Προς το περιεχόμενο

Warcraft (Η ταινία)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ok δεν είπε μόνο ένας πως του άρεσε, είπε και άλλος κόσμος πως πέρασε καλά.

 

Όπως εγώ... είπα είναι μια καλή action/fantasy ταινία στην οποία πέρασα ένα ευχάριστο δίωρο. Έχει καλά στοιχεία έχει και κακά.

 

Εγώ απλά ελπίζω να υπάρξει συνέχεια, να μάθουν από τα λάθη και να πάρουμε ένα καλύτερο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 948
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι δεν το διατύπωσα σωστά, καλύτερα ότι ένας-δύο μόνο ενθουσιάστηκαν και οι υπόλοιποι την βρήκαν από απλά καλή έως μέτρια ή κακή...

γενικά εννοώ ότι αν θέλει σώνει και ντε κάποιος μια στατιστική εικόνα για τη ταινία και το πόσο πέραση είχε -αν όντως αυτό τον ικανοποιεί σε κάποιο βαθμό και πρέπει να το μάθει δλδ :P -, η γενικότερη εικόνα που προκύπτει από το φορουμ δεν είναι και η πιο ενθουσιώδης aka ένα ενδεικτικό στατιστικό απτό στοιχείο....

 

και γώ πέρασα σχετικά ευχάριστα απλά δεν τη θυμάμαι τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τη θυμάμαι αλλά έχω επαφή με το παιχνίδι και το lore. Κάποιος ο οποίος το ξέρει απλά πιθανώς να μη θυμάται πράγματα.

 

Μια γενικότερη αίσθηση που έχω πάρει εγώ από διάφορα forums, άρθρα, συζητήσεις κλπ είναι πως είναι μια μέτρια ταινία κάπου στο 6 με 7 αν είναι να βάλουμε ένα βαθμό.

 

Όχι πως κατέχω την απόλυτη αλήθεια προφανώς απλά αυτή την αίσθηση έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, πλην της μίας εξαίρεσης, δεν έχω διαβάσει από κάποιον άλλο εδώ ότι του άρεσε η ηθοποιία, οπότε έχουμε ως δεδομένο ότι ένα μεγάλο αρνητικό είναι το πόσο κακές ερμηνείες είχαμε.
Από εκεί και πέρα, φαντάζομαι είναι λίγο υποκειμενικά τα πράγματα, αλλά η γενική αίσθηση είναι ότι και η σκηνοθεσία ήταν κακή, έγινε εισαγωγή πολλών χαρακτήρων χωρίς εμβάθυνση και πολλές φορές ασύνδετες σκηνές και το σενάριο δεν ξεχώρισε, χωρίς να είναι και κακό.

​Δεν είναι κακό ξεκίνημα πάντως, ήδη είναι η πιο πετυχημένη μεταφορά βίντεο γκέιμ από πλευράς εισιτηρίων, ξεπερνώντας το Prince Of Persia, που εμένα μου άρεσε πάρα πολύ και με στενοχώρησε που δεν είδαμε ποτέ συνέχεια, το κακό είναι όμως ότι σε επόμενη ταινία, αν δε γίνει re-casting, δύσκολα θα δούμε καλύτερες ερμηνείες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω προσπαθει ο αλλος να μου υποστηριξει οτι η αλλη δεν ηταν καλη γτ ειχα δυσκολο ρολο κτλ που επαιζε την γκαρονα.....Ενταξει μου εχουν πεσει τα μαλλια με αυτα που διαβαζω μερικες φορεσ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, πλην της μίας εξαίρεσης, δεν έχω διαβάσει από κάποιον άλλο εδώ ότι του άρεσε η ηθοποιία, οπότε έχουμε ως δεδομένο ότι ένα μεγάλο αρνητικό είναι το πόσο κακές ερμηνείες είχαμε

 

 

 

αυτο δεν ειναι επιχειρημα. γιατι ειναι κακες οι ερμηνειες; ο Khadgar γιατι επαιξε ασχημα; με λεπτομερειες. δεν ειχε εκφραστικο προσωπο; δεν κουναγε τα χερια του; δεν επειθε ως αχαρος,μαθητευομενοως μαγος οπως ηταν ο ρολος του; γιατι δεν επειθε;

ο αλλος πιο πανω ελεγε οτι ο Lothar ηταν ανεκφραστος σε ολη την ταινια. του παρεθεσα 3 σκηνες οπου εκφραζε συναισθηματα. δεν ειδα ανταπαντηση πανω σε αυτο.

Το επιχείρημα που χρησιμοποίησα βρίσκεται στην ίδια πρόταση που έκανες quote. Η ταινία κοινώς πάτωσε στην Αμερική

 

 

αυτο ειναι πλανη, δεν ειναι επιχειρημα. 

επισης ειμαι ο μονος εδω μεσα που του αρεσε η ταινια; νομιζω υπαρχουν αρκετα παιδια εδω που την ευχαριστηθηκαν παρολο τα οποια προβληματα της.

πχ ο Wayward ειναι ενας.

επομενως, δεν τα λες καλα.προσπαθησε ξανα.

Εγώ απλά ελπίζω να υπάρξει συνέχεια, να μάθουν από τα λάθη και να πάρουμε ένα καλύτερο αποτέλεσμα.

 

 

 
και να βγει συνεχεια, το πιο πιθανο ειναι να κοπει το budget κατα πολυ, ενω αμφιβαλω αν θα επιστρεψει ο Duncan να συνεχισει την ιστορια.
οποτε θα παρουμε κατι πολυ κατωτερο του πρωτου και τελειως διαφορετικο απο την τριλογια που σχεδιαζανε αρχικα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα μου αρεσε, δεν τρελαθηκα κιολας αλλα περασα καλα.
 
Killik δε ξερω για τους αλλους, εγω μαζι σου. Καθαρισα.
 
hqdefault.jpg

 

:P 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δεν ειναι επιχειρημα. γιατι ειναι κακες οι ερμηνειες; ο Khadgar γιατι επαιξε ασχημα; με λεπτομερειες. δεν ειχε εκφραστικο προσωπο; δεν κουναγε τα χερια του; δεν επειθε ως αχαρος,μαθητευομενοως μαγος οπως ηταν ο ρολος του; γιατι δεν επειθε;

ο αλλος πιο πανω ελεγε οτι ο Lothar ηταν ανεκφραστος σε ολη την ταινια. του παρεθεσα 3 σκηνες οπου εκφραζε συναισθηματα. δεν ειδα ανταπαντηση πανω σε αυτο.

Τι ανταπάντηση να δεις όταν λες ότι παρέθεσες 3 σκηνές που εξέφραζε συναίσθημα; Και η Καγιά στις Σειρήνες του Αιγαίου, 3 random γκριμάτσες τις έκανε. Οκ, αν σκοτωνόταν ο γιος της μπρος τα μάτια της, πιστεύω ότι κάτι καλύτερο από το ίδιο στατικό βλέμμα και το στόμα που ήταν λίγο ανοιχτό και μετά έκλεινε, θα το πετύχαινε και ας μην είναι ηθοποιός.

 

pysWxuQ.png

YsKJqD7.png

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε για την ηθοποιία, ίσως συμφωνούμε δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας αλλά την είδαμε 8 άτομα που παίζαμε wow και γουστάραμε όλοι. Εδω ψηνομαστε να το ξαναρχισουμε μονο και μονο για την καυλαντα.

 

Το είδαμε σε 3d. Απίστευτο Cgi,μάλλον το καλύτερο που έχω δει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδηποτε μπορει να πει καποιος γιαυτην την ταινια αλλα για την ηθοποιια δεν υπαρχουν λογια. Ειναι απλα οτι χειροτερο εχει περασει απο τον σινεμα τα τελευταια χρονια. Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για ταινια τετοιου budget .Οταν το cgi εχει περισσοτερο συναισθημα απο τον πραγματικο ηθοποιο κατι εχει παει πολυ στραβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να πούμε και του στραβού το δίκιο και χωρίς να θέλω να βγάλω εντελώς το βάρος από τους ηθοποιούς, το acting επηρεάζεται αρκετά από το πολύ CGI. Όταν τα πάντα γύρω είναι greenscreen, είναι πολύ πιο δύσκολο για τον ηθοποιό να έχει το ίδιο performance σε σχέση με ρεαλιστικά σκηνικά και καταστάσεις.

 

That being said, και πάλι το acting παραήταν μέτριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ας γραψω και εγω την γνωμη μου αφου χαρη στην εξεταστικη την ταινια την ειδα σημερα και αρα απο τους τελευταιους και καλα.

 

Με βαση το τι ειχα διαβασει εδω μεσα πραγματικα ειχα παρα πολλες αμφιβολιες αφου πολλα κακα λογια λεγανε και καποιοι fan(μη χεσω με αυτα που γραφανε).

 

Αρχικα να ξεκινησω απο αυτο που βλεπω και γραφεται τελευταια,κοινως για τους ηθοποιους και τις ερμηνειες. Ενα μεγαλο μπραβο απο μενα στον κυριο Duncan Jones που δεν πηγε με την λογικη των περισσοτερων να παρει γνωστα μεγαλα ονοματα και να τα χρυσοπληρωσει μπας και τραβηξει κοσμο,με αποτελεσμα να κοπουν αρκετα χρηματα απο το budget και αρα και απο το CGI.

 

Δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα με τι μυαλα πηγαν ορισμενοι πριν την ταινια και κραζουν τις ερμηνειες/ηθοποιους.Οχι δεν ξεχωρισε καποιος απο αυτους και σχεση και με ταινιες τυπου αρχοντα οι ερμηνιες ειναι πιο ρηχες,αλλα στην τελικη Warcraft ταινια πηγα να δω αρα τι να τις κανω τις ερμηνειες ή να πεταγαν καμια ατακα?Το Wow δεν εγινε γνωστο και μεγαλο γιατι ειχε ατακες και χαρακτηρες οπως ο Gandalf του Lotr ουτε οι οπαδοι εχουν τετοια απαιτηση.

Για να δουν CGI/εφε πηγαν οι περισσοτεροι(και οι οπαδοι κυριως και η ταινια σε αυτο το πραγμα τα καταφερε καλυτερα απο οποιαδηποτε ταινια φετος και αυτο στην τελικη μετραει.

Τωρα αν ο αλλος(ή οι γνωστοι κριτικοι)νομιζανε οτι πανε να δουνε το Οσα παιρνει ο ανεμος ή την γεφυρα των κατασκοπων(σαν πιο προσφατη και καλα)τοτε λαθος ταινια ή με λαθος μυαλα πηγαν. Βεβαια εχω τεραστιο παραπονο απο την επιλογη του Lothar αλλα θα πω για αυτον πιο μετα.

 

Οσον αφορα το σεναριο ηταν σε γενικες γραμμες πολυ καλο και αρκετα αξιολογη μεταφορα σε σχεση με παιχνιδια/βιβλια παρολο που δυστηχως σε καποια σημεια ξενερωσα αρκετα οπως την τελικη μαχη του Medivh (που θα προτιμουσα να το πανε με βαση το lore για την καταλληξη του και οχι οπως το κανανε),την τελικη σκηνη Garona/King Lane που παλι ηταν πολυ κακη εκτελεση,και γενικα το ολο Garona/Lothar που κανανε αν και δεν ειχε τοσο ρομαντζο οσο διαβαζα(ευτυχως)και ψιλο ειχε μια συνοχη στην ταινια αυτο,εδω δυστηχως ειμαι τελειως καθετος με τον Killik με την ολη επιλογη Lothar/garona και οχι medivh/garona. Καλως ή κακως μιλαμε για μια αλλαγη η οποια ειναι τεραστια και οσο να ναι  χτυπαει πολυ ασχημα.Οσον αφορα ομως τους ηθοποιους δυστηχως η επιλογη του Travis για Lothar ηταν κακιστη.Ο Lothar(σαν commander που αυτο το πραγμα μονο για commander δεν εβγαζε)με βαση το lore ηταν απο τις σημαντικοτερες φιγουρες τοτε,κοινως τεραστια μορφη και δυστηχως ο Travis εκτως των μαχων ηταν τραγικοτατος.

 

Στον τομεα των Cgi δεν εχω να πω πολλα.Οπως εν μερη και στις ταινιες Xmen ετσι και εδω το Cgi εχει τον πρωτο λογο. Οπως ειπα και πιο πριν επειδη ακριβως εγινε επιλογη(αντικειμενικα)μη γνωστων ηθοποιων το αποτελεσμα ηταν να παει το budget εκει που πραγματικα πρεπει και η συνολικη δουλεια απο τα orcs και τις 2 πολεις(τα λιγα που ειδαμε απο ironforge τελος παντων)να ειναι παρα πολυ καλη. Οι δε στολες των ανθρωπων επισης παρα πολυ καλες.

 

Επισης το τελος της ταινιας δεν βγαζει τοσο σε sequel οσο λεγανε μερικοι απλα βλεποντας το γνωστο μωρο να φτανει εκει που φτανει.

 

Σαν χοντρο(ας το πουμε αρνητικο)ειναι οτι καποιες φορες αλλαζε αποτομα η εικονα και χαλαγε την συνοχη της ταινιας(ισως σε αυτο να φταιει το 40λεπτο κομμενο περιεχομενο δεν ξερω,αλλα καλως ή κακως σαν τελικο αποτελεσμα πρεπει να αναφερθει)και επισης η τελικη μεγαλη μαχη.Η τελικη αυτη μαχη ενω πολυ σωστα και ομορφα την χωρισανε σε 2 κομματια δυστηχως επρεπε να αφιερωσουν παραπανω χρονο στην κεντρικη μαχη. Σε αυτο επισης αλλο αρνητικο ειναι η επιλογη να πολεμησουν μονο οι ανθρωποι ενω στο συμβουλιο και καλα υπηρχαν κανονικα και Elf και Νανοι(για να μην βαλω μεσα και την απουσια των μαγων του Kirin Tor).

Δεν ξερω βεβαια αν αυτο εγινε για τα δουμε σε sequel αλλα οπως και να εχει ειναι αλλο ενα πραγμα που επρεπε να δωθει παραπανω βαση.

 

Τελος οσον αφορα το αν η ταινια ειναι ιδανικη για ατομα που δεν εχουν σχεση με το συμπαν του Wow,η απαντηση μου ειναι και ναι και οχι.

Δηλαδη αν και εχει μεσα αρκετες αναφορες(σχετικα γιατι θα μπορουσαν να βαλουν παραπανω ονοματα οπως του Grom πχ :P)ειναι αληθεια οτι η ταινια απευθυνεται σχεδον αποκλειστικα σε οσους εχουν επαφη με το παιχνιδι και μετα σε ολους τους αλλους,αλλα παρολα αυτα ενας θεατης που εχει δει πχ εστω τον αρχοντα(να ξερει δηλαδη τι ειναι το orc)μπορει να την ψιλο παρακολουθησει ανετα αφου ψιλο αναφερουν τα περισσοτερα πραγματα απο που προκυπτουν(σε μερικα παλι οχι οπως για Burning Legion που απλα γινεται μια αναφορα δευτερολεπτων).

 

Γιαυτο αλλωστε ειναι με διαφορα η καλυτερη μεταφορα παιχνιδιου στην μεγαλη οθονη.Γιατι πολυ απλα μενει πιστη σε αυτο απο το οποιο προερχεται. Επισης ειναι λογικο να υπαρχει και μια επιεικεια για την ταινια μιας και ειναι η πρωτη αποπειρα μεταφορας οχι μονο του Warcraft(που εχει το περισσοτερο lore απο ολα τα παιχνιδια της Blizzard)αλλα και γενικα παιχνιδιου της Blizzard και φυσικα υπαρχουν πολλα περιθωρεια βελτιωσης σε sequel( που θελω να πιστευω οτι θα βγει.)

 

Σαν βαθμολογια λοιπον της βαζω ενα 7 γενικα σαν ταινια και σαν μεταφορα του συγκεκριμενου παιχνιδιου στην μεγαλη οθονη(και απο πλευρας οτι το CGI ηταν τοσο πετυχημενο,οπως και οτι πηγα για να δω ταινια κυριως για τα εφε και αυτο το καταφερε και με το παραπανω),και σαν οπαδος ενα 8/10. 

 

Ειναι κυριολεκτικα απαραδεκτο η εν λογω ταινια με τα οποια λαθη ειχε(που μπορουν να διορθωθουν ευκολα σε Sequel)να χαντακωθει τοσο πολυ απο τους κριτικους,που πιστευω οτι επαιξαν τον μεγαλυτερο ρολο στις υπερβολικα χαμηλες(με βαση και τον κοσμο που παιζει Wow και Hearthstone στην Αμερικη)για δεδομενα Αμερικης πωλησεις.

Ελπιζω τουλαχιστον να εχει μεγαλες πωλησεις Dvd/blu ray.

 

Α και τελος να μην ξεχασω να αναφερω κατι που μου εκανε υπερβολικα ασχημη εντυπωση.Ειναι η πρωτη φορα που βλεπω διαφημιση ποντικιου(Razer συγκεκριμενα)αλλα και κινητου(huawei p9)σε προβολη ταινιας στο cinema,ειδικα για το πρωτο. Απλα ελεος.....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...