Προς το περιεχόμενο

Warcraft (Η ταινία)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι οταν εισαι οπαδος της εν λογω σειρας παιχνιδιων και βιβλιων και γνωριζεις τι μπορεις να δεις σαν μεταφορα ειναι λογικο να θες sequel οπως ενα απο τα πιο γνωστα trailer του WoW καλη ωρα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Jones ηδη γυριζει το mute και η επομενη του ταινια θα ηταν το Warcraft sequel. αυτα περι να πατωσει η ταινια για να γυρναει "ποιοτικες" ταινιες, ειναι ανοησιες.

οπως ειπε και ο ιδιος θελει να γυρναει μια προσωπικη ταινια και μια ταινια για τους αλλους. και απο την στιγμη που ειναι fan του Warcraft, ειναι ενας ακομη λογος να γυρισει τα αλλα δυο σηκουελς που ειχε σκοπο.

ολα αυτα βεβαια δεν εχουν σημασια πλεον, δεν θα υπαρξει σηκουελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι οταν εισαι οπαδος της εν λογω σειρας παιχνιδιων και βιβλιων και γνωριζεις τι μπορεις να δεις σαν μεταφορα ειναι λογικο να θες sequel οπως ενα απο τα πιο γνωστα trailer του WoW καλη ωρα.

 

 

Nαι, αυτό ακριβώς λέω -και εκεί μάλλον το βλέπουμε διαφορετικά-:

 

ΔΕΝ θέλω να δώ μεταφορές γαμάτων παιχνιδιών πουθενά, θέλω να τα πάιξω στο pc μου γτ εκεί θεωρώ ότι λειτουργούν και γαμάνε και όχι να τα βλέπω σε ταινία ή σειρά...

Το παραπάνω τρέηλερ είναι μέρος του παιχνιδιού  και το εντάζω εκεί, ΟΧΙ σε ένα υποθετικό κινηματογραφικό παρακλάδι του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινώντας με πιο γενική διάθεση σχολιασμού , και ως μεγάλος φαν του παιχνιδιού , θα πω πως γενικά (!) η ταινία ήταν καλή.

 

Πιο ειδικά , είχε ωραία ροή , ωραία μουσική επένδυση ( όπως που χου στο πρώτο πλάνο της Stormwind παίζει η μουσική του παιχνιδιού ) , πολύ όμορφος ο κόσμος του Azeroth και το CGI είναι απλά σε πάρα πολύ καλό επίπεδο ποιότητας. Πέρα από εκεί , οι ερμηνείες όλων των ηθοποιών ήταν κάτω του μετρίου από εδώ εξαιρούνται τα δύο βασικά Orc της ταινίας , Durotan και Orgrim , που παρόλο που ήταν full CGI ήταν πολύ καλύτεροι από τους άλλους που δεν ήταν. Η ιστορία της ταινίας , μιας που βρίσκομαι σε θέση να ξέρω το original lore του παιχνιδιού , έχει τόσα πολλά πράγματα να εξηγήσει που το κάνει σε κακό βαθμό και φτάνει σε σημείο να ‘’μπουκώσει’’ τον θεατή με πληροφορίες , που στην περίπτωση που δεν ξέρει το παιχνίδι , δεν θα είναι σε θέση να επεξεργαστεί και συνειδητά παραλείπει ακόμα περισσότερες πληροφορίες της ιστορίας που κάνουν την ταινία ‘’κάπως’’ πιο ασαφή.

 

Θεωρώ πως θα μπορούσε να έχει καλύτερη σκηνοθετική και σεναριακή προσέγγιση και σίγουρα καλύτερες ερμηνείες. Πέρα από εκεί θα ήθελα μια συνέχεια γιατί το παιχνίδι έχει από πίσω μια καταπληκτική  ιστορία και μπορώ να φανταστώ ‘’ορδές’’  φανατικών να θέλουν μια ταινία με ενδεικτικά ονόματα όπως Arthas / Lich King ( 2-3 ταινίες μόνος βγάζει ) , Illidan ( τα ίδια με τον προηγούμενο ) αλλά και την Sylvanas και μαζί με αυτούς να διορθωθούν , αν όχι όλα , τα περισσότερα από τα παραπάνω λάθη.

 

Τέλος , μια πολύ σημαντική σημείωση. Βγαίνοντας από την άδεια αίθουσα , πραγματικά ενώ η ταινία όπως είπα γενικά μου άρεσε , δεν μπορώ να βρω πως μπορεί να προσεγγίσει ανθρώπους που δεν έχουν σχέση με το παιχνίδι αλλά και πως θα μπορέσει να κεντρίσει το ενδιαφέρων τους. Αυτό θεωρώ πως ήταν και το μεγαλύτερο στοίχημα της ταινίας στο οποίο αποτυγχάνει παταγωδώς παρόλο το δυσθεώρητο budget της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τέλος , μια πολύ σημαντική σημείωση. Βγαίνοντας από την άδεια αίθουσα , πραγματικά ενώ η ταινία όπως είπα γενικά μου άρεσε , δεν μπορώ να βρω πως μπορεί να προσεγγίσει ανθρώπους που δεν έχουν σχέση με το παιχνίδι αλλά και πως θα μπορέσει να κεντρίσει το ενδιαφέρων τους. Αυτό θεωρώ πως ήταν και το μεγαλύτερο στοίχημα της ταινίας στο οποίο αποτυγχάνει παταγωδώς παρόλο το δυσθεώρητο budget της.

Δυστηχως διαφωνω τελειως με το παραπανω.Δεν ειναι τυχαιο πως εχουν τοσο κακη φημη ταινιες βασισμενες στα παιχνιδια ως τωρα και πως ενω το Wow παρολο που ειναι η καλυτερη μεταφορα ως τωρα εφαγε τοσο κραξιμο.

 

Πρεπει ο κοσμος στην τελικη να αποφασισει τι θελει τελικα.Σαπιες ταινιες τυπου Resident evil και Tomb raider να απευθυνονται και καλα σε ολους ή ταινιες βασισμενες στο παιχνιδι. Μεση λυση δεν υπαρχει...

 

Εκτως αν απλα παραδεκτουμε οτι ο κοσμος στην τελικη δεν ξερει τι θελει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτως αν απλα παραδεκτουμε οτι ο κοσμος στην τελικη δεν ξερει τι θελει.

 

 

αυτο συμβαινει. αυτο και η προκαταλειψη.

αν το Warcraft προερχοταν απο Marvel κομικ, θα το εκθειαζανε τωρα οι ιδιοι που το θαβουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πρεπει ο κοσμος στην τελικη να αποφασισει τι θελει τελικα.Σαπιες ταινιες τυπου Resident evil και Tomb raider να απευθυνονται και καλα σε ολους ή ταινιες βασισμενες στο παιχνιδι. Μεση λυση δεν υπαρχει...

 

 

Φυσικά και υπάρχει, αλλιώς τζάμπα γράφουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και υπάρχει, αλλιώς τζάμπα γράφουμε...

Εχεις δηλαδη πετυχει εσυ μεταφορα video game που να απευθυνεται και στις δυο πλευρες,να τα εχει παρει καλα απο πλευρας πωλησεων και να ικανοποιει και ασχετους και οπαδους ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δηλαδη πετυχει εσυ μεταφορα video game που να απευθυνεται και στις δυο πλευρες,να τα εχει παρει καλα απο πλευρας πωλησεων και να ικανοποιει και ασχετους και οπαδους ??

 

Tι είναι αυτό πάλι που ρωτάς?

 

Πριν βγει το WoW δεν υπήρχε game που να απευθύνεται και να κρατά το ευρύ κοινό με διάρκεια 12 χρόνων...

 

Με το ίδιο σκεπτικό περιμέναμε κάτι καλύτερο. Αυτό που μας δώσανε, ουτε τους fans ουτε το ευρύ κοινό,  ικανοποίησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι είναι αυτό πάλι που ρωτάς?

 

Πριν βγει το WoW δεν υπήρχε game που να απευθύνεται και να κρατά το ευρύ κοινό με διάρκεια 12 χρόνων...

 

Με το ίδιο σκεπτικό περιμέναμε κάτι καλύτερο. Αυτό που μας δώσανε, ουτε τους fans ουτε το ευρύ κοινό,  ικανοποίησε

Ως τωρα παντως αν κρινω απο την πλειοψηφια των σχολιων τους περισσοτερους fans βλεπω οτι τους ικανοποιησε(για πρωτη ταινια παντα). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως διαφωνω τελειως με το παραπανω.Δεν ειναι τυχαιο πως εχουν τοσο κακη φημη ταινιες βασισμενες στα παιχνιδια ως τωρα και πως ενω το Wow παρολο που ειναι η καλυτερη μεταφορα ως τωρα εφαγε τοσο κραξιμο.

 

Πρεπει ο κοσμος στην τελικη να αποφασισει τι θελει τελικα.Σαπιες ταινιες τυπου Resident evil και Tomb raider να απευθυνονται και καλα σε ολους ή ταινιες βασισμενες στο παιχνιδι. Μεση λυση δεν υπαρχει...

 

Εκτως αν απλα παραδεκτουμε οτι ο κοσμος στην τελικη δεν ξερει τι θελει.

 

Δεν είχα καμμία επαφή με το σύμπαν αυτό,εκτός από κανά trailer lich king που έβλεπα,όταν βγαίναν τα expansion.

Πριν πάω ,είδα λίγο το lore,αφού όλοι λέγανε πως πρέπει να ξέρεις 5 πράγματα,για να μην φας το χρόνο να αναρωτιέσαι.

 

Η ταινία,θα μπορούσε να ήταν διαμάντι.

Δεν γνωρίζω από σκηνοθεσία,θέλω να πιστεύω πως γνωρίζω από καλαισθησία.

 

Κυριολεκτικά,ότι δεν ήταν cgi ,ήθελες να σηκωθείς και να φωνάξεις,"Ναι,παίξε λίγο ,ηθοποιός είσαι,όχι η Ζυγούλη."

Έχει τη σκηνή που σκάνε μέσα στα χορτάρια για αναγνώριση στα ορκς.Λες και έκοψε ο Κινέζος την κάμερα στο TS ήταν η αλλαγή.Τόσο μου κακοφάνηκε το μονταζ.

Ο Λόθρακ ,πιο τραγικός από όλους.Καλός στο vikings,αλλά εδώ ήταν ο υπερασπιστής της συντροφιάς του δαχ...της συμμαχίας,όχι κάποιος μισότρελος αρχηγός χωριού σε φιορδ.Συμπεριφέρσου σαν ήρωας λοιπόν,όχι σαν emo που γουστάρει χιόνι και τσεκούρια.

Και προφανώς θα τον έχεις και στις άλλες ταινίες.Γιατί;

 

Μουσικάρα,γραφικάρες,καλή προσαρμογή,μέτριο σενάριο,χάλια κάστινγκ.Αυτό ήταν το Warcraft:The beginning.

 

Και φαντάσου,όπως πολλοί gamers,είμαι και εγώ δώσε μου επικούρα και κεφάλια κομμένα,και όλα εντάξει.

Μου άρεσε,αλλά κάποια πράγματα ήταν οφθαλμοφανή τραγικά,και φταίει καθαρά ο σκηνοθέτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά κομμένα αλλά το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει. Απ' την άλλη αν ήταν 2 ώρες και 40 λεπτά (που σημαίνει ακόμα περισσότερες πληροφορίες από ότι τώρα) θα ήταν κουραστική. Στο κάτω κάτω δε δέχομαι τη δικαιολογία ότι αποφάσισε να κόψει τόσο σημαντικά πράγματα όπως κάποιοι ισχυρίζονται και να αφήσει το romance Garona - Lothar. Το μοντάζ συνήθως συμπεριλαμβάνεται στη δουλειά του σκηνοθέτη, οπότε ποιος έχει την ευθύνη αν είναι κακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναφερομαι στην τελευταια σου προταση οτι φταιει καθαρα ο σκηνοθετης, κατι που προφανως δεν ισχυει.

final cut της ταινιας του δεν ειχε αυτος, ειχε το στουντιο. και δεν μιλαμε οτι λειπουν 10-20m αλλα 40m.

πολλες σκηνες που υπηρχαν στα τραιλερς και στο ComicCon footage, απουσιαζουν απο την ταινια. δεν φταει γιαυτο ο σκηνοθετης.

 

και απο την στιγμη που λες οτι θα ηταν "κουραστικη" με τα παραπανω λεπτα, συγνωμη αλλα τοτε ο Fulgore πιο πανω εχει δικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...