό χαρακτήρα στην ιστορία σου,αλλά επίσης δεν είδες ποτέ να γίνεται.Οκ,σου άφησε κάτι υπονούμενα,δεν του σηκωνόταν ,η μαγεία,τόσο εύκολα τώρα τελευταία.

 

Έχει και άλλα να γραφτούν,αλλά το point taken το πέτυχα νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτα που αναφερεις παραπανω(οχι οτι διαφωνω σε αρκετα)το μονο πραγματικο κακο ειναι τι νοοτροπια ειχες εσυ(γενικα μιλώντας)πριν πας να δεις την ταινια. Αν ηθελες την ταινια να την παρεις τοσο πολυ στα σοβαρα τοτε ειναι λογικο να ψειριζεις και τις λεπτομερειες.

 

Αλλωστε εγω πηγα να δω την ταινια για το χαβαλε,χωρις πολλες απαιτησεις απο αυτη πριν την δω,γνωριζοντας επισης οτι εχει κοπει υλικο που ναι ισως απανταγε σε ολα ή ορισμενα απο τα παραπανω που αναφερεις στο τελος. 

 

Οσο για τα περι ηθοποιων το ξαναλεω για αλλη μια φορα,ηρεμιστε λιγο μεταφορα παιχνιδιου στο cinema πηγατε να δειτε και οταν ειδικα μιλαμε και για τετοιου ειδους προφανως και περισσοτερο για τα CGI. Τωρα αν ο αλλος μου θελει Οσκαρικες ερμηνειες τοτε ενταξυ τι να πω....(οχι οτι θα με χαλαγαν καλυτερες ερμηνειες αλλα δεν θα κατσω να σκασω κιολας γιαυτο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα μαν,δεν πήγα να δω warcraft για να το παίξω κριτικός .

Έγινα κριτικός για να περιγράψω πόσο κακή ταινία ήταν.. :-D :-D :-D

 

Το θέμα είναι,αν βγαίνοντας από το σίνεμα θεωρείς πως άξιζε να δώσεις 4,5,6 ευρώ να την δεις.

Και η απάντηση φυσικά είναι ναι,για εμένα.

Όχι,μόνο, γιατί είναι game movie,και θέλουμε και άλλες,αλλά γιατί είναι καλό game movie.

Και δεν έχουμε και πολλές,έτσι;Κάτι Λάρα Κροφτ και κάτι μεγαλύτερες αποτυχίες και από τη διεθνή καριέρα της Βίσση(κάτι έχω με την Άννα σήμερα).

 

Θα μπορούσαμε όμως,να μην μιλάμε για ένα καλό game movie,αλλά για καλή ταινία.

Τι τα χωρίζει;Ότι ανέφερα παραπάνω.

 

Δεν είναι ψείρισμα,απλή παρατήρηση είναι.

Ένα ωραίο πλάνο,είναι ένα ωραίο πλάνο,είτε έχεις σπουδάσει σκηνοθέτης είτε βοηθός φυτικής παραγωγής.

Ο ένας θα μετρήσει γραμμές και δομές,ο άλλος θα πει "Ωραίο".

 

Κυριολεκτικά στα παπάρια μου αν ο Λόθρακ ήταν ανέκφραστος σε όλη την ταινία,κεφάλια να πέφτουν από τσεκούρια για λίπασμα στο Άζεροθ,ήθελα.

Αλλά αν έπαιζε λίγο,μπορεί να νοιαζόμουν,που έχασε το φίλο του,το γιο του,τον άλλο φίλο του,το γκομενάκι.

Τώρα ,ένα κομμάτι της ταινίας,μου ήταν απλά αδιάφορο.Και δεν ήταν μόνο ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο το ειπα και πιο πανω οτι απο την στιγμη που κοπηκε οπως λενε υλικο 40λεπτο(που σιγουρα θα απαντουσε σε μερικα απο αυτα που αναφερεις)και επισης υπηρχε και ο φοβος λογω προιστοριας μεταφορων παιχνιδιων στο cinema(οπως και επιβεβαιωθηκαν οι φοβοι απο τους κριτικους)ειναι λογικο να το πηγαν πιο εκ του ασφαλους καθως ουτε το sequel ηταν δεδομενο για να πεις οτι εξ αρχης θα επενδυσουν και σε πιο γνωστους ηθοποιους οπως εγινε στον αρχοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ,αλλά εμένα δε με νοιάζει τι κόπηκε.Με νοιάζει τι είδα.

Μπορεί να γυρίσανε και ολόκληρη την ταινία με άλλους ηθοποιους.Αδιάφορο.

 

Δε χρειάζεται να είναι γνωστός για να είναι καλός για ένα ρόλο,ο ηθοποιός.

 

Αν πάντως ,είναι τόσο ουσιώδη αυτά τα 40 λεπτά στην πλοκή,εγώ στο 2 δε θα πάω κινηματογράφο να το δω.

Εδώ ξενέρωσα στο lotr 3,όταν είδα τη σκηνή με το στόμα του Σάουρον να πετάει το μίθριλ στον Νταμπλντορ   :ph34r:

Eκτός του ότι ήταν φοβερή σκηνή,δεν άλλαζε κάτι στην πλοκή ,παρά μόνο στο μυαλό σου.

Άλλα αρχίδια φύτρωσε ο Άραγκορν ,κάνοντας ντου μη γνωρίζοντας αν ο Φρόντο είναι ζωντανός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι αλλα εφαγες λιγο το lore των Draenei για το πως προεκυψαν οι Eredar lords οπως ο Archimonde και ο Kiljaden και γιατι στην ουσια ο Velen τους οδηγησε στο Azeroth. Κοινως πρωτα ο Sargeras πλησιασε τα Draenei και μετα τα orc. :P

 

 

Ειπα να μην το παω τοσο πισω στην ιστορια του Velen , του Kiljaeden ,του Archimonde και το παρε δωσε που ειχαν με τον Sargeras.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον θα ασχοληθούν αλλά αν κρίνουμε από τον τρόπο που φτιάχνουν ταινίες λογικά πολλοί από αυτούς θα είναι υποβιβασμένοι

πως είναι κάτι χαραχτήρες στο marvel universe ή x-men που υποτίθεται πως είναι πολύ ιστορία κι έτσι αλλά στις ταινίες μπορεί να παίξουν σχεδόν κομπάρσοι και να πεθάνουν μετά από 10 δευτερόλεπτα, κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...