Προς το περιεχόμενο

Αγορά ssd Sandisk 128GB από Amazon.co.uk με 51,24 λίρες


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άνοιξα αυτό το θέμα για να ολοκληρώσουμε τη συζήτηση πάνω στο θέμα των χρεώσεων των καρτών μας από την αγορά του συγκεκριμένου δίσκου, στη συγκεριμένη τιμή.

 

Για να μην φορτώνουμε το θέμα με συνεχείς παραθέσεις του πίνακα, προτείνω να ενημερώσουμε οι υπόλοιποι, εδώ, με τα στοιχεία των χρεώσεων που έχουμε, μετά το κλείδωμα του προηγούμενου θέματος και μετά να τα περάσουμε στον πίνακα.

 

Χθες ΔΕ απόγευμα άρχισα να ψάχνω ειδικότερα το θέμα της δικής μου χρέωσης γιατί περίεργο να έχω λάβει το μήνυμα αποστολής από τις 26/1 και να μην έχει χρεωθεί η (νέα) κάρτα που είχα βάλει στο amazon. Τελικά, ανακάλυψα ότι είχαν χρεώσει την προηγούμενη κάρτα της Eurobank που είχα πριν την αλλαγή, με το ποσό των 60,27+1,21 (προμήθεια). Τους έστειλα ένα γενικόλογο μήνυμα παραπόνων και απάντησαν αμέσως ζητώντας αφενός συγγνώμη για την όποια ανωμαλία αφετέρου περισσότερα στοιχεία για να ερευνήσουν το θέμα. Τους τα έστειλα με μήνυμα αλλά κατάλαβα ότι, μετά την παραγγελία στις 17/1, είχαν δεσμεύσει το ποσό στην κάρτα που είχαν (Eurobank) και όταν έστειλαν το δίσκο (26/1) χρέωσαν αυτή την κάρτα με 60,27 ευρώ και όχι εκείνη της ΕΤΕ που εν τω μεταξύ είχα αλλάξει. Έτσι, από το λάθος του συστήματος, θα επιβαρυνθώ τελικά με 1,21 παραπάνω για προμήθεια της τράπεζας!!!.

 

Τέλος πάντων, μικρό το κακό.

 

Ήδη, από τα στοιχεία που κατατέθηκαν μέχρι σήμερα, βγαίνουν κάποια πρώτα συμπεράσματα και συγκεκριμένα ότι:

α) επιβεβαιώνεται ότι δεν εφαρμόζονται οι τραπεζικές ισοτιμίες σ' αυτές τις συναλλαγές αλλά εκείνες των διεθνών οργανισμών των καρτών Visa και MasterCard

β) εμφανίζεται μια μικρή διαφοροποίηση στις αξίες που προκύπτουν από τους οργανισμούς αυτούς και σ' εκείνες που χρεώνονται τελικά στις κάρτες μας και αυτό οφείλεται, μάλλον, στο ότι είτε δεν έχουμε λάβει υπόψη τη σωστή ημέρα χρέωσης είτε στη διάρκεια της συγκεκριμένης μέρας υπήρξ εδιαφορετική ισοτιμία από αυτή που βλέπουμε στο site της Visa.

γ) δεν εμφανίζεται η επιπλέον χρέωση, για προμήθεια, που αναφέρεται στο site της Πειραιώς για τη Χρεωστική, δεν χρεώνει η Marfin ενώ χρεώνουν η Eurobank και η Alpha, κυρίως στη Χρεωστική).

 

Τα τελικά συμπεράσματα, βέβαια, θα βγουν μετά τη συγκέντρωση και καταγραφή όλων των δεδομένων των χρεώσεων.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όντως άσχημο αυτό μιας και θα μπορούσες να μην έκανες δωρεά στην εκάστοτε τράπεζα 1.21€ άλλωστε σε γενικό σύνολο το κέρδος είναι μεγάλο το καλό είναι ότι την επόμενη δεν θα ξανασυμβεί το ίδιο :) !

 

Επειδή είχα υποσχεθεί να ποστάρω όταν δω την χρέωση (δηλαδή σήμερα) επιβεβαιώνω και εγώ τα λεγόμενα για την Πειραιώς με κίνηση κάρτας που έγινε τελικά κάποιες μέρες αργότερα ( συγκεκριμένα . 29/1) το ποσό που δέσμευσαν από εμένα ήταν 60,51€ (με ισοτιμία στο 1,18 που είναι σήμερα )

 

edit

Μάλλον η χρέωση της κάρτας μου πρέπει να έγινε στης 28/1 όπως αρχικά είχα υπολογίσει ,αλλά στο ΑΤΜ βγάζει την επόμενη μέρα δεν ξέρω γιατί ? βέβαια το έχω ξανά δει παλιότερα σε άλλη χρέωση να υπάρχει καθυστέρηση μιας ημέρας, μάλλον θα γίνεται κατά το κλείσιμο και έτσι θα περνάει η χρέωση στην επόμενη μέρα.

Επεξ/σία από maxdore217
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ήθελες να γράψεις 60,51€ και διόρθωσέ το, σε παρακαλώ.

Κοίταξα τον πίνακα και δεν υπάρχει άλλη χρέωση με το ίδιο ποσό και μάλιστα από Πειραιώς.

 

 

 

Edit

Καλά, το αγγλικό Amazon δεν παίζεται ...

Έλαβα το απόγευμα το ακόλουθο μήνυμα, σε απάντηση του δεύτερου και επεξηγηματικού μηνύματος που έστειλα χθες το βράδυ

 

Hello,

 

I can see by your email that your old Mastercard was charged for your order on the 17 January instead of your Visa card.

 

It appears as though your card was charged as it was set as the default card on your account, and was still active when you placed your order. I am sorry to hear about this mix-up; obviously this is not how you wanted to pay.

 

The Mastercard has now been deactivated on your account, and will not be charged for your orders in future.

 

Also, as an exception to our usual policies, I've requested a refund of GBP 1.24 to your payment card. This refund equates to just above a 2% discount for your item. This should cover the extra charges you incurred with the Mastercard.

 

Refunds go through in 2 to 3 business days so you should see this credited to your account on your next statement. Please note, this does not include your bank's processing time. On the date the refund is completed, we'll send you an e-mail message confirming the date, amount and payment details.

 

I hope this helps. We look forward to seeing you again soon.

(οι υποσημειώσεις δικές μου)

 

 

Στη συνέχεια ήρθαν 2 ακόμη μηνύματα επιβεβαιωτικά της επιστροφής 1,24 GBR !!!

 

Οι άνθρωποι εκεί ζουν σε άλλο κόσμο, ακολουθούν άλλες πολιτικές και δεν διστάζουν να πάρουν τις σωστές αποφάσεις, έστω και για τόσο ασήμαντα ποσά. Γιαυτό και είναι πρώτοι στις προτιμήσεις των καταναλωτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα καθυστερημενη η Eurobank μου εστειλε σημερα την πληρη αναλυση των χρεωσεων μου.

 

28/01/2013 28/01/2013 ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑΤΟΣ -1,50

28/01/2013 28/01/2013 Amazon E AMAZO LU 51,24 0,00

28/01/2013 28/01/2013 ΑΓΟΡΑ ΣΕ POS -60,27

 

Η προμηθεια συναλλαγματος απο οτι μου ειπαν ειναι standar ταριφα ανεξαρτητως ποσου εφοσον ο πωλητης ειναι στο εξωτερικο και η συναλλαγη γινεται στο νομισμα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα ειδα κι εγω την χρεωση. εχω χρεωστικη στην κυπρου.

παρηγγειλα 14/1/13 εφυγε 26/1/13. βεβαια μου ειχε ερθει μηνυμα απο το αμαζον 24/1 επειδη δεν ειχα λεφτα μεσα στην χρεωστικη. το ποσο ειναι 60,51. σαν λεπτομερια στην κυπρου λεει Ημερομηνία Συναλλαγής 26/01/2013

Ημερομηνία Εγγραφής 28/01/2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα καθυστερημενη η Eurobank μου εστειλε σημερα την πληρη αναλυση των χρεωσεων μου.

 

28/01/2013 28/01/2013 ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑΤΟΣ -1,50

28/01/2013 28/01/2013 Amazon E AMAZO LU 51,24 0,00

28/01/2013 28/01/2013 ΑΓΟΡΑ ΣΕ POS -60,27

 

Η προμηθεια συναλλαγματος απο οτι μου ειπαν ειναι standar ταριφα ανεξαρτητως ποσου εφοσον ο πωλητης ειναι στο εξωτερικο και η συναλλαγη γινεται στο νομισμα του.

 

Μέχρι πριν από 10 μέρες είχα και εγώ κάρτα Eurobank στο amazon και στο PayPal και αφού διαπίστωσα ότι με την κάρτα της ΕΤΕ δεν θα έχω τις προμήθειες που χρεώνει, την άλλαξα.

 

Η προμήθεια που χρεώνει είναι 2% επί της αξίας που προκύπτει από τη μετατροπή σε ευρώ και όχι σταθερή. Πατατηρώ ότι σε χρέωσαν το ίδιο ποσό μ' εμένα και επομένως η χρέωση έγινε την ίδια μέρα (25/1). Το περίεργο είναιο ότι σε χρέωσαν 1,50 ενώ εμένα 1,21 που αντιστοιχεί στο 2% του 60,27, εκτός αν έχεις αντιγράψει λάθος τα στοιχεία. Αν έχεις τη δυνατότητα να βάλεις άλλη κάρτα που να μην χρεώνει προμήθεια, κάντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην επιμενεις σε παρακαλω αν δεν ξερεις και δεν πεταω αερολογιες οταν λεω οτι σημερα μιλησα με την τραπεζα επισης δεν ειμαι αναπηρος να μην μπορω να κανω ενα Copy Paste κατευθειαν απο το eBanking μου.

 

Οταν πηρα τις μνημες προσφατα 1,5€ οταν πηρα το 17αρι λαπτοπ 1,5€ κατι σωβρακα 1,5€ και οχι ποσοστο %

 

Η καρτα ειναι Mastercard και αποχωρω απο το θεμα γιατι παρατραβηξε το αστειο με ποσοστα που δεν υπαρχουν

 

Που εισαι ρε Matrix!;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Η καρτα ειναι Mastercard και αποχωρω απο το θεμα γιατι παρατραβηξε το αστειο με ποσοστα που δεν υπαρχουν

 

Που εισαι ρε Matrix!;

 

Δεν καταλαβαίνω την αντίδρασή σου.

Γράφεις ότι σε χρέωσε η Eurobank με 1,50 ευρώ για προμήθεια και τώρα λες ότι "παρατράβηξε το αστείο με ποσοστά που δεν υπάρχουν";

 

Εάν διάβαζες το πρώτο post, θα έβλεπες ότι γραφω τα πρώτα συμπεράσματα από τα στοιχεία μέχρι σήμερα και σ' αυτά αναφέρεται ότι:

γ) δεν εμφανίζεται η επιπλέον χρέωση, για προμήθεια, που αναφέρεται στο site της Πειραιώς για τη Χρεωστική, δεν χρεώνει η Marfin (στην οποία ουδέποτε είχαμε αναφερθεί), ενώ χρεώνουν η Eurobank και η Alpha, κυρίως στη Χρεωστική).

 

 

 

Παραθέτω και τον πίνακα με τα μέχρι σήμερα στοιχεία για την αγορά του δίσκου αξίας 51,24 λιρών, ώστε να μπορεί καθένας να δει τα συμπεράσματα

                                                                                                                                                                                                                                                                          (51,24*ισοτιμία)  

                                                                                                                          xe.com       Visa     

1. whitestripes          Κύπρου             Χρεωστική                64,34 60,51

2. ReBeLoS              Alpha                Πιστωτική       Visa    62,79 61,12              26/1        60,01               60,51

3. makfil                    ETE Eurobank  Πιστωτική      Master  60,27+1,21              25/1        60,16               60,99

4. sotosgl                  Eurobank         Χρεωστική     Master  60,27+1,50              28/1       59,97               60,51

5. maxdore217          Πειραιώς          Χρεωστική      Visa     60,51                       29/1 ?     59,86               60,25

6. amagawd              Marfin               Πιστωτική       Visa     61,20                       25/1        60,16               60,99

7. axel12p                 Πειραιώς           Χρεωστική     Visa     60,51                       29/1        59,86               60,25

8. angmar                 Alpha                Χρεωστική     Visa     64,67 (63,64+1,03)   23/1        61,03                61,12

9. chem                     Πειραιώς          Χρεωστική     Visa     60,99                         28/1        59,97                60,51

10. Indiko_Xoiridio   Πειραιώς            Πιστωτική      ???      61,45                        25/1        60,16                60,99

11. Teisos                  Alpha              Χρεωστική      Visa     63,81 61,12              25/1       60,16                60,99

12. frap73                 Alpha               Πιστωτική       AmEx   61,70                        25/1        60,16                60,99

13. npapagri_xtra     Κύπρου            Χρεωστική                 60,51                        26/1 ?     60,01                60,51

14. spirosd2008        Alpha                ???              Master  60,27                        26/1        60,01                60,51

15. HamerZ                Πειραιώς          Χρεωστική                 60,51                        29/1        59,86                60,25

 

Ισοτιμία (Λίρα σε Ευρώ)      xe.com                              Visa

29/1                                 1.16827                              1,17578

28/1                                1.17042                               1,180880

26/1                                1.1711642607                     1,180880

25/1                                1.1740623917                    1,190370

24/1                                1.1803615553                    1,196030

23/1                                1.1910301583                    1,192890

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταιο post για να τελειωνει η ιστορια.

 

Ψηθηκα και ημουν απο τους πρωτους που postara την δεσμευση του ποσου για να δουμε τι παιζει εν τελει με τις χρεωσεις τον αγορων μας μεσω internet και μου αρεσε η κινηση σου.

 

ΑΛΛΑ!

 

Οταν βγαζεις μονος σου συμπερασματα για ποσοστα % που δεν υπαρχουν και ψαχνεις τροπο να δικαιολογηθεις με τεχνασματα τυπου εκανες λαθος στην πληκτρολογηση ε ok ρε φιλαρακι παρατραβαει το αστειο και ειναι σαν να προσπαθεις απελπισμενα να αποδειξεις οτι εχεις δικιο για κατι που εμφανεστατα δεν εχεις (Πειραιως και Eurobank μεχρι τωρα).

 

Και επαναλαμβανω:

ΤΟ 1,5€ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΟΣΤΟ % ΕΙΝΑΙ ΤΑΡΙΦΑ!

 

ΚΑΙ ΣΤΑ 500€ 1,5€ κρατησαν ΚΑΙ ΣΤΑ 95€ 1,5€ ΚΑΙ ΣΤΑ 45€(σωβρακα) ΠΑΛΙ 1,5€.

 

Βαλε πινακες βαλε στατιστικα αλλα μεινε στα facts και η τιμη χωρις την προμηθεια (1,5€) πηγε με την ισοτιμια της Eurobank την στιγμη που εγινε η χρεωση χωρις καποιο % απο πανω και μεχρι το τελευταιο cent του €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν οι χρεώσεις για έξοδα συναλλάγματος (προμήθεια) της Κύπρου, Eurobank και Alpha, που τις βλέπεις με κόκκινο στον πίνακα, δεν λένε κάτι σ' εσένα, ίσως λένε σε πολλούς άλλους.

 

Έχω πει κατ' επανάληψη ότι χρησιμοποιούσα τη MasterCard της Eurobank μέχρι πρόσφατα και στα περισσότερα μηνιαία statements, από τον ΣΕΠ που επιβλήθηκε η προμήθεια, έχω χρέωση 2% πάνω στην αξία, ενώ σ' εκείνα που δεν την εμφάνιζε ξεχωριστά, διαπίστωσα εκ των υστέρων ότι την είχε ενσωματώσει στη μετατροπή. Αυτός ήταν ο λόγος, άλλωστε, που άλλαξα την κάρτα με τη Visa της ΕΤΕ. Ακόμη και σ' αυτή την ταλαιπωρημένη χρέωση του δίσκου χρέωσαν 1,21 ευρώ που αντιστοιχεί στο 2% του 60,27.

Αυτά τα στοιχεία δεν είναι facts;

 

Θεωρείς ότι "προσπαθώ να αποδείξω οτι εχω δικιο για κατι που εμφανεστατα δεν εχω" όταν 5 από εμάς έχουν πληρώσει σημαντικά μεγαλύτερο ποσό από τους υπόλοιπους, για το ίδιο προϊόν;

 

Τέλος πάντων, προσπάθησα, όσο μπορούσα πιο αντικειμενικά και εμπεριστατωμένα, να συγκεντρώσω το απαραίτητο υλικό και να ομαδοποιήσω τα σχετικά στοιχεία, για σωστά συμπεράσματα, και, είμαι βεβαιος ότι, κάθε καλόπιστος μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον παρελαβα μολις σημερα. Εχω ηδη πανω εναν αλλο 120 vertex2. Mόλις εγκατεστησα και το νεο, ενω στο bios μου τον αναγνωριζει, τα windows 8, δεν μπορουν να τον αναγνωρισουν(ουτε στο disk management).Επισης το συστημα συστημα έχει αποκτήσει μια πιο αργη συμνπεριφορα...

any clues?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλοδούλευτος ο νέος δίσκος.

Αν θέλεις, δώσε στοιχεία και από τη δική χρέωση, για να συμπληρωθεί ο πίνακας.

 

 

Edit

Παρέλαβα και εγώ σήμερα αντί για 1/2 !!!

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...