Προς το περιεχόμενο

Warcraft (Η ταινία)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ ήθελα κάτι απλό (αλλά όχι εύκολο): να μπορέσει η ταινία να μου δημιουργήσει, έστω σε μία σκηνή σε κάποια φάση, συναισθήματα αντίστοιχα με αυτά που μου δημιουργούσαν τα περισσότερα από τα trailer του WoW.

 

Δυστυχώς δεν τo έκανε και ούτε καν πλησίασε στο να το κάνει, άρα με άφησε εν μέρη ανικανοποίητο. Και πιστεύω ούτε στον περισσότερο κόσμο δημιούργησε ιδιαίτερα συναισθήματα, είτε ήταν fan του warcraft είτε όχι.

 

Κακή δεν ήταν όμως σε καμία περίπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπαμε, η ταινια ειναι πετσοκομενη, λειπουν 40λ υλικου. τα παραπονα σου στην Universal, οχι στον σκηνοθετη.

 

 

αναφερομαι στην τελευταια σου προταση οτι φταιει καθαρα ο σκηνοθετης, κατι που προφανως δεν ισχυει.

final cut της ταινιας του δεν ειχε αυτος, ειχε το στουντιο. και δεν μιλαμε οτι λειπουν 10-20m αλλα 40m.

πολλες σκηνες που υπηρχαν στα τραιλερς και στο ComicCon footage, απουσιαζουν απο την ταινια. δεν φταει γιαυτο ο σκηνοθετης.

 

και απο την στιγμη που λες οτι θα ηταν "κουραστικη" με τα παραπανω λεπτα, συγνωμη αλλα τοτε ο Fulgore πιο πανω εχει δικιο.

 

Στην δική μου πρόταση αναφέρεσαι.

Τι σημαίνει ο σκηνοθέτης δεν είχε final cut;

Ειλικρινά,δεν γίνεται αυτό.

Την βλέπει στην πρεμιέρα με τους δημοσιογράφους πρώτη φορά;

Δε γίνεται αυτό.

 

Βγες και πες,αυτό το αίσχος δεν είναι έργο μου.Αν θες να λέγεσαι καλλιτέχνης,και όχι εντολοδόχος που φωνάζει πάμε.

 

Αν το dvd με τα extras βγάζει καλύτερη ροή και ιστορία,εγώ και όλοι φαντάζομαι δε θα ξαναπάμε κινηματογράφο να δούμε warcraft.

Μία φορά κορόιδα..μία φορά..και ας την είδα με 4,5 ευρώ.Θα τα βγάλω από το κατέβασμα των άλλων δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι φανερο οτι αγνοεις πως δουλευει το Hollywood. 

στις μεγαλες παραγωγες τουλαχιστον, λιγοι σκηνοθετες εχουν το δικο τους final cut. 

διαφορετικα δεν θα υπηρχε λογος να υπαρχουν Director's Cut εκδοσεις ταινιων εξαρχης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως διαφωνω τελειως με το παραπανω.Δεν ειναι τυχαιο πως εχουν τοσο κακη φημη ταινιες βασισμενες στα παιχνιδια ως τωρα και πως ενω το Wow παρολο που ειναι η καλυτερη μεταφορα ως τωρα εφαγε τοσο κραξιμο.

 

Πρεπει ο κοσμος στην τελικη να αποφασισει τι θελει τελικα.Σαπιες ταινιες τυπου Resident evil και Tomb raider να απευθυνονται και καλα σε ολους ή ταινιες βασισμενες στο παιχνιδι. Μεση λυση δεν υπαρχει...

 

Εκτως αν απλα παραδεκτουμε οτι ο κοσμος στην τελικη δεν ξερει τι θελει.

 

Τι να σου πω ; Μπορεί ο κόσμος όντως να μην ξέρει τι θέλει. Πέρα από αυτό όμως το συγκεκριμένο φιλμ είχε όλα εκείνα τα πλεονεκτήματα να προσεγγίσει περισσότερο κοινό όπως αυτό του Άρχοντα ή του Game of Thrones. Και δική μου αίσθηση είναι ότι πέρα από αυτούς που ήδη έπαιζαν το παιχνίδι όλοι οι άλλοι μάλλον έμειναν παγερά αδιάφοροι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μεινανε αδιαφορι διοτι εχουν αλλαξει οι προτιμησεις του κοινου. θελουν πλεον το οικειο, το brand, το trendy ενω αποφευγουν οτιδηποτε εχει καποιο "στιγμα".

οπως ειπα και πριν, αν ειχε την σταμπα της Marvel, θα το ειχαν εκθειασει ως αριστουργημα οπως κανουν και με τις υπολοιπες μετριοτητες της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο οικείο ήταν το GoT πριν βγει; Ή το LotR; Ναι, πολλοί τα είχαν διαβάσει, αλλά το ποσοστό μικρό σε σχέση με τους fans που απέκτησαν μετά τις ταινίες. Κοίτα που έφτασαν τώρα επειδή οι ταινίες/σειρά ήταν απόλυτα επιτυχημένες.

 

Το Warcraft δεν είναι αντίστοιχα οικείο και αυτό; Mιλάμε τουλάχιστον για 12m συνδρομητές WoW στο peak του, και βάλε και άλλους που είχαν παίξει μόνο τα rts ή είχαν διαβάσει κανά βιβλίο. Βάλε και τις γκόμενες του κάθε gamer που τρώγανε γράψιμο για να raidάρει, ή που raidάρανε μαζί τους στην τελική.

 

Τα "αριστουργήματα" της Marvel φαίνεται πως με το χρόνο απαξιώνονται όλο και πιο πολύ. Επίσης αν η Marvel είναι οικεία, είναι κυρίως οικεία σε αντρικό κοινό που έχει διαβάσει comics, έχει δει τα παιδικά στη μικρή ηλικία κλπ. Άρα το ίδιο ισχύει και για τους gamers.

 

Αυτό που λες δε στέκει λοιπόν. Τρελό brand είναι το Warcraft, ίσως μεγαλύτερο από κάποια άλλα που τώρα δείχνουν δημοφιλή. Το θέμα είναι ότι για οποιονδήποτε λόγο δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα να προσελκύσει νέο κοινό. Σαν fan service είπαμε, πολύ καλό αλλά αυτό δε φτάνει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινία ήταν απλά μέτρια ακόμη και για τους fans. Το συνειδητοποιείς από τις αντιδράσεις τους μέσα στον κινηματογράφο όταν οι σκηνές που τους ενθουσίασαν περισσότερο ήταν 2 και μάλιστα αστείες ( murloc και polymorph )

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πλακα ρε μαγκες παντως να βλεπω τον Kilik απογνωσμενα να προσπαθει να κρατησει την ταινια ψηλα που ηταν μετρια και να πηγαινει στο θεμα για το The Force Awakens και να λεει οτι ηταν παπατζα μαζι με αλλες 1002 μ......ιες. Διασκεδαζω απειρα με την παρτη του πραγματικα...Μπαινω καθε μερα στις ταινιες να δω τι νεα ιστορια (το θετω απειρα ευγενικα) θα γραψει να γελασω.... Να σαι καλα ρε μαγκα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ή το LotR; Ναι, πολλοί τα είχαν διαβάσει, αλλά το ποσοστό μικρό σε σχέση με τους fans που απέκτησαν μετά τις ταινίες.

Αν googlάρεις θα δεις ότι το Lord of the Rings είναι 1ο στην κατηγορία single volume (ναι θεωρείται 1 βιβλίο) των best sellers παγκοσμίως με 150m πωλήσεις(2007) κι ότι πριν τις ταινίες είχαν πουληθεί πάνω από 100m αντίτυπα... :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά,ενώ είχα παιξει τα ρτς,όπως και λίγο ουοου,το τρέιλερ όμως με απωθησε,δε σκέφτηκα καν να μπω στον κόπο να το δω.

Τον άρχοντα οποίος πηγε και τον είδε πολύ απλά ττρελάθηκε,η καλή παραγωγή φαίνεται.-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορια επειδη αναφερουν πολλοι τον αρχοντα να πω μονο οτι η πρωτη ταινια βγηκε πριν το Warcraft 3 Reign of Chaos.

 

Ειναι λογικο εν ετη 2016 με τοσες ταινιες που εχουν βγει στον κινηματογραφο να μην σου βγαινει το ιδιο Wow factor οπως στον Αρχοντα που κλεινει 15χρονια η πρωτη ταινια.

 

Και εγω που λογικα θα παω ή σημερα ή αυριο για την ταινια με βαση τα οσα εχω διαβασει γενικα για αυτην ειμαι σχεδον σιγουρος τι αρνητικα και θετικα θε πετυχω(εδω θα ειμαστε αλλωστε που θα γραψω πιο συγκεκριμενα)αλλα ξερω πριν την δω την ταινια τι να περιμενω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια και για τον αρχοντα υπηρχε πολυ κραξιμο απο πλευρας πιστης μεταφορας στις πρωτες ταινιες,αλλα ειχε τοσο καλο timing η περιοδος που βγηκαν που ετυχε να γινει σημειο αναφορας για τις επομενες ταινιες.

 

Ασε που το Wow και τωρα αν θες μπορεις να το παιξεις δεν ειναι κατι που εχει σταματησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βεβαια και για τον αρχοντα υπηρχε πολυ κραξιμο απο πλευρας πιστης μεταφορας στις πρωτες ταινιες

 

Το κράξιμο για πιστή μεταφορά στο Warcraft πρέπει να είναι το λιγότερο από τα άλλα που τρώει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...